Termal macun nasıl sürülür?

Termal macun nasıl sürülür? Bir bilgisayarda performanstaki en önemli faktörlerden biri soğutmadır. CPU’nuz yeterli soğutmaya sahip değilse, aşırı ısınır ve termal gaz verir, bu da performansınızı düşürür. Soğutmadaki en belirgin faktör, soğutucunun kendisidir, ancak tek faktör bu değildir . CPU’nuz ve CPU soğutucunuz arasında ayrıca bir termal macun katmanınız var. Bu macun, ısının CPU’dan soğutucuya verimli bir şekilde iletilmesine yardımcı olmak için tasarlandı ve önemsiz görünse de aslında çok önemli.

Termal macunun nasıl çalışması gerekiyor?

Göründükleri kadarıyla, CPU’nuzun üstü ve soğutucunuzun alt kısmı tamamen düz değildir, bu da çalışma sırasında kaçamayan ve çok ısınan küçük hava ceplerine yol açar. Termal macun, daha iyi bir bağlantı ve termal iletkenlik sağlayacak şekilde CPU’nun yüzeyindeki bu küçük kusurları doldurmak için tasarlanmıştır.

Termal macun termal olarak iletkendir ve CPU ile soğutucu arasında ısı transferine izin verir. Ayrıca genellikle elektriksel olarak yalıtkandır; bu, herhangi bir bileşene sıkışması durumunda herhangi bir kısa devreye neden olmasını önler. Bazı termal macunlar ısıyı daha iyi iletmek için gümüş gibi metaller içerir, ancak bu aynı zamanda elektriksel olarak iletken olduğu için kısa devre riskini de taşır – bu nedenle iletken olmayan tip genellikle standarttır.

Termal “Pastanın” “en iyi” şekli galyum, indiyum ve kalay karışımından yapılmış sıvı bir metal bileşiğidir. Bu sıvı metal, adından da anlaşılacağı gibi oda sıcaklığında bir sıvıdır. Isıyı çok iyi iletir, ancak aynı zamanda elektriksel olarak iletkendir, eşit şekilde uygulanması zordur ve alüminyumu aşındırır. Sıvı metal, mümkün olan en iyi performansı elde etmek isteyen deneyimli meraklılar tarafından neredeyse yalnızca kullanılır ve yeni başlayanlar için önerilmez . Bu yüksek performanslı türün bilgisayarınızda kullanılmasını istiyorsanız, her zaman bir uzmana veya perakendeciye danışın.

Uygulama teknikleri

Bazıları daha büyük veya daha küçük CPU’lara daha uygun olan termal macunu uygulamak için pek çok teknik vardır ve birçok PC kurucusunun ‘doğru’ yol konusunda güçlü fikirleri vardır.

Termal macun genellikle kolay uygulama için küçük şırıngalar halinde gelir ve bu da kullanıcıya teknikte biraz rahatlık sağlar.

İpucu: Uygulama sırasında kalın bir termal macun tabakası elde etmeye çalışmamalısınız – mümkün olan en az miktarda CPU’yu veya soğutucunun tabanını (hangisi daha küçükse) kaplamak istersiniz.

Termal macunu uygulamak için en çok önerilen yöntem “bezelye” yöntemidir. Bezelye yönteminde, CPU’nun merkezine bezelye büyüklüğünde tek bir nokta termal macun uygular ve ardından CPU soğutucusunu takarsınız. Bezelye, fazla (veya herhangi bir) dökülme olmaksızın tüm CPU’yu kaplayacak şekilde kolayca yayılacağından, bu yöntem standart boyutlu CPU’lar için idealdir.

Bezelye yöntemi, CPU’nun merkezine kabaca bezelye büyüklüğünde bir nokta uygulanmasını içerir.

İpucu: Soğutucuyu CPU üzerine her yerleştirip anakarta taktığınızda, mümkün olduğunca düz bir yere yerleştirdiğinizden emin olmak istersiniz. Bu, eşit bir kaplama elde etmenize ve bir tarafı veya köşeyi kaçırmamaya yardımcı olacaktır.

“X” yönteminin iki çeşidi vardır, birinde köşeden köşeye “X” şekli çizersiniz, diğerinde her köşeye küçük bir nokta ve ortasına bir nokta koyarsınız. Bu iki model, meraklılar, iş istasyonu ve sunucu katmanı yapılarında bulunanlar gibi daha büyük CPU’lar düşünülerek tasarlanmıştır. Bu yöntemler için, soğutucuyu CPU üzerine yerleştirmek macunu etkili bir şekilde yayacağından ve kenara çok yaklaşmak ne kadar sıkılacağını artıracağından, termal macunu CPU’nun kenarına kadar yerleştirmemelisiniz.

“X” yönteminde, X şeklinde bir termal macun kullanırsınız.

Bunun yerine, noktaları veya çizgileri kenardan biraz içeriye yerleştirirsiniz, parçaları birleştirmeden önce macunun eşit bir şekilde dağılmasını sağlarsınız.

Termal macunu uygulamanın son yaygın yöntemi, sadece bir kısmını uygulamak, ardından ince bir kaplama olacak şekilde elle yaymaktır, tıpkı bir sandviçi yağlayacağınız gibi.

Manuel yayma yöntemi, sadece bir miktar termal macun uyguladığınız, ardından bunu manuel olarak ince ve eşit bir şekilde yaymaya çalıştığınız yerdir.

Bu yayma genellikle küçük bir kartla veya düz kenarlı başka bir şeyle yapılır. Bu yöntem, soğutucu uygulanmadan önce yapılabileceğinden, fazla termal macunun temizlenmesini kolaylaştırabilir. Bu yöntemin dezavantajı, yayılmanız bile yüksek sıcaklıklara neden olan hava kabarcıklarıyla sonuçlanamayacak olmasıdır – ancak yeni başlayanlar için bu yöntem, hamurlarının nerede olduğunu ve neler olduğunu görmelerini sağladığı için iyi bir seçim olabilir.

İpucu: Herhangi bir termal macunun ana amacı, hava kabarcığı olmayan ince bir katmana sahip olmaktır. Bu amaçla, yalnızca minimum miktarda termal macun sürmek istiyorsunuz ve kullandığınız desenin bir hava boşluğunu çevrelememesini istiyorsunuz.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Termal macunu uygularken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Daha azı daha fazladır – çok fazla şey CPU’nuzun altına yayılabilir ve pimler ile konektörler arasına girerse potansiyel olarak tamamen mahvedebilir.
  • Ucuza yapmayın – ucuz ve yüksek kaliteli termal macun arasında önemli fiyat farklılıkları olabilir – sadece tasarruf etmek için ucuza gitmeyin!
  • Tavsiye isteyin – termal macun uygulamak yapışkan bir iş olabilir – bu yüzden emin değilseniz bölgenizdeki uzmanlardan veya PC üreticilerinden yardım isteyin. Hatta sorarsanız, birçok PC inşa atölyesi bunu sizin için bile uygulayacaktır.
  • Son kullanma tarihleri ​​- termal macunun ne kadar eski olduğundan emin değilseniz kullanmayın – sisteminize zarar verecek potansiyel olarak kurumuş veya ayrılmış macun kullanmaktansa yeni bir paket satın almak daha iyidir.
  • Önerileri takip edin – genellikle anakart veya CPU sağlayıcıları, termal macunun markaları veya uygulama teknikleriyle ilgili önerilerde bulunur (hatta bazıları video eğitimleri sunar). Onları takip etmek zorunda değilsiniz, ancak bir karar vermeye çalışırken çok yardımcı olabilirler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Termal macun nedir Termal macun nasıl sürülür? için yorumda bulun

    Termal macun nasıl sürülür? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Termal macun nasıl sürülür? için ilk yorumu yapabilirsin.