Dropbox Klasörü Nasıl Taşınır

Dropbox Klasörü Nasıl Taşınır Dropbox’ı bilgisayarınıza kurduğunuzda, Dropbox dosyalarınızı depolamak için belirli bir konumda varsayılan bir klasör oluşturur. Klasör yapınızı değiştirmek isterseniz veya Dropbox dosyalarınız için harici bir sürücü kullanmak isterseniz Dropbox klasörünüzü taşıyabilirsiniz.

Dropbox klasörünü istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Ancak, Windows Gezgini’nde klasörleri taşımak için kullandığınız olağan yöntemleri kullanarak bunu yapamazsınız. Varsayılan Dropbox klasör konumunuzu değiştirmek için Dropbox ayarlarında bir seçeneği değiştirmeniz gerekecektir.

Dropbox Klasörünüzü Taşımadan Önce

Normal klasörlerin aksine, Dropbox klasörünü hemen hemen herhangi bir depolama cihazına taşımak sorunlara neden olabilir. Aşağıda, Dropbox uygulamasıyla hangi sürücüleri kullanmanız ve kullanmamanız gerektiğini açıklar.

Dahili Sürücüleri Kullanın

Dropbox klasörünüzü saklamak için her zaman dahili sürücüleri deneyin ve kullanın. Bunun nedeni, bilgisayarınızı başlattığınızda işletim sisteminizin bu sürücülere bağlanmasıdır. Bu, Dropbox’ın Dropbox uygulamasını başlatır başlatmaz (veya uygulama açılışta otomatik olarak başladığında) Dropbox klasörünüzü bulmasına yardımcı olur.

Harici Sürücüleri Kullanmayın

Teknik olarak Dropbox klasörünüzü harici bir sürücüye taşıyabilirsiniz. Ancak bu tavsiye edilmez. Çeşitli nedenlerden dolayı, Dropbox dosyalarınızı senkronize etmeye çalışırken harici sürücülerin bağlantısı bazen kesilebilir.

Ayrıca Dropbox klasörü, Dropbox uygulamasını başlattığınızda kullanılabilir durumda olmalıdır. Dropbox başlatıldıktan sonra harici sürücüleriniz takılırsa, Dropbox dosyalarınızı depolamak için klasörü bulamayacaktır. Bu, beklenmeyen sorunlara neden olabilir.

Ağ Sürücülerini Kullanmayın

Bu tür bir sürücüde depolanan bir dosyada değişiklik yaptığınızda, ağ sürücüleri bilgisayar sistemine bir “dosya güncelleme olayı” göndermez. Dropbox, bu olayın dosya değişikliklerinizi tanımasını ve dosyalarınızı yeniden senkronize etmesini gerektirir. Bu nedenle Dropbox, ağ sürücülerini desteklemiyor.

Çıkarılabilir Medya Kullanmayın

SD kart veya microSD kart gibi çıkarılabilir bir medya olarak kabul edilebilecek hiçbir şey Dropbox dosyalarınızı depolamak için kullanılamaz. Dropbox bu depolama cihazlarını desteklemiyor.

Dropbox’ın Dropbox klasörüne sürekli erişmesi gerekir ve çıkarılabilir medyanın zaman zaman bilgisayarınızdan kaldırılması gerekir. Bu nedenle, bu cihazlar Dropbox klasörünüzü saklamak için kullanılmamalıdır.

Dropbox Klasörünüzü Taşıma

Dropbox, masaüstü uygulamasında yeni bir varsayılan Dropbox klasörü seçmenize izin veren bir seçeneğe sahiptir. Bu seçeneğe aşağıdaki şekilde erişebilirsiniz.

 1. Sistem tepsinizdeki Dropbox simgesine tıklayın.
 1. Açılan Dropbox ekranında, sağ üst köşedeki profil simgenizi tıklayın ve Tercihler’i seçin.
 1. En üstteki sekmeler satırında Senkronize et yazan son sekmeyi tıklayın.
 2. Dropbox klasör konumu ve yanında listelenen bir yol yazan bir seçenek göreceksiniz . Dropbox klasörünüzü taşımak için yolun yanındaki Taşı düğmesini tıklayın.
 1. Artık bilgisayarınızın depolama alanına gidebilir ve Dropbox klasörünüz için yeni bir konum seçebilirsiniz. Bir klasör seçtiğinizde Tamam’ı tıklayın.
 1. Tüm dosyalarınızın yeni konuma taşınacağını söyleyen bir uyarı alacaksınız. Devam etmek için Tamam’ı seçin.
 1. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula’yı ve ardından Tamam’ı tıklayın.

Dropbox Klasörünüzü Taşıramıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Dropbox klasörünüzü taşırken bir hata görürseniz veya Dropbox yeni klasör konumunuzu kabul etmezse, altta yatan sorunları gidermeniz gerekir.

Dosyalar veya Klasörler Kullanımda

Bir program Dropbox dosyalarınızı veya klasörlerinizi kullanıyorsa, Dropbox klasörünü taşıyamazsınız. Önce Dropbox dosyalarınızı kullanan programı veya programları kapatmanız gerekir. Ardından Dropbox klasörünüzü taşımak için yukarıdaki işlemi tekrarlayın.

Seçici Senkronizasyonu Kullanın

Mevcut Dropbox klasörünüzde çok fazla dosyanız varsa, bu dosyaların sayısını azaltmayı deneyebilir ve ardından Dropbox klasörünüzü taşıyabilirsiniz. Klasör taşındıktan sonra, kalan dosyaları yeniden senkronize edebilirsiniz.

Dropbox dosyalarınızı Selective Sync kullanarak azaltabilirsiniz. Bu özellik, dosyalarınızı ve klasörlerinizi seçerek senkronize etmenize olanak sağlar. Önce senkronize edilecek birkaç klasör seçmelisiniz.

 1. Sistem tepsisindeki Dropbox simgesine tıklayarak, profil simgesini ve Tercihler’i seçerek Dropbox ayarlarını açın.
 2. Senkronizasyon yazan son sekmeye gidin.
 3. Eşitlemek istediğiniz klasörleri seçmek için Seçmeli Eşitleme düğmesini tıklayın.

Yeni Sürücünüzde Yeterli Yer Yok

Dropbox klasörünüzü başka bir sürücüye taşıyorsanız, sürücüde yeterli depolama alanı olduğundan emin olun.

Dropbox dosyalarınız için yer açmak için gereksiz dosyaları sürücüden kaldırın.

Sembolik Bağlantıları Kullanma

Sembolik bağlantı, bilgisayarınızdaki bir dosya veya klasöre giden kısayoldur. Kullanıcılar bazen Dropbox klasörlerini bilgisayarlarında başka bir konuma yönlendirmek için sembolik bağlantılar oluşturur.

Ancak Dropbox, Dropbox klasörünüz için sembolik bağlantılar kullanmanızı önermez. Bu sembolik bağlantılar yüksek CPU kullanımı, izin sorunları, eşitleme sorunları vb. Gibi sorunlara neden olabilir.

Dropbox klasörü için herhangi bir sembolik bağlantı kurduysanız, bu sembolik bağlantıları atın ve ardından Dropbox klasörünüzü taşımayı deneyin.

İzin Sorunları

Dropbox klasörünüzü taşıyamamanızın bir nedeni , Dropbox klasörleriniz ve dosyalarınız için gerekli izinlere sahip olmamanızdır. Komut İstemi’nden birkaç komut çalıştırarak bu izin sorununu çözebilirsiniz.

 1. Sistem tepsinizdeki Dropbox simgesine tıklayın.
 2. Sağ üst köşedeki profil simgenizi seçin ve Dropbox’tan Çık’ı seçin. Bu Dropbox uygulamasını kapatır.
 1. Windows + R tuşlarına aynı anda basın, cmd yazın ve Enter tuşuna basın. Bu, Komut İstemi’ni açacaktır.
 2. Aşağıdakileri Komut İstemi’ne yazın. Bu komut, Dropbox klasörünüzü daha önce taşımadığınızı varsayar. Bu, Dropbox klasörünüz için gerekli izinleri kullanıcı hesabınıza verecektir.
icacls “%HOMEPATH%\Dropbox” /grant “%USERNAME%”:(F) /T
 1. Yukarıdaki komut yürütüldüğünde, aşağıdaki komutu çalıştırın. Bu komut, bilgisayarınızdaki appdata dizininde bulunan Dropbox klasörünü kullanmanız için gerekli izinleri verecektir.
icacls “%APPDATA%\Dropbox” /grant “%USERNAME%”:(F) /T

 1. Başlat Menüsünü açın ve Dropbox’ı başlatın.

Artık Dropbox klasörünüzü yeni bir konuma taşıyabilirsiniz.

Dropbox Klasörünüzü Varsayılan Konuma Geri Taşıma

Dropbox klasörünüzü orijinal konumuna geri getirmek istiyorsanız, bunu Dropbox uygulamasındaki Dropbox yolu alanına tek bir kelime girerek yapabilirsiniz.

 1. Sistem tepsinizde Dropbox’a tıklayın, sağ üst köşeden profilinizi seçin ve Tercihler’i seçin .
 2. Dropbox klasör ayarlarınızı görüntülemek için Eşitle yazan son sekmeyi seçin.
 3. Dropbox klasörünüzü taşımak için Dropbox klasör konumunun yanındaki Taşı düğmesini tıklayın.
 4. Yanında Klasör yazan bir alan göreceksiniz. Aşağıdakileri bu alana yazın ve Tamam’a basın.
$HOME

 1. Dropbox klasörünüzü taşımaya başlamak için istemde Tamam’ı seçin.

Dropbox klasörünü başka bir sürücüye taşıdıysanız, bu sürücüye erişimi olan herkesin Dropbox dosyalarınızı görüntüleyebileceğini aklınızda bulundurmanız gerekir. Gizlilik ana endişenizse, klasörü yalnızca sizin erişebileceğiniz bir yerde tutmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Dropbox Klasörü Nasıl Taşınır için yorumda bulun

  Dropbox Klasörü Nasıl Taşınır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dropbox Klasörü Nasıl Taşınır için ilk yorumu yapabilirsin.