Steam Kimliği Nasıl Bulunur?

5 dk okuma süresi

Steam Kimliği Nasıl Bulunur? Steam ID’nize ihtiyacınız var ama bulmakta zorlanıyor musunuz?Steam’de bir hesap oluşturduğunuzda, hesabınızı diğerlerinden ayıran benzersiz bir kod tanımlayıcı verilir, böylece Steam’in platformlarında kayıtlı tüm hesapları tanımlaması ve izlemesi daha kolay olur. 

Birden fazla kullanıcının aynı kullanıcı adına sahip olmasına izin verdikleri düşünüldüğünde, her kullanıcı için benzersiz bir Steam Kimliği atamaları gerekiyordu, böylece herkes toplulukta veya oyun içinde birini aramasını kolaylaştırdı. Bu, her gün kullanıcı adınızı değiştirseniz bile Steam ID’nizin aynı kalacağı anlamına gelir. 

Steam ID’nizi bulmadan önce, benzersiz Steam ID’nizi nerede kullanabileceğinizi konuşalım. 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Steam Kimlikleri, Steam’de kayıtlı her hesap için benzersiz bir kimlik vermek için kullanılır. Ancak Steam Kimlikleri aşağıdakiler için de kullanılabilir:

 • Belirli bir kullanıcının topluluk profillerini bulmak.
 • Steam ID kullanan veya gerektiren web forumlarına erişim.
 • Kullanıcı profilinizde Steam veya Valve tarafından başlatılan bir yasağı bildirmek veya buna itiraz etmek. 
 • Diğer kullanıcıları oyun içi veya sohbetteki davranışları için bildirme. 

Şimdi, Steam ID’nizi bulmakta sorun yaşıyorsanız, yardım etmek için buradayız, artık endişelenmeyin. Bugün size Steam’de benzersiz kimliğinizi bulmak için yapabileceğiniz birkaç yöntem göstereceğiz. Başlayalım. 

1. İstemcide Steam Kimliğinizi Bulmak. 

Steam ID’nizi bulmanın en basit yolu gerçek Steam istemcisindedir. Varsayılan olarak Steam ID’niz istemcide görünmez, ancak ayarlarınızda birkaç değişiklikle Steam ID’nizi kolayca bulabilirsiniz. 

Bunu yapmak için, işlem boyunca size rehberlik edecek aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İlk önce bilgisayarınızda Steam istemcisini açın. 
 2. Bundan sonra, hesap bilgilerinizi girin ve Steam Profilinize giriş yapın.
 3. Ardından, ekranınızın üst kısmında bulunan gezinme menüsünden Görünüm sekmesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin. 
 1. Ayarlar içinde, Arayüz sekmesine tıklayın.
 2. Şimdi, ‘ Steam URL’sini Göster ‘ seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın.
 1. Son olarak, ana sayfadan Kullanıcı adınıza tıklayın. Adres çubuğunda, bu “https://steamcommunity.com/profiles/76561198304509903” e benzer bir URL göreceksiniz. URL’nin sonundaki rastgele sayı kombinasyonu Steam ID’nizdir.
Steam kimliğinizi bulun

Topluluk forumlarına katılmak veya oyun istemcileri ile ilgili sorunları Steam’e bildirmek için Steam ID’nizi kullanabilirsiniz. 

Bununla birlikte, URL’nin sonunda rastgele bir sayı kombinasyonu görmezseniz, hesabınızda ayarlanmış özel bir URL’niz olabilir. Bu durumda Steam ID’nizi bulmak için aşağıdaki sonraki yönteme geçebilirsiniz. 

2. Steam Kimliği Arama Aracını kullanın. 

Steam ayrıca, kullanıcıların hesaplarında özel bir URL ayarlamalarına da izin verir, böylece ekranda rastgele sayıların görüntülenmesi yerine daha basit bir URL’ye sahip olurlar. Bununla, benzersiz hesap kimliğinizi belirlemek için üçüncü taraf bir Steam Kimliği bulucu kullanabilirsiniz. 

Aracı nasıl kullanacağınız konusunda size yol göstermesi için aşağıdaki adımlara göz atın:

 1. Tarayıcınızda Steam Finder’a gidin. 
 2. Ardından, profilinizdeki URL’yi kopyalayın ve arama kutusuna yapıştırın. 
 3. Son olarak, Steam Kimliği Al düğmesine tıklayın.
Steam kimliğinizi bulun

Şimdi site, benzersiz Steam Kimliğiniz dahil olmak üzere hesabınız için mevcut bilgileri gösterecektir. 

3. Valve Games’te Steam Kimliğinizi bulun. 

Valve tarafından geliştirilen Counter-Strike, Team Fortress ve Half-Life gibi oyunları oynarsanız (sadece birkaçını belirtmek gerekirse) o zaman bu oyunların içinde Steam ID’nizi de arayabilirsiniz. Valve tarafından geliştirilen oyunlar, diğer oyuncuların sizi oyuna davet etmesi ve eklemesi için Steam Kimliğinizi kullanır. 

Steam ID’nizi oyun içinde bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. İlk olarak, Steam Kitaplığınızdan Valve tarafından geliştirilmiş bir oyun başlatın. 
 2. Ardından, oyun ayarlarında Geliştirici Konsolu’nu etkinleştirin. (Bu, oynadığınız oyuna bağlı olarak değişir)
 3. Bundan sonra Developer Console’u açın
 4. Son olarak, konsola ‘ durum ‘ yazın ve Gönder’i tıklayın. Kişisel SteamID’niz Benzersiz Kimlik bölümünün altında olacaktır.
Steam kimliğinizi bulun

İşlemi tamamladıktan sonra, ihtiyacınız olan işlemde kullanabilmek için Steam Kimliğinizi bir yere not edin. 

Öte yandan, Valve tarafından geliştirilmiş bir oyun oynamıyorsanız veya Steam ID’nizi bulmak için üçüncü taraf bir siteyi kullanmakta rahat değilseniz, özel bir URL’niz varsa Steam ID’nizi bulmak için aşağıdaki son yöntemi deneyebilirsiniz. hesabınızda ayarlayın. 

4. Özel URL’nizi Geçici Olarak Kaldırma. 

Hesabınızdaki özel URL’ler Steam ID’nizin Steam’deki adres çubuğunda görünmesini engelleyeceğinden. Bu durumda yapabileceğiniz şey, Steam ID’nizi daha kolay bulabilmeniz için hesabınızdaki özel URL setini geçici olarak kaldırmaktır. 

Özel URL’nizi kaldırmak için aşağıdaki kılavuzu izleyin: 

 1. Öncelikle Steam’i açın ve Steam hesabınıza giriş yapmak için hesap bilgilerinizi girin.
 2. Bundan sonra, Profilinize erişmek için Kullanıcı Adınıza tıklayın. 
 3. Ardından, Profilimi Düzenle’ye tıklayın. 
Steam kimliğinizi bulun
 1. Son olarak, Özel URL sekmesine gidin ve kutunun içindeki metni kaldırın. Bir kez daha aşağı kaydırın ve değişiklikleri uygulamak için Kaydet düğmesini tıklayın
Steam kimliğinizi bulun

Şimdi, Yöntem 1’e geri dönün ve istemcide benzersiz Steam Kimliğinizi bulmak için makaleyi izleyin. Bir kez yaptıktan sonra, yine de sahip olmayı tercih ediyorsanız, özel URL’nizi hesabınıza geri döndürebilirsiniz. 

Bu, Steam istemcisini ve üçüncü taraf web sitelerini kullanarak farklı yöntemler kullanarak Steam ID’nizi nasıl bulacağınız ve tanımlayacağınızla ilgili makaleyi özetliyor.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x