Windows 10 Başlat menüsü açılmıyor

Bazı Windows kullanıcıları Başlat Menüleriyle ilgili sorunlar yaşadığına dair bazı sorunları bize bildirdi. Bu makalemizde Windows 10 Başlat menüsü açılmıyor sorununu nasıl çözeceğinize dair çözümleri sizler için bir araya getirdik

Çok sevilen özellik, Windows 10’da hoş bir dönüş yaptı, ancak donmalar ve diğer sorunlar bir dizi kullanıcı tarafından bildirildi. Bu hatalardan birini yaşıyorsanız, aşağıda belirlediğimiz çözümleri deneyin ve umarız Başlat Menünüz tekrar normal gibi çalışır ve çalışır.

Bozuk Windows dosyalarını kontrol edin ve onarın

Windows dosyaları bazen bozulabilir ve bu, sıkışmış bir Başlat menüsü de dahil olmak üzere bilgisayarınızda hasara yol açabilir. Neyse ki, Windows 10’un bunu çözmek için yerleşik bir yolu vardır.

1. Görev yöneticisini başlatın

Klavyenizdeki [Ctrl] + [Alt] + [Del] tuşlarına aynı anda basın – alternatif olarak, Görev Çubuğunu sağ tıklayın. Ardından Görev yöneticisi’ni seçin.

2. Yeni bir Windows görevi çalıştırın

Görev yöneticisi penceresi açıldığında, genişletmek için Daha fazla ayrıntı seçeneğini tıklayın, ardından Dosya menüsünden Yeni görevi çalıştır’ı seçin.

3. Windows PowerShell’i çalıştırın

Yeni görevi çalıştır iletişim kutusu açıldığında, powershell yazın, Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur kutusunu işaretleyin ve Tamam’ı tıklayın.

4. Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni çalıştırın

Pencereye sfc / scannow yazın ve [Geri Dön] tuşuna basın. Tarama biraz zaman alabilir ve üç sonuçtan biriyle sona erecektir. Windows herhangi bir bütünlük ihlali bulamadı ve Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ve bunları onardı, artık bozuk dosya olmadığı anlamına gelir, ancak Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ancak bazılarını (veya tümünü) düzeltemedi bir sorun olduğunu gösterir.

Bu ikinci durumda, PowerShell penceresine DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth yazın (veya kopyalayıp yapıştırın) ve [Return] tuşuna basın. Bu, bozuk olanları değiştirmek için Windows Update’ten dosya indirir ve bu biraz zaman alabilir.

Tüm Windows uygulamalarını yeniden yükleyin

Tüm Windows 10 uygulamalarının indirilmesi ve yeniden yüklenmesi, bildirildiğine göre sıkışmış bir Başlat menüsünü düzeltir. Bu, göründüğü kadar sert değil – ‘Windows uygulamaları’, Windows 10’da yerleşik olanlardır ve Windows Mağazası’ndan edinilebilir. Eskiden ‘Modern’ uygulamalar olarak adlandırılıyorlardı ve ondan önce ‘Metro’ – Microsoft, adını Windows 10 ile değiştirdi.

Daha da iyisi, yeniden yükleme otomatiktir ve yalnızca birkaç dakika sürer. İşlem, bu Windows uygulamalarında kaydettiğiniz tüm verileri silebilir, bu nedenle başlamadan önce önemli olan her şeyi yedekleyin.

Verileri çevrimiçi olarak, Microsoft OneDrive’da veya ayrı bir klasörde (Fotoğraflar uygulaması gibi) dosyalar olarak depolayan uygulamalar etkilenmemelidir.

Uyarı: Son raporlar, bu işlemin bazı Windows Mağazası uygulamalarının çalışmamasına neden olabileceğini gösteriyor, bu nedenle devam etmeden önce buna dikkat edin.

1. Windows uygulamalarını yeniden yükleyin

Görev yöneticisini başlatın ve yukarıda açıklandığı gibi yönetici ayrıcalıklarına sahip yeni bir PowerShell penceresi açın.

Windows PowerShell penceresi açıldığında aşağıdaki satırı kopyalayın ve yanıp sönen PS C: \ WINDOWS \ system32> istemine sağ tıklayarak veya klavyede [Ctrl] + [V] tuşlarına basarak PowerShell penceresine yapıştırın.

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}


Uygulama indirme ve yükleme işlemi tamamlanana kadar bekleyin – görünen kırmızı metinleri yoksayın – ve Windows’u yeniden başlatın.

Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturun

Windows uygulamalarını yeniden yüklemek işe yaramazsa, yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak genellikle işe yarar. Şu anda bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız, varsayılan yerel hesaptan yükselttiğinizde ayarlarınız yeni hesaba da aktarılacaktır. Yine de her durumda yerel dosyalarınızı bir hesaptan diğerine aktarmanız gerekir. Yüklü yazılımınız etkilenmeyecektir.

1. Görev yöneticisini başlatın

Görev yöneticisini açın (yukarıya bakın) ve Dosya menüsünden Yeni görevi çalıştır’ı seçin.

Yönetici ayrıcalıklarıyla bu görevi oluştur kutusunu işaretleyin ve kutuya net kullanıcı Yeni Kullanıcı Adı Yeni Parola / ekle yazın.

NewUsername ve NewPassword’ü kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ve parolayla değiştirmeniz gerekecektir – hiçbiri boşluk içeremez ve parola büyük / küçük harfe duyarlıdır (yani büyük harfler önemlidir).

2. Yeni hesaba giriş yapın

Windows’u yeniden başlatın ve yeni kullanıcı hesabında oturum açın. Başlat menüsü şimdi çalışmalıdır, böylece yeni yerel hesabı bir Microsoft hesabına değiştirebilir ve dosyalarınızı ve ayarlarınızı aktarabilirsiniz.

Bilgisayarını yenile

Son çare olarak, işletim sistemini yeniden yüklemekle büyük ölçüde aynı olan Windows 10 kurulumunuzu “yenileyebilirsiniz”. Belgeleriniz etkilenmeyecektir, ancak Windows’un parçası olmayan uygulamaları yeniden yüklemeniz gerekecektir.

1. Windows’u Sorun Giderme modunda yeniden başlatın

Açık uygulamaları kapatın ve Windows hesabınızdan çıkış yapmak için [Windows] + [L] tuşlarına basın – veya sadece Windows’u yeniden başlatın. Oturum açma ekranında, sağ alttaki Güç simgesine tıklayın, [Shift] tuşunu basılı tutun ve Yeniden Başlat seçeneğini seçin.

2. Bilgisayarı Sıfırlayın

Mavi Bir seçenek belirleyin ekranı göründüğünde, Sorun Giderme’yi ve ardından Bu Bilgisayarı Sıfırla’yı tıklayın . son olarak, Dosyalarımı koru seçeneğini tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin. 

Windows Update’i çalıştırın

Microsoft, Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi olarak bilinen beşinci büyük güncellemesini Nisan 2018’de piyasaya sürdü.

Şirket, özellikle Başlat Menüsü sorunlarından herhangi birini çözüp çözmeyeceğini belirtmedi, ancak sorunları çözebilecek birkaç görsel ayar yapıldı.

Fall Creators Güncellemesi makinenize otomatik olarak sunulmalıdır, ancak henüz inmediyse şimdi gelmeye zorlayabilirsiniz.

Basitçe Ayarlar’a gidin ve Güncelleme ve güvenlik’i seçin.

Ardından Güncellemeleri kontrol et düğmesine tıklayın ve Yıl dönümü Güncellemesi gelmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows 10 Başlat menüsü açılmıyor için yorumda bulun

    Windows 10 Başlat menüsü açılmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Başlat menüsü açılmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.