ip Çakışması Sorunu

6 dk okuma süresi

ip Çakışması Sorunu Windows bir IP adresi çakışması algıladı” mesajını gördüyseniz, bu mesajın ne anlama geldiğini merak edebilirsiniz. IP çakışması sorunlarını çözmek genellikle zor olmasa da, özellikle ağa yeni başlayanlar için kafa karıştırıcıdır.

Bir IP adresi çakışmasının ne olduğuna, nasıl olduklarına ve açıldığında bu hatayı düzeltme adımlarına bakalım.

IP Adresi Çakışması Nedir?

ip çakışması hata mesajı pencereleri

Aynı ağdaki iki veya daha fazla cihaza aynı IP adresi atandığında bir IP adresi çakışması oluşur. Bunun neden bir sorun olduğunu açıklamak için geri adım atmalı ve IP adreslerinin ne için olduğuna bakmalıyız.

Posta almak için fiziksel bir ev adresi gibi, IP adresleri de bilgisayarınızı bir ağda tanımlamanın bir yolu olarak işlev görür. Yönlendiriciniz, ağ trafiğini doğru cihazlara yönlendirmek için bu IP adreslerini kullanır. 

Bu sistem nedeniyle, her IP adresi birden fazla cihaza atanamaz. Bu durumda, ağ yinelenen IP adresleriyle karıştırılır ve doğru şekilde kullanılamaz. Ancak iki bilgisayar aynı IP adresine sahip olamadığından, IP hatası nasıl oluşur?

IP Adresi Çakışması Nasıl Olur?

Modern ağlarda çoğu durumda, IP çakışmaları nadirdir. Bunun nedeni, yönlendiricilerin IP adreslerini dağıtmak için kullandığı bir sistem olan DHCP’den (Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü) kaynaklanmaktadır.

DHCP ile, ağınıza yeni bir cihaz bağladığınızda, yönlendiriciniz seçenekler havuzundan kullanılabilir bir IP adresi seçer. Cihaz, kira süresi bitene ve yeni bir tane almak zorunda kalana kadar bu IP’yi bir süre kullanır. Yönlendiriciniz arızalanmadıkça, iki cihaz bu sistemden asla aynı IP adresini almamalıdır.

Daha yaygın olarak, ağınıza statik IP adresleri atadığınızda bir IP çakışması oluşabilir . DHCP’nin otomatik olarak bir adres seçmesi yerine, her zaman belirttiğiniz aynı IP adresini kullanması için bir ağ cihazı ayarlayabilirsiniz. Aynı statik adresi yanlışlıkla iki cihaza atarsanız, yinelenen bir IP hatasıyla karşılaşırsınız.

Ağınızda iki DHCP sunucunuz varsa (bunlardan kaçınmanız gerekir) başka bir IP çakışması senaryosu oluşabilir. Örneğin, ISS’nizin modem / yönlendirici birleşimine bağlı kendi kablosuz yönlendiriciniz olabilir. Her iki cihaz da yönlendirici gibi davranmaya çalışıyorsa, yinelenen IP adreslerini dağıtabilirler.

Son olarak, bir makine bekleme modundayken tekrar çevrimiçi olduğunda ağınıza yinelenen IP’ler ekleyebilirsiniz. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızı iki hafta boyunca hazırda bekletme durumunda bıraktığınızı varsayalım. Bu süre zarfında yönlendiriciniz dizüstü bilgisayarın IP adresini hatırlayabilir ve telefonunuz gibi başka bir cihaza atayabilir.

Dizüstü bilgisayarı yeniden açtığınızda, yine de IP adresine sahip olduğunu düşünebilir ve bu da bir IP çakışmasına neden olur. Bu, bilgisayarınızı, sizinkiyle aynı IP havuzunu kullanan başka bir ağda beklemeye alırsanız da oluşabilir.

IP Adresi Çakışmaları Nasıl Onarılır

Tüm ağ sorunlarını giderme gibi, atmanız gereken ilk adım etkilenen bilgisayarı ve ağ donanımınızı yeniden başlatmaktır. 

IP adresi hatası, yeniden başlatmanın çözeceği küçük bir aksaklık olabilir. Yönlendiricinizi ve / veya modemi yeniden başlatmak, tüm IP adreslerini DHCP üzerinden yeniden atayacaktır.

Windows’ta Statik IP Adreslerinde Sorun Giderme

Her şeyi yeniden başlatmak işe yaramazsa, sorun biraz daha derindir. Daha sonra bilgisayarınızın statik bir IP adresi kullanıp kullanmadığını kontrol etmelisiniz. Windows’da Ayarlar’ı açın ve Ağ ve İnternet> Durum’a gidin . Bu menüdeki Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir’i tıklayın, ardından ağ bağlantınızın adını çift tıklayın.

Windows 10 Açık Ağ Ayarları

Ortaya çıkan ekranda, Özellikler’i ve ardından İnternet Protokolü Sürüm 4’ü çift tıklatın. Bu menüde otomatik olarak bir IP adresi al seçili olmalıdır. Değilse, bunun yerine otomatik seçeneği seçin ve Tamam’a basınİnternet Protokolü Sürüm 6 için bu adımları tekrarlayın ve çakışmanın giderilip giderilmediğine bakın.

IP sürüm 4 Windows

Ayrıca, bilgisayarınızın geçerli IP adresini serbest bırakmayı ve yeni bir tane almayı da denemelisiniz. Yeniden başlatma da bunu başarır, ancak şu anda hala denemeye değer. Bunu yapmak için, Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Komut İstemi veya Windows PowerShell’i seçin. Mevcut IP’nizden vazgeçmek için aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter tuşuna basın 

ipconfig /release

Bundan sonra, yönlendiriciden yeni bir IP adresi almak için aşağıdaki komutu kullanın:

ipconfig /renew

MacOS’ta Statik IP Adreslerinde Sorun Giderme

Mac’te IP adresi seçeneklerini Apple menüsü> Sistem Tercihleri> Ağ altında bulabilirsiniz. Sol taraftan kullandığınız bağlantı türünü seçin, ardından Gelişmiş’i tıklayın.

Ortaya çıkan sayfada, TCP / IP sekmesini seçin. Eğer yapılandırma IPv4 kutu olarak ayarlanır El ile , bunu değiştirmek DHCP kullanma. Olmadığını kontrol edin Yapılandırma IPv6 da ayarlandığında otomatik ardından tamam mı tıklayın.

Mac'in TCP / IP ayarlarını kontrol etmek için Sistem Tercihlerini kullanma

Mac’inizdeki mevcut IP’nizi yenilemek için bu sayfanın sağındaki DHCP Kirasını Yenile düğmesini tıklayın.

Yönlendiricinizde Çakışan Aygıtlar olup olmadığını kontrol edin

Yukarıdaki adımlar sorunu çözmediyse, bir sonraki adımda yönlendiricinizin yönetim paneline giriş yapmanız ve bağlı cihazlara göz atmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınız yönlendirici modelinize bağlı olacaktır, bu yüzden tam talimat veremeyiz.

Genellikle, bağlı aygıtların bir listesini Ekli AygıtlarBağlı AygıtlarAğım veya benzeri bir bölüm altında bulabilirsiniz. Her aygıta bir göz atın ve yinelenen IP adreslerini takip edin. Bunu daraltmaya yardımcı olmak için, Windows Komut İstemi’ne ipconfig veya Mac terminaline ifconfig yazarak bilgisayarınızın IP adresini kontrol edebilirsiniz.

şu anda bağlı cihazları gösteren unifi ağı

Aynı adrese sahip iki cihaz bulursanız, çakışmayı gidermek için statik IP adresi ayarlarını kaldırın veya yönlendiricinizde IP’lerini yenileyin.

Yönlendirici Ürün Yazılımınızı Güncelleyin

Hatalı bir yönlendirici IP çakışmalarının sık sık ve uyarı vermeden ortaya çıkmasına neden olabilir. Yukarıdaki sorun giderme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra bile IP adresi hataları almaya devam ederseniz, yönlendiricinizin ürün yazılımını güncellemelisiniz.

Bunun kesin adımları, sahip olduğunuz yönlendiriciye de bağlıdır. Genellikle, yönlendiricinizin yönetici panelinde oturum açtığınızda bir Ürün Yazılımı Güncelleme seçeneği bulacaksınız . Bu bir Gelişmiş veya Araçlar menüsü altında olabilir.

Bazı yönlendiriciler, bellenimi panelden otomatik olarak güncellemenize izin verirken, diğerleri üreticiden bir dosya indirip yönlendiricinize yüklemenizi gerektirir. Daha fazla yardım için yönlendiricinizin web sitesine bakın.

Artık bir IP adresi çakışmasının ne olduğunu, iki cihazın aynı IP adresini nasıl değiştire bileceğinizi ve IP çakışmalarının nasıl düzeltileceğini biliyorsunuz. Çoğu zaman, ortalama ev ağında bir çakışma olmaz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x