Windows 10 Başlat menüsü açılmıyor

Bir dizi kullanıcı, Windows 10 Başlat menüsü açılmıyor ilgili sorunları bildirmiştir. Şimdi düzeltmek için çözümlerimiz den birini deneyin.

 Başlat Menüsü, her şeyin Windows’da olduğu yerdir, bu nedenle aniden çalışmayı durdurursa oldukça sinir bozucu olabilir ve PC’nizde herhangi bir şey yapılmasını imkansız kılabilir.

Çok sevilen özellik, Windows 10’da hoş bir geri dönüş yaptı, ancak bir kaç kullanıcı tarafından donma ve diğer sorunlar bildirildi. Bu hatalardan biriyle karşılaşıyorsanız, aşağıda belirttiğimiz çözümleri deneyin ve umarım Başlangıç ​​Menünüz tekrar normal şekilde çalışır ve çalışır.

Bozuk Windows dosyalarını kontrol edin ve onarın

Windows dosyaları bazen bozulabilir ve bu, PC’nizde sıkışmış bir Başlat menüsü de dahil olmak üzere hasara yol açabilir. Neyse ki, Windows 10’un bunu çözmek için yerleşik bir yolu var.

1. Görev yöneticisi başlat

Klavyenizdeki [Ctrl] + [Alt] + [Del] tuşlarına aynı anda basın – alternatif olarak Görev Çubuğunu sağ tıklayın. Ardından Görev yöneticisi’ni seçin .

2. Yeni bir Windows görevi çalıştırın

Ne zaman Görev yöneticisi penceresi açılır, tıklayın Daha fazla detay genişletmek için seçeneğini ve ardından seçmek Çalıştır yeni bir görev gelen Dosya menüsünden.

3. Windows PowerShell’i çalıştırın

Ne zaman Çalıştır yeni görev iletişim kutusu açılır yazın powershell için kutuyu işaretleyin yönetici ayrıcalıklarına sahip bu görevi oluşturun ve tıklama Tamam.

4. Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni çalıştırın.

Tip sfc / scannow penceresine ve [Return] tuşuna basın. Tarama biraz zaman alabilir ve üç sonuçtan biriyle bitecektir. Windows herhangi bir bütünlük ihlalleri bulamadı ve Windows Kaynak Koruması bozuk dosyaları buldu ve bunları bozuk dosyaları olmadığını, ancak Windows Kaynak Koruması bozuk dosyaları bulduğunu ancak bazılarının (ya da hepsinin) bir sorunu gösteremediğini gösterdi.

Bu ikinci durumda, PowerShell penceresine DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth yazın (veya kopyalayıp yapıştırın) ve [Return] tuşuna basın . Bu, bozuk olanları değiştirmek için Windows Update’ten dosyalar indirecek ve yine bu biraz zaman alabilir.

Bu çözümle uğraşırsanız, her adımı görmek için sayfanın üst kısmındaki videoyu izleyin.

Tüm Windows uygulamalarını yeniden yükle

Tüm Windows 10 uygulamalarını indirip yeniden yüklediğinizde, takılı bir Başlat menüsünü düzelttiği bildirildi. Bu, göründüğü kadar sert değil – ‘Windows uygulamaları’, Windows 10’da yerleşik olan ve Windows Mağazası’ndan sunulanlar. Eskiden ‘Modern’ uygulamalar olarak adlandırılıyorlardı ve bundan önce de ‘Metro’ – Microsoft adını sadece Windows 10 ile değiştirdi.

Yine de, yeniden yükleme otomatiktir ve sadece birkaç dakika sürmelidir. Süreç, bu Windows uygulamalarında kaydettiğiniz tüm verileri silebilir, ancak, başlamadan önce önemli olan herhangi bir şeyi yedekleyin.

Verileri çevrimiçi, Microsoft OneDrive’da veya ayrı bir klasördeki (Fotoğraflar uygulaması gibi) dosyalar olarak depolayan uygulamalar etkilenmemelidir.

Uyarı: Son raporlar, bu işlemin bazı Windows Mağazası uygulamalarının çalışmamasına neden olabileceğini, bu nedenle devam etmeden önce bunun dikkatli olmasına işaret etmektedir.

1. Windows uygulamalarını yeniden yükleyin

Görev yöneticisini başlatın ve yukarıda açıklandığı gibi yönetici ayrıcalıklarına sahip yeni bir PowerShell penceresi açın.

Windows PowerShell penceresi açıldığında, aşağıdaki satırı kopyalayın ve yanıp sönen PS C: \ WINDOWS \ system32> istemine sağ tıklayarak veya klavye üzerindeki [Ctrl] + [V] tuşlarına basarak onu PowerShell penceresine yapıştırın :

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$ ($ _. InstallLocation) \ AppXManifest.xml”}

Uygulama indirme ve yükleme işlemi tamamlanana kadar bekleyin – görünen herhangi bir kırmızı metni yok sayın ve Windows’u yeniden başlatın.

Yeni bir kullanıcı hesabı oluştur

Windows uygulamaları yeniden çalışmıyorsa, yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak genellikle olacaktır. Şu anda bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız, ayarlarınız varsayılan yerel hesaptan yeni sürüme geçirdikten sonra yeni hesaba aktarılacaktır. Yine de, yerel dosyalarınızı her durumda bir hesaptan diğerine aktarmanız gerekir. Yüklü yaziliminiz bundan etkilenmeyecek.

1. Görev yöneticisi başlat

Açık Görev yöneticisi (yukarıya bakınız) ve açılan menüden çalıştır yeni bir görev onun dan Dosya menüsünden.

Için kutuyu işaretleyin yönetici ayrıcalıklarına sahip bu görevi oluşturun ve yazın net kullanıcı newusername YeniParola’yı / eklemek kutusunda.

NewUsername ve NewPassword’ı kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ve şifre ile değiştirmeniz gerekecektir – boşluk içermeyebilir ve şifre büyük / küçük harfe duyarlıdır (büyük harfler önemlidir).

2. Yeni hesaba giriş yapın

Windows’u yeniden başlatın ve yeni kullanıcı hesabına giriş yapın. Başlat menüsü şimdi çalışmalıdır, böylece yeni yerel hesabı bir Microsoft hesabına dönüştürebilir ve dosyalarınızı ve ayarlarınızı aktarabilirsiniz.

Bilgisayarını yenile

Son çare olarak, işletim sistemini yeniden yüklemekle aynı şey olan Windows 10 yüklemenizi ‘yenileyebilirsiniz’ . Belgeleriniz etkilenmeyecek, ancak Windows’un bir parçası olmayan uygulamaları yeniden yüklemeniz gerekecek.

1. Sorun Giderme modunda Windows’u yeniden başlatın.

Açık uygulamaları kapatın ve Windows hesabınızdan çıkmak için [Windows] + [L] tuşlarına basın veya sadece Windows’u yeniden başlatın. Giriş ekranında, sağ alttaki Güç simgesine tıklayın , [Shift] tuşunu basılı tutun ve Yeniden Başlat seçeneğini seçin .

2. PC’nizi sıfırlayın

Mavi bir seçenek seçin ekranı belirdiğinde, Sorun giderme’ye tıklayın ve ardından Bu bilgisayarı Sıfırla’ya tıklayın . Son olarak, Dosyalarımı sakla seçeneğini tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Windows Update’i çalıştır

Microsoft, dördüncü büyük güncellemesini Ekim 2017’de, Sonbahar Yaratıcıları Güncelleştirmesi olarak bilinen Windows 10’a sunmuştur .

Şirket, Başlatma Menüsü konularının herhangi birini özel olarak düzeltip düzeltmeyeceğini belirtmedi, ancak sorunları çözebilecek birkaç görsel ayar yapıldı.

Fall Creators Güncellemesi makinenize otomatik olarak aktarılmalı, ancak henüz iniş yapmamış olsaydı, şimdi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Basitçe Ayarlar’a gidin ve Güncelleme ve güvenlik’i seçin .

Ardından Güncellemeleri kontrol et düğmesine tıklayın ve Yıl Dönümü Güncellemesi gelmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows 10 Başlat menüsü açılmıyor için yorumda bulun

    Windows 10 Başlat menüsü açılmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Başlat menüsü açılmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.