Kondansatör Nedir ve Ne İşe Yarar?

4 dk okuma süresi

Kondansatör Nedir ve Ne İşe Yarar? kapasitör, bir elektrik devresinin pasif bir bileşenidir. İki terminali vardır ve bir elektrik alanında enerji depolamak için kullanılır. Bir kondansatörü neredeyse bir bulut gibi düşünebilirsiniz, bu kondansatörde bulut depoları su gibi enerji depolar. Kondansatörler, evinizin çevresinde bulunan birçok elektrik devresinde kullanılır. Dirençlerin aksine, kapasitörler enerjiyi dağıtmaz.

CHINT kapasitör birkaç nedenden dolayı gereklidir. Ne tür bir elektrik devresi geliştirirseniz geliştirin, tasarımı genellikle bir kapasitör içerebilir. Bir kapasitör kullanmanın birincil nedeni, bazı cihazların ilk çalıştırıldıklarında büyük bir enerji dalgalanması gerektirmesidir. Örneğin, televizyonunuzu kullanıyorsanız, ilk açtığınızda hemen kullanılabilir olması için çok fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Aynısı diğer birçok ev tipi cihaz için de geçerlidir.

Bir kapasitör, devrenizde enerji depolar. Elektrik devrenizden güç kullanan herhangi bir cihazı başlatmak için düğmeye tıkladığınızda, hemen çalışmaya başlayabilmesi ve bunu sorunsuz, görünüşte zahmetsiz bir şekilde yapması için yeterli enerji depolar. Kondansatör orada olmasaydı, devre işlevini yerine getirmeyebilirdi, çünkü başlangıçta AC güç kaynağı tarafından sağlanan yeterli enerjiye sahip olmayacaktı.

Kondansatör Ne Yapar?

Bir kapasitör, enerjiyi elektrik devrenizin içinde depolar. Devredeki bir alet çalıştırıldığında bu enerjiyi hazır tutar. Normalde, aletinize enerji sağlayan elektrik devresi, başlangıçta cihazın ihtiyaç duyduğu kadar gücü tek seferde sağlayamaz. Kondansatör, aletinizin başlangıçta ihtiyaç duyduğu ekstra gücü alabilmesini sağlayarak bu sorunu çözer. 

Kapasitör Nasıl Test Edilir?

Bir kondansatörü birkaç cihazı kullanarak test edebilirsiniz. Bir multimetre, bir kondansatörü test etmek için kullanılan en popüler cihazlardan biridir. Ayrıca, elektrik devrenizin diğer elektrikli bileşenlerini test etmek için yararlı olan birkaç başka ölçüm cihazı da edinebilirsiniz.

Bir kondansatörü bir multimetre kullanarak test etmek için, cihazı en yüksek Ohm aralığında okumaya koyduğunuzdan emin olun. Bu genellikle 10K Ohm’un üzerindedir. 1.000 Ohm’dan da başlayabilirsiniz. Multimetrenin uçlarını kapasitörünüzdeki ilgili terminallere dokundurun. Yani, kırmızıyı pozitife ve siyahı negatife yerleştirdiğinizden emin olun.

Sayacın düşük bir direnci ölçtüğünü görmeli ve sonra bu yavaşça sonsuzluğa doğru ilerlemelidir. Bunu yaparsa, kapasitörün düzgün çalıştığı anlamına gelir. Bunun olduğunu görmek için ölçüm cihazını kapasitörün uçlarına en az birkaç saniye bağlı tutmanız gerekir. Bir an için sayacın uçlarını kapasitörlere dokundurmayın, yoksa değişimi gözlemlemeyeceksiniz.

Kondansatörün Düzgün Çalıştığı Nasıl Anlaşılır?

Bir kapasitör, düzgün çalışmayı durdurup durdurmadığını anlamak için bir Ohm ölçer veya bir multimetre ile test edilebilir. Başlangıçta düşük direnç göstermeli, ardından sonsuza doğru artmalıdır. Yani, direnç düşükten başlamalı ve daha sonra son derece büyük bir sayıya yaklaşana kadar büyümeye devam etmelidir.

Bir kondansatör kısaysa, fazla direnç göstermez. Ohm metrede ölçülen direncin değeri çok küçük olacaktır. Bir kapasitör açıksa, Ohm ölçüm cihazınızın ekranında hiçbir hareket göstermez. Yani, üzerinde Ohm ölçer kullandığınızda bir sapma göstermez. Bu durumlardan herhangi biri, kapasitörün olması gerektiği gibi çalışmadığı ve bir elektrik devresindeyken elektrik devrenize fayda sağlamayacağı anlamına gelir. Elektrik devrenizin iyi çalışması için bu durumda kapasitörün değiştirilmesi gerekir.

Kötü kapasitörler elekler gibi elektrik sızdırır ve bunu yapmaları asla beklenmez. Sonuçta, elektrik devreniz belirli bir miktarda şarjı tutabilen bir kapasitör kullanacak şekilde tasarlanmışsa ve kapasitörünüz sızıntı yapıyorsa, işlevi gerçekleştirmek için devreye ihtiyaç duyduğunuzda devrenize bu miktarda şarj sağlayamayacaktır. bunun için tasarlandı.

Bir kapasitörün kötü olup olmadığını anlamak için her zaman bir Ohm metre veya multimetre gibi başka bir ölçüm cihazı kullanmanız gerekmez. Bazen kapasitörün dışını kontrol edebilir ve şişmiş veya kubbeli bir tepesi olduğunu fark edeceksiniz. Böyle olmaması gerekiyordu. Elektrik devrenizdeki kapasitör bozuksa, elektrolit sızdırıyor olabilir ve bu, üst kısımda kahve lekesine benzer lekeler veya kahverengi bir kabuk olarak görülebilir.

Elektrik devrenizde şarj depolamak için bir kapasitör kullanılır. Kapasitör, elektrik devrenizin her zaman sorunsuz çalışabilmesi için yeterli enerjiyi depolar. Bir kapasitör olması gerektiği gibi çalıştığında, elektrik devrenizin kıvılcım üretme veya elektrik gücü dağıtımında bir kesintiye neden olma olasılığı daha düşüktür.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x