Harici Sabit Sürücüye iPhone Yedekleme

Harici Sabit Sürücüye iPhone Yedekleme Genellikle, iphone telefonunuzu, iPad’inizi veya başka bir iOScihazını bilgisayarınız üzerinden iTunes ile senkronize ettiğinizde, dahili sürücünüzde saklanan yedek klasörleriniz olur. Ancak, yıllarca iPhone kullanıyorsanız ve yedeklemeyi her zaman yapıyorsanız, yedeklerinizi dahili sürücünüze saklamak için ya da yedeklemeyi kaydetmek ve bilgisayarınızda başkabir yerde saklamak zorunda kalmak istediğinizde alanınız bitebilir. En iyi çözüm, Apple bunu önermese de harici sabit diske yedekleme yapmaktır. Bu makalede, iPhone dosyalarınızı harici olarak nasıl yedekleye bileceğinizi göstereceğiz.

1. iPhone yedeklerinizi bulun.

Bu çözümümüzün kolay bir parçası İPhone yedeklemeleriniz bilgisayarınızda bir Mobil Senkronizasyon klasöründe saklanır. Bunları bulmak için Spotlight’ı açın ve ~ / Library / Application Support / MobileSync / Backup yazın. Ya da iTunes ile bulmanın başka bir yolu var.

 1. İTunes’u açın.
 2. Üst menüdeki iTunes sekmesine tıklayın.
 3. Tercihler’i seçin.
 4. Cihaz sekmesini seçin.
 5. İphone telefonunuzu seçin. Cihazlar sekmesinde sadece iPhone’unuz değil, daha fazla cihazınız olabilir.
 6. Kontrol tuşunu basılı tutun ve iphone telefonunuzu tıklayın.
 7. Bulucuda Göster seçeneğini işaretleyin.

2. Yedeklerinizi harici bir sabit sürücüye taşıyın.

Bu adımda, sabit sürücünüzün adına ve oluşturacağınız klasörlerin adlarına dikkat etmelisiniz. Bir Terminal yolu oluşturduğunuzda bu bilgi kullanılacaktır.

 1. Harici sabit sürücünüzü bilgisayarınıza bağlayın.
 2. Harici sabit sürücüyü açın.
 3. Yedeklerinizi kaydettiğiniz yere gidin ve cihaz yedeklemeklasörünü seçin. Büyük olasılıkla “Yedekleme” olarak adlandırılacaktır.
 4. Harici sabit sürücünüze kopyalayıp yapıştırın (veya sürükle ve bırak).
 5. İşleminizi doğrulamak için yönetici şifrenizi girin.
 6. Yedekleme klasörünü (harici sabit sürücünüzdeki kopya) iOS_backupolarak yeniden adlandırın.
 7. Bilgisayarınızdaki Yedekleme’yi eski_backup olarak yeniden adlandırın. Bu yedeği silmeyin.

3. iTunes’a yedeklerin yeni konumunu söylemek için Symlink oluşturun.

Bu adım zor olanıdır. Çok dikkatli olmalısınız çünkü bu bizim yöntemimizde en önemli adımdır. Bu yöntemi yürütmezseniz, iphone telefonunuzu artık yedekleyemezsiniz. Klasörleri el ile bilgisayarınıza geri aktarmanız gerekecektir.

İlk olarak, sembolik bir bağlantı veya sembolik bağlantıyı açıklamalıyız. Bu sembolik bağlantıyı oluştururken, yedeklemelerinizin kaydedildiği klasöre gidip almak için iTunes için yeni bir yol oluşturuyorsunuz. Veya basit kelimelerle, iTunes ile yedeklemelerinizin kaydedileceği ve alınacağı yeni yer arasında bir bağlantı kurarsınız.

 1. Bilgisayarınızdaki Terminali bulun ve açın.
 2. Dönüş’ü tıklayın.
 3. Terminalden çıkın.

MobileSync klasörünüze, Yedekleme adı verilen yeni bir klasör göreceksiniz. Bunun hemen bir sembolik link olduğunu söyleyebilirsiniz çünkü sol alt köşede bir ok vardır. Devam etmeden önce, eski_backup dosyanızı silmeden önce her şeyin çalıştığını kontrol edip onaylamalısınız.

İTunes’u açın.

 • İphonetelefonunuzu bilgisayara bağlayın ve yedekleyin.
 • Haricisabit sürücünüzdeki iOS_backup klasörünü açın.
 • Buklasörün en son yedeklemeyi içerdiğini görmek için tarih ve saati kontrol edin. Bu işlem tamamen bittiyse ve her şeyin iyi çalıştığını ve yedeklerin harici sabit sürücünüzde çalıştığını doğrulaya bilirseniz, bilgisayarınızda old_backup klasörünüzü silebilirsiniz.

4. iTunes’a bağlandığında otomatik yedeklemeleri devre dışı bırakın.

Muhtemelen harici sürücünüzün Mac’inize bağlı olmasa da, iPhone’unuzdan otomatik yedeklemeyi devre dışı bırakmanızın ana sebebi budur. Aksi takdirde, iphone telefonunuzu bilgisayara her bağladığınızda aynı hata mesajını alırsınız.

 1. İTunes’u açın.
 2. Üst menüden Tercihler sekmesini açın.
 3. Cihaz sekmesini açın.
 4. İPod’ların, iPhone’ların ve iPad’lerin otomatik olarak senkronize edilmesini engelleyen onay kutusunu işaretleyin.

Ayrıca, iphone telefonunuzu her seferinde otomatik olarak yedeklemeyi veya gerekli olduğunu düşündüğünüzde ve harici sabit sürücünüzün bilgisayarınıza bağlı olduğunu da unutmayın. Ayrıca, iCloud’da senkronizasyona geçmenizi ve bilgisayarınızdaki yedeklemeleri silmenizi tavsiye ederiz, çünkü dosyalarınızı kaydetme ve bunları yeniden konumlandırma konusunda daha iyi bir uygulama olması, onları nerede saklıyor olursanız olun, yalnızca bir yere yığılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Harici Sabit Sürücüye iPhone Yedekleme için yorumda bulun

  Harici Sabit Sürücüye iPhone Yedekleme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Harici Sabit Sürücüye iPhone Yedekleme için ilk yorumu yapabilirsin.