WhatsApp’ta Görüntülü Arama Nasıl Kaydedilir?

5 dk okuma süresi

WhatsApp’ta Görüntülü Arama Nasıl Kaydedilir? WhatsApp video görüşmesini nasıl kaydedeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Eh, sen, arkadaşım, doğru yere geldiniz! Şu anda WhatsApp görüntülü görüşmelerini kaydetmemiz gereken çeşitli yöntemleri tartışmaya başlamadan önce, bu prosedürün artık eskisi kadar basit olmadığını size bildireyim.   

WhatsApp görüntülü görüşmelerini kaydetmek mümkün mü?

Bu sorunun hızlı cevabı kocaman bir evet. 2021’de herhangi bir Android telefona WhatsApp görüntülü görüşmelerini kaydedebileceksiniz. Ancak, bu ‘Evet’in ortaya çıkarmadığı şey, bunu gerçekten yapmaya çalıştığınızda karşılaşabileceğiniz sorunlardan bazılarıdır.

WhatsApp görüntülü aramayı kaydetmenin tek yolu bir ekran kaydedici uygulaması kullanmaktır. Birkaç üretici, telefonlarını yerel bir ekran kaydedici uygulamasıyla paketler. Bu cihazlardan birine sahipseniz, ekran kaydediciyi etkinleştirmeniz yeterlidir; WhatsApp görüntülü aramanız kolayca kaydedilecektir.

Akıllı telefonunuz Android işletim sistemi ile çalıştırıyorsa, telefonunuzda yerleşik bir ekran kaydedici uygulaması olmadığından emin olabilirsiniz. Bu tür cihazlarda, MNML ekran kaydedici veya AZ Ekran kaydedici gibi üçüncü taraf ekran kayıt uygulamalarını indirmeniz ve yüklemeniz gerekecektir.

Tüm bunlar, hangi yoldan yürürseniz gidin (yerel uygulama veya üçüncü taraf uygulama), neredeyse kesinlikle bu üç senaryodan biriyle karşılaşacaksınız.

 1. Arama normal olarak kaydedilecek ve her iki tarafın da ne dediğini net bir şekilde dinleyebileceksiniz.
 2. Arama kaydedilecek – ancak karşı tarafın sesini değil, yalnızca kendi sesinizi duyabileceksiniz. 
 3. Arama, her iki taraftan da ses gelmeden kaydedilecektir. 

Yaptığımız araştırmalardan, kullanıcıların WhatsApp aramalarını kaydederken karşılaştıkları en yaygın sorunun ikinci senaryo olduğunu ve şu an itibariyle ne yazık ki görünürde bir düzeltme olmadığını fark ettik. 

WhatsApp görüntülü görüşmeleri nasıl kaydedilir?

Stok Android’de (veya herhangi bir Android telefonda) WhatsApp aramalarını kaydedin

Stok Android çalıştıran bir telefona WhatsApp aramalarını kaydetmek için üçüncü taraf bir ekran kayıt uygulaması yüklemeniz gerekecek. İki uygulama denedik – AZ Ekran kaydedici ve MNML Ekran kaydedici. Bu uygulamalardan herhangi birini Google Play Store’dan yükleyebilir ve telefonunuza yükleyebilirsiniz. Aşağıda, MNML Ekran kaydedici için yapmamız gereken adımları özetledik.

 • MNML Ekran kaydediciyi kurduktan sonra, uygulamayı açmak için simgeye saat koyun.
 • Gerekli tüm izinleri verin ve ekran kaydını başlatın.
 • WhatsApp’ı açın ve görüntülü aramayı normalde yaptığınız gibi yapın.
 • İstediğiniz zaman kaydı yarı yolda durdurabilirsiniz.
 • Kaydedilen dosyayı görüntülemek için MNML’yi tekrar açın, listelenmiş dosyayı göreceksiniz. Oynatmayı başlatmak için üzerine dokunun.

Not: Android 11 veya Android 12 çalıştırıyorsanız, videonun her iki taraftan da ses içermediğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, Google’ın artık dahili sesin kaydedilmesine izin vermemesidir. 

MIUI’de WhatsApp Aramalarını Kaydedin

MIUI çalıştıran Xiaomi cihazları, çok yetenekli bir ekran kayıt uygulamasıyla birlikte gelir. Açılır menüden erişilebilir. Ancak, WhatsApp görüntülü görüşmelerini kaydetmek için kullanmaya başlamadan önce, son kayıtta her iki tarafın sesini de duyabilmeniz için birkaç şeyden emin olmanız gerekir.

 • Hızlı ayar menüsünü ortaya çıkarmak için aşağı kaydırın
 • Uygulamayı açmak için Ekran kaydediciye uzun basın (Uygulamayı burada görmüyorsanız sağa veya sola kaydırın)
 • Ayarlar sayfasını açmak için sağ üst köşedeki simgeye dokunun
 • Ses kaynağı yazan seçeneğe ilerleyin ve Sistem sesleri yerine Mikrofon’u  seçtiğinizden emin olun.
 • Aramayı yapmadan önce ekran kaydediciyi başlatmak için aşağı kaydırın
 • WhatsApp’ı açın ve normal bir görüntülü görüşme yapın.
 • Arama sırasında (veya sonrasında) herhangi bir noktada ekrandaki geçiş düğmesini kullanarak kaydı sonlandırın.
 • Kaydedilmiş görüntülü aramayı Galeri’de göreceksiniz.

WhatsApp görüntülü aramalar ve gizlilik

WhatsApp görüntülü arama kaydetmeyi hızlı bir şekilde öğrenmek için burada olduğunuzu anlıyoruz, ancak bunu istenen sonuçlarla yapmanın neden giderek daha zor hale geldiğinin farkında olmanız önemlidir. Bu makaleyi bitirmiş olmanızın nedeni, muhtemelen WhatsApp’ın doğal olarak arama kaydetme özelliğini desteklemediğini bilmenizdir – ve alternatif bir yöntem arıyor olmanızdır. 

Google, Android’in çeşitli gizlilik özelliklerini iki katına çıkarırken, WhatsApp video görüşmelerini kaydetmeye yönelik mevcut yöntemlerin artık çalışmayabileceği bir geleceğe bakıyor olabiliriz. Son iki garip yılda Google, Android’de gizlilik odaklı büyük değişiklikler yaparak onu doğası gereği daha güvenli hale getirdi. Bunun bir parçası olarak Google, Android telefonlarda arama kaydetme özelliğinde birkaç değişiklik yaptı.

Bazı yerel bellenim sürümleri kullanıcılara sesli aramaları kaydetme seçeneği bile sunmasa da, bu özelliğin hala mevcut olduğu bölgelerde (yaşadığım Hindistan gibi), artık kimsenin bir telefon görüşmesini gizlice kaydetmesi mümkün değil. Bunun arkasındaki temel fikir, görüşmedeki tüm tarafların bir görüşme kaydının devam ettiğinin farkında olmasını sağlamaktır. Birkaç yeni akıllı telefonda sesli WhatsApp görüntülü görüşmelerinin kaydedilmesiyle ilgili sorunlar yaratan işte bu uygulamadır (Google dahili ses kaydına izin vermez). Ve görünüşe göre, bu “sorun” burada kalacak.

Görüntülü konuşmaları kaydetmek yasal mı?

WhatsApp görüntülü görüşmelerini kaydetme konusunda mahremiyetle ilgili yerel yasaları dikkate almanız da önemlidir. Ülkenizdeki yerel yasalar görüntülü görüşme kaydetmenizi yasaklıyorsa, yasa dışı olarak görüntülü görüşme kaydederseniz başınız belaya girebilir. WhatsApp dünya çapında yaygın olarak kullanıldığından, bu makalede ülkenizde WhatsApp görüntülü görüşme kaydetmenin yasallığını nasıl kontrol edeceğiniz konusunda size rehberlik edemeyiz. Ancak bizim söyleyebileceğimiz, WhatsApp görüşmelerini sadece gerektiğinde kaydetmek ve bu özelliği sadece gerektiğinde kullanmaktır.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x