Android’de Çalışmayan Mobil Veri Nasıl Onarılır

Tüm akıllı telefonların getirebileceği tüm kolaylıklara rağmen, 4G ve 5G bağlantıları ara sıra çalışmayı durdurabilir ve “Neden hücresel verilerim çalışmıyor?” Diye merak ediyor.

Mobil Verilerin Çalışmamasının Nedenleri

Veri bağlantısı hatası olmaması, temel bir yazılım arızası, hasarlı donanım veya hatta tüm mobil ağın kullanılamamasına neden olan sistem çapında bir kesinti sonucu olabilir. Aşağıda, cep telefonunuzun hücresel verilerinin tekrar iPhone ve Android üzerinde çalışmasını sağlamak için kanıtlanmış çözümlerden bazıları verilmiştir.

Telefon Önbelleğini Sil

Telefonunuzda, cihazınızın hafızasının bir kısmı önbelleğe adanmıştır – çeşitli uygulamalar ve işlemler için verilerin “bekletici üzerinde” depolandığı ve bu uygulamaların ve işlemlerin cihazınızda daha hızlı önyüklenmesi için otomatik olarak etkinleştirilmesi.

Ancak bazen, bazı Galaxy S10 ve diğer Android kullanıcıları tarafından bildirildiği gibi, önbellekte önemli işlemlere yol açan hatalar oluşabilir – bu durumda veri bağlantınız – çalışmayı durdurur. Bunu düzeltmek için, telefonunuzun kurtarma ekranından erişilen sistem önbellek bölümünü silmeniz gerekir

Mobil Verilerin Çalışmamasını Düzeltin Android Önbellek Bölümünü Silin

Kurtarıldıktan sonra, “önbellek bölümünü sil” veya “önbellek sil” işlevini seçmek için telefonunuzdaki ses düğmelerini kullanın, ardından güç düğmesini kullanarak seçeneği seçin.

İşlem sadece birkaç saniye sürecektir. Tamamlandıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatın.

Telefonunuzun Ağ Bağlantısını Sıfırlayın

Mobil Verilerin Çalışmaması Android Reset Network

Android cihazınızda çalışmayan veriler için basit ve güçlü bir düzeltme bir SCRTN (Ağı Sıfırlamak için Özel Kod) girmektir. Bu düzeltmenin yalnızca CDMA şebekelerini kullanan telefonlar için geçerli olacağını unutmayın. ABD’de 2019 itibariyle bu ağlar Sprint, Verizon ve ABD Hücreseldir.

Bir CDMA şebekesindeyseniz, telefon tuş takımına gidin ve cihazınıza bağlı olarak aşağıdaki kodu girin:

  • Google Piksel, Moto G4 : * # * # 72786 # * # *
  • Nexus 5, Nexus 6, Moto G5 : # * # * 72786 # * # *
  • Diğer Android telefonlar : ## 72786 #

Telefon taşıyıcılarının, tamamen daha hızlı, daha yeni LTE standardına geçmeye çalıştıkları için CDMA ağlarını yavaş yavaş dağıtmaya çalıştıklarını, bu nedenle bu özel düzeltmenin çok daha uzun süre geçerli olmayabileceğini unutmayın.

Doğru Ağ Modunu Etkinleştir

En basit çözümle başlayarak, bir güncelleme sırasında veya sadece telefonun varsayılan ayarlarında, telefonunuzun şebeke modunun (3G, 4G, vb.) Optimum kapsama sağlamayacak şekilde ayarlanması mümkündür.

Örneğin, bir 4G telefonunuz varsa, bu 4G ışınlarını yakalamak için her zaman ağ modlarınızda 4G’nin seçili olduğundan emin olmalısınız.  Telefonunuz 4G değilse ve onu bir şebeke modu olarak tanımlayan bir işletim sistemi üzerinde çalışıyorsanız (örneğin, buna göre), telefonunuz, yapamadığı 4G sinyallerine bağlanmaya çalışıyor olabilir.

düzeltme-seyyar-hücresel veri-not-çalışma-android-ağ modu

Bunu değiştirmek basittir. “Ayarlar -> Mobil veri -> Şebeke modu” na gidin, ardından telefonunuza en uygun olana geçin. Telefonum 4G olduğundan, her zaman mevcut en iyi sinyale bağlanmaya çalıştığı için 2G / 3G / 4G Auto’ya gidiyorum.

SIM Kartınızı Çıkarın ve Yeniden Takın

Bazıları “telefonunuzu yeniden başlatın” ve “SIM kartınızı çıkarın ve yeniden takın” gibi önerilerin çoğunu anlatacak, ancak mobil veri sorunlarını çözmeye çalışırken bunlar her zaman ilk arama noktası olmalıdır. Başka bir seçenek de sorunun telefondan mı yoksa karttan mı kaynaklandığını görmek için telefonunuzu başka bir SIM kartla test etmektir.

Ayrıca, telefonunuzu yeniden başlatmanız için yardımcı olabilecek küçük bir hile de var:

  • Yeniden başlatmadan önce, Uçak Modu’nu açın
  • 30 saniye bekleyin, ardından Uçak Modu’nu kapatın
  • Hala verileriniz yoksa, uçak modunu tekrar açın, telefonunuzu kapatın, bir dakika bekleyin, telefonunuzu tekrar açın, uçak modunu kapatın, otuz saniye bekleyin, ardından mobil verileri açın.
düzeltme-seyyar-hücresel veri-not-çalışma-android-uçak modu

Bu başarısız olursa, aşağıdaki düzeltmeleri deneyin.

APN’lerinizi sıfırlayın

Erişim Noktası İsimleri (APN’ler), mobil şebeke sağlayıcınızın telefonunuzu mobil İnternete bağlaması anlamına gelir. Telefonunuzu IP adresleri ve ağ geçitleri gibi tüm önemli ayarlarla (umarım) bağlamanızı sağlar. Ancak, bu işlem bazen yanlış gidebilir ve sıfırlama gerektirebilir. Aşağıdaki nasıl yapılacağını gösterir.

1. “Ayarlar -> Mobil Veri / Kablosuz Kontrolleri / Kablosuz ve Ağlar” bölümüne gidin.

2. “Mobil Ağlar -> Erişim noktası adları” na dokunun.

3. APN’lerin bir listesini görmelisiniz (potansiyel olarak üzerinde yalnızca bir ağ varken). Sağ üstteki menü simgesine ve ardından “Varsayılana sıfırla” seçeneğine dokunun.

düzeltme-seyyar-hücresel veri-not-çalışma-android-reset-apn

APN Protokolünü iPv4 / IPv6 olarak ayarlayın

Bu seçenek tüm telefonların APN ayarlarında yoktur, ancak bazı cihazlar (OnePlus 3 gibi) size APN Protokolü alanını boş bırakma seçeneği sunar. Ağınızın APN ayarlarında durum buysa, bunun yerine IPv4 / IPv6 yazdığından emin olun. Aynı şekilde, diğer cihazlarla da ikisinden sadece birinin yerine bunu söylediğinden emin olun.

düzeltme-seyyar-hücresel veri-not-çalışma-android-apn-protokol

APN Ayarlarınızı Manuel Olarak Girin

Bir Android yazılım güncellemesinden sonra APN ayarlarınızın boşa gitmesi üzücü fakat nadir görülen bir durumdur ve standart bir sıfırlama sorunu çözmezse, APN adresinizi manuel olarak girmeniz gerekebilir.

1. Önceki ipucundaki yöntemi kullanarak APN listenize gidin.

2. “+” simgesine veya üç noktalı menü düğmesine, ardından “Yeni APN” düğmesine dokunun.

3. Ağınız için tüm APN ayrıntılarını girin. 

4. Yeni APN ayarlarınızı kaydedin, ardından bunları cihazınızdaki APN listesinden seçin.

düzeltme-seyyar-hücresel veri-çalışmayan-android-eklenti apn-ayarları

Mobil Veri Sınırınız Var mı?

Her Android telefon, limitinize ulaşmak üzereyken kendi mobil veri limitlerinizi ve uyarılarınızı ayarlamanıza izin verir. Bunlar genellikle varsayılan olarak açık değildir, ancak belki daha önce bir limit belirlediniz, tarifenizi yükselttiniz ve mobil veri limitinizi buna göre güncellemeyi unuttum. Bunu kontrol etmek için:

1. “Ayarlar -> Mobil Veri / Veri Kullanımı” (cihazınıza bağlı olarak) gidin.

2. Bir dizi ayarla birlikte veri kullanımınızı gösteren bir grafik göreceksiniz. Grafikteki veri sınırlarının, grafikteki sınırı yukarı veya aşağı sürükleyerek ağınızın izin verdiği değerlerle aynı olduğundan emin olun.

3. Alternatif olarak, “Mobil veri kullanımını sınırla” kutusunu işaretleyerek tüm veri limitlerini kapatabilirsiniz.

düzeltme-seyyar hücresel veri-çalışmıyor-robot-veri-sınırlar

Sonuç

İşte burada – insanlarla iletişim kurmak için kağıt haritalara ve güvercin postalarına başvurmaya başlamanız gerektiğini düşündüğünüzde tekrar çevrimiçi olmanın anahtarı.

Tabii ki, mobil verilerinizle ilgili sorunlar için evrensel, tek bir düzeltme olsaydı ideal olurdu, ancak teknoloji dünyası artık o kadar basit değil.  Yukarıdakilerin tümünü denediyseniz ancak hala bağlanamıyorsanız, yeni bir SIM kart için mobil servis sağlayıcınızla görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Android’de Çalışmayan Mobil Veri Nasıl Onarılır için yorumda bulun

    Android’de Çalışmayan Mobil Veri Nasıl Onarılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android’de Çalışmayan Mobil Veri Nasıl Onarılır için ilk yorumu yapabilirsin.