Minecraft Sunucusu Nasıl Oluşturulur?

Minecraft Sunucusu Nasıl Oluşturulur? Mojang tarafından Minecraft , dünyanın en popüler video oyunlarından biridir ve bu bağımlılığı ve eğlencesi nedeniyledir. Zevk seviyesi çok oyunculu ile yüksektir, ancak bu oyuncular arkadaşlarınız ve aileniz ise gökyüzü yüksektir.

Minecraft’ın hem PC hem de PE sürümleri için yerel çok oyunculu deneyim özelliği bu işlevselliğin sağlanmasında gerçekten yardımcı oluyor, ancak 3 sınırlaması var

 1. Yerel ağda olmayan kullanıcılarla oynayamazsınız.
 2. Orijinal oyun sunucusunun, hem PC hem de PE sürümleri için önceki yayınlara erişmek için etkin olması gerekir.
 3. Ve her kullanıcı için dünya onun bilgisayarında ve bir anda üzerinde çalışmak için gerçek bir güçlük haline gelecektir.

Elbette , sanal dünyanızı yaratmanıza yardımcı olan Minecraft Realms dahil yüzlerce çevrimiçi Minecraft sunucusuna katılabilirsiniz.

Ancak, başkalarının sunucusunu kullanırken, kendi kurallarına, politikalarına ve kendi takdirlerine bağlı olarak bir çok şeye bağlı kaldığın veya kısıtlı sayıda oyuncunun olduğu gibi bazı aksaklıklar var, örneğin Minecraft Realms 11 oyuncuya izin veriyor.

Bu nedenle, bu sınırlamaları aşmak için kendi Minecraft sunucunuzu çalıştırmanız gerekir ve tüm ailenizi ve arkadaşlarınızı kural yapıcı veya kırıcı olduğunuz aynı oyunlara getirebilirsiniz. ve kendi özel bir Stand-Alone sunucunuzla kendi sanal dünyanızı oluşturabilirsiniz.

Minecraft sunucusu yapmak çok zor bir iş değil. Minecraft Sunucusunu çalıştırabileceğiniz iki seçenek vardır.

 1. Sisteminizde.
 2. Barındırılan Bir Hizmette

Sunucunuzu sisteminizde çalıştırma

Yapılması gereken çağrı, Minecraft sunucusunu sisteminizde mi çalıştıracağınız yoksa bir barındırma mı kullanacağınızdır. Eğer onu evden çalıştıracaksanız, Minecraft Sunucusunu çalıştırmak için birinci sınıf bir sisteme ihtiyacınız yoktur ve hatta Minecraft’ı oynamak için iyi donanımlı olmayan bir makinede bile sunucuyu çalıştırabilirsiniz. Ancak, sunucuyu çalıştırıyorsanız ve oyunu aynı makinede oynuyorsanız, gerçekten güçlü bir sisteme ihtiyacınız olacaktır. Evinizdeki herhangi bir sunucuyu barındırmanın, sisteminizin tüm dünyaya açık olduğu anlamına geldiğini unutmayın.

Eğer barındırma sağlayıcısını kullanacaksanız, aylık veya yıllık ücret ödemeniz gerekecektir ancak donanımı yönetmeniz gerekmez. Paylaşılan bir sunucuyu kullanabilirsiniz, ancak çok sayıda kullanıcı bekliyorsanız, özel sunucu en iyi seçenektir.

Minecraft sunucusu yazılımı, Windows, Mac veya Linux olmasına rağmen sisteminize yüklenebilir.

Gereksinimler:

En azından bir sisteme ihtiyacınız olacak

 1. Sunucu 2 GB RAM sunucusu ve sunucuyu çalıştırmak ve çalıştırmak için 6 GB değilse en az 4 GB RAM, ancak 32 Bit işletim sistemi kullanıyorsanız, yalnızca ilk 4 GB RAM’i kullanır.
 2. Sunucu 2 GHz çift çekirdekli işlemci için ve özel bir Grafik Kartına sahip modern yüksek sistemlerden birine göre sunucu oynamak ve çalıştırmak için.
 3. İyi bir kablolu internet bağlantısı Kablosuz ile çalışmanıza rağmen gecikme süresini azaltmanıza rağmen, kablolu bağlantı kullanmak daha iyidir.
 4. Minecraft sunucusunu kullanmak için oyun istemcisinin Minecraft.net’ten bir sürümünün olması gerekir  .
 5. Ve eğer çok fazla oyuncu bekliyorsanız, o zaman daha güçlü bir sisteme ihtiyacınız olacaktır.

Ancak, temel bilgisayar ve ağ bilgisinin sahip olması gereken bir şey olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Ayrıca, aşağıda belirtilen şeyleri bilmelisiniz

 1. Komut Satırı Kullanımı ve konfigürasyon dosyalarını düzenleme yeteneği
 2. IP, DHCP, portlar gibi  kavramları
 3. Sisteminizin yapılandırması
 4.  Yapılandırması
 5. Yönlendiricinizin yapılandırması

Temel İş Akışı:

Minecraft’ı kurmak için aşağıda belirtilen iş akışını takip etmeliyiz.

 1. Bir web barındırma sistemi.
 2. Java’nın en son sürümüne yükleyin / güncelleyin. Web tarayıcınız için Java eklentisini değil, Java çevrimdışı sürümünü kullanmanız gerekir.
 3. Minecraft Sunucusunun son sürümünü yükleyin
 4. Sunucunuzu / ağınızı yapılandırın
 5. Sunucuyu Başlat
 6. Sunucuya Erişim

Biz kurulum başlamadan önce, iyi bir fikir olduğunu durdurmak arkaplan gibi birçok işlemler mümkün olduğunca veya çalışan programlar.  Varsayılan sunucu yazılımını, ücretsiz dağıtılan Mojang tarafından kullanacağız. Özel sunucu yazılım listesine erişebilirsiniz , ancak bu yazılım uygulamaları Mojang tarafından desteklenmez.

Bağlanmak isteyen her oyuncunun PC’leri için Minecraft Java Sürümü’nü minecraft.net adresinden satın almış olması gerektiğini unutmayın. Mobil ve konsol sürümleri Java sürümü tarafından desteklenmemektedir.

Windows PC’nizi Minecraft sunucusu olarak yapın.

Windows, masaüstleri için en çok kullanılan işletim sistemidir ve bir Windows PC’yi Minecraft olarak kolayca ayarlayabilirsiniz.

Adım-1: Java’yı Kur / Güncelle

İhtiyacınız Java Runtime Environment Minecraft Server yüklemeye (JRE) veya basitçe Java. Ve en son Java sürümüne sahip olmak her zaman iyi bir fikirdir. Java yüklü değilse, İndir ve kur’u ziyaret edin.

Java önceden yüklenmişse, en son sürümüne bakın / güncelleyin.

Adım 2. Minecraft Sunucusu Dosyalarınız için Bir Konum Seçin

Sunucu yazılımını indirmeden önce, kendisine tahsis edilmiş bir klasör oluşturmak iyi bir fikirdir, çünkü sunucu başlatıldığında birkaç konfigürasyon dosyasını oluşturur ve tüm dosyaların aynı yerde olması iyi bir fikirdir. Bu klasör, sisteminizde olmasını istediğiniz herhangi bir yerde olabilir.

Aşama 3. İndirme ve Yükleme

En yeni Minecraft sunucusu kurulum yazılımını  resmi Minecraft indirme sayfasından indirin. Sunucu, “.jar” dosyası olarak bulunacaktır.

İndirilen dosyayı sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştırın , Yönetici şifresi gerekir, sunucu başlar ve hemen sonra kapanır.

Minecraft sunucusunun güvenlik duvarı üzerinden ağlarla iletişim kurmasına izin vermeniz istenebilir.

İlk çalıştırmada, sunucu klasöre yapılandırma dosyalarını yazacak,

Eula.txt adlı bir metin dosyası , adanmış klasörde. Ve bu dosyayı bir metin düzenleme uygulamasında açarak düzenlemek zorundasınız  ve eula = false satırını  bulun ve eula = true olarak değiştirin  , yani “ son kullanıcı lisans sözleşmesi ” okundu ve kabul edildi. Aksi halde sunucu düzgün çalışmayacaktır.

Sunucu dosyasını tekrar açın ve sunucunun bu ikinci çalışması sırasında, EULA’yı kabul ettikten sonra, ek dosyalar indirilir ve varsayılan dünya oluşturulur. Varsayılan dünya / world / içinde bulunur ve normal Minecraft’tan normal bir eski / .minecraft/saves/[lsseweworldname.com/ klasörüne çok benziyor (aslında, öyle). Oluşturulan dünyayı oynayabilir ya da / world / ‘ın içeriğini, bir Minecraft’tan veya Web’den indirilen bir dünyadan kaydedilmiş bir oyunun içeriğiyle değiştirebilirsiniz.

Benzer bir ekran gösteriliyorsa, Minecraft sunucunuz başarıyla başlatıldı:

Adım 4: Minecraft sunucusunu başlatın.

Sunucu jar dosyasını kaydettiğiniz klasörde Windows komut istemini veya güç kabuğunu açın. Bunu kolayca yapmak için klasörün içindeki boş bir alana sağ tıklatırken shift tuşunu basılı tutun:

Komut istemi açıldığında, sunucuyu başlatmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

java -Xmx1024M -Xms1024M -jar server.jar nogui

(Gerçek sunucu dosyası adını kullanın.)

Bu komut Java’yı açar ve 1GB Min / 1GB maksimum RAM atar ve dosyanın bir JAR olduğunu belirtir, JAR’ı adlandırır ve sisteme GUI’ye gerek olmadığını söyler. RAM değerlerini,  Xms  ve  Xmx  parametrelerin i kullanarak değiştirebilirsiniz  . Varsayılan olarak, Minecraft sunucusu yeterli olmayan 100 MB RAM ile çalışır. Sunucunuza daha fazla (veya daha az) RAM eklemek için, 1024M’yi 2048M gibi başka bir şeyle değiştirin. İlk sayı kullanabileceği maksimum RAM, ikinci sayı ise minimum RAM’dir.  Kullanıcı sayısı arttıkça, özellikle de büyük miktarda TNT olan büyük mağaraları havaya uçurmak gibi çılgın şeyler yapılırken işler yolunda gitmiyor olabilir.

Hafıza değerlerini düşürmenin, diğer oyuncuların işlem yapmasını ve oyun içi zamanı değiştirmenin tavsiye edilmediğini unutmayın.

Sunucunun Kullanıcı Arayüzünü kullanmayı tercih ediyorsanız , daha temiz ve daha kolay bir sunucu deneyimi sağlamak için “nogui” parametresini hariç tutun:

java -Xmx1024M -Xms1024M -jar {sunucu dosyası adı}

GUI arayüzü ve terminal penceresi size aynı ayrıntıları gösterir, GUI size sol üstte bir istatistik penceresi ve sağ alt kısımda giriş yapmış olan oyuncuların bir listesini gösterir.

Yepyeni sunucuda, dünya sorunsuz yükleniyor olmalı. Oyun hayatta kalma modunda olacak, çünkü değiştirilebilecek sunucu varsayılanı. Konsol penceresinde, katılımcılar, oyuncu iletişimleri ve diğer bildirimler gibi şeyler olduğu için bir debi akışı gösterilecektir.

Adım 5. Sunucuyu İnce Ayarlama

1. C ortak komutları saklamak için bir .bat dosyası okur

Minecraft sunucusunu önceden yapılandırılmış olarak başlatmak için ve her seferinde tüm komutları girmeniz gerekmeyecek, sunucu klasöründe bir .bat dosyası oluşturulabilir.

Bunu yapmak için, Not Defteri’nde Dosya  >  Yeni’yi seçerek yeni bir .txt dosyası oluşturun  . Aşağıdakini yazın:

 java -Xmx3G -Xms1G -jar server.jar
 1. Dosya  >  Farklı Kaydet’e  gidin  ve dosyayı “ bat ” olarak adlandırın.
 2. Tür olarak kaydet’i seçin  , ardından Tüm Dosyalar’ı seçin.
 3. Konum için uygulama klasörünüzü seçin  ve Kaydet seçeneğini seçin. Sunucunuzu ne zaman başlatmak isterseniz, oluşturduğunuz run.bat dosyasına çift tıklayın.
 4. Şimdi diğer oyuncuları Minecraft sunucusuna katılmaya davet edin. Aynı ağda oynuyorsanız, yalnızca genel IP adresinizi veya yerel IP adresinizi bilmeleri gerekir.

Sunucunuzu başlatmak için dosyayı çift tıklatın. Bir “Class_Not_Found” ve ServerGuiConcole hatası alabilirsiniz, bu hataları yoksayın ve “Sunucu Başlığı / BİLGİ” iletişim kutunuzun sunucuyu başlattığını görmelisiniz

2. Sunucu Komutları

Sunucu komutları konsol penceresinde ve “hem kullanılabilecek Operatörü sunucuda bir OP veya“operatör”ise”. Birçoğu sunucu komutları vardır, bunların çoğu belirsizdir ve nadiren kullanılır. Ayrıntılar için komut listesini ziyaret edin.

Sunucu konsolu penceresindeyken, komutu “/” olmadan girin ve sohbet penceresinde “/” ile komutu girin.

Ama en önemlisi kullanmak gerekir  durak güvenle sunucuyu kapatır ve dünyayı kurtarır.

3.  Sunucu Özellikleri ile Tweaking

Devam etmeden önce sunucuyu kapatın veya Terminal Penceresi’nden geçiyorsanız Terminal Penceresi’ne “stop” yazmanız yeterlidir. Çünkü çalıştığı sırada sunucuyu ayarlayamıyoruz.

Sunucu klasörünün içinde, oluşturduğunuz harita alanını, bir ops listesini ve diğerlerinin yanı sıra bir server.properties dosyasını içeren “ dünya ” klasörünü bulacaksınız.

Server.properties dosyasını bir metin düzenleyicide açarsanız, el ile düzenlenebilen basit bir yapılandırma dosyası bulacaksınız. Bu ayarların bazıları sunucu / oyun içi komutlar aracılığıyla kullanılabilir, ancak çoğu komut kullanılamaz.

Basit sayısal geçişler veya doğru / yanlış kullanarak, oyuncuların hayatta kalma modu sırasında uçmalarına, Nether’yi kapatmasına, sunucu zaman aşımı ayarlarını ve diğer değişkenleri barındırmasına izin verebiliriz.

Bazı önemli seçenekler gösterilecektir.

 • seviye-adı : Aslında Minecraft dünyasının adı. Ve eğer bu ismi değiştirirseniz, sunucu değiştirilen isme sahip bir klasörü arayacaktır ve eğer bir klasör bulunamazsa, sunucu değiştirilen isimle yeni bir seviye üretecektir.
 • spawn-monsters : Bu seçenek false olarak ayarlanırsa, zombiler, sürüngenler ve iskeletler gibi canavarlar doğmaz. Genellikle herkesin kurduğu ve hayatta kalması oyunun odak noktası olmayan “op” veya “creative” sunucular için kapalıdır.
 • spawn-animals : Bu seçenek false olarak ayarlanırsa kurt, koyun, inek ve tavuk gibi hayvanlar ortaya çıkmaz.
 • PVP : Bu seçenek false olarak ayarlanırsa, oyuncular birbirlerine zarar veremezler, ancak diğerlerini çıkıntılardan çekerek hasar verebilirler.
 • beyaz liste : Bu seçenek true olarak ayarlanırsa, sunucu yalnızca “white-list.txt” dosyasına girilen kullanıcı adlarının bağlanmasına ve oynatılmasına izin verir.

Ayarların çoğu oldukça açıklayıcı olsa da, birkaçı ilgili değişkenin daha derinlemesine anlaşılmasını gerektirir. Bu detaylı server.properties  listesini ziyaret edin. Değişiklikler yapıldıktan sonra dosyayı kaydedin.

Minecraft kullanıcı adınızı “ops.txt” dosyasına eklemeyi unutmayın, böylece tüm yönetici haklarına sahip bir “operatör” olacaksınız ve istediğiniz gibi bir öğe oluşturabilirsiniz,

Adım 6: Sunucuya Bağlanma ve Oynatma

Minecraft sunucusu açıldıktan ve Minecraft oyununu açtıktan sonra, Çok Oyunculu düğmesini ve ardından  Doğrudan Bağlan düğmesini tıkladığınızda buraya bir IP adresi girmeniz istenir

IP adresi, sunucu bilgisayara olan bağlantınıza dayanmaktadır.

1, Aynı sistem üzerinde localhost üzerinden.

Minecraft oyunu Minecraft sunucusu ile aynı sistemde oynanıyorsa, 127.0.0.1 değerini girin 

2. Yerel IP adresiniz üzerinden LAN’da

Yerel ağdaki (aynı yönlendiriciye bağlı) başka bir bilgisayardaysanız, sunucuyu çalıştıran bilgisayarın yerel IP adresini girin . Bunu bulmak için sunucuyu çalıştıran bilgisayara gidin ve   komut istemine ipconfig yazın. IP adresi 192.168.1.1’e benzemelidir, ancak son iki rakam farklı olabilir.

(Yukarıdakiler yalnızca örnek bir IP adresidir)

3. Harici / genel IP adresiniz üzerinden internet üzerinden

Yerel ağınızın dışındaki kişilerle oynamak istiyorsanız, bağlantı noktası yönlendirmeyi ayarlamanız gerekir; böylece ev ağınızın dışındaki oyuncular sunucuya erişebilir. Ev genişbant bağlantılarının çoğu birçok oyuncuyu kolayca destekleyebilir. Minecraft sunucusu bir şifre sistemine sahip olmadığı için sunucuda bir beyaz liste oluşturmalısınız. Komut ve parametreleri kullan

 /whitelist [on/off/list/add/remove/reload] [playername]

beyaz listenin sürdürmesi için.

A. Yönlendiricinizde port yönlendirmeyi etkinleştirin.

Bağlantı noktası iletme, yönlendiriciniz tarafından doğru trafiği doğru bilgisayara gönderebilmesi için yapılır. Port yönlendirme, ağınızı dış dünyaya açan potansiyel bir güvenlik riskidir. Yönlendiricideki bağlantı noktası yönlendirmenin nasıl yapılandırılacağına ilişkin talimatları bulmak için yönlendiricinizin belgelerini okuyun.

 1. Portforwarding.com adresini ziyaret edin, yönlendirici modelinizi seçin.
 2. Oyunu seçin , yani  bu durumda “Minecraft Sunucusu” .
 3. Varsayılan ağ geçidi IP adresinizi bir web tarayıcısının arama çubuğuna girerek yönlendiricinizin ana sayfasını ziyaret edin.
 4. Yönlendiricinizin kullanıcı adını ve şifresini girmeniz istenir.
 5. Yönlendirici sayfanızda, yönlendiricinizin ana sayfasındaki Bağlantı Noktası İletme  bölümünü bulun  . Gelişmiş ayarlar altında olabilir. Gerekirse yardım için yönlendirici kılavuzuna bakın.
 6. Buradan port ilerletme için kurallar belirleyebilirsiniz. Yönlendiricinize bağlı olarak, Ekle veya devam edecek benzeri bir şey yazan bir düğme seçmeniz gerekebilir  . Kuralı “Minecraft” olarak adlandırın.
 7. Her iki bağlantı noktası alanında da varsayılan Minecraft sunucusu bağlantı noktasını, yani 25565’i girin .
 8. IP  Adresine bilgisayarınızın statik IP adresini girin.  Ayrıca, yönlendiricinin hangi sistemi göstereceğini bildiren, yönlendirilen bağlantı noktası için sunucunun yerel IP adresini Çıkış IP’si veya Sunucu IP’si olarak girmemiz gerekir. Sunucunun yerel IP’sini bulmak için komut istemini açın ve ipconfig yazın.
 9. İkisini seçin  UDP &  TCP
 10. Kaydet veya Uygula’yı tıklayın.
 11. Yönlendirici yeniden başlatıldıktan sonra, Minecraft sunucusunun internetteki oyuncular tarafından erişilebilir olması gerekir.
 12. Com adresini ziyaret ederek Minecraft sunucusunun genel IP adresini bulun .
 13. Minecraft sunucusunun erişilebilir olup olmadığını kontrol etmek için Minecraft sunucusunun genel IP adresini  Minecraft Sunucu Durumu Denetleyicisine girin .

Bağlamaya çalıştığınızda Minecraft sunucusunun çalışıyor olması gerektiğini unutmayın .

Ayrıca, bilgisayarınızı kapattığınızda veya modeminizi sıfırladığınızda hem harici hem de yerel IP adresleriniz değişebilir. Sunucunuzu her başlattığınızda, dahili ve harici IP adresinizi iki kez kontrol ettiğinizden ve ayarlarınızı uygun şekilde güncellediğinizden emin olun. Bilgisayarınız yönlendiriciye her bağlandığında güncellemek istemezseniz, statik bir IP adresi kullanmanız gerekir. Veya, aynı kalacak bir IP adresi yerine bir adınız olmasına izin verecek bir DNS hizmeti arayın.

Genel olarak IPv4 üzerinden bağlanmakta sorun yaşıyorsanız, IPv6 üzerinden bağlanmayı deneyin. Ancak sadece Minecraft sunucusunun çevrimiçi olup olmadığını test etmek için yapılmalı, harici oyuncular hala IPv4’ü kullanacak.

Artık Minecraft sunucusunun harici IP adresini Minecraft sunucusunu İnternet üzerinden kullanabilen oyunculara gönderebilirsiniz:

(Yukarıdakiler yalnızca örnek bir IP adresidir)

Adım 7. Minecraft multiplayer oyna:

Sohbet konsolunu açmak için T tuşuna basın.

Tüm genel mesajlar burada gösterilecektir. Sol alt köşede Bilgi istemine (>) dikkat edin. Bir şeyler yazın ve Enter tuşuna basın, mesaj grup sohbetteki diğer tüm oyunculara gönderilecektir. Komutlar da burada da çalıştırılabilir, ancak komutu bir eğik çizgi (/) ile başlatın.

Bir seçenek olarak, “ / list ” yazıp Enter tuşuna basmak bağlı tüm oyuncuları listeler. Ayrıca, herhangi bir oyuncuya (kendin de dahil), belirli kullanıcıları yasaklama ve affetmeye, oyun zamanını ve daha fazlasını değiştirmeye eşyalar verilebilir. Belirli bir komuttan emin değilseniz, daha fazla bilgi almak için “ / help ” yazabilirsiniz .

Bazı oyuncuları davet etmenin zamanı geldi!

Mac’inizde bir Minecraft sunucusu oluşturun

Sistem hakkında temel bilgileriniz varsa, Minecraft Sunucusunu Mac’te çalıştırmak çok kolay bir iştir.

Adım 1. Java’nın kurulu olduğundan emin olun.

Sunucunun 10,8’den önceki macOS sürümlerinde düzgün çalışmayacağını ve makinenizin çökmesine neden olabileceğini unutmayın.

MacOS 10.8. * (Mountain Lion) veya macOS 10.9. * (Mavericks) kullanıyorsanız Java, Java’nın web sitesi aracılığıyla güncellenir. Bu KB’den Apple’ın web sitesinden nasıl yükleneceği / güncelleneceği ile ilgili ayrıntıları öğrenin

MacOS’un yeni sürümleri varsayılan olarak Java’yı içerir.

 1. Apple menüsünden Sistem Tercihleri’ne  gidin  ve Java simgesini arayın. Java Denetim Masasını başlatmak için açın.
 2. Güncelle sekmesini tıklayın ve ardından Şimdi Güncelle’yi seçin.
 3. Yükleyici penceresi göründüğünde,  Güncellemeyi  Yükle >  Yükle ve Yeniden Başlattı seçin.

Adım 2. Minecraft sunucusu dosyalarınız için bir konum seçin.

Minecraft sunucusu dosyaları için bir klasör oluşturun. İstediğiniz şekilde klasörü oluşturabilirsiniz.

 1. Minecraft sunucusu yazılımını indirin .
 2. Yeni bir klasör oluşturun ve “ minecraft_server ” olarak adlandırın ve indirilen Minecraft sunucusu dosyasını içine sürükleyin.

Adım 3. Minecraft sunucusu yazılımını indirin.

Sunucu yazılımını Minecraft web sitesinden indirin.  Java .jar dosyası olarak geliyor. Bu dosyayı son adımda oluşturulan konuma kaydedin.

 1. Senin git Uygulamalar klasöründe ve çift tıklayın  TextEdit’le
 2. Yeni bir .txt belgesi açın 
 3. TextEdit’e girdikten sonra,  Format  >  Düz Metin Yap  >  Tamam’ı seçin .
 4. Aşağıdakini belgeye yazın:
 #!/bin/bash 
cd "$(dirname "$0")" 
exec java -Xms1G -Xmx1G -jar {server file name} nogui 
Enter the downloaded in place of {server file name}. 

Ayrıntılar için yukarıda tartışılan Windows Bölümüne bakın.

 1. Dosyayı sunucunuzun .jar dosyasını içeren klasöre kaydedin ve “ komut ” olarak adlandırın.
 2. Uygulamalar  >  Yardımcı Programlar’a giderek Mac terminalini açın  , ardından Terminali çift ​​tıklayın. 
 3. Start.command dosyasındaki izinlerin Yürütülmesi için Sahip, Grup’a. ve Genel, terminal penceresinde, “ chmod a + x ” (tırnak işaretleri olmadan) ve ardından tek bir boşluk yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 4. Oluşturduğunuz komut dosyasını terminal penceresine sürükleyip bırakın  , ardından tekrar Enter  tuşuna basın  . (Bu  start.command betiğine çalışma izni verir .)
 5. Artık sunucuyu çalıştırmak için komut dosyasını açabilirsiniz.  Dosyayı çift tıkladığınızda, yeni bir pencere açılır ve bazı hata mesajları görebilirsiniz. Onlar için endişelenme; Sunucunun Minecraft oynamaya hazır olması gerekir.

Adım 4. Yönlendiricinizde port yönlendirmeyi etkinleştirin.

Bağlantı noktası iletmeyi etkinleştirmek için lütfen yukarıda açıklanan pencerelerdeki talimatlara bakın.

Adım 5. Minecraft sunucusunu başlatın.

Adımda oluşturduğunuz “start.command” dosyasına çift tıklayın Terminal penceresi açılacaktır. Normal sunucuyu ilk kez çalıştırdığınızda bazı hata mesajları ortaya çıkabilir.

Adım 6: OS X’te IP konumu

 1. Masaüstünü açın.
 2. Logonun altındaki Apple menüsünü açın
 3. Sistem Tercihlerine doğru aşağı kaydırın
 4. “  ” ı seçin
 5. Sağ alt kısımda, IP’niz “IP adresi (xxx.xxx.xxx.xxx)” şeklinde olmalıdır. Kopyala.

Minecraft sunucusu çalışmaya başladığında, oyuncuları Minecraft sunucusuna bağlanmaya davet edebilirsiniz.

Sunucu ile Tweaking, Port Yönlendirme, Sunucuya Bağlanma ve Oynatma hakkında ayrıntılar için lütfen yukarıda tartışılan Windows bölümüne bakın.

Linux’ta Minecraft sunucusu oluşturun

Linux’ta, bazıları sunucuyu çalıştırmak için tasarlanmış veya daha iyi tasarlanmış, dağıtma veya dağıtma adı verilen birçok farklı tür vardır. Ayrıca, 64 bit Linux sürümü 64 bit CPU’da daha iyi performans gösterir ve 32 bit Linux sürümü yalnızca daha fazla RAM takılsa bile ilk 4 GB RAM kullanır.

En popüler Linux dağıtımlarından birini kullanacağız, örneğin Minecraft sunucusu için Ubuntu 18.04 Bionic Beaver .

Ubuntu 18.04 sistemine ayrıcalıklı erişim gereklidir. Bazı Linux komutları doğrudan root kullanıcısı olarak ya da sudo  komutunu kullanarak root ayrıcalıklarıyla yürütülürken,  diğer komutlar düzenli olarak ayrıcalıklı olmayan kullanıcı olarak çalıştırılacak

Adım 1 Java ile Önkoşulları Kur

Java ve daha sonra bazı temel sorun giderme amaçları için kullanabileceğimiz nmap komutu dahil olmak üzere tüm önkoşulların kurulumuna başlayalım:

$ sudo apt güncelleme $ sudo apt yükleme wget ekranını yükle default-jdk nmap

Dağıtımınızın belgelerini kontrol edin. JDK ve diğer önkoşulların nasıl kurulacağı hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Ya da başka, Linux için Java paketini indirmek için doğrudan Java’nın web sitesini ziyaret edin.

Adım 2. Minecraft kullanıcısı oluşturun

Daha sonra Minecraft adlı yeni bir kullanıcı oluşturmalıyız Minecraft sunucusu bu kullanıcının altında çalışacak:

$ sudo useradd -m -r -d / opt / minecraft minecraft

Adım 3 Minecraft Server’ı yükle

Minecraft sunucusunun birden fazla örneği tek bir sistemde çalıştırılabilir ve her örnek için ayrı bir dizin oluşturmak zorunda kalacağız.

/opt/minecraft directory. Let our first instance be survival: 

$ sudo mkdir /opt/minecraft/survival 

Adım 4. Minecraft Sunucusunu İndirin ve Yükleyin

 1. Şimdi En son Minecraft sunucusunu indirme işleminden indirin. 
 2. Aşağıdaki run komutunu indirdikten sonra:
$ sudo wget -O

/opt/minecraft/survival/minecraft_server.jar

3. EULA şartlarını ve koşullarını kabul edin : $ sudo bash -c “echo eula = true> /opt/minecraft/survival/eula.txt” 4. Dizin / opt / minecraft / survival / ve tüm dosyaların sahipliğini değiştirin tarafından: $ sudo chown -R minecraft / opt / minecraft / survival /

Adım 5. Minecraft SystemD başlangıç ​​betiğini oluşturun

 • Yeniden başlattıktan sonra Minecraft sunucusunu rahat bir şekilde çalıştırabilmek için favori metin düzenleyicinizi kullanın, örneğin vi :
$ sudo vi /etc/systemd/system/minecraft@.service
 • Aşağıdaki içeriği tutan dosyayla yeni bir metin dosyası oluşturun:
[Unit]

Description=Minecraft Server: %iAfter=network.target[Service]WorkingDirectory=/opt/minecraft/%iUser=minecraftGroup=minecraftRestart=alwaysExecStart=/usr/bin/screen -DmS mc-%i /usr/bin/java -Xmx2G -jar minecraft_server.jar noguiExecStop=/usr/bin/screen -p 0 -S mc-%i -X eval 'stuff "say SERVER SHUTTING DOWN IN 5 SECONDS. SAVING ALL MAPS..."\015'ExecStop=/bin/sleep 5ExecStop=/usr/bin/screen -p 0 -S mc-%i -X eval 'stuff "save-all"\015'ExecStop=/usr/bin/screen -p 0 -S mc-%i -X eval 'stuff "stop"\015'[Install]WantedBy=multi-user.target

Bu dosya sadece bir örnektir ve sizin isteğinize göre komutları ayarlayabilir, örneğin RAM’i 2GB’tan 4GB’a yükseltmek için aşağıdaki değişiklikleri yapın:

DAN:

ExecStart=/usr/bin/screen -DmS mc-%i /usr/bin/java -Xmx2G -jar minecraft_server.jar nogui

TO:

ExecStart=/usr/bin/screen -DmS mc-%i /usr/bin/java -Xmx4G -jar minecraft_server.jar nogui

Adım 6. Minecraft Sunucusunu Başlatın

 • Ardından, yeni Minecraft sunucunuzu başlatmak için systemctlcommand komutunu kullanın:
 $ sudo systemctl start minecraft@survival
 • Yeni Minecraft sunucusunun açık ve çalışır durumda olduğunu onaylayın:
 $ sudo systemctl status minecraft@survival

Yeniden başlattıktan sonra Minecraft sunucusunu yeniden başlatmak için aşağıdakileri yürütün:

$ sudo systemctl enable minecraft@survival

Şimdi varsayılan Minecraft portu 25565’i kontrol etmek için  nmap  komutunu  kullanabilmelisiniz 

$ nmap -p 25565 localhost

Adım 7. Aynı ana bilgisayarda birden fazla Minecraft sunucusu örneği çalıştırma

 • Aşağıdaki Linux komutları, 25566 numaralı bağlantı noktasında  linuxconfig adlı yeni bir Minecraft sunucusu yapılandırır.
/opt/minecraft/linuxconfig/server.properties.
 • Varolan systemd betiğimizi kullanarak başka bir Minecraft sunucusu dağıtımı yapmak kolaydır:
$ sudo mkdir /opt/minecraft/linuxconfig  

$ sudo cp /opt/minecraft/survival/minecraft_server.jar /opt/minecraft/linuxconfig/ 

$ sudo bash -c "echo eula=true > /opt/minecraft/linuxconfig/eula.txt" 

$ sudo bash -c "echo server-port=25566 > /opt/minecraft/linuxconfig/server.properties"

$ sudo chown -R minecraft /opt/minecraft/linuxconfig/ 
 • Yeniden başlatıldıktan ve sunucuyu başlattıktan sonra Minecraft sunucusunu etkinleştirin:
$ sudo systemctl enable minecraft@linuxconfig

$ sudo systemctl start minecraft@linuxconfig
 • Son olarak, durumu kontrol et:
$ sudo systemctl status minecraft@linuxconfig

Sunucu ile Tweaking, Port Yönlendirme, Sunucuya Bağlanma ve Oynatma hakkında ayrıntılar için lütfen yukarıda tartışılan Windows bölümüne bakın.

Tebrikler! Şimdi farklı işletim sistemlerinde bir Minecraft sunucusuna sahipsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Minecraft Sunucusu Nasıl Oluşturulur? için yorumda bulun

  Minecraft Sunucusu Nasıl Oluşturulur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Minecraft Sunucusu Nasıl Oluşturulur? için ilk yorumu yapabilirsin.