Android Kurtarma Modunda Stuck, Nasıl düzeltilir?

Android Kurtarma Modunda Stuck, Nasıl düzeltilir? Android telefonlar başlangıç ​​ekranında takılıp kalmış olabilir. Sorun iyi huylu olabilir ve birkaç dakika sonra netleşebilir. Ancak, kalıcı olabilir ve telefon, sorunu çözene kadar düzgün şekilde yüklenemiyor. Bu, özellikle bir Android sürümünden daha yüksek bir sürüme güncellemeler sırasında geçerlidir. Sıkışmanın yanı sıra, telefon sürekli olarak çalışmaya devam edebilir ve markanın logosunu geçemez. Bu, aşağıda açıklandığı gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Modelinize ve sorunun nedenine bağlı olarak, sorunu çözmenin birkaç yolu vardır.

Başlangıç ​​Ekranında Sıkışmış Bir Android Telefon veya Tablet Neden Ne Olabilir?

Telefonun veya tabletin çoğu zaman uzun süre takılı kalmasına rağmen, telefona birkaç dakika daha izin vermenin iyi bir düzeltme olduğu zamanlar vardır. Yükseltme, aygıtta Rastgele Erişim Belleği için kısa, daha fazla RAM alıyor olabilir ve bu nedenle gecikme olabilir. Önyükleme ekranında sıkışıp kaldığımız başka bir yaygın duyulan isim de bize “logoya takıldım”. Ancak, bu soruna neden olabilecek birçok faktör var.

Yazılımdaki Değişiklikler

Android esnek bir işletim sistemidir. Platform, kullanıcıların istedikleri gibi uyarlamalarını sağlar. İşletim sisteminin özelleştirilebilir doğası, kullanıcıların kilidini açma, root, flash ve tinker yapmasını sağlar.  Herhangi bir nedenden dolayı kullanıcı Android sistemine müdahale ederse, gecikmeli önyükleme gibi yazılım sorunlarıyla yüzleşme şansı vardır. Neyse ki, Android’in esnekliği farklı düzeltmeleri kabul etmesine ve eski haline dönmesine izin veriyor. Yazılım sorunlarında bile, sistem tamamen çalışamaz durumda değildir.

Sorun Android sistemindeki değişikliklerden kaynaklanıyorsa, Fabrika Ayarlarına sıfırlama gibi standart düzeltmeler çalışmayabilir. Sorun Android yazılımında olduğu gibi. Bu nedenle, Android cihaz sahiplerinin özelleştirmelere dikkat etmesi hayati önem taşır. Özelleştirme yönergeleri çevrimiçi bir kaynaktan izleniyorsa, adımları tekrarlamak için aynı talimatları izlemeniz önerilir.

Özelleştirme işlemi sırasındaki sorunlar elden çıkabilir. Bu olduğunda, en iyi yol sürecin başından başlamaktır. Özelleştirmeler yapılamazsa, önceki Android ayarlarına geri dönmek zaman kazandırır. Tekrar başlamadan önce, telefonu kapatıp özelleştirmeleri tekrar denemek için, bu kılavuzda daha sonra açıklanacağı şekilde denenecek birkaç düzeltme vardır.

Android Yazılım Güncellemeleri

Güncellemeler, sadece marka logosunu gösteren Android telefonların başlangıçta takılıp kalmasının yaygın bir nedenidir. Bu güncelleme olması gerektiği gibi tamamlanmadığında olur. Eksik bir güncelleme aşağıdakilerden kaynaklanabilir; İnternet bağlantısı zayıf, Güncelleme sırasında kullanılan bilgisayar güncelleme sırasında kapanıyor veya dondu, telefonla bilgisayar arasındaki bağlantı kesilir, güncelleme sırasında telefon donar ve kurulumu bitiremez, güncelleme sırasında telefon kapalıdır ilerleme veya yüklemeyi tamamlanmadan önce gizleyen herhangi bir neden.

Bir güncelleme başlamadan önce, Android cihazı kullanıcıya güncellemenin geçeceği süreyi bildirir. Çoğu cihaz, kullanıcının işlemin kesintiye uğramaması gerektiğini bilmesini sağlar. Daha da iyisi, bazı Android cihazlar bir telefonun belirli bir yüzde olarak şarj edilmesinden sonra güncellemenin başlamasına izin verecektir. Bu, güncelleme sırasında telefonun kapanma ihtimalini azaltır.

Bir güncelleme tamamlanmadan önce durdurulduğunda, mevcut Android sürümü yenisi tamamlanmazken bozulur. Bu, telefonun çalışması için hiçbir sistem kalmayacağı anlamına gelir. Bu sorunu gidermek için daha sonra bu kılavuzda açıklandığı gibi birkaç yol vardır.

Arızalı Uygulamalar

Bir uygulama cihaza kısa süre önce yüklendiyse, uygulamanın cihazdaki diğer uygulamalarla veya Android sürümüyle uyumlu olmaması ihtimali vardır. Bir uygulama Android sistemiyle ve diğer uygulamalarla çakıştığında veya eski olduğunda, bir soruna neden olabilir. Bu, bir uygulama Google Play Store’dan değil, üçüncü taraf kaynaklardan indirildiğinde geçerlidir. Uygulama kötü amaçlı olabilir veya virüs içerebilir.

Bir cihazdaki Android sistem sorunlarını giderirken, ilk adım hatalı çalışan veya kötü amaçlı uygulamaları bulmaktır. Gerektiğinde, bu uygulamalar kaldırılmalıdır. Uygulamayı kaldırmak, cihazın doğru şekilde başlatılmasını sağlamazsa, diğer sorun giderme adımlarına uyulmalıdır.

Yazılımdaki Hatalar veya Virüsler

Hatalar, hatalar ve virüsler Android sisteminin kontrolünü ele geçirir. Bu, sistemin kapanmasına ve açılmamasına neden olabilir. Genellikle, kullanıcı cihazı kontrol edemez ve bu nedenle aniden gider. Hatalar ve virüsler, İnternet’ten veya bir aygıta gönderilen dosyalardan Android cihazlarına yollarını bulabilir.

Böcek ve virüslerin farkına varmak kolay değil. Bir cihazı ele geçirecek ve kullanıcının ne olduğuna dair bir ipucu almadan sistemi kontrol altına alacaktır. Bununla birlikte, cihaz enfeksiyon belirtileri göstermeye başladığında, ilacı bulmak kolaylaşır.

Arızalı MicroSD Kart

Çoğu durumda, önyükleme yapmayan bir telefonda sorun giderirken, bellek kartı genellikle göz ardı edilir. Ancak, bir MicroSD arızalı veya arızalı olduğunda, bunun gibi bir soruna yol açabilir. En iyi çözüm, aygıtı kapatmak ve SD kartın bağlantısını kesmektir. Telefon kapanmazsa, bataryayı çıkarmanız kapanmaya zorlar; bununla birlikte, dahili pilli cihazlarda bu mümkün değildir.

SD kartı çıkardıktan sonra, cihazın açılması gerekir. Doğru önyükleme yaparsa sorun çözülecektir. Bu, sorunun yazılımda değil SD kartında veya SD kart portunda olduğu anlamına gelir. SD kartla ilgili sorunu gidermek için cihazdaki önemli dosyalar yedeklenmelidir. Bu, SD kartın kötü amaçlı dosyaları olması durumunda kullanıcıyı korur.

Ancak, SD kartında sorun giderme öncesinde, sorunun neden olduğundan emin olmak için telefona geri takılması gerekir. Aynı SD kart PC’de test edilmelidir; PC doğru okursa, SD kart tamamdır. Android cihaza takılan bir başka SD kart da eski SD kartında sorun olup olmadığını söyleyecektir.

SD kart sorun olursa, biçimlendirmek iyi bir ilk adım olacaktır.  Biçimlendirme işleminden sonra çalışmazsa, yeni bir SD kart satın almak tek seçenek olacaktır.

Boot Ekranda Sıkışmış bir Android Nasıl Onarılır:

Yazılım sıfırlama

Yazılım sıfırlamaları birçok yazılım sorunuyla ilgilenmek için kullanılır. Ancak, yazılım sıfırlamaları yalnızca küçük bir yazılım sorunu olduğunda kullanılabilir. Ayrıca, bir mobil cihazın mesaj alamama gibi diğer sorunlarla karşı karşıya kalması da ilk adımdır.

Cihazı Yeniden Başlat

Bu, başlangıç ​​ekranını önyüklemeyen bir Android cihazında sorun gidermede ilk adımdır. Bu yapılmadıysa, ilk adım olarak yapılmalıdır. Bazı cihazlar yeniden başlatma özelliğine sahipken, bazıları için cihazın kapatılıp tekrar açılması gerekir.

Çıkarılabilir bir pilleri çıkartıp takma

Çıkarılabilir bir pille tasarlanmış Android cihazlar için, sorun birkaç saniye sonra pili çıkarıp değiştirerek kolayca çözülebilir. Bunu yaptıktan sonra, çalışmasını test etmek için cihaz açık olmalıdır. İyi çalışıyorsa, sorun çözüldü.

Bununla birlikte, dahili bir pille gelen aygıtlar vardır. Bu cihazlar için, simüle edilmiş bir batarya çekme denenmelidir. Temel olarak, benzetilmiş bir pil çekme bir Android cihaza kapanıp tekrar açılmasını söyleyen bir talimattır. Simüle edilmiş aküler, farklı cihazlar için farklıdır. Bazı cihazlarda, güç düğmesini ve ses kısma düğmesini aynı anda tutmak hile yapar. Basit bir çevrimiçi arama veya cihaz üreticisinden bilgi alma, kullanıcıya taklit pil çekişini nasıl gerçekleştireceğini söyleyecektir.

Belirli bir cihazın pil çekme simülasyonuna sahip olmaması ve pilin çıkartılamaması durumunda, sorun giderme sırasında bu adım atlanmalıdır.

Güvenli Modda Başlatma

Bir cihaz Güvenli Mod’da önyükleme yaptığında, üçüncü taraf uygulamaları olmadan önyükleme yapar ve orijinal ayarlarıyla birlikte gelir. Bir cihazda hatalı ve kötü uygulamaların olduğunu bilmek için en iyi yol budur. Sorunlu bir uygulama bir cihazda çalışırken, Güvenli Mod, başlatma sırasında uygulamayı devre dışı bırakır. Bu, kullanıcının cihazı yeniden başlatmadan önce uygulamayı kaldırmasını kolaylaştırır. Güvenli Mod’da veri kaybı olmaz.

Android sürümlerinde ve telefon markalarının ve modellerinin farklı olduğunu gösteren Android cihazlarda Güvenli Mod’a erişmenin standart bir yolu yoktur. Bu, kullanıcının kendi cihazı için Güvenli Modu araması gerektiği anlamına gelir. Temel olarak, cihazı kapatıp sonra da güç düğmesini ve bir dizi başka tuşa basılı tutarak açmayı içerir. Belirli bir aygıt için Güvenli Modda nasıl önyükleneceğine ilişkin bilgilere üreticiden veya basit bir çevrimiçi arama yoluyla erişilebilir.

Aygıtı Güvenli Modda önyüklerken, telefondaki tüm verileri silerken benzer bir yöntem kullanıldığından dikkatli olunmalıdır. Düğmelerdeki küçük bir hata veri kaybına neden olabilir. Belirli bir cihaz için Güvenli Mod yerleştirildikten sonra, prosedür derhal yapılmalıdır.

Cihaz Güvenli Modda önyüklenirse ve tamamen güç sağlıyorsa, kullanıcının yakın zamanda eklenen uygulamaları kaldırması, yazılım güncellemelerini tersine çevirmesi ve cihaza eklenen yeni temaları kaldırması gerekir.  Uygulamaları kaldırmak, onları kaldırmak kadar basit. Yeni eklenen uygulamaları ve güncellemeleri kaldırmak sorunu çözmezse, cihazın tekrar Güvenli Modda başlatılması ve diğer sorunlu uygulamaların kaldırılması gerekir.

Belirli bir Android cihazında Güvenli Mod’a erişilemiyorsa, bu adım atlanmalı ve diğer sorun giderme yöntemleri dikkate alınmalıdır.

Aygıtın Önbelleğini Boşaltma

Önbellek, referans olarak veri depolayan bir Android cihazının yazılım veya donanım bileşenini ifade eder. Bu veriler günlük cihaz kullanımından kaynaklanabilir veya cihazdaki farklı bir kaynaktan gelen yinelenen veriler olabilir. Bu veriler bir cihazda önemli bir yer kapladığında, önyükleme ekranında sıkışmasına neden olabilir.

Önbelleği boşaltmak Android Sistem Kurtarma aracından yapılabilir.  Güvenli Mod’a erişmek gibi, kurtarma aracına erişmek de bir cihazdan diğerine değişir. Sistem Kurtarma, kullanıcının cihazı yeniden başlatma, yazılımı güncelleme ve önbellek bölümünü temizleme dahil olmak üzere birçok görevi gerçekleştirmesini sağlar.

Çoğu cihazda, Sistem Kurtarma aracına erişmek, açma / kapatma tuşunu, ses seviyesi tuşlarından birini ve giriş düğmesi tuşunu basılı tutmayı içerir. Yine, prosedür farklı cihazlar için değişir. Cihazdaki tüm verileri silmemek için özen gösterilmelidir.

Önbelleğini Silme

Bu, cihazlarında yeni bir ROM yanıp sönen çalıştılar ve yüklü olanlar için bir seçenek CWM için kısa, ClockWorkMod Kurtarma. Burada, kullanıcı CWM için Gelişmiş Menüye erişebilir ve ardından ‘Dalvik Sil’ seçeneğini seçebilir İşlem, kullanıcıdan silme işlemini kabul etmesini isteyebilir. Bir Android cihaz eski Dalvik önbelleğini kullanmaya çalıştığında, önyükleme ekranında takılıp kalmasına neden olan bir soruna neden olabilir.

Cihazlarında CWM kurulu olmayan mobil cihaz sahipleri ve cihazlarına yeni bir ROM yanıp sönmeyi hiç denemeyenler için, bu adım atlanabilir.  Yine, Dalvik önbelleğini ve CWM’yi anlamayan Android kullanıcıları da bu adımı atlamalıdır.

Üretici PC Suite’ten Erişim Cihazına

Bazı akıllı telefon üreticileri bir PC paketi sunmuyor, ancak çoğu kullanıyor. Bu, Android kullanıcılarının PC’deki cihazlarına erişmelerini ve dosya aktarma, yazılım güncelleme, dosya ve uygulamaları silme ve bir dizi başka görev gibi işlemleri yapmalarını sağlayan bir programdır. PC paketi programlarından bazıları Samsung cihazlarında Samsung Kies, Sony cihazlar için PC Companion ve LG cihazlar için LG PC Suite’dir.

Bir cihaz bu programlardan biriyle senkronize edildiğinde, kullanıcı verileri yedekleyebilir ve programları yönetebilir ve bu, düzgün bir şekilde önyüklenmeyecek bir Android cihaz sorununu çözmek için uzun bir yol kat edebilir.

PC takımını kullanırken, telefon önyükleme modunda olmalıdır. Bu, telefon tamamen kapatılmamış olsa bile kullanıcının kritik ayarlara erişmesini sağlar. Kullanıcılar çevrimiçi olarak basit bir arama yaparak PC cihazlarına farklı cihazlar için erişebilirler. Çoğu durumda, belirli bir cihazın PC paketi başka bir cihazınki için çalışmayacaktır. Bu şekilde, kişi yalnızca sahip oldukları belirli bir cihaz için paketi aramalıdır.

PC paketi çalışmıyorsa ve diğer yazılım sıfırlama yöntemlerinden hiçbiri işe yaramazsa, Android cihazındaki sorun derindir ve donanımdan sıfırlama işlemi yapılmalıdır.

Sıfırlama

Sabit sıfırlamalarla ilgili sorun, verilerin kaybolmasıdır. Tüm verileri bir cihazdan kaldırmayı ve cihaz yeni olduğunda olduğu gibi varsayılan ayarları geri yüklemeyi içerir. Nihai sorun giderme yöntemi budur.

Sabit sıfırlamalar, Android cihazların yazılımla ilgili sorunları olduğunda standart sorun giderme yöntemleri olarak kullanılmıştır. Bir Android cihazına neyin zarar verdiğine bağlı olarak, donanımdan sıfırlama işlemi açılış ekranında takılma sorununu çözmenize yardımcı olabilir.

Donanımdan sıfırlama işlemi yaparken, cihaz kapatılmalıdır. Aygıtın gücü kesilemediğinde, pilin çekilmesi ya da gücü kapatmak için yukarıda açıklanan yöntemlerden biri kullanılmalıdır. Yine, cihaz şarj cihazına bağlanmamalıdır. Bazı cihazlarda, donanım sıfırlaması, açık olduklarında bile çalışır.

Sabit sıfırlamalar, Güvenli Mod’a erişme gibi, tuş kombinasyonlarını da içerir. İşlem birkaç dakika sürecek ve cihaz yeniden başlatılacaktır. Bu, Android cihaz ayarlarında erişilebilen “Fabrika Ayarlarına Sıfırlama” ile aynıdır .. Cihaz sıfırlama tuş kombinasyonlarına cihaz üreticisinin web sitesinden veya çevrimiçi olarak üçüncü şahıs kaynaklarından erişilebilir.

Zor Sıfırlama Ne Olacak?

Bir Android cihazında donanım sıfırlaması yapıldığında, her şey silinir. Kullanıcı dosyaları kaybeder ve uygulamaları kaybeder. Bu, sorunun bir uygulamanın veya kendisine eklenen kötü amaçlı bir dosyanın bir sonucu olarak ortaya çıkması durumunda yardımcı olur. Ergo, bir virüsün temizlenmesi gerektiğinde bu hızlı bir çözüm olarak geliyor. Tek dezavantajı, kullanıcının ortadan kaldırmak istediklerini filtreleme kapasitesine sahip olmamasıdır.

Temelde, donanımdan sıfırlama, bir cihazı orijinal durumuna geri döndürür. Tüm mesajlar, arama kayıtları, resimler, müzik, videolar, önbellek ve kişiler silinir. Verilmiş, Güvenli Mod bu tür bir problemi çözerken önerilir.

Güvenli Mod ile iyi bir şey, yalnızca bir cihaz yeni olduğunda orada olmayan uygulamaları devre dışı bırakmasıdır. Bu, kullanıcıya sorunu gidermede daha iyi bir şans verir. Bununla birlikte, güvenli modu kullanırken, sorunun tamamen çözülmesi biraz zaman alabilir. Yine, engelli uygulamaların mutlaka kaybolması veya kaldırılması gerekmez.  Kullanıcılar bu uygulamaları etkinleştirmeyi ya da sorun giderme işlemlerinin belirttiği şekilde kaldırmayı seçebilir.

Güvenli Mod’un erişilemediği veya önyükleme ekranında sıkışmış bir telefonun sorununu çözemediği durumlarda, donanımdan sıfırlama vazgeçilmez bir araç olarak gelir.

Bir Sert Sıfırlama Neyin Başarılmayacak?

Sert sıfırlama, hiç kimse veri kaybetmek istemediğinden son seçenek olmalıdır. O zaman bile, birkaç dakika içinde yazılımla ilgili birçok sorunu, dosyayı ve diğer sorun türlerini giderecek sorun giderme araçlarından biridir. Bununla birlikte, sorun cihazın işletim sistemine (OS) bağlı olduğunda, sert bir sıfırlama bile sorunu çözmez. Aygıtların ROM’uyla ilgili, Salt Okunur Bellek, bellenim, önyükleyici ve Android sürümü için olan sorunlar basit bir sıfırlama ile çözülmedi.

Yazılım özelleştirmeleri nedeniyle bir aygıt önyükleme ekranında takılıyorsa veya kullanıcı özel ROM’u yüklemeyi, sistemin kilidini açmayı, yanıp sönmeyi veya değiştirmeyi denediyse, donanımdan sıfırlama işlemi sorunu çözmez. Bunun nedeni, sorunun cihazın üzerinde çalıştığı çerçeve üzerinde olmasıdır. Bir cihazda özelleştirmeler ve manipülasyonlar yapıldığında, cihaza aralarında sıfırlamalar olmak üzere gelecekteki işlemleri nasıl yapacakları konusunda talimat verir.

Sert sıfırlama ile yazılım güncellemeleri geri alınamaz. Bu, Android 5.0 Lollipop’tan Android 6.0 Marshmallow’a en son güncellenen bir cihazın sert bir sıfırlamanın ardından Android Lollipop’a geri dönmeyeceği anlamına gelir. Cihaz güncellenmiş Android versiyonunu korur. Bu, önyükleme sorununun yazılım yükseltme veya güncellemesinin bir sonucu olması durumunda, donanımın sıfırlanmasından sonra da devam edeceği anlamına gelir.

Çoğu durumda, yükleme işlemi tamamlanmadığında yazılım sorunları ortaya çıkar. Bu, bir cihazın çalışamadığı bozuk bir yazılıma yol açar. Bu durumda, gelişmiş sorun giderme yalnızca iyi bir düzeltme sunabilir.

Donanımdan Sıfırlama ile Düzeltilmeyen Aygıtlar için Sorun Giderme

Yukarıda listelenen tüm sorun giderme yöntemleri işe yaramazsa, gelişmiş sorun giderme cihazı güvenli bir şekilde yeniden başlatır ve önyükleme döngüsünden çıkarır. Bununla birlikte, gelişmiş sorun giderme çoğu kullanıcı ile iyi şekilde artmaz ve bu nedenle göz ardı edilir ve bir aygıt bozulmuş sayılır.

Dikkat Edilecek Noktalar

Gelişmiş sorun giderme, aygıtın ürün yazılımını ve aygıtın üzerinde çalıştığı temel yazılımı değiştirir. Bu amaçla, bu sorun giderme girişiminde bulunmadan önce, kullanıcıların cihaz hala kapalıysa garanti taleplerini dosyalamalarını göz önünde bulundurmaları önerilir. Bir cihazın ürün yazılımı değiştirildiğinde, garanti geçersiz olur. Bu, üreticinin sorunu ele almasına izin vermenin iyi bir karar olacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, bir cihazın garantisi sona ermişse, gelişmiş sorun giderme işlemlerine devam etmek tek seçenektir.

Bu tür bir sorun giderme gerçekleştirirken, kullanıcının hatırlaması gereken önemli ayrıntılar vardır. Öncelikle, bir Android cihazının önyükleyicisinin kilidini açmak, dahili hafızayı biçimlendirerek bir cihazdaki tüm kullanıcı tarihlerini ortadan kaldıracaktır. Herhangi bir özel veya stok ROM, bir cihaza kurulmadan önce, kullanıcının ROM’un kendi cihazları için yapıldığını onaylaması önerilir. Bu, bir cihazın model numarasını kontrol ederek yapılabilir.

Yeni bir ROM, Çekirdek, düzeltme eki veya mod kurulmadan önce, kullanıcının çalışmaması durumunda orijinal ROM’u yedeklemesi gerekir. Ürün yazılımı ve yazılım değişiklikleri, yükleme işlemi sırasında talimatlara uyulmaması durumunda daha fazla sorunla sonuçlanabilir. Bir kullanıcı yükleme sırasında bir adımı atlarsa veya bir aygıtın yapımına uymayan bir yazılım veya ürün yazılımı yüklerse, aygıt çalışmaz. Bu, mevcut bir problemin üstüne bir problem ekleyecektir.

Gelişmiş sorun giderme yöntemlerinden hiçbirinin ilk adım olarak yapılmaması gerektiğine dikkat edilmelidir. Bu adımların gerçekleştirilmesi veri kaybına neden olur ve doğru şekilde yapılmazsa daha fazla sorunla sonuçlanabilir. Önyükleme ekranında takılı olan bir cihazı tamir etmeye çalışırken ikincil sorunlar ortaya çıktığında, sorun giderme işlemi, donanımın üzerine sıfırlama veya yeni bir ROM yanıp sönmesiyle sonuçlanacaktır. Teknoloji meraklısı olmayanlar için, bir mektubu yönergeleri takip edecek bir profesyonel bir cihaz alarak tavsiye edilir. Bu, yanlış kurulumlardan veya yanlış güncellemelerden kaynaklanabilecek sorunları azaltmaya yardımcı olur.

Gelişmiş Arıza Tespiti

Gelişmiş sorun giderme biraz tekniktir. Bununla birlikte, kullanıcılar sadece istekli olmaları durumunda bile takip edebilirler. Bu, bir kullanıcının tüm yazılımları ve donanımdan sıfırlama yöntemlerini denedikten sonra bile logosunu geçmeyecekten sonra bıraktığı seçenek. Soruna, cihazın yazılımı ve bellenimi üzerinde ciddi bir sorun neden olacaktır. Bu nedenle, sorunu çözmek için hatalı bir yazılımın işlevsel bir yazılımla değiştirilmesi gerekir. Bu, bir telefonu ilk çalışma durumuna geri döndürür.

Diğer tüm yöntemlerde olduğu gibi, sorunu gidermeye çalışırken cihazı daha fazla bozmamaya özen gösterilmelidir.

Bootloaders kilidini açma

Bir cihazın önyükleyicisi düzgün çalışmıyorsa, bir cihazın olması gerektiği gibi önyüklememesi ve başlangıç ​​ekranında sıkışması olasılığı vardır.

Basitçe söylemek gerekirse, bir bootloader bir cihaz açıldığında çalıştırılan bir yazılım veya koddur. Bootloader, bir telefonun işletim sistemi yüklemeye başlamadan önce yürütülür. Her Android cihazındaki bootloader, Çekirdeğe gerektiği gibi önyükleme yapmasını söyler. Önyükleyici ile ilgili bir sorun oluştuğunda, bir cihaz doğru şekilde nasıl önyükleneceğini bilemez. Bu, cihazın telefon logosunu göstermesine ve ardından tekrar tekrar açılıp kapanmasına neden olabilir. Bu döngü sorun çözülene kadar devam edecek.

Çoğu durumda, üreticiler önyükleyicileri kilitler. Bu, bir cihazı çalıştıran yazılımı özelleştirmenin mümkün olmadığı anlamına gelir. Bir önyükleyicinin kilidi açıldığında, kullanıcının denetlemesine ve bir cihazın ayarlarını memnuniyetle değiştirmesine izin vererek, kullanıcıya mükemmel erişim sağlar.

Önyükleyici ile ilgili sorunlar normalde, bir kullanıcı özel bir ROM’u yanıp sönerken önyükleme yükleyicisinin kilidini açtığında ortaya çıkar. Kilit açma işlemi sırasında, önyükleyici tahrif edilmiş duruma getirilerek hatalı çalışmaya başlamış olabilir. Bununla birlikte, sorun tersine çevrilebilir.

Çoğu durumda, önyükleyici ile ilgili sorunlar bir cihazı sürekli olarak yeniden başlatır. Bu, bootloader’ın önyükleme işlemini tamamlayamayacağı anlamına gelir.

Bootloader’da Sorun Giderme

Bir kullanıcı, özellikle yeni bir ROM takmaya veya flaş etmeye çalışırken, önyükleyiciyi değiştirdiklerini bildiğinde, başlamak için en iyi yer kilidini açmaktır. Bagaj yükleyicinin kilidini açmak, ardından cihazı açmak, kullanıcıya sorunun nerede olduğunu söyleyecektir. Aygıtın yapısına ve modeline göre önyükleyicinin kilidini açmanın farklı yolları vardır. İşlem için belirli tuş kombinasyonları çevrimiçi olarak veya söz konusu cihazın üreticisinden aranabilir.

Bagaj yükleyicinin kilidi açıldıktan sonra, bir kullanıcı kilidi açık bırakmayı seçebilir ve aygıtı süper kullanıcı olarak kullanabilir veya aygıtı üreticinin çalışma durumuna geri döndürmek için yeniden kilitleyebilir. Bagaj yükleyicinin kilitlenmemesi riskli olabilir. Bu, kullanıcının bir hata yapabileceği ve Android yazılımındaki özelleştirmeleri değiştirebileceği anlamına gelir. Bu olduğunda, kullanıcıyı daha fazla sorun giderme ipucu aramaya teşvik ederek ciddi yazılım sorunları ortaya çıkacaktır.

Önyükleyici yeniden kilitlendiğinde, bir dosyayı silme veya taşıma riski azalır ve cihaz en iyi şekilde çalışır. Cihazın yeniden takılması önerilir. Bu, özellikle cihaz birden fazla kullanıcı tarafından kullanıldığında önemlidir.

Eğer önyükleyicinin kilidini açtıktan sonra cihaz hala doğru önyükleme yapmıyorsa, önyükleyicinin yeniden açılması ve cihazın yeniden başlatılması hile yapabilir. Bir kullanıcı, kendi cihazının üreticisi tarafından sağlanan kilit açma ve kilitleme talimatlarını izlediğinden emin olmalıdır. Bu, daha fazla sorunla sonuçlanabilecek hataların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Cihaz düzgün çalışıyorsa, bu kullanıcının atması gereken son adımdır. Ancak, cihaz hala doğru şekilde açılmazsa, bir cihazın yanıp sönmesi kalan tek seçenek olacaktır.

Arızalı veya Bozuk Android Yazılımını Değiştirme

Bir cihazın önyükleyicisinin kilidini açtıktan ve kilitledikten sonra arızalı yazılımı değiştirmek sorunu çözmüyor, kullanıcı hala arızalı yazılımı kaldırmayı ve yeni ve işlevsel bir yazılımla değiştirmeyi deneyebilir. Burada, bir kullanıcının Android cihaza yeni bir ROM kurması gerekecektir. ROM’u kurarken, resmi olarak yayıncı tarafından mı, yani stok ROM mu yoksa özel ROM mu olduğu önemli değil; ya iyi çalışacak.

Ancak, kullanıcının ROM’unun cihazının belirli bir markası ve modeli için oluşturulduğundan emin olması gerekir. Önyükleme ekranını geçmeyecek bir cihaza yeni bir ROM takma veya yanıp sönme, bir cihazın kolaylıkla yüklenmeye başlamasının hızlı bir yoludur.

Yeni bir ROM’u bir cihaza flaş etmenin farklı yolları vardır. İşlem, bir Android cihazının markası ve modeli tarafından belirlenir. Ergo, sürece başlamadan önce iyi bir araştırma için kullanışlı oluyor. İlk başta, süreç özellikle teknoloji meraklısı için değil, kullanıcılara zor gelebilir. Üreticiden talimatları izleyerek işlem kolaylaşacaktır.

özet

Android cihazlar başlangıç ​​ekranında donabilir ve başka herhangi bir şeyi yükleyemez. Bu normalde uygulamalar sisteme tanıtıldığında ya da mevcut sistemle rezonansa girmeyen yazılım güncellemeleri olduğunda gerçekleşir. Donmuş cihazlar eksik yazılım güncellemesinden veya önyükleyici çalışmıyorsa ortaya çıkabilir. İşin güzel yanı, Android platformunda geri dönüşü olmayan ya da düzeltilebilir bir sorun yok. İşin püf noktası, cihazı kapatmak, yeniden açmak ve daha fazla önyüklemesi için zaman vermektir. Bir cihazın önyükleme ekranında birkaç saatten fazla takılı kaldığı ve ardından önyüklemeden çıkarıldığı durumlar vardır.

Bir cihaz geçemediğinde, pili fiziksel olarak veya simüle edilmiş bir çekme yoluyla çekerek hile yapmalısınız. Daha sonra Güvenli Mod denenmeli. Burada kullanıcı, cihazlarının Güvenli Moduna erişir ve tüm yeni uygulamaları devre dışı bırakır. Bu, cihaz yazılımı uygulamalarıyla ilgili sorunları gidermeyi kolaylaştırır.

Güvenli Mod çalışmazsa, kullanıcı önbelleği ve Dalvik önbelleğini silmeli. Bu, cihazın Sistem kurtarma aracına erişerek yapılabilir. Önbelleği silmek, biraz yer kaplar ve virüsleri temizler. Dalvik önbelleği, yalnızca yeni bir ROM ile parlatılmış cihazlarda kullanılabilir. Bir aygıt PC paketi, kullanıcının sorunları kolayca gidermesine yardımcı olur. Ancak, tüm cihazlarda PC paketi bulunmaz.

Yazılım sıfırlaması, kullanıcının verileri kaybetmeden sorunu çözmesini sağlar. Ancak, yazılım sıfırlaması işe yaramazsa, donanım sıfırlaması işe yarar. Bu, kullanıcının tüm verileri silmesine ve cihazı ilk durumuna geri getirmesine izin verir. Bu, bir aygıtı etkileyebilecek virüsleri ve üçüncü taraf uygulamalarını temizlemenin bir yolunu sunar.

Donanımdan sıfırlama işe yaramazsa, geriye yalnızca iki seçenek kalır; ya bir bootloader kilidini açmak ya da yeni bir ROM kurmak. Bunlar gelişmiş sorun giderme adımlarıdır. Biraz teknik hissedebilecek olsalar da, üreticiden gelen adımları izleyerek derhal kullanıcıyı işlemden geçirmelisiniz.

Yukarıdaki adımları takip ederken, kullanıcının bazı sorun giderme süreçlerini araştırması gerekebilir. Örneğin, Güvenli Mod, Sistem Kurtarma Aracı, Bootloader’ın Kilidini Açma ve bir cihazın Sert sıfırlanması bir cihazdan diğerine farklılık gösterir. Çoğu durumda, bir aygıta benzersiz bir dizi anahtar birleşimi kullanılır.

Kullanıcı, cihazlarına dikkat ederek tüm sorunları önleyebilir. En önemlisi, cihazın bozulmasına neden olacağı için bir cihaz güncellemesi hiçbir zaman durdurulmamalıdır. Uygulamalar en iyi Google Play Store’dan indirilir veya güncellenir. Diğer kaynaklar veya uygulamalar çalışsalar da, kötü olabilecekleri için tavsiye edilmez. Bir cihazın işletim sisteminde, Android’de yapılacak değişiklikler, kesinlikle gerekli olmadıkça önlenmelidir. Takmak için, yeni bir ROM’u bir cihaza yakmak sadece şartlar gerektirdiğinde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Android Kurtarma Modunda Stuck, Nasıl düzeltilir? için yorumda bulun

    Android Kurtarma Modunda Stuck, Nasıl düzeltilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android Kurtarma Modunda Stuck, Nasıl düzeltilir? için ilk yorumu yapabilirsin.