ip Çakışması Sorunu

İp Çakışması Sorunu ağdaki iki iletişim uç noktası aynı IP adresine atandığında bir IP adresi çakışması oluşur. Uç noktalar, PC’ler, mobil cihazlar veya herhangi bir bireysel ağ adaptörü olabilir. İki uç nokta arasındaki IP çakışmaları normalde birini veya her ikisini de ağ işlemleri için kullanılamaz hale getirir.

iP Adresi Uyuşmazlıkları Nasıl Oluşur?

İki bilgisayar veya diğer aygıtlar çakışan IP adreslerini çeşitli şekillerde alabilir

  • Bir sistem yöneticisi, yerel bir ağdaki iki bilgisayarı  ve aynı statik IP adresini atar.
  • Bir sistem yöneticisi bir bilgisayara yerel ağın DHCP aralığında statik bir IP adresi atar ve aynı adres yerel DHCP sunucusu tarafından otomatik olarak atanır.
  • Ağın DHCP sunucusundaki bir arıza, aynı dinamik adresin birden çok bilgisayara otomatik olarak atanmasını sağlar. Bu, bir mobil cihaz hazırda bekletme moduna alındığında ve daha sonra uyandığında ortaya çıkabilir.
  • Bir internet servis sağlayıcısı,  yanlışlıkla iki müşteriye aynı IP adresini statik veya dinamik olarak atar.

Ağda diğer IP çakışması biçimleri de oluşabilir. Örneğin, bir bilgisayar birden çok bağdaştırıcıyla yapılandırılmışsa, bir bilgisayar kendisiyle bir IP adresi çakışması yaşayabilir. Ağ yöneticileri ayrıca yanlışlıkla bir ağ anahtarının  veya  ağ yönlendiricisinin iki bağlantı noktasını birbirine bağlayarak IP çakışmaları oluşturabilir.

iP Adresi Çakışmalarını Tanıma

Kesin hata mesajı veya IP çakışmasının diğer göstergesi, etkilenen cihazın türüne ve çalıştığı ağ işletim sistemine bağlı olarak değişir.

Çoğu Microsoft Windows bilgisayarında, yerel ağda zaten etkin olan sabit bir IP adresi belirlemeye çalışırsanız, aşağıdaki açılır hata iletisini alırsınız:Az önce yapılandırılmış olan statik IP adresi ağda zaten kullanılıyor. Lütfen farklı bir IP adresini yeniden yapılandırın.

Dinamik IP çakışmaları olan daha yeni Microsoft Windows bilgisayarlarında, işletim sistemi sorunu tespit ettiği anda Görev Çubuğunda bir balon hata mesajı alırsınız:

Ağdaki başka bir sistemle bir IP adresi çakışması var.

Bazen, özellikle eski Windows bilgisayarlarda aşağıdakine benzer bir mesaj, bir açılır pencerede görünebilir:

Sistem IP adresi için bir çatışma tespit etti .

iP Adresi Çakışmalarını Çözme

IP çakışmaları için aşağıdaki çözümleri deneyin

  • IP adreslerinin sabit olduğu ağlar için, her bir yerel sunucunun benzersiz bir IP adresiyle yapılandırıldığını onaylayın.
  • Bilgisayarınızda dinamik olarak atanmış bir adres varsa, IP adresi çakışmalarını gidermek için IP adresini bırakın ve yenileyin. 
  • Eğer inanıyorsanız  genişbant modem ev ağındaki IP çatışmaları neden olan hatalı bir DHCP sunucusu olan, modemi firmware güncellemesini yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ip Çakışması Sorunu için yorumda bulun

    ip Çakışması Sorunu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ip Çakışması Sorunu için ilk yorumu yapabilirsin.