Excel’de VBA’ya Nasıl Erişilir ve Etkinleştirilir

Excel’de VBA’ya Nasıl Erişilir ve Etkinleştirilir Visual Basic for Applications veya VBA , kullanıcıların Makro’yu kullanarak bir belgedeki belirli eylemleri veya işlevleri yürütmek için komut dosyaları oluşturmasına olanak sağlayan bir Microsoft programlama dilidir. Büyük miktarda veriyi yönetmek için Excel’de en yaygın şekilde kullanılan yöntemdir; Ancak başka kullanım alanlarıda olduğunu belirtelim.

Excel’de güvenlik önlemi olarak VBA’ya erişimi varsayılan olarak kapalıdır. Microsoft Office, VBA etkinse diğer belgelere yayılabilen ve Makro virüslerine karşı savunmasızdır. Bununla birlikte, VBA’yı etkinleştirmek, bir bilgisayar virüsü bulaşaçağı anlamına gelmez ve riski artırmaz.

Verileri manipüle etmeye başlamak için, VBA Eklentisini eklemeniz ve erişimi etkinleştirmeniz gerekir. Bu makalede, Windows Bilgisayarınızda VBA’ya nasıl başlatacağınızı açıklayacağız.

Excel VBA Nasıl Etkinleştir

VBA aracını etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için, önce Excel’i açın , Seçenekler’e tıklayın ve Eklentiler’i seçin . Görüntülenen listesinde, eklentiyi bulmak için Analiz ToolPalk – VBA ve seçip tamam ı tıklayın

VBA eklentisi artık aktif olacaktır. Ardından, VBA aracının etkin olduğundan test ederek emin olabilirsiniz.

Excel’de VBA’ya Erişimi Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

VBA aracını etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için, önce Excel’i açın , Seçenekler’e tıklayın ve Güven Merkezi’ni bulun . Burada Güven Merkezi Ayarlarını seçin ve Makro Ayarları’nı arayın.

VBA’ya erişimi etkinleştirmek için, VBA proje nesne modeline Güven erişimi seçeneğini işaretlediğinizden emin olun . Devre dışı bırakmak için onay kutusunun işaretli olmadığından emin olun hepsi bu kadar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Excel’de VBA’ya Nasıl Erişilir ve Etkinleştirilir için yorumda bulun

    Excel’de VBA’ya Nasıl Erişilir ve Etkinleştirilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Excel’de VBA’ya Nasıl Erişilir ve Etkinleştirilir için ilk yorumu yapabilirsin.