Modem ve Router arasındaki fark nedir?

Modem ve Router arasındaki fark nedir? Pek çok insan bu iki ismin aynı cihaza atıfta bulunduğunu düşünüyor, bugün daha da fazla, her iki fonksiyonu da biriktiren cihazları bulmanın mümkün olduğunu  düşünüyor. Ancak gerçek şu ki, modem ve Router tamamen farklı özelliklere sahip.

Modem ve Router arasındaki fark nedir?

Modem ve Router benzer cihazlardır, ancak çok belirgin işlev farklılıkları vardır.

Modem nedir?

Modem olduğu  evinize internet sürer cihaz. Harici kablolamadan gelen fiziksel ağ bağlantısının (ADSL, tel halat, optik fiber vb.) Yapıldığı yer burasıdır. Ayrıca, interneti varsayılan olarak harici bir cihaza dağıtmaktan da sorumludur. Genel olarak, modem internet operatörleri tarafından sağlanır, ancak kullanıcının evlerinin internet ağının teknolojisini bilmesi şartıyla, ayrıca satın almak da mümkündür. Bu yüzden uyumlu bir modele ihtiyacınız var.

olduğu evinize internet sürer cihaz. Harici kablolamadan gelen fiziksel ağ bağlantısının (ADSL, tel halat, optik fiber vb.) Yapıldığı yer burasıdır. Ayrıca, interneti varsayılan olarak harici bir cihaza dağıtmaktan da sorumludur. Genel olarak, modem İnternet operatörleri tarafından sağlanır, ancak kullanıcının evlerinin İnternet ağının teknolojisini bilmesi şartıyla, ayrıca satın almak da mümkündür. Bu yüzden uyumlu bir modele ihtiyacınız var.

Router nedir?

Router sorumlu cihazdır  bir veya birden fazla cihaza interneti dağıtan bir ağ kablosu üzerinden veya Wi-Fi ağı üzerinden ya. Ayrıca,  aygıtları bir iç ağdan diğerine bağlamanızaolanak tanır; böylece halka açık bir internet bağlantısı olmadan bile dâhili olarak veri alışverişinde bulunabilirsiniz. Bunun nedeni, Router ağa bağlı her bilgisayara veya cep telefonuna bir IP adresi atamasıdır ve bunlarla diğer aygıtlara erişebilir ve onlarla dosya alışverişi yapabilirsiniz.

Routerlu modeme ne dersiniz?

Ev kullanıcıları için, bazı telefon ve internet şirketleri tarafından sağlanan Router li modem, aşağıdakileri veren ve aşan bir cihazdır hem internetten sinyal alma işini yürütür hem de kendisine bağlı tüm cihazları yönetmekten sorumludur.

Büyük bir ev veya ofise sahipseniz ve hızlı bir internet gerektiren ekipman kullanıyorsanız, “Router li modem” en iyi seçenek olmayabilir. Bu cihazlar genellikle çok basittir ve nereye ve nasıl takıldıklarına bağlı olarak çok  az menzile sahip olabilir.

Bu durumda, yüksek performanslı bir Routera yatırım yapın ve “Router modemi” yalnızca modem olarak çalışacak şekilde yapılandırın. Şimdi, eğer eviniz daha küçükse ve çok sayıda Wi-Fi cihazınız yoksa (veya kablolu bağlantı kullanıyorsanız) yer ve güç tasarrufu için en uygun olan “Routerlu modem olabilir” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Modem ve Router arasındaki fark nedir? için yorumda bulun

    Modem ve Router arasındaki fark nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Modem ve Router arasındaki fark nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.