Firefox’ta Sağ Tıklama Çalışmıyor

Firefox’ta Sağ Tıklama Çalışmıyor Firefox, birçok kişi tarafından kullanılan ücretsiz ve açık kaynaklı bir web tarayıcısıdır. Masaüstü tarayıcı olarak kullanım payı açısından yalnızca Google Chrome’dan sonra ikinci sıradadır. Bu sağlam bir yazılım olmasına rağmen, bugün ele alacağımız sorun Firefox’ta Sağ Tıklama sorununu nasıl çözeceğinizi sizlere açıklayacağız

Not : Sorun, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’da oluştuğu bildirildiği için belirli bir Windows sürümüne özel değildir.

‘Sağ tıklama Firefox’ta çalışmıyor’ sorununa ne sebep oluyor?

Bu sorunu çeşitli kullanıcı raporlarına ve sorunun çözülmesi için kullandıkları onarım stratejilerine bakarak araştırdık. Topladığımız şeye dayanarak, bu özel sorunun ortaya çıkmasından genellikle sorumlu olan birkaç ortak suçlu vardır.

 • Firefox hatası işlevselliği durduruyor – Sağ tıklama işlevselliği engellenmemiş sayfalarda bu soruna neden olan iyi bilinen bir hata var. Neyse ki, hata oldukça eski ve o zamandan beri 53.0 güncellemeleri ile getirilen düzeltmeler tarafından yamalı. Bu durumda çözüm, Firefox tarayıcısını mevcut en son sürüme güncellemektir.
 • Web sayfası sağ tıklamaları engelliyor – Bazı web yöneticileri, web sayfalarının bazılarında sağ tıklama işlevini engellemeyi seçebilir. Sağ tıklama işlevi genellikle olduğundan ve giriş sayfalarında engellenir. Bu yumuşak bloğu atlatmanın yolları vardır (bkz. Yöntem 6).
 • Bir uzantı soruna neden oluyor – Bazı kullanıcıların bildirdiği gibi, soruna bir Firefox Eklentisi de neden olmuş olabilir. Bu durumda, tarayıcının Güvenli Mod’da başlatılması, sorunun bir eklentiden sorumlu olup olmadığını belirlemenizi sağlayacaktır.
 • Bozuk kullanıcı profili – Firefox tarafından kullanılan kullanıcı profiliyle ilişkili bazı ayarlar bozulabilir ve bu sorunun görünmesini kolaylaştırabilir. Yenileme Firefox, bu tür durumlarda genellikle etkili olduğu bildirilen bir çözümdür.
 • Bozuk Firefox Yüklemesi – Bazı durumlarda, etkilenen kullanıcı firefox’u yeniden yükleyip makineyi yeniden başlattıktan sonra sorun çözüldü. Bu, sorunun bozuk bir yüklemeden de kaynaklanabileceğini gösterir (kötü amaçlı yazılım kaldırıldıktan sonra veya tıkalı bir güncelleme prosedüründen sonra)

Şu anda bu sorunu çözmek için uğraşıyorsanız, bu makale size bir dizi sorun giderme adımı sağlayacaktır. Aşağıda, benzer bir durumdaki diğer kullanıcıların sorunu çözmek veya atlatmak için kullandığı bir yöntem koleksiyonu keşfedeceksiniz.

En iyi sonuçlar için yöntemleri verildikleri sırayla uygulayın. Sonunda, özel senaryodaki sorunu çözen bir düzeltmeye rastlamanız gerekir.

Yöntem 1: Sağ tıklamaları engelleyen web sayfasını kapatma

Bazı web sayfalarında sağ tıklama işlevi web yöneticileri tarafından devre dışı bırakılır. Bu genellikle çevrimiçi anketlerde ve kısıtlayıcı içerik barındıran diğer web sitesi türlerinde gerçekleşir. Ancak, bazen Firefox tüm açık sayfalar için işlevselliği engeller.

Bu nedenle, sağ tıklayamıyorsanız veya sağ tıkladığınızda seçim yapabileceğiniz menülerin bulunmadığı bir kara kutu açılırsa, başkalarının arkasında gizlenen bir sekme olup olmadığına bakın. Bu durumda, tüm sekmeleri kapatmak ve tarayıcıyı tekrar açmak sorunu tamamen çözmelidir.

Sorun hala devam ediyorsa veya bu yöntem mevcut durumunuz için geçerli değilse, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

Yöntem 2: Firefox’u en son sürüme güncelleyin

Birçok kullanıcının bildirdiği gibi, sorunun zaten ele alınması muhtemeldir. Etkilenen bazı kullanıcılar, istemciyi mevcut en son sürüme güncellemenin ve tarayıcıyı yeniden başlatmanın hile yaptığını bildirdi. Sorun, 52.0 ve daha eski sürümlerde sağ tıklama işlevini devre dışı bırakan kötü niyetli bir hatadan kaynaklanıyorsa, 53.0 ve sonraki sürümlere güncellemek sorunu otomatik olarak çözmelidir.

Firefox’u mevcut en son sürüme güncellemek için hızlı bir kılavuz:

 1. Firefox’u açın ve ekranın sağ üst köşesindeki işlem düğmesini tıklayın. Ardından Yardım’a gidin ve Firefox Hakkında’yı tıklayın.
  Firefox’u en son sürüme güncelleme
 2. İlk tarama tamamlandığında, Firefox’u Güncelleme ve Yeniden Başlatma seçeneği sunulur (yeni bir sürüm varsa). Bunu yapın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.
 3. Güncelleme işlemi tamamlandığında, Firefox’u güncellemek için Yeniden Başlat’a tıklayın ve sorunun tarayıcı başlangıcında çözülüp çözülmediğine bakın.

Sorun devam ediyorsa, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

Yöntem 3: Firefox’u yenileme

Etkilenen birkaç kullanıcı, tarayıcı sıfırlaması yaparak sorunun çözülmesini başardıklarını bildirdi. Firefox, tarayıcıyı fabrika varsayılan durumuna geri yükleyerek bu hatayı giderdiği bilinen bir Yenile özelliği içerir. Ancak, bu prosedür yer işaretlerinizi, geçmişinizi, şifrelerinizi, çerezlerinizi ve diğer önemli bilgilerinizi kaybetmenize neden olmayacağından emin olabilirsiniz.

İşte Firefox’u yenilemek için hızlı bir kılavuz:

 1. Firefox’u açın ve ekranın sağ üst köşesindeki işlem düğmesine basın. Ardından Yardım penceresine erişin ve Sorun Giderme Bilgileri’ni tıklayın.
 2. İçinde Sorun Giderme Bilgileri sekmesinden, Yenile Firefox …  (altındaki düğmeyi Ver Firefox bir melodi-up ) yenileme sürecine başlamak için.Firefox’u yenileme
 3. CYenile Firefox Yenile sürecini onaylamak ve onu başlamak için bir kez daha düğmeye. Yenileme prosedürünü onaylayın
 4. Yordam başlatıldığında, tarayıcı tüm kullanıcı tercihlerini ve yer işaretlerini otomatik olarak harici bir dosyaya verir. İşlem tamamlandığında, özelleştirmeleri ve eklentileri güçlendirmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Tümünü dışa aktarmak için Tüm pencereleri ve sekmeleri geri yükle’yi seçin veya yalnızca kendiniz seçmek istediklerinizi Geri Yükle’yi  seçin.
 5. Tarayıcıyı başlatın ve sorunun devam edip etmediğini görün.

Firefox tarayıcınızda hala sağ tıklayamıyorsanız, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

Yöntem 4: Firefox’u Güvenli Modda Başlatma

Bazı eklentilerin de bu özel hatayı tetiklediği doğrulanır. Sağ tıklama menüsünün çalışma şeklini değiştirecek bazı uzantılar var – bazıları sağ tıklama menüsüne eklenecek, bazıları bazı seçenekleri kaldıracak ve bazıları özelliği tamamen devre dışı bırakacak.

Etkilenen bazı kullanıcılar, Firefox’ta sağ tıklama yeteneklerinin Web Companion adlı bir eklenti (eklenti) tarafından engellendiğini bildirmektedir. Eklentiyi devre dışı bırakmak, durumlarındaki sorunu çözdü.

Ancak, bu soruna neden olduğu bilinen birden fazla eklenti vardır, bu nedenle en iyi yaklaşım, devam etmeden önce sorunun eklentiyle ilgili olup olmadığını doğrulamak ve aldığınız her yüklü eklentiyi kaldırmaktır. Bunu göz önünde bulundurarak, Firefox’u Güvenli modda başlatmak için aşağıdaki kılavuzu izleyin ve sorunun ne zaman eklenti kullanılmadığından emin olun:

Not: Güvenli Mod, yüklü eklentiler (uzantılar veya temalar) olmadan Firefox’u başlatır. Eklentiler devre dışı bırakılırken sorun artık oluşmuyorsa, Firefox normal modda çalışırken bunlardan birinin soruna neden olduğu açıktır.

 1. Firefox’u açın , gezinme çubuğuna “ about: support ” yazın ve doğrudan Sorun Giderme Bilgileri menüsüne girmek için Enter tuşuna basın .
 2. T İçerisinde Bilgi Sorun Giderme menüsünü tıklayın Eklentiler Engelli ile yeniden başlatma (altında Try Güvenli Mod ). Onay penceresi istendiğinde, Yeniden Başlat’ı tekrar tıklayın.
 3. Bir sonraki Firefox Güvenli Mod penceresinde, yeniden başlatmayı tetiklemek için Güvenli Modda Başlat’a tıklayın.
 4. Tarayıcınız güvenli modda yeniden başlatılıncaya kadar bekleyin, ardından sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Güvenli modda sağ tıklayabiliyorsanız, normal moda geri dönün, gezinme çubuğuna “ about: addons ” yazın ve Enter tuşuna basın.
 5.  Uzantılar menüsüne ulaştığınızda, suçluunuzu bulana kadar yüklü her uzantıyı sistematik olarak devre dışı bırakın. Yüklü uzantılarınızdan hangisinin soruna neden olduğunu anladıktan sonra, kaldırın ve tarayıcınızı yeniden başlatın.

Sorun devam ediyorsa, aşağıdaki sonraki yönteme geçin.

Yöntem 5: Firefox’u yeniden yükleme ve yeniden başlatma

Etkilenen bazı kullanıcılar, sorunun yalnızca Firefox yazılımını kaldırıp yeniden başlattıktan sonra sistem yeniden başlatıldıktan sonra çözüldüğünü bildirdi. Bunun tipik olarak sorunun 64 bit makinelerde meydana geldiği durumlarda etkili olduğu bildirilmektedir.

İşte Firefox’u kaldırma ve mevcut en son sürümü yeniden yükleme hakkında hızlı bir kılavuz:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın. Ardından, ” appwiz.cpl ” yazın ve Programlar ve Özellikler ekranını açmak için Enter tuşuna basın. Yüklü Programlar Listesini açmak için appwiz.cpl yazın ve Enter’a basın
 2. İçinde Programlar ve Özellikler , uygulamalar listeye göz atın ve Firefox yükleme bulun. Gördüğünüzde, sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin.
 3. Tıkladıktan sonra Evet de UAC istemi , kaldırmak için ekrandaki talimatları izleyin
 4. Yazılımı yeniden yüklemeye çalışmadan önce bilgisayarınızı yeniden başlatın. Birçok kullanıcı, sağ tıklama sorununun kaldırma ve yeniden yükleme işlemleri arasında yeniden başlatılıncaya kadar devam ettiğini bildirdiği için bu adım çok önemlidir.
 5. Bir sonraki sistem başlangıcında, farklı bir tarayıcıdan bu bağlantıyı ( burada ) ziyaret edin ve mevcut en yeni Firefox derlemesini indirin.
 6. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, kurulum yürütülebilir dosyasını açın ve Firefox’u yeniden yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin. İşlem tamamlandığında, Firefox tarayıcısını başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Yöntem 6: “Sağ tıklama yok” kuralını atlama

Yukarıda belirtildiği gibi, sağ tıklama işlevinin yönetici tarafından devre dışı bırakıldığı bazı sayfalar vardır. Bu sorunla yalnızca seçici olarak karşılaşıyorsanız (birkaç web sayfasında) ve gerçekten sağ tıklama bağlam menüsünden bir seçenek kullanmanız gerekiyorsa, sorunu aşacak birkaç geçici çözüm kullanabilirsiniz. Şu anki durumunuz için hangi rehberin daha uygun göründüğünü izleyin.

Shift Tuşunu Kullanma

Sağ tıklama işlevsellik bloğunu atlamanın en kolay yolu, sağ tıklama yaparken Shift tuşunu basılı tutmaktır. Çoğu durumda, eldeki site normal olarak engellemiş olsa bile içerik menüsü açılır.

Yapılandırma Menüsü aracılığıyla sağ tıklamayı zorlama

Sık ziyaret ettiğiniz birçok web sayfası için sağ tıklama menüsünün engellemesini kaldırmak istiyorsanız, tercih edilen yaklaşım, İçerik Menüsü ile ilişkili ayar sayfasını değiştirmek için Yapılandırma sayfasını kullanmaktır . Ancak bu prosedürün, Firefox’un gizli Yapılandırma menüsüne erişmeyi içerdiğini unutmayın. Bununla devam etmeye kararlıysanız, yapmanız gerekenler:

 1. Firefox’u açın , gezinme çubuğuna “ about” config ” yazın ve Yapılandırma sayfasını açmak için Enter  tuşuna basın. Uyarı işareti istendiğinde, Riski kabul ediyorum’u tıklayın! Yapılandırma Menüsüne girmek için.
 2. Gizli Yapılandırma Menüsüne girdikten sonra, Arama çubuğuna “ bağlam ” yazın. Ardından, dom.event.contextmenu.enabled öğesini çift ​​tıklayın.
 3. Dom.event.contextmenu.enabled ayarının değeri  false olarak ayarlandığında, Firefox tarayıcısını yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğine bakın bakın. Hepsi bu kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Firefox’ta Sağ Tıklama Çalışmıyor için yorumda bulun

  Firefox’ta Sağ Tıklama Çalışmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Firefox’ta Sağ Tıklama Çalışmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.