Windows 10 EXE Programının Konumunu Bulma

2 dk okuma süresi

Windows 10 EXE Programının Konumunu Bulma Bir uygulamayı neredeyse her açışınızda, bir kısayol aracılığıyla olacaktır. Masaüstünüzdeki her uygulama, gerçek uygulamaya giden bir kısa yoldur, Başlat Menüsündeki girişler bile kısayollardır. Bu, bazen bir uygulamanın gerçekte nerede kurulu olduğunu bulmayı can sıkıcı hale getirebilir.

Yürütülebilir bir dosyanın konumunu bilmek, özellikle oyunlarını değiştirmek isteyen oyuncular için yararlı olabilir. Tipik olarak, oyun modlarının yürütülebilir dosya ile aynı klasöre veya yakındaki bir klasöre yerleştirilmesi gerekir. Benzer şekilde, uygulama için bir yapılandırma dosyasını değiştirmenizi isteyen bir kılavuzu takip ediyorsanız, bu yapılandırma dosyaları genellikle uyarılabilir dosyanın yüklendiği klasörün içinde veya çevresinde bulunabilir.

Windows 10 EXE Programının Konumunu Bulma

Bir uygulamanın nereye yüklendiğini bulmak için en kolay yöntem, onu açmak için kullanılan bir kısayoldan geçmektir. bunu yapmak için bir kısayola sağ tıklayın ve “Dosya konumunu aç” ı seçin. Kısayol Dosya Gezgini’ndeyse veya masaüstündeyse, bu sizi doğrudan uygulamanın konumuna götürür.

Dosya Gezgini’nde veya masaüstünüzde bir uygulamaya sağ tıklayın ve “Dosya konumunu aç.

Ancak Başlat menüsündeyseniz, farenizi “Diğer” in üzerine getirmeniz ve ardından “Dosya konumunu aç” seçeneğine tıklamanız gerekir. Unutulmaması gereken bir nokta, bunun yalnızca Başlat Menüsünde kullanılan kısayolun konumunu açacağıdır. Gerçek yürütülebilir dosyayı bulmak için, bu kez normal olarak açık Dosya Gezgini penceresindeki kısayolda “Dosya konumunu aç” ı tekrar tıklamanız gerekir.

Başlat Menüsünde bir uygulamaya sağ tıklayın, ardından “Diğer” ve “Dosya Konumunu Aç” ı seçin, ardından aynısını Dosya Gezgini’nde tekrar yapamazsınız.

Microsoft Store uygulamaları

Bu yöntem, standart uygulamalar için yürütülebilir dosyayı bulmak için çalışır; ancak, Microsoft Mağazası aracılığıyla yüklenen UWP uygulamaları, diğer adıyla Evrensel Windows Platformu uygulamaları için çalışmaz. Sinir bozucu bir şekilde, UWP uygulamaları için yükleme dizinine erişmek mümkün değildir. Varsayılan olarak, “C: \ Program Files \ WindowsApps” klasörüne yüklenirler, ancak yönetici hesaplarının bile bu klasörü görmek için gerekli izinleri yoktur. Kendinize erişim sağlamak için klasör izinlerini değiştirmek teknik olarak mümkündür, ancak ciddi sistem kararlılığı sorunlarına neden olabileceğinden, temel Windows dosya ve klasör izinleriyle uğraşmamayı şiddetle tavsiye ederiz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x