Windows 10 Sol Tık Çalışmıyor

Windows 10 Sol Tık Çalışmıyor Windows kullanan kullanıcıların, sol tıklama düğmesinin çalışmadığını bildirdiği sayısız vaka vardır. Düğmenin çalışmadığı çeşitli durumlar vardır; Orta derecede çalışıyor olabilir, ya da hiç çalışmıyor olabilir. Durum ne olursa olsun, bu sorun için iki olası çözüm vardır; ya bir donanım hatası var ya da bir yazılım sorunu var. Aşağıda listelenen çözümler kullanılarak sadece basir problemler çözülebilir. İlkinden başla ve buna göre çalış.


Çözümleri izlemeden önce, sol tıklatmanın birincil fare düğmesi olarak seçildiğinden emin olmalısınız. Varsa ve sol tıklamayı normal kullanamazsanız, yalnızca aşağıda listelenen çözümlere devam edin. Aksi halde sola değiştirin ve sorunun giderilip giderilmediğini görün.

 1. Windows + S tuşlarına basın, “ mouse ” veya “ mouse ve touchpad ayarları ” yazın ve ayarlar uygulamasını açın.
 2. Ana düğmeyi “ Sol ” olarak seçin . Şimdi sol fare tuşunu tıkladığınızda yanıtı kontrol edin.

 1. Virüsten Koruma Yazılımınızı Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınızdaki virüsten koruma yazılımınızın, bilgisayarınızda çalışan bazı modüller ile çakıştığı ve etkin çalışma için gereken bazı önemli işlevleri engelleyen bazı durumlar vardır. Yazılımın mümkün olduğunca fazla ürünü kapsayarak nasıl devre dışı bırakacağını belirledik. Norton 360 olarak bilinen belirli bir antivirüs sorunlara neden olduğu vurgulandı. Yine de, tüm virüsten koruma yazılımlarınızı devre dışı bırakmayı denemelisiniz.

Antivirüsünüzü devre dışı bıraktıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bunun herhangi bir fark yaratıp yaratmadığını görün. Eğer yapmadıysa, antivirüs yazılımını tekrar etkinleştirmek için çekinmeyin.

2. Bozuk Dosyaları Denetleme ve Kaydetme

Bu hata, bilgisayarınızda bulunan kötü yapılandırmalardan dolayı oluşturulabilir. Bu hatalardan dolayı, sol tıklamanız beklendiği gibi çalışıyor olabilir. SFC taramasını çalıştırmayı deneyebilir ve bütünlük ihlalleri olup olmadığını kontrol edebiliriz. Varsa, onları düzeltmek için DISM komutunu çalıştırabiliriz.

 1. Çalıştır uygulamasını başlatmak için Windows + R tuşlarına basın . Diyalog kutusuna “ taskmgr ” yazın ve bilgisayarınızın görev yöneticisini başlatmak için Enter tuşuna basın.
 2. Şimdi pencerenin sol üst tarafındaki Dosya seçeneğine tıklayın ve mevcut seçenekler listesinden “ Yeni görev çalıştır ” ı seçin .
 3. Şimdi “yazmanız powershell diyalog kutusuna” ve kontrol “hangi devletler altından seçeneği yönetici ayrıcalıklarına sahip bu görevi oluştur ”.
 4. Windows Powershell’e girdiğinizde, diyalog kutusuna aşağıdaki komutu yazın ve Enter’a basın . Bu işlem, tüm Windows dosyalarınızın bilgisayar tarafından taranması ve bozuk aşamalar için denetlenmesi nedeniyle biraz zaman alabilir.

sfc / scannow

 1. Windows’un bir hata bulduğunu, ancak bunları düzeltemediğini bildirdiği bir hatayla karşılaşırsanız, PowerShell’de aşağıdaki komutu yazmanız gerekir. Bu, bozuk dosyaları Windows güncelleme sunucularından indirecek ve bozuk olanları değiştirecektir. Bu işlemin internet bağlantınıza göre biraz zaman harcadığını unutmayın. Herhangi bir aşamada iptal etmeyin ve koşmasına izin verin.

DISM / Çevrimiçi / Temizleme-Görüntü / RestoreHealth

Her iki komutu da yürüttüğünüzde sol tıklama hala çalışmıyorsa, aynı PowerShell penceresinde yeniden kaydetmeyi deneyebiliriz. Devam etmeden önce tüm diğer pencereleri kapatın. Ayrıca yönetici olarak giriş yaptığınızdan emin olun.

 1. Aşağıdaki komutu yükseltilmiş bir PowerShell’de yürütün (önceki adımlardan hala açılmış olan pencereyi kullanabilirsiniz).

Get-AppXPackage -AllUsers | Where-Object {$ _. InstallLocation benzeri “* SystemApps *”} | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$ ($ _. InstallLocation) \ AppXManifest.xml”}

 1. Komutu çalıştırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve eldeki sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
ilginizi çekebilir  Microsoft'un Geleceği İçin En Büyük Tehdit Yapay Zekâ

3. İzleme Noktasını Devre Dışı Bırakma

Etkinliklerinize bağlı olarak Track Point Fare düğmesi sizin için çok yararlı olabilir. Klavyenizin altında bulunan ve gerçek bir fareyi hareket ettirmek için hareket edebileceğiniz bir düğme. USB kablolu bir fare kullanmıyorken, aynı zamanda faaliyetlerinizi gerçekleştirmek için dizüstü bilgisayarınızın varsayılan izleme alanını kullanmak istemediğinizde kullanılır.

Bununla birlikte, avantajlarına rağmen, takip noktasının, çalışmayan tıklamalar ve sekmelerle ilgili bazı sorunlara yol açtığı birçok durum vardır. Takip noktasını devre dışı bırakmayı deneyebilir ve durumumuzda bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görebiliriz.

 1. Windows + R tuşlarına basın , diyalog kutusuna “ kontrol paneli ” yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Kontrol paneline bir kez, Büyük simgelerin görüntülendiğinden emin olun . Mouse alt kategorisine tıklayın .
 3. “ Dell Touchpad ” sekmesini seçin . “ İşaretleme Çubuğu ” cihazını seçin ve Devre Dışı Bırak’a tıklayın . Adımların, Lenovo Thinkpad cihazları için biraz farklı olabileceğini unutmayın, ancak tüm süreç aynı olacaktır.
 4. Değişiklikleri uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bunun herhangi bir fark yaratıp yaratmadığını görün.

Çözüm 4: Windows Gezgini’ni Yeniden Başlatma

Basit ve en basit çözümlerden biri, Windows Gezgini’ni görev yöneticisini kullanarak yeniden başlatmaktır. Bu işlemin tüm mevcut yapılandırmalarını sıfırlar ve sıfırlar. Bu çözüm, özellikle Windows Gezgini’ne erişirken sol tıklama düğmesini kullanamayan kullanıcılar için hedeflenmiştir.

 1. Bilgisayarınızın görev yöneticisini getirmek için iletişim kutusunda Çalıştırma Türü “ taskmgr ” üaçmak için Windows + R tuşlarına basın . Görev yöneticisini Ctrl + Alt + Del tuşlarına basarak ve verilen seçeneklerden seçerek de başlatabilirsiniz.
 2. Pencerenin üst kısmında bulunan “ İşlemler ” sekmesine tıklayın.
 3. Şimdi Windows Gezgini’nin görevlerini süreçler listesinde bulun . Üzerine tıklayın ve pencerenin sol alt tarafında bulunan “ Yeniden Başlat ” düğmesine basın . İşlemi seçmek ve yeniden başlatmak için Del tuşunu tıklatarak da klavye tuşlarını kullanarak bunu başarabilirsiniz .

5. Touchpad Hassasiyetini Değiştirme

Ayrıca dizüstü bilgisayarınızdaki touchpad hassasiyetini değiştirmek için bir seçenek var. Bu, touchpad’in ne kadar hızlı hareket edeceğini veya tıklamalarınızın hassasiyetini belirler. Bu ayrıca, kullanıcının bir eylemi kaydettiğinde bilgisayarınızın gerçekleştirdiği dokunmatik yüzey gecikmesini de belirler. Varsayılan olarak, dokunmatik yüzey hassasiyeti orta veya düşük olarak ayarlanır. Bu hassasiyeti değiştirebilir ve bunun bizim için problemi çözüp çözmediğini kontrol edebiliriz.

ilginizi çekebilir  Microsoft Azure

Bu çözüm, özellikle oyun oynamak için “w, a, s, d” kullanan ve herhangi bir eylemde bulunmak veya ateş etmek için sol tuşa basan kişiler için özellikle hedeflenmiştir.

 1. Windows + R tuşlarına basın , diyalog kutusuna “ gecikme ” yazın ve sonuçta geri dönen uygulamayı açın.
 2. Hassasiyeti “ En hassas ” olarak değiştirin. Ayarları kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra, problemin çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

6. Başka bir Fare takarak kontrol etme

Yukarıda belirtilen tüm adımları uyguladıktan sonra Farenizin sol tıklaması çalışmıyorsa, cihazınızda bir donanım hatası olması mümkündür. Fareler her zaman kullanılır ve birinin çalışmayı durdurabileceğini bilmek yeni değildir.

Sorunun donanımla ilgili olduğundan emin olmak için, başka bir fareye takmayı ve çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Eğer varsa, bir donanım arızası var demektir ve farenizi değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca, cihazınıza taktığınız USB bağlantı noktasını değiştirmeyi deneyin. Genellikle fareyi desteklemeyen bazı portlar vardır.

Not: Bunun bir donanım sorunu olduğundan emin olmadan önce, fare sürücülerini yeniden yüklediğinizden veya en son sürüme güncellediğinizden emin olun. Fare sürücülerini sıfırlamak için Windows + R tuşlarına basın , diyalog kutusuna “ devmgmt.msc ” yazın ve Enter tuşuna basın. Cihazınızı bulun, sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin . Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bir sonraki başlangıçta varsayılan fare sürücüleri yüklenecektir. Ayrıca, sürücüleri sağ tıklayıp “ Sürücüleri Güncelle ” yi seçerek de sürücüleri güncelleyebilirsiniz . Üreticinin web sitesinden indirdiğiniz sürücünün yerini seçerek bunları otomatik veya manuel olarak güncelleyebilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows 10 Sol Tık Çalışmıyor için yorumda bulun

  Windows 10 Sol Tık Çalışmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Sol Tık Çalışmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.