Google Project Loon Discovery

 Google’ın deneysel “X” bölümünün bir parçası olan proje, dün yapılan açıklamada, yeni teknolojinin beklenenden kısa sürede piyasaya çıkmasında yeni bir gelişme yaşandığını açıkladı.

Bağlantıyı stratosferdeki konumlarından aşağıya çıkartacak olan sıcak hava balonlarında Internet erişimine açık erişim noktaları filosunu başlatarak, dünyanın çoğuna düşük maliyetli internet erişimi sağlamak Google’ın en büyük planlarından biri. Aylarca havada kalacak şekilde tasarlanmış balonların sürdürülmesindeki zorluk da dâhil olmak üzere bir dizi mühendislik zorluğuyla karşı karşıya kalan mühendisler bu sorunu çözemeye çok yakınlar gibi. Google Project Loon Discovery

Balon Kümeleri

Ancak 2010’dan bu yana Google X labaratuarından sorumlu Astro Teller’in bir blog yazısına göre, proje yapay zekâ ve makine öğrenmeyle ilgili bazı son gelişmeler sayesinde karşılaştığı en kritik zorlukların üstesinden gelebildiklerini söylendi. Projeyi X’in öngördüğü tarihten daha hızlı ilerleten bir “beklenmedik keşif” olarak nitelendirdi.

Bu atılım, Teller’e göre, belirli bir coğrafi bölgedeki erişim noktaları kümesi oluşturmak için şimdi küçük balon ekipleri gönderebilen, navigasyon algoritmasının değiştirilmesinden ibaret.  Bu, orijinal modelimiz olan Loon için dünya çapında yelkenli balonlar üretmeyi planladığımız bir değişmeydi ve balonlar servis sağlamak için bir bölgede dolaşırlar denildi.

Sonuç olarak, şirketin daha az sayıda balonu içereceği, operasyonun daha kolay yönetilmesini ve daha az maliyet gerektiren aylar yerine, birkaç hafta içinde hedef bölgeye uygun bir ağ dağıtabilmesi gerektiğini söylendi. Maliyetin Proje Loon’u gerçeğe dönüştürmesini engelleyen en kritik faktörlerden biri olması nedeniyle bunun çok önemli olduğunu söylendi. Google Project Loon Discovery

Büyük Hassasiyet

Asıl fikir, balonların çok daha büyük bir filosu tarafından, stratosferde özgürce uçan cep telefonu kuleleri gibi hareket eden bir fikirdi. Google X, balonları yeterince kontrol edebildiğini ve böylece belirli bir bölgenin dışına çıktığında, bir başka bölgenin menziline girmesini umulduğunu da söylenenler arasında. Google Project Loon Discovery

Bunun yerine ekip, balonları daha hassas bir şekilde kontrol edebildiklerini ve hedef bölgelerin on kilometre içerisine belirli bölgelerde kapsama almalarını sağladığını keşfetti.

Ekip daha sonra, balonları belirli bir bölgede kümelenmiş şekilde, üç aya kadar tek bir grup halinde nasıl tuttuğunu, gittikçe daha küçük döngülerle etraflarında uçurulmalarını sağlayarak keşfetti. Balonlarından biri de, 98 gündür Peruvian hava sahasının üstünde bir konumunu korumayı başarabildi.Google Project Loon Discovery nedir

Bu gelişme, Loon’un, internette sağlanan denemeleri, ekibin başlangıçta ön görülen göre 400’e kadar değil, en fazla 30 balonla gerçekleştirebileceği anlamına geliyor. Bu, ucuz, yüksek hızlı İnternet erişimi hiç kimsenin hayal edemediğinden çok daha hızlı kullanıma geçeceği anlamına gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Google Project Loon Discovery için yorumda bulun

    Google Project Loon Discovery için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google Project Loon Discovery için ilk yorumu yapabilirsin.