Windows 10’da Ayarlar Uygulaması Açılmıyor

Windows 10’da Ayarlar Uygulaması Açılmıyor Ayarlar uygulaması Windows 10’un temel özelliklerinden biri haline geldi. Sisteminizi kontrol etmeye başladım – aygıt eklemekten kontrol eden kullanıcılara ve oyun özelliklerine kadar. Ayarlar çalışmayı durdurursa, Windows oldukça işlevsiz hale gelir.

Bu nedenle, Ayarlar uygulamanız ilk etapta duraklıyorsa veya açılmıyorsa, çalışma düzenine geri döndürmesi gereken birkaç düzeltme var.

Okurlarımızdan Basit Bir Çözüm

Bazen, en iyi çözümler gerçek olamayacak kadar basit görünen çözümlerdir. Ancak teknikte, çoğu zaman durum böyledir, bu nedenle diğer okurların çalıştığını bildirdiği bir çözümle yorum yaptıkları için okuyucumuz nico’a teşekkür ederiz.

İşte düzeltme

1. Başlat düğmesine tıklayın, normalde Ayarlar uygulamasına yönlendiren dişli simgesine sağ tıklayın, ardından Diğer ve “Uygulama ayarları” na tıklayın.

2. Son olarak, Sıfırla düğmesini görene kadar yeni pencerede aşağı kaydırın, ardından Sıfırla’yı tıklatın.

Ayarlar sıfırlandı, işlem tamam (umarım sorununuz çözülmüştür).

Ayarları Açmanın Alternatif Yolları

Yanlış bir Ayarlar uygulamasına hızlı bir geçici çözüm arıyorsanız, en iyi seçeneğiniz başka bir yolla açmaya çalışmak olabilir.

Bir yöntem, Ayarlar uygulamasını denemek ve açmak için Win+ tuşuna basmaktır.

Bu yöntemler işe yaramazsa veya Ayarlar uygulamanıza Başlat menünüzden normal şekilde erişilemiyorsa, biraz daha ilgili bir şeyler denemenin zamanı geldi …

Windows Uygulamaları Yeniden Yükleme ve Yeniden Kaydetme

Windows 10’daki Ayarlar uygulaması, resmi yerleşik Windows uygulamaları arasında sayılır; bu nedenle, yeniden yükleme (diğer Windows 10 uygulamalarıyla birlikte), sorunlarınızla ilgili olabilecek sorunları çözmelidir.

Bunu yapmak için, PowerShell’i açın (Başlat menüsündeki Arama kutusuna sadece “powershell” yazın, ardından sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır”) ve aşağıdaki komutu girin:

Get-AppXPackage | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}

Bu, tüm Windows uygulamalarını yeniden kaydeder ve yeniden yükler, umarım Ayarlar uygulamasını (ve diğerlerini) tam çalışma düzenine geri döndürürsünüz.

SFC Taraması çalıştırın

Ayarlar uygulamasını düzeltmek için daha ayrıntılı bir yöntem denemeden önce, işte işe yarayabilecek birkaç hızlı düzeltme:

  • Sabit sürücünüzü hatalara karşı tarayın – Başlat menüsüne gidin, yazın cmd, komut istemini açın ve ardından yazınsfc /scannow
  • Bu başarısız olursa, Windows Update Sorun Gidericisini indirmeyi denemelisiniz ve yardım edip etmediğine bakın.

Yeni bir Windows kullanıcısı oluşturun

Ayarlar uygulamasını hala açamıyorsanız, yeni bir yönetici hesabı oluşturmanın ve dosyalarınızı ona aktarmanın daha radikal bir çözümünün zamanı geldi. Yeni bir hesap oluşturmak için Ayarlar uygulamasını kullanamadığınızı görünce, Windows 10 Pro’nuz varsa bunun yerine Microsoft Ortak Konsol Belgesi’ni kullanabilirsiniz.

1. Başlata tıklayın ve yazın lusrmgr.msc. Ortak Konsol Belgesinde Kullanıcıları tıklayın, kullanıcıları sağ tıklayın, ardından “yeni kullanıcı ekle” yi tıklayın. Bilgilerinizi girin, ardından mevcut hesabınızdan çıkış yapın ve Başlat veya Ctrl+ Alt+ Del üzerinden yeni hesabınıza giriş yapın.

Windows 10 Home Edition’ınız varsa, komut isteminden bunun yerine yeni bir kullanıcı oluşturmanız gerekir.

Başlat menüsünü tıklayın, yazın cmd, Komut İstemi’ni sağ tıklayın ve ardından “Yönetici olarak çalıştır” ı tıklayın.

Komut İstemi’ne aşağıdaki komutu yazın, ancak yeni yönetici hesabı için oluşturmak istediğiniz kullanıcı adı ve parolayı yazın:

net user newusername newpassword /add

Hesabın oluşturulduğunu bildirmek için “Komut başarıyla tamamlandı” iletisini görmelisiniz.

2. Ardından, “Denetim Masası -> Kullanıcı Hesapları -> Kullanıcı Hesapları -> Başka bir hesabı yönet” seçeneğine gidin.

3. Yeni oluşturduğunuz yeni hesabı seçin, “Hesap türünü değiştir”, ardından yeni pencerede “Yönetici” ve ardından “Hesap Türünü Değiştir” i tıklayın.

Yeni kullanıcı şimdi yöneticidir.

4. Mevcut hesabınızdan ve yeni kullanıcı hesabınızdan çıkış yapın. Ayarlar uygulamasına erişmeye çalışın; şimdi çalışıyor olmalıdır.

Bir sonraki adım, dosyalarınızı eski Windows hesabınızdan yenisine aktarmak.

Sistem sabit diskine (Windows’un yüklü olduğu yerde) Dosya Gezgininde gidin, üstteki sekmede Görüntüle’ye tıklayın ve ardından “Gizli öğeler” kutusunu işaretleyin.

Dosya Gezginindeki eski kullanıcı hesabınıza gidin (varsayılan olarak C: / Kullanıcılar / eski hesap adı) ve çift tıklayın. Aşağıdaki istemi göreceksiniz.

Devamı tıklayın, istendiğinde hesap şifrenizi girin, ardından tüm dosyaları kopyalayıp bu hesaptan yeni hesabınıza yapıştırın (varsayılan olarak C: / Kullanıcılar / yeni kullanıcı adına bulunur).

Klasörleri eski hesabınızdan yenisine eklemek isteyip istemediğinizi soran bir mesaj göreceksiniz. Evet’i tıklayın.

Genel Olarak

Çok basit değil, ancak yeni bir Windows hesabı oluşturmak ne yazık ki, sorunla mücadele etmek için serbest bırakılmış bazı yamalara rağmen, bu sorun için kalıcı olan en iyi çözümdür. Yeni bir hesap oluşturma zahmetinden geçmeden önce bu makalenin başında iki basit çözümü denemeniz gerektiğini vurgulamakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows 10’da Ayarlar Uygulaması Açılmıyor için yorumda bulun

    Windows 10’da Ayarlar Uygulaması Açılmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10’da Ayarlar Uygulaması Açılmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.