Windows 10’da Başlangıç ​​Sesi Nasıl Açılır veya Kapatılır?

6 dk okuma süresi

Adından da anlaşılacağı gibi Başlangıç ​​sesi, cihaz AÇIK olduğunda cihazın sesidir. Windows işletim sistemlerinin her sürüm için farklı Başlangıç ​​sesi vardır. Windows 10’da, Başlangıç ​​sesi varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır. Başlangıç ​​ses sistemi, geçmişte işletim sisteminin başlaması 2-5 dakika sürdüğünde çoğunlukla kullanıldı. Ancak, artık cihazlar oldukça hızlı ve Windows oldukça hızlı başlıyor. Hala sistemlerinde eski zamanları hatırlamak için veya başka nedenlerle bunu etkinleştirmek isteyen bazı kullanıcılar var. Bu makalede, Windows 10’da Başlangıç ​​sesini açıp kapatabileceğiniz yöntemleri göstereceğiz.

Aşağıdaki yöntemlerde yer alan Grup İlkesi Düzenleyicisi yalnızca Windows 10 Pro, Eğitim ve Kurumsal sürümler için kullanılabilir. Windows Home kullanıcılarından biriyseniz, sizin için Kayıt Defteri Düzenleyicisi yöntemini de ekledik.

Yöntem 1: Ses Ayarları Bölümünü Kullanma

Windows Başlangıç ​​sesi seçeneği, Ses Kontrolü penceresinde hala listelenmektedir. Kullanıcılar için başlangıç ​​sesini etkinleştirebilecekleri veya devre dışı bırakabilecekleri bir onay kutusu seçeneği sağlar. Ancak, başlangıç ​​sesinin değiştirilmesi gri olur ve başka bir yöntemle etkinleştirilebilir. Windows 10’da Başlangıç ​​sesini AÇMAK veya KAPATMAK için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Ayarlar uygulama penceresini açmak için klavyenizdeki Windows ve I tuşlarına basın. Şimdi Sistem seçeneğine tıklayın.
 2. Sol bölmedeki Ses bölümünü seçin ve ardından aşağı kaydırın. İlgili Ayarlar altında Ses Kontrol Paneline tıklayın.
 3. Şimdi Sesler sekmesini seçin ve ardından ekran görüntüsünde gösterildiği gibi ” Windows Başlangıç ​​sesini çal ” seçeneğini işaretleyin. Bu değişiklikleri uygulamak için Uygula ‘ya ve ardından Tamam düğmesine tıklayın
 4. Şimdi Başlangıç ​​sesi sisteminizde çalınacaktır. “Windows Başlangıç ​​sesini çal” seçeneğinin işaretini kaldırarak her zaman yeniden devre dışı bırakabilirsiniz.

Yöntem 2: Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanma

Grup İlkesi Düzenleyicisi yöntemi de Başlangıç ​​sesini AÇAR ve KAPATIR. Ancak bu yöntem, ilk yöntemde kullandığımız seçeneği de griye çevirecektir. Standart kullanıcıların ilk yöntemde seçeneği değiştirmesini durduracaktır. Politikanın açıklaması, Windows’un bu sürümünde mevcut olmadığını söylüyor, ancak yine de bir nedenden dolayı çalışıyor. Zorla güncelleme adımını ekledik, ancak değişiklikleri sizin için otomatik olarak güncellerse, o adımı atlayın.

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyenizdeki Windows + R tuşlarına birlikte basın. Şimdi, ” gpedit.msc ” yazmanız ve Enter tuşuna basmanız veya Tamam düğmesini tıklamanız gerekir. Bu, sisteminizdeki Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi penceresini açacaktır.
 2. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi penceresinde, aşağıdaki yola gidin:
Computer Configuration\ Administrative Templates\ System\ Logon\
 • Şimdi ” Windows Başlangıç ​​sesini kapat ” adlı politikaya çift tıklayın ve başka bir pencere açılacaktır. Ardından, başlangıç ​​sesini AÇMAK için Devre Dışı geçiş seçeneğini seçin.

NotEtkin seçeneği, başlangıç ​​sesini devre dışı bırakır ve onay kutusunu grileştirir.

 • Bundan sonra, bu değişiklikleri kaydetmek için Uygula ve Tamam düğmelerine tıklayın.
 • Grup İlkesi çoğu zaman yeni değişiklikleri otomatik olarak güncelleyecektir. Değilse, grup politikası için güncellemeyi zorlamanız gerekir.
 • Windows arama özelliğinde Komut İstemi’ni arayın ve yönetici olarak çalıştırın. Şimdi Komut İstemi’ne (Yönetici) aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın. Bunu yapmanın başka bir yolu da sistemi yeniden başlatmaktır.
gpupdate /force
 • 3. adımda geçiş seçeneğini Yapılandırılmamış olarak değiştirerek her zaman varsayılan ayarlara geri dönebilirsiniz.

Yöntem 3: Kayıt Defteri Düzenleyicisini Kullanma

Kayıt Defteri Düzenleyicisi, Grup İlkesi Düzenleyicisi yöntemine alternatif olan başka bir yöntemdir. Bu, Başlangıç ​​sesini AÇMAK ve KAPATMAK ve seçeneği grileştirmek için benzer bir iş yapacaktır. Grup İlkesi Düzenleyicisi yöntemini zaten kullandıysanız, Kayıt defteriniz de güncellenecektir. Ancak, doğrudan bu yöntemi kullanıyorsanız, Başlangıç ​​sesini yapılandırmak için Kayıt Defterinde belirli bir değer oluşturmanız gerekir. Windows 10’da Başlangıç ​​sesini AÇMAK veya KAPATMAK için aşağıdaki adımları dikkatlice izleyin:

 • Öncelikle, klavyenizde Windows ve R tuşlarına birlikte basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın. Ardından, kutuya ” regedit ” yazmanız ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basmanız gerekir. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) istemi tarafından istenirse, Evet düğmesine tıklayın.
 • Yeni değişiklikler yapmadan önce bir Kayıt defteri yedeği oluşturmak için, Dosya menüsünü tıklayın ve Dışa Aktar seçeneğini seçin. Yolu seçin ve dosyayı istediğiniz gibi adlandırın. Son olarak, bir Kayıt defteri yedeği oluşturmak için Kaydet düğmesine tıklayın.

NotDosya> İçe Aktar seçeneğine tıklayarak ve ardından en son oluşturduğunuz yedekleme dosyasını seçerek her zaman bir yedeği kurtarabilirsiniz.

 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinde aşağıdaki konuma gidin:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

 • Sistem anahtarının sağ bölmesine sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri seçeneğini seçin. Ardından değeri ” DisableStartupSound ” olarak yeniden adlandırın ve kaydedin.
 • DisableStartupSound değerine çift ​​tıklayın ve küçük bir iletişim kutusu açacaktır. Şimdi değiştirmek değer verilerini için 0 bu değeri devre dışı bırakmak ve açılış sesini yerine gelecektir.

Not: Değer verilerini 1 olarak ayarlayarak başlangıç ​​sesini zorla devre dışı bırakabilirsiniz (grileştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz).

 • Son olarak, Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresini kapatın ve bu yeni değişiklikleri uygulamak için sistemi yeniden başlatın.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisinden Başlangıç ​​Sesini Devre Dışı Bırak değerini kaldırarak, ayarı her zaman varsayılana geri döndürebilirsiniz.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x