iPhone Kamera Çalışmıyor: Genel Sorunları ve çözümleri

iPhone Kamera Çalışmıyor: Genel Sorunları ve çözümleri Şansınız, bir iPhone’unuz varsa , harika fotoğraflar çekmek için eminim ki telefonunuzu kullanıyorsunuzdur . Telefonunuzu her zaman yanınızda taşıdığınız için kameranın güvenilir ve her zaman hazır olduğunu bilmeniz gerekir.

Ancak, bazen iPhone kamerası doğru çalışmıyor, bu da yazılım veya donanımla ilgili olabilir.

Bu makalede, iPhone kameranızda ortaya çıkabilecek ortak sorunlardan bazılarında sorun gidermenize yardımcı olacak ve size bu sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin çözümler sunacağız.

1. iPhone Kamera Siyah

Kamera uygulamasını (veya bir üçüncü taraf kamerayı) başlatırsanız ve değişmeyen siyah bir ekran görürseniz, aşağıdakileri seçenekleri deneyin.

 1. Öncelikle, kamera lensini hiçbir şeyin engellemediğinden emin olun.
 2. Ev uygulamasını çift tıklatarak ve uygulamayı kaldırmak için uygulama kartını kaydırarak kamera uygulamasını kapatın. Bir iPhone X’de, aşağıdan yukarı doğru kaydırın ve uygulama değiştiriciyi açmak için parmağınızı yarıya kadar bırakın, ardından sol üst köşede kırmızı bir daire görünene kadar herhangi bir uygulama önizlemesine uzun basın. Uygulamaları o çevreye dokunarak kapatın veya sadece kartı yukarı ve ileri doğru kaydırın.
 3. Kamera uygulamasını tekrar başlatmayı deneyin.
 4. Bu işe yaramadıysa, cihazınızı yeniden başlatmayı ve ardından kamerayı yeniden başlatmayı deneyin .
 5. Siyah ekranın her iki kamerada de görünüp görünmediğini görmek için ön ve arkaya bakan kameralar arasında ileri ve geri geçiş yapmayı deneyin. Sadece bir tanesinde sorun var ise, telefonunuzu Apple Store’a götürmeniz gerekebilir.

2. iPhone kamera bulanık veya odaklanmıyor

Görüntüleri çekiyor ve bunları bulanık veya odak dışı buluyorsanız şu adımları deneyin:

 1. Kamera merceklerinin temiz olduğundan emin olun. Bir leke varsa, mikrofiber bezle silin. Camın içinde kir veya kalıntı olduğunu fark ederseniz, yardım için bir Apple Store’a veya Yetkili Servis Sağlayıcısına götürmeniz gerekir.
 2. Optik görüntü sabitleme özelliğine sahip bir iPhone’unuz varsa (iPhone 6s Plus, iPhone 7/7 Plus, iPhone 8/8 Plus ve iPhone X), bu durumda metal kasalar veya manyetik lens aksesuarları bu özelliği etkileyebilir. Aksesuarı çıkarmayı deneyin, ardından bir fotoğraf çekin ve açıkken oluşturulmuş görüntüyle karşılaştırın.
 3. Fotoğrafları yakalarken, deklanşöre dokunduğunuzda veya ses açma düğmesine basarken elinizin sabit olduğundan emin olun.

3. iPhone Kamera Flaş Çalışmıyor

Fotoğraflar flaşsız olarak daha iyi görünmesine rağmen, bazen cihazınızdan bu ek ışığa ihtiyaç duyabilirsiniz. Flaş çalışmadığında şunları deneyin.

 1. Kontrol Merkezi’nden erişilebilen , el feneri ile telefonunuzdaki LED flaşı test edin . Bu işe yaramazsa, Apple Destek ile iletişime geçmeniz gerekir.
 2. Flaş ayarının, ekranın sol üst köşesindeki şimşek simgesine dokunarak istediğiniz ( Otomatik , Açık veya Kapalı ) olarak ayarlandığından emin olun .
 3. Flaşı genişletilmiş bir videoda veya sıcak bir ortamda kullanmamaya dikkat edin. Cihazınız çok ısınırsa cihazınız soğuyana kadar Flash’ın devre dışı bırakıldığını görürsünüz.

4. iPhone Resimleri  Döndürüyor

Bu, aynı zamanda, üstteki ses seviyesi düğmeleriyle resim çektiğimde de, deklanşör olarak ses açma düğmesine basmamın daha kolay olması nedeniyle gerçekleştiğini fark ettim . Bu size de olursa, aşağıdakileri deneyin:

 1. Aşağı dönük ses düğmeleriyle yatay fotoğraflar çekin. Bu, iPhone’un sensörleriyle ve görüntüdeki EXIF ​​verisine koyduğu verilerle ilgilidir.
 2. Her zaman olabilir Görüntüyü telefonun düzenlemek o aktarmadan önce doğru yönde olduğundan emin olun.
 3. Kamera + gibi üçüncü taraf uygulamaları, görüntülerinizi yeniden yönlendirebilir, böylece yönlendirme her zaman doğru olur.

5. Değiştirirken iPhone Kamera Bulunamadı veya Donmuyor

Ana Ekranınızda Kamera uygulamasını bulma konusunda sorun yaşıyorsanız veya kameralar arasında geçiş yapmaya çalışırken sorun yaşıyorsanız, bu durum Kısıtlamalar ayarlarından kaynaklanabilir. Bunu kontrol etmek için:

 1. Gidin Ayarlar> Genel> Kısıtlamalar .
 2. Kısıtlama şifrenizi girin.
 3. Kamera için geçişin açık olduğundan (yeşil) emin olun.

6. Genel iPhone Kamera Yazılım Düzeltmeleri

iPhone kameranızla başka bir gariplik yaşarsanız , önce yazılım sorunlarını gidermeyi denemek her zaman iyi bir fikirdir. Bu adımlar oldukça kolaydır ve ortaya çıkabilecek sorunları düzeltmenize yardımcı olacaktır

 1. Uygulamayı sonlandırmaya zorla ve tekrar başlatmayı deyin
 2. Cihazınızı yeniden başlatın ve kamerayı tekrar başlatın.
 3. Yukarıdaki ikisi işe yaramazsa, Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm Ayarları Sıfırla ‘ yı deneyin . Bunu kullandıktan sonra her şeyi geri almanız gerektiğini unutmayın.
 4. Diğer her şey başarısız olduğunda, cihazınızı geri yüklemeyi veya yeni bir cihaz olarak ayarlamayı deneyin . Bu son çare, ancak kameranızla ilgili sorunlara yol açan herhangi bir yazılım sorunundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

7. Genel iPhone Kamera Donanım Düzeltmeleri

Yukarıdaki her şeyi denediyseniz ve kamera sorunlarınızı çözemediyse, bir donanım sorununuz olabilir. Aşağıdakileri denemelisiniz.

 1. Kamera merceğinin bir çanta, etiket veya benzeri nesneler tarafından engellenmediğini iki kez kontrol edin.
 2. Kamera lensinde leke, kir veya kalıntı olmadığından emin olun. Lekeler ve parmak izleri mikrofiber bezle kolayca silinmelidir. Kir ve döküntüler cam mercek altındaysa, onu bir Apple Store’a veya Yetkili Servis Sağlayıcısına götürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. iPhone Kamera Çalışmıyor: Genel Sorunları ve çözümleri için yorumda bulun

  iPhone Kamera Çalışmıyor: Genel Sorunları ve çözümleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iPhone Kamera Çalışmıyor: Genel Sorunları ve çözümleri için ilk yorumu yapabilirsin.