Masaüstü Arka Planı Nasıl Değiştirilir?

3 dk okuma süresi

Masaüstü Arka Planı Nasıl Değiştirilir? Masaüstü duvar kağıdı olarak da bilinen masaüstü arka planı, ihtiyaç ve tercihlerinize göre özelleştirilebilir. Windows için masaüstü arka planını değiştirmek sadece birkaç dakikanızı alır.

Duvar kâğıdı değiştirmek için iki yöntem bulunmaktadır. En basit yöntem, görüntüyü sağ tıklatıp masaüstü arka planı olarak ayarlayacağınız seçeneği seçmektir. Masaüstü penceresini sağ tıklatarak ve Görünüm Sekmesi aracılığıyla ayarı değiştirmek için Özellikler seçeneğini belirleyerek masaüstü arka planını değiştirmek de mümkündür. Arka plan resmi gerilebilir, fayans  şeklinde ayarlanabilir veya orta modda ayarlanabilir.

Masaüstü Arka planı Nedir?

Masaüstü arka planı, bilgisayar ekranında zemin olarak kullanılan görüntü veya duvar kâğıdıdır. Duvar kâğıdı, Microsoft Windows’daki grafik arabirimi tanımlamak için kullanılan yaygın terimdir.

Masaüstü Arka Planını Değiştirme

Masaüstü arka planınızı değiştirmenin en kolay yolu, arka plan olarak ayarlamak istediğiniz resmi seçmek ve sağ tıklamaktır. Masaüstü Arka Planı Olarak Ayarla’yı seçin.

Resim arka planınızı ayarlamanın üç yolu vardır: fayanslarda, ortada ve gergin.

Windows 95, 98 ve önceki sürümlerde, masaüstünüze sağ tıklayıp Görüntü Özelliklerini değiştirebilirsiniz

Açılan pencerede, Masaüstü ‘nü tıklayın. Burada arka planınızı seçmeyi ve hatta arka plan olarak ayarlanacak olan resimlere göz atmayı da seçebilirsiniz. Konum altında, arka planınızın görünmesini istediğiniz şekilde ayarlamayı seçebilirsiniz (örn. Döşe, Merkez, Gerilmiş).

Windows 10’da Masaüstü Arka Planını Değiştirme

Windows 10’daki masaüstü arka planınızı değiştirmek için, Windows simgesi > Ayarlar > Kişiselleştirme > Arka plan.

Ardından, istediğiniz arka plan türünü seçmek için Arka plan’ın altındaki açılır menüyü tıklayın. Seçenekler Resim, Düz Renk veya Slayt Gösterisi seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Arka planınızı bir resim seçin yapmak için resim, daha sonra aşağı kaydırma ve tıklama Göz at size arka plan olarak almak istiyorum sabit diskinizde hangi fotoğraf seçmek için. Fotoğrafın görünümünü beğenmezseniz, değiştirmek için Bir Sığdır’ı seçin’i tıklayın.

Windows 7’de Masaüstü Arka Planını Değiştirme

Windows 7’yi çalıştırırken masaüstü arka planınızı değiştirmek için masa üstününüz boş bir bölümünü sağ tıklayıp Kişiselleştire tıklatarak başlayın. Pencerenin sol alt köşesinde Masaüstü Arka Planı’nı seçin.
Size sunulan var sayılanlardan bir arka plan resimlerinden birini seçebilir veya kişisel bir görüntü seçmek için sabit diskinize göz atabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, Değişiklikleri Kaydetti tıklayın ve pencereyi kapatın.

Windows’daki Tüm Kullanıcılar İçin Masaüstü Arkaplanını Değiştirme

Büyük bir Windows bilgisayar ağı yönetiyorsanız ve hepsinde masaüstü arka planını değiştirmek isterseniz, bunu tek tek yapmanıza gerek yoktur.

Başlat Menüsüne giderek ve Arama çubuğuna Çalıştır yazarak başlayın. Ardından, OK’ye tıklamadan önce alana gpedit.msc yazın.
Daha sonra, tıklayın Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Masaüstü > Masaüstü Duvar kâğıdı > Etkin seçin

Şimdi, Ad’ın yanındaki alana masaüstü arka planı olarak kullanmak istediğiniz görüntünün kaynağını girin. Ardından, değişikliklerinizi kaydetmek için Uygula’yı ve pencereyi kapatmak için Tamam’ı tıklayın.

Mac’teki Masaüstü Arkaplanını Değiştirme

Masaüstü arka planınızı Mac’te kolayca değiştirebilirsiniz.

Fotoğraflar uygulamasını açın ve masaüstü arka planınız olarak kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçin. Üzerine sağ tıklayın, ardından Paylaş > Masaüstü Resmi Ayarla’yı seçin.

Kullanmak istediğiniz görüntü masaüstünüzde zaten varsa, sağ tıklayın ve Masaüstü Resmi Ayarla’yı seçin. Hepsi bu kadar umarım sizlere yardımcı olabilmişizdir.

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x