Mobil internet ayarlarında sorun giderme

2 dk okuma süresi

Mobil internet ayarlarında sorun giderme Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde mobil verilere erişmekte sorun yaşıyorsanız – özellikle yeni bir SIM kartınız varsa internet ayarlarınızın yapılandırılmasında bir sorun olabilir. Neyse ki, bu sorunları düzeltmek kolaydır.

Çoğu durumda, çalışan bir SIM kartınız ve etkin bir mobil planınız varsa, bu ayarların operatörünüz tarafından otomatik olarak telefonunuza gönderilmesi gerekir. Değilse, çevrimiçi olmak için telefonunuzun ayarlarında Erişim Noktası Adı’nda (APN) bir ayar yapmanız gerekir.

Android cihazda APN ayarlarınızı değiştirme


Android akıllı telefon veya tabletteki APN ayarlarınızı değiştirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir. Lütfen bu adların, çalıştırdığınız Android sürümüne ve cihazınızı kimin ürettiğine bağlı olarak biraz değişebileceğini unutmayın. 

  • Ayarlar uygulamasını açın 
  • Ağ ve İnternet’e dokunun 
  • Mobil Şebeke’ye dokunun 
  • Erişim Noktası İsimleri’ne dokunun 

Burada, SIM kartınızla ilişkili bir APN listesi görüyorsunuz. Göremezseniz, yenisini eklemek için sağ üst köşedeki + simgesine basın. Cihazınızın talimatlarını izleyin ve ardından sağ üst köşedeki menü simgesine dokunun ve Kaydet düğmesine basın.

MMS için ayrı olarak bir APN girmeniz gerekiyorsa, bu işlemi tekrarlamanız yeterli (genellikle tüm bilgileri tek bir sayfaya ekleyebilirsiniz).

APN ayarlarınızı iPhone veya iPad’de değiştirme


Bir iOS cihazındaki APN ayarlarınızı değiştirmek için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  • Ayarlar  uygulamasını açın 
  • Mobil’e  dokunun  (bu Hücresel olarak listelenebilir )
  • Mobil Veri Seçenekleri’ne  (veya  Hücresel Veri Seçenekleri’ne ) dokunun 
  • Mobil Veri Ağı’na (veya  Hücresel Veri Ağı’na )  dokunun

Mobil operatörler bu ayarlara erişimi kısıtlayabilir, bu nedenle aşağıda listelenen seçeneklerin cihazınızda görünmediğini görebilirsiniz.

Çoğu durumda, bir SIM kartı taktığınızda bir iPhone veya iPad otomatik olarak yeni APN ayarlarını indirmelidir. Sorun yaşıyorsanız ancak bu ayarları telefonunuzda göremiyorsanız, Ayarları Sıfırla düğmesine basın. SIM kartınızı çıkarmayı ve tekrar takmayı da deneyebilirsiniz. 

Alternatif olarak, iPhone’unuzu veya iPad’inizi iTunes yüklü bir bilgisayara (ve internet erişimine) bağlamak, APN ayarlarınızı otomatik olarak güncelleyecektir. 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x