Excel’de Grafik Yapma

Excel’de Grafik Yapma Grafikler verileri görsel olarak görüntülemek için harika araçlardır. Microsoft Excel kullanıcıysanız, parmaklarınızın ucunda çeşitli grafik seçenekleriniz vardır. Excel’de bir grafik yapmak ve en yaygın grafik türlerini kullanarak, nasıl özelleştireceğiniz i aşağıda bulabilirsiniz.

Grafiğe Başlamak

Excel’deki her grafik türünde, her seferinde eklemek için aynı başlangıç ​​işleminden geçersiniz.

Verilerinizi seçin. Bunu, ilk hücreyi tıklatarak, farenizi basılı tutup sonra diğer hücrelerin içine sürükleyerek yapabilirsiniz. Veya sol üst hücreyi tıklayabilir, Shift tuşunu basılı tutabilir ve ardından sağ alt hücreyi tıklayabilirsiniz.

Sütunlar ve satırlar için üstbilgiler eklerseniz, verileriniz grafikte en iyi şekilde görüntülenir. Bu, grafiğin okunmasını kolaylaştıracak ve gerektiğinde ayarları yapabilirsiniz.

Grafiğini ekleEkle sekmesini ve ardından şeritten grafiğinizi seçin. Üzerine fare ile kısa bir ön izlemesi göreceksiniz ve ardından tıkladığınızda, doğrudan e-tablonuza girecek.

Alternatif olarak, hangisini kullanmak istediğinizden emin değilseniz, farklı seçenekleri görüntülemek için Önerilen Grafikler düğmesini seçebilirsiniz. Ayrıca yararlı olan tüm grafik türlerini de görebilirsiniz. Oradan bir tane seçerseniz, eklemek için Tamam’ı tıklatın.

Excel’de Çizgi Grafik Oluşturma

Yaygın bir grafik türü çizgi grafiktir. Excel, 2 boyutlu ve 3 boyutlu, istiflenmiş veya istifsiz, işaretleyici çizgi grafikleri olan ve olmayanlar sunar.

Bu, emirleri zorunlu olduğunda, belirli bir süre boyunca eğilimleri veya kategorileri görüntülemek için iyi çalışır. Örneğin, altı ay boyunca ürünler için satış toplamımız var.

 1. Verilerinizi seçin.
 2. Ekle ‘ye tıklayın
 3. Satır Ekle veya Alan Grafiği için şerit üzerindeki düğmeyi tıklayın.
 4. Beğendiğiniz grafik stilini seçin, grafik e-tablonuzda görünecektir.

Excel’de Sütun veya Çubuk Grafik Oluşturma

Sık göreceğiniz bir başka grafik türü de sütun veya çubuk grafiktir ve Excel hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu sütun ve çubuk grafikler sağlar.

Bu grafik türleri aynı zamanda çizgi grafiğimiz için kullandığımız satış verileriyle de iyi çalışır. Zaman içindeki değişikliklerle birlikte bir bütünün veya kategorilerin parçalarını karşılaştırmak için tasarlanmıştır.

 1. Verilerinizi seçin.
 2. Ekle ‘ye tıklayın
 3. Kolon veya Çubuk Grafik Eklemek için şerit üzerindeki düğmeyi tıklayın.
 4. Grafik stilini seçin, grafik e-tablonuza eklenecektir.

Excel’de Pasta Grafiği Oluşturma

Pasta grafikleri, bir bütünün yüzde 100’e eşit olduğu durumlarda bir bütünün parçalarını görüntülemek için mükemmel araçlardır. Excel, 2 Boyutlu, 3 Boyutlu ve halka pasta grafikler sunar.

Satış verileri örneğimizi kullanarak, altı aylık dönemde yalnızca gömleklerin satışlarını görüntülemek istediğinizi varsayalım.

 1. Verilerinizin yalnızca o bölümünü seçin.
 2. Ekle ‘ye tıklayın
 3. Pasta Ekleme veya Çörek Tablosu için şerit üzerindeki düğmeyi tıklayın.
 4. İstediğiniz grafik stilini seçin ve e-tablonuzda gösterilecektir.

Excel’de Şema Oluşturma

Şelale çizelgeleri, diğer türler kadar yaygın olarak kullanılmayabilir veya görülmeyebilir. Ancak, finansal verilerle uğraşırken ve artış ve azalışları göstermek istediğinizde güzel çalışabilirler. Excel’de yalnızca bir tür şelale grafiği var, ancak görünümünü düzeltebileceksiniz.

Aylık gelirin, satış yüzdelerinin veya döküm sayımlarının iniş ve çıkışlarını görüntülemek için bir şelale grafiği kullanabilirsiniz.

 1. Verilerinizi seçin.
 2. Ekle ‘ye tıklayın
 3. Şelale, Huni, Stok, Yüzey veya Radar Grafiği Ekle şeridindeki düğmeyi tıklayın.
 4. Şelale’yi seçerseniz, e-tablonuzda gösterilecektir.

Excel Grafik Türleri

Bu kesinlikle oluşturabileceğiniz Excel grafiklerinin kapsamı değildir. Verilerinize veya tüm grafik türlerine önerilenleri görmek için, şeritten Ekle sekmesini ve Önerilen Grafikler tıklayın.

Hangi grafik türünün sizin için en uygun olduğundan emin değilseniz Önerilen Grafikler sekmesine göz atabilirsiniz.

Excel’de mevcut her grafiği görmek için Tüm Grafikler sekmesini tıklayın. Gördüğünüz gibi, ortak tiplerle birlikte seçebileceğiniz birçok seçenek var. Verilerinize en uygunsa, bir hisse senedi, huni, güneş patlaması veya yüzey grafiği seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra, tıklayın Tamam ve Grafik e-tablonuzda gösterecektir.

Excel Grafiğinizi Özelleştirme

Artık grafiğinize sahip olduğunuzda, çeşitli seçeneklerle özelleştirebilirsiniz. Grafiğinizi seçin; sağ üstte Grafik Öğeleri, Grafik Stilleri ve Grafik Filtreleri düğmeleriyle (yalnızca belirli grafiklerde) küçük bir menü görünecektir.

Excel Grafik Öğeleri

Bu alan, eksenler, veri etiketleri, kılavuz çizgileri ve açıklama gibi görüntülemek istediğiniz grafiğin öğelerini seçmenize olanak sağlar. Bu seçenekler, kullandığınız grafiğin türüne bağlı olarak değişir. Ve bazı elementler daha da ayrıntılı incelemenizi sağlar. Örneğin, bir açıklama istiyorsanız, grafikte göstermesi gereken yeri seçebilirsiniz.

Yukarıdaki çizgi grafiğimizi kullanarak, bazı öğeleri ekleyelim ve taşıyalım. Üste bir grafik başlığı, açıklama anahtarı olmayan bir veri tablosu, sağdaki bir açıklama ve kılavuz çizgilerini daha küçük hale getireceğiz.

Grafiği seçin ve Grafik Öğeleri düğmesini tıklayın. Ardından, elemanları istediğiniz gibi kontrol edin ve işaretlerini kaldırın.

 1. Grafik Başlığını kontrol edin, oku tıklayın, Grafiğin Üstünü seçin, ardından başlığı girmek için grafiğin kutusunun içine tıklayın.
 2. Veri Tablosunu Kontrol Et, oku tıklayın ve Gösterge Tuşları Yok seçeneğini seçin.
 3. Kontrol Çizgileri, oku tıklatın kontrol İlköğretim Minör Yatay ve diğer seçenekleri işaretini kaldırın.
 4. Kontrol Legend, oku tıklatın ve seçin Sağa.

İşte grafiklerimizin önceki ve sonraki ekran görüntüleri Bu değişiklikler, grafiği izleyicimiz için ek verileri anlamayı ve eklemeyi daha açık hale getirmektedir.

Excel Grafik Stilleri

Bu özellik, grafiğin görünümünü ve izlenimini değiştirmenizi sağlar. Grafiğinize bir kişilik kazandırmak için çekici stiller ve renk şemaları arasından seçim yapabilirsiniz. Şelale grafiğimize firmamızın renklerini kullanarak biraz pizzazz verelim.

Grafiği seçin ve Stil sekmesinin Grafik Stilleri düğmesini tıklayın. Çeşitli stillerin üzerinde farenizi değiştirirken grafiğinizin nasıl görüneceğine dair bir ön izleme görebilirsiniz. Beğendiğiniz birini gördüğünüzde tıklayın.

Renk sekmesiyle aynı şekilde çalışır, nasıl görüneceklerini görmek için farenizi düzen seçeneklerinin üzerinde gezdirin ve bir seçim yapmak için tıklayın. Grafiğiniz için ek renk şemaları ve temaları için, Sayfa Düzeni sekmesini seçin ve Temalar ve Renkler düğmelerine göz atın.

İşte grafiklerimizin önceki ve sonraki ekran görüntüleri Bu değişiklikler netlikte bir fark yaratmayabilir, ancak sol tarafın yönünü değiştirmemizi ve istediğimiz renkleri kullanmamızı sağlar.

Excel Grafik Filtreleri

Çizgi ve pasta gibi belirli grafik türleri, belirli verileri eklemeniz ve kaldırmanız için Grafik Filtreleri sunar. Hızlı bir değişiklik yapmanız gerekirse, bu kullanışlı olabilir.

Bunun için pasta grafiğimizi kullanacağız. Diyelim ki altı aylık satışlar yerine gömleklerimiz için sadece üç aylık satışlar göstermemiz gerekiyor.

Grafiği seçin ve Grafik Filtreleri düğmesini tıklayın. Şimdi, kaldırmak istediğiniz Değerler sekmesindeki verilerin işaretini kaldırın. Temmuz ve Ağustos aylarını fotoğraftan çekiyoruz. İşiniz bittiğinde Uygula’yı tıklayın.

Seri veya Kategori adlarını tablodan kaldırmak için Adlar sekmesini de seçebilirsiniz. Yine, değişikliklerinizi kaydetmek için Uygula’yı tıklayın.

Excel Grafiğinizi Taşıma veya Yeniden Boyutlandırma

Grafiğinizi e-tablodaki başka bir noktaya taşımak için seçin ve dört taraflı ok göründüğünde grafiğinizi yeni konumuna sürükleyin.

Grafiğinizi yeniden boyutlandırmak için onu seçin ve grafiğin kenarındaki çevrelerden birini genişletmek istediğiniz yönde sürükleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Excel’de Grafik Yapma için yorumda bulun

  Excel’de Grafik Yapma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Excel’de Grafik Yapma için ilk yorumu yapabilirsin.