Routera VPN Nasıl Kurulur

Routera VPN Nasıl Kurulur Ortalama bir internet kullanıcısı sürekli olarak çevrimiçi güvenlik ve mahremiyet ile ilgili tehlikelere maruz kalmaktadır. Şirketler ve bilgisayar korsanları, kullanımları için kişisel bilgiler toplamaya çalışıyorlar ve ortalama bir kullanıcının yapabileceği bir şey yok. Korumalı kalmanın mükemmel bir yolu, kısaca Sanal Özel Ağ veya VPN kullanarak internette dolaşmaktır.

Bir VPN kullanmak, ortalama bir kullanıcı için birçok faydası olan, internete özel, şifreli bir bağlantı sağlayacaktır. Bununla birlikte, cihazınızı bir VPN’ye bağlamak zahmetlidir ve bir ofis ortamındaysanız veya oyun konsolunuzu kullanıyorsanız, korumaya ihtiyaç duyan birden fazla cihazınız olduğunda ne olur?

Birden fazla cihazı ayrı ayrı bağlamaktan kaçınmak için doğrudan yönlendiricinize bir VPN kurabilir ve tüm bağlı cihazlara güvenli bir şekilde göz atabilirsiniz.

Router VPN Kurulumu ve Avantajları

Bir VPN ciddi bir problem için ucuz bir çözümdür ve herkes bunu kullanmayı düşünmelidir. Her zaman birden fazla cihazda çalıştığından emin olmak için doğrudan yönlendiricinize bir VPN kurmanız gerekir. Bunu yaparak, WiFi’nize bağlanan cihazlarınız, iş arkadaşlarınız veya arkadaşlarınız da gerekli korumayı sağlar.

Bir VPN’i doğrudan yönlendiricinize kurmanın bir başka avantajı da, VPN’i tekrar tekrar yüklemekten rahatsızlık duymamanızdır. Yönlendiricinizdeki VPN servisiyle her zaman çalışıyor ve kolaylıkla birden fazla cihaz bağlayabilirsiniz. Yönlendiricinize önceden yüklenmiş bir VPN ile, yapmanız gereken tek şey internet bağlantısını açmak ve gitmek için iyi bir konum. Yükleme işlemi basittir, ancak doğru yönlendiriciye ve iyi bir VPN sağlayıcısına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. İhtiyacın olacak:

  • VPN kullanımını destekleyen bir yönlendirici
  • Yönlendirici bağlantısını destekleyen VPN sağlayıcısı
  • Her şeyi ayarlamak için birkaç dakika

Router Ayarları ve Kurulumu

İlk adım, VPN yazılımını çalıştırabilecek bir yönlendiricinizin olduğundan emin olmaktır. Tüm yönlendiriciler VPN kullanımını desteklemediğinden, yönlendiricinin kılavuzunu veya yalnızca Google’ı kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmanın en basit yolu, [Router ID] + [VPN] adresinizi google yapmak ve bu hile yapmalı.

Yönlendiriciniz doğrudan VPN kurulumunu desteklemiyorsa, endişelenmeyin – hala birkaç seçeneğiniz kaldı.

Bu sorunu çözmenin bir yolu, yönlendiricinize yanıp sönme olarak bilinen bir işlem yazılımı yüklemektir. Geçerli yönlendiricinizi korumak ve yeni bir tane satın alma zorluğundan kaçınmak istiyorsanız (daha sonra tartışacağımız) bu, varsayılan seçenek. En popüler ürün yazılımı yükseltme seçeneklerinden ikisi DD-WRT ve Domates’tir ve her ikisi de VPN kullanımını destekler. Tüm yönlendiriciler bu ürün yazılımı güncellemelerini desteklemez, bu nedenle uyumluluk listelerini kontrol etmeniz gerekir:

Yönlendiricinizin yeni bellenimi desteklediğinden emin olduktan sonra, yükleme işlemi oldukça basittir ve tek yapmanız gereken talimatları izlemektir. Tam yükleme adımları, donanım yazılımı seçiminize ve yönlendirici modelinize göre farklılık gösterir, ancak seçeneklerin her biri için her zaman resmi kurulum kılavuzlarına başvurabilirsiniz:

Bunun hakkında daha sonra konuşacağız. Yine, yönlendiricinizin desteklendiğinden emin olmalısınız; Aksi takdirde, kurulum yönlendiricinizi tamamen kırabilir. Sahip olduğunuz diğer seçenekler, VPN kurulumuyla birlikte gelen önceden yüklenmiş yeni bir yönlendirici satın almak veya istediğiniz VPN sağlayıcınızı seçme seçeneğini sunan VPN uyumlu bir yönlendirici edinmek.

Süreci karmaşık görünse de, bir kez olsun basit.

VPN Sağlayıcınızı Seçme

% 100 emin olduğunuzda, yönlendiricinizin VPN kullanımını desteklediğinden; VPN sağlayıcınızı seçme zamanı. Hangi yönlendirici seçeneklerini seçerseniz seçin, çoğu VPN sağlayıcısının uyumluluk gereksinimlerini karşılayacağını belirtmekte fayda var. NordVPN ve ExpressVPN gibi Premium VPN’ler Domates veya DD-WRT yönlendiricilere kolayca monte edilebilir, bu nedenle uyumluluk konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Bir sağlayıcı seçerken, bunun yerine performans ölçütlerini ve mükemmel çevrimiçi desteği aramalısınız. Hız raporları, sunucu konumları ve güvenlik standartları gibi şeyler VPN seçerken önemli olan şeydir. 

Yönlendiricinizi ve VPN sağlayıcınızı hallettikten sonra, kullanım için ayarlama zamanı gelmiştir.

Yönlendiricinize VPN Kurma

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kurulum işlemi hangi VPN sağlayıcısını seçeceğinize bağlı olarak değişir. Yapmanız gereken tek şey kendi web sitesinde bulunan kurulum talimatlarını takip etmektir.

Yönlendiriciniz doğrudan VPN uyumluysa, oturum açın ve sağlayıcınızın sunucularına bağlanacak yapılandırmayı ayarlayın. Her VPN sağlayıcısı, bunun için ayrıntılı bir kurulum kılavuzuna sahip olmalıdır. Örneğin, NordVPN , destekledikleri her seçenek için ayrıntılı öğreticiler sunar.

Yönlendiriciniz kutudan çıkarılmadıysa, DD-WRT veya Domates ile uyumlu olmalıdır. Bu durumda, VPN’inizi yapılandırmadan önce yeni üretici yazılımı yüklemeniz gerekecektir. Bu işlem biraz daha uzundur, ancak düşündüğünüz kadar karmaşık değildir.

VPN’inizi bir yönlendiriciye manuel olarak ayarlamak için, aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • Bellenimi indirin
  • Yönelticinizi birleştirin
  • Yönlendirici flaş
  • VPN istemcisini bağlayın

Router Firmware’i İndirin

İlk adım, yönlendiricinizle uyumlu olduğundan emin olarak hangi firmware’in kullanılacağını seçmektir. Seçiminizi yapın ve [Router ID] + [Firmware] öğesine tıklayarak uyumluluğunu kontrol edin, bu dosyayı indirmek için yeterli bilgiyi sağlamalıdır.

Yönelticinizi Birleştirin

VPN kurulumu için önerilen cihaz iki yönlendirici ve bir internet bağlantısı kullanmaktır. Ancak, bu her zaman böyle değildir ve bazı yönlendiriciler işi kendi başlarına yapabilirler. İdeal olarak, hem bilgisayara hem de VPN istemci yazılımı için kullanılan ikincil yönlendiriciye bağlı bir birincil yönlendiriciye sahip olmak istersiniz. Birincil yönlendiriciyi, LAN bağlantı noktalarını kullanarak bilgisayarınıza ve WAN bağlantı noktalarını kullanarak ikincil yönlendiricinize bağlamak için iki ethernet kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Bu tür bir yapılandırma ikincil yönlendiricinizin (VPN tarafından desteklenmektedir) birincil yönlendiricinizin internet bağlantısına bağlanmasını sağlar.

Şimdi VPN’niz yönlendiricinize bağlı ve artık yazılımı kurmanın zamanı geldi.

Yönlendiriciyi Flaşla

Daha önce de belirttiğimiz gibi, her yöneltici, yeni bellenimi yükseltmek söz konusu olduğunda farklı çalışır, bu nedenle kullanım kılavuzunu kontrol edin veya çevrimiçi talimatları arayın. Bu işlem, elinizde talimatlara ulaştıktan sonra kolaydır. Yönergeleri takip ederek yönlendiricinizi flaşlayın.

VPN İstemcisini Bağlayın

Yönlendiriciniz DD-WRT veya Domates gibi yeni bir üretici yazılımı ile yükseltildikten sonra, onu VPN istemcinize bağlayabilirsiniz. Bu işlem için talimatlar VPN sağlayıcısına bağlı olacaktır, bu yüzden web sitelerinde verilen eğitimlere bakın. Örneğin, NordVPN FlashRouters uygulamasını  kullanarak bu işlemi kolaylaştırır . Bağlandıktan ve giriş yaptıktan sonra, konum, sunucu ve daha fazlası gibi özelliklere erişebilmelisiniz. Yine, süreç sağlayıcıya çok bağlıdır, bu yüzden kesin talimatlar için tedarikçinizin web sitesini kontrol ettiğinizden emin olun.

İşte bu – yönlendiricinize manuel olarak bir VPN ayarladınız.

Sonuç Olarak

Yönlendiricinizde bir VPN kurmanın birçok yararı vardır ve internette gezinirken korunmanın mükemmel bir yoludur. İşlem karmaşık görünse de, talimatlara uyduğunuzda anlaşılır. İşlem, her bir yönlendirici modeli ve VPN sağlayıcısı için farklıdır, bu nedenle çevrimiçi araştırma yapmanız gerekir. Bu kılavuz size ilerlemek için yeterli temel bilgileri vermelidir ve nasıl ilerleyeceğinize karar vermek size kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. modem vpn kurulumu Routera VPN Nasıl Kurulur için yorumda bulun

    Routera VPN Nasıl Kurulur için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Routera VPN Nasıl Kurulur için ilk yorumu yapabilirsin.