Windows 10 Dosya ve Klasörlerde İki Mavi Ok Simgesi Nedir

Windows 10 Dosya ve Klasörlerde İki Mavi Ok Simgesi Nedir Windows 10 işletim sistemi, birçok şeyi belirtmek için simgelere bindirmeler ekler. Örneğin, simgeler üzerindeki tek bir ok yer paylaşımı, bunların dosya / klasör / program kısayolları olduğunu gösterir. Benzer şekilde, program simgelerindeki mavi ve sarı kalkan kaplaması, programların çalışması için yönetici haklarına ihtiyaç duyduğunu gösterir.

Klasörlerde ve dosyalarda iki mavi ok simgesi (birbirini gösteriyor) görünüyorsa, bunun nedeni bu klasörlerin ve dosyaların sıkıştırılmış olmasıdır.

Windows 10'da dosya ve klasörlerde mavi oklar

Çoğu PC kullanıcısı, dosyaları, klasörleri ve sürücüleri sıkıştırarak bazı ciddi disk alanlarını geri kazanmanıza yardımcı olan Windows 10’da (ve önceki sürümlerinde) bulunan yerleşik NTFS dosya sıkıştırma özelliğinin farkında değildir . Bir dosya veya klasör sıkıştırıldığında, dosya veya klasörün sıkıştırıldığını göstermek için Windows dosya veya klasör üzerinde iki mavi ok (birbirlerine işaret eder) görüntüler. Buna ek olarak, bir sürücüdeki tüm dosya ve klasörler, üzerlerinde tüm sürücünün sıkıştırıldığını belirten mavi ok simgeleri gösterebilir.

Mavi okları simgelerden kaldırmanın iki yolu vardır. İlk yöntem sıkıştırmayı devre dışı bırakmaktır. İkinci yöntem, Windows 10’u, muhtemelen yapmak istemediğiniz sıkıştırılmış dosyalarda iki mavi ok göstermeyecek şekilde yapılandırmaktır.

Windows 10’da sıkıştırmayı kapatma

Sıkıştırmayı kapatmak, Windows 10’da düz bir iştir. Sıkıştırma seçeneğine erişmek için dosya / klasör / sürücü özelliklerini açmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Adım 1: Sıkıştırmasını kapatmak istediğiniz dosyaya / klasöre / sürücüye sağ tıklayın ve ardından açmak için Özellikler seçeneğine tıklayın.

Windows 10 pic1 dosya ve klasörlerinde mavi oklar

Adım 2: Bir sürücüyü sıkıştırmak istiyorsanız, Disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır onay kutusunun işaretini kaldırın ve aşağıda verilen adımları atlayın. 

Windows 10 pic5 dosya ve klasörlerinde mavi oklar

dosyayı veya klasörü (veya her ikisini) açmak istiyorsanız, Genel sekmesi altında Gelişmiş düğmesine tıklayın. Gelişmiş düğmesine tıklandığında Gelişmiş Nitelikler iletişim kutusu açılır.

Windows 10 pic2 dosya ve klasörlerinde mavi oklar

Adım 3: Burada, Sıkıştır veya Şifrele öznitelikleri bölümünde, Disk alanından tasarruf etmek için İçeriği sıkıştır onay kutusunun işaretini kaldırın. 

Windows 10 pic3 dosya ve klasörlerinde mavi oklar

Adım 4: Aşağıdaki iletişim kutusunu aldığınızda (yalnızca içinde dosya ve klasör bulunan klasörleri açtığınızda), Bu klasöre, alt klasörlere ve dosyalara radyo düğmesini uygula düğmesini seçin.

Windows 10 pic4 dosya ve klasörlerinde mavi oklar

Dosya / klasör / sürücünün boyutuna bağlı olarak, Windows 10’un sıkıştırmayı açmayı tamamlaması birkaç saniye ila saat sürebilir.

Sıkıştırılmamış veya standart dosya, bilgisayarınızı kısıtladıktan sonra iki mavi ok bindirme simgesi görüntülememelidir (Görev Yöneticisi aracılığıyla Windows Gezgini’ni yeniden başlatarak PC’nizi yeniden başlatmayı atlayabilirsiniz).

Hala iki mavi oku alıyorsanız, lütfen bilgisayarın simge önbelleğini bir kez temizlemeyi deneyin.

İki mavi ok simgesini gizle

Bu yöntemde, sıkıştırılmış dosyalarda görüntülemek için kullanılan varsayılan yer paylaşımı simgesini boş bir simgeyle değiştiriyoruz.

Adım 1: Başlat / görev çubuğu arama alanına Regedit.exe yazıp Enter tuşuna basarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.

Kullanıcı Hesabı Denetimi istemini aldığınızda, Evet düğmesine tıklayın.

Adım 2: Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinde aşağıdaki anahtara gidin:

İpucu: Yolu kopyalayıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi adres çubuğuna yapıştırın ve tuşa hızlı bir şekilde gitmek için Enter tuşuna basın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

Adım 3: Ardından, Kabuk Simgelerini görmek için Gezgin tuşunu genişletin. Mevcut Değilse sağ tıklama ile Explorer anahtarı tıklayın Yeni’yi tıklatın 

Windows 10 pic6 dosya ve klasörlerinde mavi oklar

Adım 4: Sol bölmede, yeni oluşturulan Kabuk Simgeleri klasörünü seçin. Sağ tarafta, sağ tıklayın, boş bir noktaya tıklayın Yeni’yi tıklatın Dize değeri ve sonra ismi verin 179.

Windows 10 pic7 dosya ve klasörlerinde mavi oklar
Windows 10 pic8 dosya ve klasörlerinde mavi oklar

Adım 5: Son olarak, 179 Dize Değeri’ne çift tıklayın ve aşağıdaki yolu yapıştırın:

C: \ Windows \ system32 \ BlankIcon.ico

Yukarıdaki yolda, “C” yi Windows 10 kurulu sürücünün harfiyle değiştirin.

Windows 10 pic9 dosya ve klasörlerinde mavi oklar

OK düğmesine basın.

NOT: Boş bir simge yerine farklı bir simge istiyorsanız, internetten bir simge indirin ve yolunu Değer Verileri kutusuna koyun.

Yeni simgeyi uygulamak için bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatın. Gerekirse, simge önbelleğini bir kez temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows 10 Dosya ve Klasörlerde İki Mavi Ok Simgesi Nedir için yorumda bulun

    Windows 10 Dosya ve Klasörlerde İki Mavi Ok Simgesi Nedir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Dosya ve Klasörlerde İki Mavi Ok Simgesi Nedir için ilk yorumu yapabilirsin.