Facebook Uygulaması Android veya iOS ta çalışmıyor

7 dk okuma süresi

Facebook Uygulaması Android veya iOS ta çalışmıyor Facebook, 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen bir sosyal medya sitesidir. Ağ oluşturma ve iletişim için büyük bir platform sağladığı için muhtemelen en popüler sosyal medya ağlarından biridir. Facebook ayrıca ücretsiz olarak indirip kurulabilecek bir uygulamasına sahiptir. Uygulama hem iOS hem de Android için kullanılabilir. Oldukça yakın zamanda pek çok rapor hata mesajı görüntüleme anında aniden kilitleniyor sorununun çözümlerini sizlere aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır

Facebook Uygulamasının Android ve iOS’ta Çökmesine Neden Olan Nedir?

Pek çok kullanıcıdan çok sayıda rapor aldıktan sonra, sorunu araştırmaya karar verdik ve sorunun bir çok kullanıcımız için düzelttiğini uygulayarak bir dizi çözüm geliştirdik. Ayrıca, bu hatanın neden olmasından ve aşağıda listelenmesinden kaynaklanan sebepleri araştırdık.

 • Önbellek: Veri yükleme sürelerini azaltmak ve daha yumuşak bir deneyim sağlamak için önbellekteki uygulamalar tarafından depolanır. Bununla birlikte, zamanla bu önbellek bozulabilir ve önemli sistem işlevlerine ve uygulamalarına müdahale edebilir.
 • Bozuk Veri:  Facebook belirli “Giriş Yapılandırmalarını” ve medya şablonlarını telefona indirir. Bu veriler zamanla bozulabilir ve Facebook uygulamasının önemli özellikleriyle girişime neden olabilir. Bu girişim nedeniyle, bazı kullanıcılar Facebook’ta kilitlenme sorunuyla karşı karşıya kalabilir.
 • Güç Tasarruf Modu:  Güç tasarrufu modu, arka plan işlemlerini ve belirli uygulamaların çektiği gücü sınırlar. Güç tasarrufu modu, Facebook’u batarya tüketen uygulamalar listesine dahil etmişse, düzgün çalışmasını engelliyor olabilir.
 • Giriş Konfigürasyonları:  Hesabınızın giriş bilgileri uzun süre yenilenmediyse, hesap oturumu sonlandırılabilir. Bazen hesap oturumunun sonlandırılması nedeniyle, Facebook uygulaması çökebilir.
 • Eski Uygulamalar:  Facebook sıklıkla sunucularını günceller ve yeni sistem protokolleri yükler. Bunu takiben, uygulamanın bu protokollerin daha iyi entegrasyonunu sağlaması için yeni güncellemeler yayınlandı. Bu nedenle, daha eski bir Facebook sürümünü kullanıyorsanız, sunucunun ve uygulamanın uyumsuzluğundan dolayı çökmeler yaşayabilirsiniz.
 • Eski Yazılım:  Facebook uygulaması güncellendiyse ancak yazılım sürümü henüz en son sürüme güncellenmediyse, telefonun yazılımının ve uygulamasının uyumsuzluğu nedeniyle rastgele çökmelerle karşılaşabilirsiniz.

Şimdi problemin doğası hakkında temel bir anlayışa sahip olduğunuza, çözümlere doğru ilerleyeceğiz. Herhangi bir çatışmadan kaçınmak için bu çözümleri uygulandıkları sıraya göre denemeniz önerilir.

Uygulamaya tekrar giriş yapın

Bazı giriş yapılandırmaları cihazınızda ki uygulama tarafından kaydedilir. Ancak, bu yapılandırmalar bozulursa uygulama ani ve rastgele çökmelerle karşı karşıya kalabilir. Bunu düzeltmek için hesaptan çıkacağız ve tekrar giriş yapacağız.

 1. Facebook uygulamasını 
 2. menü düğmesi üzerine üst sağ köşesine ve alta doğru kaydırın. Sağ üstteki “Menü” düğmesine tıklayın
 3. “ Oturumu Kapat ” düğmesine ve ardından istemde “ evet ” seçeneğine dokunun.
 4. Yakın çoklu görev penceresinden uygulamayı
 5. uygulamayı yeniden aç ve girmek için bilgilerinizi girin.
 6. konulu giriş de renkli ve onay sorunun devam edip etmediğini görmek için.

Önbelleği Silme

Önbellek, yükleme işlemini hızlandırmak ve daha iyi bir deneyim sağlamak için uygulamalar tarafından saklanır. Ancak, zaman içinde bu bozulabilir ve uygulama ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, bu adımda, sistem önbelleğini temizleyeceğiz.

Android için

Android cihazlar için uygulama önbelleğini temizlemek için

 1. Drag bildirimler panelini aşağı ve dokunun “konulu Ayarlar ” simgesine.Bildirimler panelini aşağı sürükleyip “Ayarlar” simgesine dokunun
 2. Ayarların içinde “ Uygulamalar ” seçeneğine dokunun ve listeden “ Facebook ” u seçin.
 3. “ Depolama ” seçeneğine ve ardından “ Önbelleği Temizle ” seçeneğine dokunun.
 4. Başlangıç uygulama ve kontrol sorunun devam edip etmediğini görmek için giriş yapın.

İOS için

Ne yazık ki, ios için hiçbir önbelleği s,lme işlemi yoktur. Bunun için, uygulamanın nasıl kaldırılacağı konusunda sizi yönlendiren makalenin “Uygulamayı Yeniden Yükleme” seçeneğine gitmeniz gerekecektir . Çünkü iOS’ta önbelleğe alınmış verilerden kurtulmanın tek yolu uygulamayı yeniden yüklemektir.

Uygulama Verilerini Silme

Facebook uygulaması indirilir ve cihazda belirli giriş yapılandırmalarını ve medya şablonlarını saklar. Bu veriler zamanla bozulabilir ve önemli uygulama işlevlerini engelleyebilir. Bu nedenle, bu adımda Uygulama verilerini sileceğiz.

Android için

Uygulamanın Android üzerindeki verilerini silmek için

 1. Bildirimler panelini aşağı sürükleyin ve “ Ayarlar ” simgesine dokunun.Bildirimler panelini aşağı sürükleyip “Ayarlar” seçeneğine dokunun
 2. Dokunun “konulu Uygulamaları ” seçeneği ve ardından “konulu Facebook ” simgesine. Ayarlar içindeki uygulamalar seçeneğine dokunun
 3. Dokunun “konulu Depolama ” seçeneği ve “üzerinde Temizle Verileri ” seçeneği“Verileri Temizle” seçeneğine dokunun
 4. Uyarı isteminde “ evet ” seçeneğine tıklayın.
 5. Facebook uygulamasını açın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

İOS için:

Seçici “ Uygulama Verileri ” ni silme özelliği iOS cihazlarında mevcut değildir, bu nedenle bu konuda rehberlik için “ Uygulamayı Yeniden Yükleme ” seçeneğini önerilir.

Uygulamayı Yeniden Yükleme

Yukarıda belirtilen çözümler sizin için işe yaramadıysa, uygulamayı tamamen yeniden başlatmak için uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Android için:

 1. Drag aşağı bildirimler panelini ve dokunun “konulu Ayarlar ” simgesine, Bildirimler panelini aşağı sürükleyip “Ayarlar” seçeneğine dokunarak
 2. Dokunun “konulu Uygulamaları ” seçeneği ve ardından “konulu Facebook ” simgesine. Ayarlar içindeki uygulamalar seçeneğine dokunun
 3. Dokunun “konulu kaldırma ” butonuna ve “tıklayarak evet istemi üzerine” “Kaldır” seçeneğine dokunun
 4. Ana ekrana gidin ve “ PlayStore ” seçeneğine dokunun. PlayStore simgesine dokunun
 5. PlayStore içine, arama çubuğuna ” Facebook ” yazın ve listede görüntülenen ilk uygulamayı tıklayın.
 6. Dokunun “konulu yüklemek ” seçeneği ve uygulama otomatik olarak indirilecek.
 7. Uygulamayı giriş yapın ve kontrol sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

İOS için:

 1. Ayarları açın ve “ Genel ” seçeneğine dokunun .“Ayarlar” a dokunup ardından “Genel” i seçin
 2. Dokunun “konulu iPhone Depolama ” ve ardından “dokunun Facebook “ “İPhone Depolama” seçeneğini tıklatarak
 3. “ Uygulamayı Sil ” seçeneğine dokunun ve kaldırılmasını bekleyin.
 4. Ana ekrana dokunun “konulu App Mağazası ” simgesi ve “tip facebook arama çubuğuna” “App Store” simgesine dokunun
 5. Uygulama şimdi cihazınıza otomatik olarak yüklenecektir.
 6. Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Yazılım Güncellemelerini Denetleme

Aygıtta yüklü olan yazılımın, Facebook uygulamasının belirli öğelerine müdahale ediyor olabilir. Bu nedenle, bu adımda, cihazda mevcut güncelleme olup olmadığını kontrol edeceğiz.

Android için:

 1. Bildirimler panelini aşağı sürükleyip “Ayarlar” simgesine dokunarak
 2. “ Cihaz Hakkında ” seçeneğine ve ardından “ Yazılım ” seçeneğine dokunun. Aşağıya doğru kaydırın ve “Aygıt Hakkında” seçeneğine tıklayın
 3. Dokunun “konulu Yazılım Güncellemeleri ” seçeneği ve seçin “ Kontrol için Güncellemeler ” butonuna dokunun.
 4. İndir Güncellemeler Manuel güncelleme bulunup bulunmadığını” seçeneği. “Güncellemeleri Manuel Olarak İndir” seçeneğine tıklayın
 5. Güncellemelerin indirilmesini bekleyin, indirildikten sonra şimdi veya daha sonra yüklemeniz istenecektir.
 6. Şimdi yükle ” seçeneği ve telefonunuz otomatik olarak yeniden başlatılacak. “Şimdi Kur” seçeneğine dokunun
 7. Android güncellemeleri yüklemeye başlayacak ve telefon normal şekilde yeniden başlatılacaktır.
 8. Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

İOS için

İOS’taki yazılımı güncellemeden önce, telefonunuzu prize takmanız ve iyi bir Wifi bağlantısına bağlamanız önerilir. Ayrıca, işlem sırasında verilerin bozulmasını önlemek için tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

 1. Ayarları açın ve “ Genel ” seçeneğine dokunun.“Ayarlar” a dokunup ardından “Genel” i seçin
 2. Dokunun “konulu Yazılım Güncellemeleri ” seçeneği ve “dokunun indirin ve yükleyin ” seçeneği“ Yazılım Güncelleme” seçeneğine dokunun
 3. Şimdi Yükle” seçeneği ve cihaz otomatik olarak güncellenecek tir.
 4. Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x