iPhone klavye çıkmıyor sorunu ve çözümü

iPhone klavye çıkmıyor sorunu ve çözümü Bir e-postaya veya bir mesajı yanıtlamaya çalışıyorsunuz ancak klavyeniz görünmüyor mu? Apple’ın son iOS 14 ve watchOS 7 sürümü, harika yeni özellikleriyle manşetlere çıkıyor. Yalnızca iPhone , iOS 14 güncellemesi aracılığıyla widget özelleştirmeleri, yeni Uygulama Kitaplığı, arayüz düzeni değişiklikleri ve daha fazlası için tanıtıldı. 

Apple Watch meraklıları için Elde Yıkama modu, Uyku İzleme ve yeni egzersiz seçenekleri, kullanışlı cihaza hoş bir katkı sağladı. Bununla birlikte, Apple’ın resmi forumu, güncellemeyle ilgili birçok yeni sorunla dolu.

Codeturkiye olarak, kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak için okuyucularımıza zamanında çözümler, açıklamalar ve düzeltmeler sağladığımızdan emin oluruz. Klavyenizi tamir etmek yalnızca birkaç dakika sürecektir, o yüzden başlayalım.

1. Genel Sorun Giderme.

Genel sorunlar için telefonunuzu gidererek başlayalım. Ayarlarınızla uğraşmaya veya belki de yazılımınızı güncellemeye başlamadan önce, bu basit düzeltmeleri denemek size çok zaman kazandırabilir.

Son zamanlarda bir yemek yedin mi? Ekranınızdaki kir veya sos, hemen görünmese de, iPhone’unuzu bunun parmak iziniz olduğunu düşünerek karıştırabilir. Telefonunuzun ekranını incelemenin yanı sıra mikrofiber bir bezle temizlemeyi deneyin.

Ekranınızı silmeyi bitirdikten sonra, uygulamalarınızı kapatmak listenizdeki bir sonraki şey olmalıdır. Bu, klavyenizi aynı anda kullanabilecek tüm uygulamaları sonlandıracaktır. Bu, belirli uygulamalar, telefonunuzun ekranınızda yeni bir klavye örneği açmasını engelleyebileceği ve reddedebileceği için etkilidir.

uygulamaları kapat genel sorun giderme

Son olarak, iPhone’unuzu yakın zamanda bir Bluetooth klavyeye bağladıysanız, Bluetooth’unuzu kapatmayı ve mobil cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin. Bu, telefonunuzun kafasını karıştırabilecek yinelenen klavye örneklerini sonlandıracaktır.

2. Çapraz Sönüm Geçişleri Tercih Et ve Hareketi Azalt seçeneğini devre dışı bırakın.

Çözümleri araştırmak için saatler harcadıktan sonra, bu iki düzeltme şimdiye kadar bulduğumuz en etkili çözümdür. 

Cross-Fade geçişleri ve animasyonlu hareketler, iPhone deneyiminize tamamen estetik bir katkı sağlar. Bu seçenek, iPhone’unuzun klavyeniz gibi belirli pencerelerini ekranınıza sorunsuz bir şekilde girip çıkmak için hareketlendirmekten sorumludur.

Bu iki seçeneği de kapatmak , yeni iOS 14’ü kısa süre önce güncellemiş olan iPhone kullanıcıları için yinelenen bir düzeltme olmuştur.

İPhone’unuzda ‘Çapraz Solmaya Geçişleri Tercih Et’ ve ‘Hareketi Azalt’ı nasıl devre dışı bırakabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Öncelikle, Ayarlarınızı açın ve Erişilebilirlik’e gidin.
 2. Şimdi Motion’a gidin. İsteğe bağlı görsel efektlerin bir listesi mevcut olmalıdır.
 3. Son olarak, Hareketi Azalt ve Çapraz Solmaya Geçişlerini Tercih Et’i devre dışı bırakın.

İPhone’unuzu iyi bir önlem için yeniden başlatın ve bunun sorununuzu çözüp çözmediğine bakın. Herhangi bir cihazı yeniden başlatmanın neden yazılım sorunları için iyi bir düzeltme olduğunu anlamak için devam edin ve sonraki yönteme geçin.

3. iPhone’unuzu yeniden başlatın.

Herhangi bir teknolojik cihaz için zamansız bir çözüm onu ​​yeniden başlatıyor. İPhone’unuzu yeniden başlatmak veya yeniden başlatmak, sisteminizde mevcut durumda bulunan tüm yazılım sorunlarını sona erdirecektir. Bu, klavyenizle karışabilecek tüm hataları veya hataları ortadan kaldıracaktır.

Telefonunuz yeniden başlatıldığında, programlarınız normal şekilde çalışmalıdır ve bu da klavye sorununuzu çözecektir. 

Şimdi, çevrimiçi bulacağınız çoğu makalenin aksine, iPhone’unuzu ‘yeniden başlatmaya zorlamak’, iPhone’un Kutsal Kasesi değildir. Aslında, iPhone’unuzu yeniden başlatmaya zorlamak, normal yeniden başlatmadan farklı değildir ve cihazınız için potansiyel olarak tehlikelidir

yeniden başlatmaya zorla

Cihazınızı yeniden başlatmak, yazılımla ilgili tüm sorunlar için gerekli olan tek şey olan yazılım düzeyinde sıfırlanacaktır. Dahası, iPhone’unuzu ‘yeniden başlatmaya zorlama’ özelliği, yalnızca Apple tarafından geleneksel yöntemle yeniden başlatılamayan çökmüş ve donmuş iPhone’lar için bir çözüm olarak eklenmiştir. Bu, ‘zorla yeniden başlatmanın’ iPhone’unuzu donanım düzeyinde sıfırlayacağı ve telefonunuzun pil gücünü doğrudan keserek sıfırlamaya zorlayacağı anlamına gelir. 

Arka planda sürekli olarak çalışan arka plan işlemleri kaydedilmemiş ilerleme ile bırakılacağından, bu cihazınız için zararlı olabilir. Büyük olasılıkla yeni çökmüş donmuş bir iPhone’dan muzdarip olmadığınız için, telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlamak tamamen gereksizdir.

İPhone’unuzu güvenli bir şekilde nasıl yeniden başlatabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Telefonunuzun sağ tarafında bulunan güç düğmesine basarak başlayalım. Kırmızı bir ‘ Kapatmak için kaydır’ kaydırıcısı görünene kadar bunu birkaç saniye basılı tutun.
klavyenin ios 14'te görünmemesini düzeltin
 1. Ardından kaydırıcıyı sağa sürükleyin. Bu, cihazınızı kapatacaktır.
 2. Son olarak, telefonunuz tamamen kapandığında, birkaç saniye bekleyin ve tekrar açmak için güç düğmesini tekrar basılı tutun. 

İPhone’unuz yeniden başlatılmalı, devam edin ve sorunun devam edip etmediğini görmek için klavyenizi test edin.

4. Üçüncü Taraf Klavye Uygulaması yükleyin.

Çoğu makale tarafından genellikle göz ardı edilen küçümsenen bir çözüm, üçüncü taraf bir klavye uygulaması yüklemektir. Codeturkiye olarak, bu sorunu büyük olasılıkla yeni iOS 14’ün hataları ve aksaklıkları nedeniyle yaşadığınıza inanıyoruz. 

Apple bu sorunu çözmeli ve umarım bir sonraki güncellemesi için düzeltmelerle dolu bir yama yayınlayacaktır. Bu arada, üçüncü taraf bir klavye uygulaması yüklemek, cihazınızda tamamen farklı bir uygulama örneği çalıştırır ve bu, varsayılan klavyeniz gibi etkilenmemelidir.

Güvenilir bir üçüncü taraf klavye bulmak o kadar da zor değil. App Store’yi açıp istediğiniz bir 3. taraf klavyeyi telefonunuza kurabilirsiniz.

5. iPhone’unuzun Tüm Ayarlarını Sıfırlayın.

İPhone’unuzdaki Bluetooth’unuz veya Kamera uygulamanız gibi diğer pek çok özellikle sorun yaşıyorsanız. 

İPhone’unuzun tüm ayarlarını sıfırlamak sizin çıkarınız için uygun olabilir. Apple, yeni iOS’a güncelleme yaparken, kullanıcılarının güncellemeden sonra kişisel tercihlerini ve ayarlarını korumalarına izin verdi.

Bu, bizi, tüketicileri, ayarları tercih ettiğimiz şekle döndürmek için ayarları manuel olarak tekrar gözden geçirme zamanından ve çabasından tasarruf sağlar. Bununla birlikte, iOS’unuzu güncellemenin kişisel tercihlerinizi bilmeden sıfırlayabilecek veya bozabilecek zorlukları olabilir. 

Öyleyse, bu çözüm tüm ayarlarınızı varsayılan yönlerine geri döndürür ve ayarlarınızla ilgili tüm komplikasyonları giderir.

İPhone’unuzun tüm ayarlarını şu şekilde sıfırlayabilirsiniz:

 1. Ayarlarınızı açıp Genel’e gidin.
 2. Şimdi, ekranınızı aşağıya doğru kaydırıp Sıfırla’ya dokunun.
 3. Bundan sonra, iPhone’unuzda sıfırlayabileceğiniz tüm sektörlerin bir listesi görüntülenmelidir. Bu yöntemin amaçları için, Tüm Ayarları Sıfırla’yı seçin.
klavyenin ios 14'te görünmemesini düzeltin
 1. Telefonunuzu tamamen sıfırlamak için Parolanızı girmeniz, bunu doldurmanız ve istemlerde ilerlemeniz istenmelidir.
 2. Son olarak, iPhone’unuz tamamen yeniden başlayacaktır. Tekrar açıldığında, devam edin ve klavyenizi test edin.

İPhone’unuzdaki tüm ayarları yeniden yapmayı ve tercih ettiğiniz şekle geri getirmeyi unutmayın.

6. iPhone’unuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın.

Yukarıdaki tüm yöntemler işe yaramadıysa, belki de iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak tek çözümünüz olabilir. Fabrika ayarlarına sıfırlama, tüm telefonunuzu yeniden biçimlendirir, tüm kişisel verileri temizler ve cihazınıza yeni bir iOS 14 işletim sistemi yükler.

NOT: dosyalarınız yedeklediyseniz Endişelenmeyin, dosyalarınızı yedekleyeceğiz, böylece onları geri yükleyebilir ve her şeyin normal şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, size yeni iOS 14’te birçok hata olduğunu hatırlatmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunu yayınlandıktan sonra yakın zamanda okuyorsanız, iOS 14 nedeniyle cihazınızda bir yazılım sorunundan muzdaripsinizdir.  Ama cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayacaksanız YEDEĞİNİZİ ALMAYI UNUTMAYIN

Bir sonraki yamayı beklemek sizin yararınıza olabilir, çünkü bu, buna benzer sorunlar için düzeltmelerle gelmektedir.

klavyenin ios 14'te görünmemesini düzeltin

Şimdi, tıpkı ‘yeniden başlatmaya zorlama’ gibi, DFU moduna geçmek de telefonunuzu sıfırlamak için nihai gizli düzeltme değildir. Bir kez daha, telefonunuzu yeniden başlatmak ve kurtarmak için DFU modunu kullanmanın daha iyi olduğunu iddia eden birçok yanıltıcı makale var, ancak bunların çoğu yanlış. 

DFU modu, Apple tarafından, geleneksel yöntemle başlatma ve / veya Kurtarma Moduna girme sorunları olan cihazlar için geliştirilmiştir. Bununla ilgili sorun yaşayan telefonlar için, DFU modu telefonunuzu başlatacak ve iPhone’unuzun bir bilgisayara bağlı olup olmadığını otomatik olarak algılayacaktır. Bağlandığını öğrendiğinde, Kurtarma Moduna geçecek ve iPhone’unuz iTunes ve Finder’da görünecektir.

Kurtarma moduna standart yolla veya DFU modu yöntemiyle geçmek, fabrika ayarlarına sıfırlama işleminizde hiçbir fark yaratmayacaktır.

Artık bu makalenin sonuna geldiğinize göre, ‘Klavye iOS 14’te Görünmüyor’ sorununuzu çözmeye yardımcı olduğumuzu umuyoruz. Aynı zamanda, makaleyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, aşağıya bir yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. iPhone klavye sorunu iPhone klavye çıkmıyor sorunu ve çözümü için yorumda bulun

  iPhone klavye çıkmıyor sorunu ve çözümü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iPhone klavye çıkmıyor sorunu ve çözümü için ilk yorumu yapabilirsin.