Windows 10 Ses Cızırdaması Sorunu

Windows 10 Ses Cızırdaması Sorunu Müzik dinlerken veya film izlerken Windows 10 bilgisayarınızdan çatırtı veya patlama sesi geliyor mu?  Artık endişelenmenize gerek yok! Windows 10 ses çatırtısı çözümü ile geldim. Tüm bu sorunların nasıl çözüleceği ve sesinizin anında nasıl açılacağı konusunda adım adım yol göstereceğiz.

Çözüm 1: Minimum İşlemci Durumunu Değiştirme

Minimum işlemci durumunuz bu soruna neden oluyor olabilir. Windows 10, enerji tasarrufu yapmak ve pil ömrünü uzatmak için işlemcinizin kullanımını en aza indiren entegre bir güç tasarrufu protokolüne sahiptir. Bu, çoğu insan için artı bir nokta olsa da, ses kalitenizi doğrudan etkileyebilir. İşlemci kullanımı her azaldığında, ses çıkışı aynı değildir ve bozulma ve kötü ses ile karşılaşabilirsiniz. Minimum işlemci durumunu% 100 olarak ayarlamaya çalışacağız ve bunun sorunu çözüp çözmediğini kontrol edeceğiz.

 • Başlat menünüzün arama çubuğunu girmek için Windows + S tuşlarına basın. İletişim kutusuna “ Güç ve Uyku ” yazın ve ilk sonucu açın.
 • Güç ve Uyku ayarlarına girdikten sonra, ekranın sağ tarafında bulunan “ Gelişmiş güç ayarları ” seçeneğini seçin.
 • Bilgisayarınızın sahip olduğu farklı güç planlarını göreceksiniz. Kullandığınız ürünü seçin ve ” plan ayarlarını değiştir ” i tıklayın.
 • Ekranın ne zaman kapatılacağı vb. Ayrıntılardan oluşan yeni bir pencere açılacaktır. Tüm bunları yok sayın ve sekmenin yakın alt kısmında bulunan “ Gelişmiş güç ayarlarını değiştir ” düğmesine tıklayın.
 • Şimdi değiştirebileceğiniz farklı gelişmiş seçeneklerden oluşan küçük bir pencere açılacaktır. Bunlar arasında gezinin ve “ İşlemci güç yönetimi ” ni bulun. Alt başlıklardan “ Minimum işlemci durumu ” nu seçin.
 • Her iki durumda da değeri % 5’ten% 100’e değiştirin (pilde ve takılı).
 • Değişiklikleri kaydedin ve çıkın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayarınızın güç planını değiştirmeyin. Değişiklikleri yaptığımız yerde saklayın. Şimdi sesinizin iyileşip iyileşmediğini kontrol edin.

Çözüm 2: Ses Biçiminizi Değiştirme

Windows, ses kalitenizi hoparlörlerinize göre değiştirme seçeneğine sahiptir. CD kalitesini, DVD kalitesini veya Stüdyo kalitesini ayarlayabilirsiniz. Frekanslar tüm bu seçeneklerde buna göre değişir. Maksimum 192000 Hz ve en düşük 44100 Hz. Yüksek kaliteli hoparlörleriniz yoksa veya hoparlörler doğru şekilde yapılandırılmazsa, yüksek ses kalitesinin ayarlanması sesinizde patlama sesine neden olabilir. Ses kalitenizi değiştirmeyi ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmeyi deneyebiliriz.

 • Çalıştır’ınızı başlatmak için Windows + R tuşlarına basın İletişim kutusuna uygulamayı başlatmak için “ Denetim Masası ” yazın.
 • Kontrol paneline girdikten sonra, ekranın sağ üst tarafında bulunan arama çubuğuna ” ses ” yazın. Arama sonucundaki dönüş ses seçeneklerini açın.
 • Ses seçenekleri açıldıktan sonra, bilgisayarınıza bağlı ses cihazına tıklayın. Sağ tıklayın ve Özellikleri seçin.
 • Ekranın üst kısmında bulunan Gelişmiş sekmesini seçin. Burada “ Varsayılan Format ” ın bir bölümünü göreceksiniz. Tıklayın ve bir açılır menü görünecektir.
 • Seç CD kalitesi (ilk seçenek mevcut) ve değişiklikleri kaydet.
 • Efektler hemen olsa bile bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyebilirsiniz. Sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Not: Ses biçimlerini her zaman farklı değerlere değiştirmeyi deneyebilir ve bunun sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol etmeye devam edebilirsiniz.

Çözüm 3: Sürücüleri Kaldırma

Ses sürücülerinizin doğru şekilde yüklenmemiş veya güncel olmayan bir sorunu da olabilir. Sürücüler ses kalitenizin merkezinde yer alır. Bilgileri hoparlörlerinize iletir ve pratik olarak hoparlörlerinizi çalıştırır ve ses üretir. Yeniden yükleyerek ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ederek bunları güncellemeyi deneyebiliriz.

 • Bilgisayarınızda Çalıştır uygulamasını getirmek için Windows + R tuşlarına basın. İletişim kutusuna “ devmgmt.msc ” yazın. Bu, bilgisayarınızın cihaz yöneticisini başlatır.
 • Bilgisayarınıza bağlı tüm cihazlar burada bir kategoriye göre listelenir. “ Ses girişleri ve çıkışları ” kategorisine tıklayın
 • Hoparlörlere sağ tıklayın ve Özellikleri seçin.
 • Ekranın üst kısmında bulunan Sürücü sekmesine tıklayın. Burada ses sürücünüzü kaldırma seçeneği göreceksiniz. Tıklayın.
 • Şimdi Windows işleminizi onaylayacak. Onayladıktan sonra sürücü sisteminizden kaldırılacaktır.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın Yeniden başlatma sonrasında Windows, hoparlörleriniz için varsayılan sürücüleri yükleyecektir.
 • Hoparlörlere sağ tıklayın ve özelliklerini açın.
 • Şimdi “ Sürücüyü Güncelle ” seçeneğine tıklayın. Windows, sürücüleri el ile veya otomatik olarak yüklemenizi ister. Otomatik olarak seçin ve Windows’un sürücüleri aramasına ve yüklemesine izin verin.
 • Ses kalitenizin iyileşip iyileşmediğini kontrol edin.

Çözüm 4: Kayıt Defterini Düzenleme

Bilgisayarınızdaki kayıt defteri ayarlarını değiştirebilir ve ses kalitesinde herhangi bir iyileşme sağlayıp sağlamadığını kontrol edebiliriz. Ses yonga setiniz, güç tasarrufu yapmak ve enerji tasarrufu için belirli bir süre kullanılmadığında kapanır. Bu, patlama sesinin ve yüksek perdeli tonun olası nedeni olabilir. Kayıt defteri ayarlarını düzenleyerek bunu kolayca yapılandırabilirsiniz.

 1. Çalıştır uygulamasını getirmek için Windows + R tuşlarına basın. İletişim kutusuna “ regedit ” yazın. Bu, bilgisayarınızın kayıt defterini başlatır, böylece uygun şekilde düzenleyebilirsiniz.
 • Şu yöne rotayı ayarla:

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Realtek \ RAVCpI64 \ Powermgnt

 • Ayarlar aşağıdaki gibidir:

Gecikme süresi: Yonga setinin kapanmasını tetikleyen saniye cinsinden zamandır. Varsayılan değer 10’dur.

Etkin: Bu seçenek güç yönetimini etkinleştirir. Varsayılan değer 0’dır. Patlama seslerinin devre dışı bırakılması ve önlenmesi için 1 olarak ayarlamanız gerekir.

Yalnızca Pil: Güç yönetiminiz etkinse, güç yönetimini yalnızca dizüstü bilgisayar takılıyken devre dışı bırakmak için bu ayarı 1 olarak ayarlamanız gerekir. Dizüstü bilgisayarınız pille çalışıyorsa, patlama seslerini duyabileceksiniz.

Çözüm 5: Ses Geliştirmelerini ve Özel Modu Devre Dışı Bırakma

Bazı ses sürücüleri ses kalitenizi artırmak için geliştirmeler kullanır. Bu özellikler uyumlu değilse veya CPU’nuz aşırı yükleniyorsa, bu bazı önemli sorunlara neden olabilir. Ses geliştirmelerini devre dışı bırakmayı deneyebilir ve ses kalitesinin iyileşip iyileşmediğini kontrol edebiliriz. Tüm ses sürücüleri bu işlevi gerçekleştirmez. Geliştirmeler sekmesinin adını bir ses yükseltici olarak değiştirmiş olabilirler. Bu durumda, sese tüm efektleri devre dışı bırakmayı deneyebiliriz.

Bazı ses sürücülerinin, diğer uygulamaların ses kartınızı tam olarak kontrol etmesini sağlayan “Özel mod” seçeneğiyle ilgili bir sorunu vardır. Bu bir sorun olmamalı, ancak bunun sorunumuzu çözüp çözmediğini görmeye değer.

 • Çalıştır’ınızı başlatmak için Windows + R tuşlarına basın İletişim kutusuna uygulamayı başlatmak için “ Denetim Masası ” yazın.
 • Kontrol paneline girdikten sonra, ekranın sağ üst tarafında bulunan arama çubuğuna ” ses ” yazın. Arama sonucundaki dönüş ses seçeneklerini açın.
 • Ses seçenekleri açıldıktan sonra, bilgisayarınıza bağlı ses cihazına tıklayın. Sağ tıklayın ve Özellikleri seçin.
 • Şimdi Geliştirmeler sekmesine gidin ve etkinleştirilmiş tüm geliştirmelerin işaretini kaldırın (“Tüm geliştirmeleri devre dışı bırak” kutusunu da işaretleyebilirsiniz).
 • Şimdi seçmek Gelişmiş sekmesini ve münhasır modu işaretini uygulamaları ayarlarını geçersiz kılmak için izin verilir. Değişikliklerinizi kaydedin ve çıkın.

Not: Bu herhangi bir değişiklik getirmezse, tüm bu seçenekleri her zaman tekrar açabilirsiniz.

Çözüm 6: USB – 3,5 mm Adaptör Satın Alma

Harici hoparlörlerinizde patlama sesleri yaşıyorsanız, ses jakınızın hasar görmüş olması veya beklendiği gibi çalışmıyor olması mümkündür. USB – 3,5 mm jak satın alabilirsiniz. Kablonun bir ucunu bilgisayarınızdaki USB yuvasına taktığınızda, uç ses cihazınıza bağlanır. Bu şekilde Windows, harici bir hoparlörün bağlı olduğunu otomatik olarak algılar ve ses jakınızı bu şekilde atlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows 10 Ses Cızırdaması Sorunu için yorumda bulun

  Windows 10 Ses Cızırdaması Sorunu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Ses Cızırdaması Sorunu için ilk yorumu yapabilirsin.