OGG Dosyası Nedir?

OGG Dosyası Nedir? Hiç bir dosya uzantısına baktınız ve dünyada tam olarak neye baktığınızı merak ettiniz mi? Yüzlerce farklı dosya uzantısı ile hepsini takip etmek imkansızdır.

Örneğin, OGG dosyası nedir? Nereden geldi ve ne için kullanılıyor? Basitçe söylemek gerekirse, bir OGG dosyası iki dosya türünden biridir: bir Ogg Vorbis Ses Dosyası veya bir Origin grafik dosyası.

Ogg Vorbis Sıkıştırılmış Ses Dosyası

.Ogg uzantısı, orijinal olarak Xiph.org Foundation tarafından oluşturulan ücretsiz, açık bir kapsayıcı biçimidir. Bu kuruluş, çeşitli multimedya formatlarını ve yazılım araçlarını oluşturan ve koruyan, yaratıcılara ve günlük kullanıcılara fahiş fiyatlar ödemeden multimedya ile çalışma olanağı veren, kâr amacı gütmeyen bir gruptur.

Vorbis, en popüler ve en yaygın .ogg dosyası türüdür, ancak başka pek çok dosya da vardır. .Ogg uzantısına ek olarak, .ogv, .oga, .ogx, .ogm, .spx ve .opus’u da görebilirsiniz.

“Ogg” adı size tuhaf geliyorsa, bunun nedeni “ogging” adlı eski bir oyun teriminden türetilmiş olmasıdır. 1988 oyun Netrek ilk online multiplayer oyunlarından biri ve “ogging” düşman gemi veya üssüne kamikaze tarzı saldırı sevk oldu. .Ogg uzantısı bu geçmişe saygı duymaktadır.

Bir kamikaze saldırısı gibi, OGG Projesi’nin iddialı olduğu ve o dönemde bilgisayarların gücünden dolayı tamamen mümkün olmadığı düşünülüyordu. Biçimin yaratıcıları sınırları zorlamaya çalıştı.

Ek bir ilginç bilgi olarak, ismin “Vorbis” yönü Terr Pratchett’in Küçük Tanrılar kitabındaki bir karakterden kaynaklanıyor .

Bir Ogg Vorbis Dosyasını Açma

OGG dosyaları yaygındır. Sonuç olarak, VLC, Windows Media Player ve daha fazlası dahil olmak üzere çoğu büyük medya oynatıcı bunları açabilir. Google Drive üzerinden bir OGG dosyası bile açabilirsiniz. Ancak Apple, OGG dosyalarını yerel olarak desteklemez. Bir Apple cihazında bir tane açmak istiyorsanız, VLC gibi uyumlu bir üçüncü taraf uygulamasını indirmeniz gerekecektir.

Opera ve Mozilla Firefox, ayrı bir programa ihtiyaç duymadan OGG dosyalarını da destekler. Dosyayı tarayıcınızda sürükleyin veya açın; başka bir uygulama açmadan içeriğini dinleyebilirsiniz.

OGG dosyaları, GPS cihazları tarafından da kabul edilebilir. Ancak, bu en yaygın olarak ses haritalamada kullanılır. Müzik çalmak için bir GPS cihazı kullanmanız pek olası değildir, ancak her şey mümkündür. Belki Tom Tom’unuzun Bowie’nin “Space Oddity” şarkısını söylediğini duymak istersiniz 

Ogg Vorbis Dosyalarını Dönüştürme

Bir OGG dosyasını, MP3 veya WAV dosyası gibi evrensel olarak daha kabul edilebilir bir şeye geçirmeniz gerekiyorsa, orada birkaç kolay seçenek vardır.

En kolay seçeneklerden biri, FileZigZag gibi çevrimiçi bir dönüştürücüdür . Hiçbir şey indirmenize gerek yoktur ve aynı anda birden fazla dosyayı dönüştürebilirsiniz. Dezavantajı, günde 10 dönüşümle sınırlı olmanızdır.

Başka bir seçenek de Convertio gibi bir şey . Tamamen tarayıcınızda çalışır, ancak kolay dönüşümler için kullanılabilen bir Chrome uzantısı da vardır. Görünüşe göre dönüşüm sayısı için günlük bir sınır yok, ancak maksimum dosya boyutu 100 MB ile sınırlandırılmıştır.

Orijin Grafik Dosyaları

Daha az yaygın olan bir OGG dosyası türü, Köken Grafiğidir. Origin Graph OGG dosyası nedir? Bu, OriginLab Corporation tarafından oluşturulan ve en çok bilim adamları ve mühendisler tarafından kullanılan bir veri analiz aracı ve grafik uygulamasıdır. Çeşitli veri türlerini gösteren grafikler oluşturur.

Bir Origin Graph dosyasını açmanın tek yolu, Origin ve Origin Viewer’dan geçer. Origin yalnızca Windows üzerinden kullanılabilir, ancak Origin Viewer, hem Windows hem de Mac kullanıcıları için mevcut olan ücretsiz bir alternatiftir.

Bir Köken Grafiği dosyasını başka bir şeye dönüştürmek istemeniz durumunda, Origin programı grafiği açıp Dosya > Şablonu Farklı Kaydet’i seçerek bunu mümkün kılar . Grafiği kaydetmek istediğiniz dosya türünü seçin ve işte!

Daha yeni Origin yinelemelerinde, dosyalar .oggu biçiminde kaydedilir. Bu, eski dosya türüne göre bir performans yükseltmesi sunar, ancak yine de kullanıcıların OGG dosyalarını açmasına izin verir.

Açık kaynaklı yazılım hayranları, geniş uyumluluk yelpazesi nedeniyle OGG formatını takdir edeceklerdir. Belleği işgal etmeyen ses dosyalarına erişmek ve depolamak için verimli bir yol sağlar.

Origin Graph dosyalarına gelince, ilgili bir alanda değilseniz, onlarla karşılaşmanız olası değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. OGG Dosyası Nedir? için yorumda bulun

    OGG Dosyası Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak OGG Dosyası Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.