Facebook Reklam Nasıl Verilir

Facebook Reklam Nasıl Verilir Bu makalede, ilk Facebook reklamınızı planlamadan gelişmiş stratejilere kadar, Facebook’ta reklam verme hakkında bilmeniz gereken her şeyde size yol göstereceğiz.

Facebook reklamcılığı, dünyanın en büyük sosyal ağındaki hedef kitlenizle bağlantı kurmanın önemli bir yoludur.

Sürekli değişen Facebook algoritması hayranlarla organik olarak bağlanmak için bir meydan okuma yapabilir. Ancak Facebook’un mikro hedefleme özellikleri, tam olarak hedef kitlenize ulaşmanıza izin verir. Bu, Facebook reklamlarının, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi isteme olasılığı en yüksek olan kişilerin önüne mesajınızı alabileceği anlamına gelir.

Bu, bütçeniz, dönüşüm oranlarınız ve yatırım getiriniz için harika. Yalnızca en değerli potansiyel müşterilere ulaşmak için ödeme yaparsınız.

En iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız, dalmadan önce farklı Facebook reklam türlerini ve hedefleme seçeneklerini anlamak önemlidir . Bu kılavuzda, ilk reklamınızı planlamadan gelişmiş kampanya stratejileri geliştirmeye kadar bilmeniz gereken her şeyde size rehberlik edeceğiz.

Makale başlıkları

Facebook reklam türleri

Resim reklamlar

Bu basit reklamlar, Facebook reklamcılığına başlamak için harika bir yoldur. Mevcut bir gönderiyi Facebook Sayfanızdan bir resimle güçlendirerek birkaç tıklamayla bir tane oluşturabilirsiniz .

Resim reklamlar basit olabilir, ancak bu sıkıcı olmaları gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, çorapların hoş bir uğultu ürünü olduğunu düşünebilirsiniz, ancak HappySocks eğlenceli Facebook fotoğraf reklamları oluşturmak için şaşırtıcı bağlamlara yerleştirir.

Mutlu Çoraplar Facebook resim reklamı

Video reklamlar

Video reklamlar Haber Kaynağı ve Hikayelerde yayınlanabilir veya daha uzun Facebook videolarında yayın içi reklamlar olarak görünebilir. Video reklamlar, We Are Knitters’ın bu hızlı demo video reklamı gibi ekibinizi veya ürününüzü çalışırken gösterebilir.

We Are Knitters'dan Facebook video reklamı

Video reklamlarınızın filme alınmış video görüntüleri kullanmasına gerek yoktur. New York Times’ın bu reklamında olduğu gibi, dikkat çekmek veya teklifinizi açıklamak için GIF benzeri grafikler veya başka animasyonlar da oluşturabilirsiniz.

Facebook'ta New York Times GIF reklamı

Ayrıca bu reklamdaki hedeflemeye dikkat edin: Özellikle Avrupa (yaşadığım yer) için bir tekliften bahsediyor. Beslememde, arkadaşlarımdan hangilerinin NYT Facebook Sayfasını sevdiğini de görebiliyorum. Bu, kopyayı daha çekici hale getirir.

New York Times Facebook hedefli reklam

Video anket reklamları

Yalnızca mobil cihazlara yönelik bu Facebook reklam biçimi, video anketleriyle etkileşimli bir bileşen içerir. Bu yepyeni bir Facebook ücretli reklam türü, ancak Facebook’un ilk verileri, bu reklamların marka bilinirliğini normal video reklamlarından daha etkili bir şekilde artırabileceğini gösteriyor.

Facebook'ta anket reklamı

Carousel reklamlar

Carousel reklamı, ürün veya hizmetinizi sergilemek için en fazla 10 resim veya video kullanır. Bu formatı, bir ürünün, bir dizi farklı ürünün farklı avantajlarını vurgulamak için kullanabilir, hatta tüm fotoğrafları birlikte kullanarak tek bir büyük panorama görüntüsü oluşturabilirsiniz, örneğin.

Slayt gösterisi reklamları

Slayt gösterisi reklamları, bir dizi durağan fotoğraf, metin veya mevcut video klipten kısa video reklamlar oluşturmanın kolay bir yolunu sunar. Kendi görselleriniz yoksa, doğrudan Reklam Yöneticisinden stok fotoğrafları seçebilirsiniz.

Slayt gösterisi reklamları, tıpkı videolar gibi göz alıcı bir harekete sahiptir, ancak beş kat daha az bant genişliği kullanır, bu nedenle yavaş internet bağlantısı olan kişiler için bile iyi yüklenir. Dikkat çekmenin kolay ve düşük etkili bir yoludur.

Mobil cihazda Facebook slayt gösterisi reklamı

Koleksiyon reklamları

Yalnızca mobil cihazlar için sunulan bu Facebook ücretli reklamları, müşterilerin satın almak için tıklayabilecekleri beş ürünü sergilemenizi sağlıyor.

Koleksiyon reklamları, insanların Facebook’tan hiç ayrılmadan ürünlerinizi satın almalarına olanak tanımak için Anında Deneyimlerle (aşağıda daha fazlası) eşleşir. Bu, insanlar hareket halindeyken çevrimiçi alışverişi kolaylaştırır ve harika bir internet bağlantısına sahip olmayabilir.

Anında Deneyim reklamları

Anında Deneyim reklamları eskiden Canvas olarak adlandırılırdı. American Express’ten alınan bu örnek gibi, Facebook dışındaki bir mobil web sitesinden 15 kat daha hızlı yüklenen tam ekran bir reklam biçimidir .

Amex Facebook reklamı

İnsanların daha da fazla anlık mobil içeriğe erişebilmesi için ek Anında Deneyimler’e de bağlantı oluşturabilirsiniz.

Lead reklamlar

Potansiyel müşteri reklamları yalnızca mobil cihazlar için kullanılabilir, çünkü özellikle insanların size çok fazla yazı yazmadan iletişim bilgilerini vermelerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Haber bülteni abonelikleri toplamak, birisini ürününüzün denenmesi için kaydettirmek veya başka bir şekilde insanların sizden daha fazla bilgi istemesine izin vermek için harikadırlar.

Bir sigorta şirketi olan Tokio Marine, sadece 17 günde 11.000 müşteri adayı oluşturmak için kurşun reklamları kullandı . Tamamlanması kolay bir potansiyel müşteri formuna ek olarak, reklamlar potansiyel yeni müşterileri daha da nitelendirmek için bir Messenger botu kullandı. Kampanya, kurşun toplama maliyetini yüzde 60 azalttı.

Dinamik reklamlar

Dinamik reklamlar, hedeflenen ürünleri, onlarla ilgilenme olasılığı en yüksek olan müşterilere tanıtmanıza olanak tanır.

Örneğin, birisi bir ürün sayfasını ziyaret etmişse veya web sitenizdeki alışveriş sepetine bir ürün yerleştirmiş ancak daha sonra satın almayı bırakmışsa, bu kesin ürün için dinamik reklamlar Facebook beslemelerinde görünecektir.

Bu, potansiyel müşteriye satın alma işlemini tamamlamasını hatırlatır ve çok etkili bir Facebook pazarlama stratejisi olabilir.

Fransız mağazası Smallable, atlıkarınca, koleksiyon, resim ve Hikayeler biçimleriyle potansiyel müşterileri yeniden hedeflemek için dinamik reklamları kullandı. Smallable, Facebook kullanıcılarına daha önce ilgilendikleri ürünler için reklamlar göstererek , reklam harcamalarından 124 kat getiri elde etti.

Smallable'dan Facebook dinamik reklamı

Messenger reklamları

Facebook Messenger reklamları, her ay Messenger kullanan 1,3 milyar kişiye erişmenizi sağlar . Reklamınızı oluştururken, istediğiniz yerleşim olarak Messenger’ı seçmeniz yeterlidir. Ayrıca Facebook beslemesini seçmeniz gerekir.

Messenger uygulamasında bir reklamın nasıl göründüğü aşağıda açıklanmıştır:

Slack'ten Facebook'ta Messenger reklamı

Facebook beslemesinde “tıkla-Messenger” reklamları da yayınlayabilirsiniz. Bu reklamlar, Facebook Sayfanızla Messenger sohbeti açan bir harekete geçirici mesaj düğmesi içerir, böylece insanlar satış görevlilerinizden veya müşteri hizmetleri temsilcilerinizden biriyle bire bir görüşme yapabilir.

Hikayeler reklamlar

Scientific American, Y kuşağının% 72’sinin geniş ekran videolar izlemek için telefonlarını döndürmediğini keşfetti. Hikaye reklamları, izleyicilerin ekranı çevirmesini beklemeden ekran alanını en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanıyan tam ekran dikey bir video biçimidir.

Honda'nın Facebook Hikayeleri reklamı

Bu reklamların oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. 

Hikayeler artırılmış gerçeklik reklamları

Artırılmış gerçeklik reklamları, insanların markanızla etkileşime girmesine izin vermek için filtreler ve animasyon gibi özellikler kullanır. Bu reklam biçimi Facebook için yenidir, ancak ABD’deki İnternet kullanıcılarının % 63’ü zaten bir AR marka deneyimi denediklerini söylüyor. Facebook AR Hikayeleri reklamları bu sonbaharda açık betaya girecek.

Facebook'ta AR reklamı

Oynatılabilir reklamlar

Bu, etkileşim içeren başka bir yeni reklam biçimidir. İnsanları yaratıcı içeriğinizle etkileşime girmeye teşvik eden bir oyun deneyimi yaratırsınız.

Vans, marka algısını güçlendirmek ve tercih edilirliği artırmak için oynanabilir bir reklam kullandı.

Facebook'ta oynanabilir reklam

Facebook’ta nasıl reklam verilir

Zaten bir Facebook işletme sayfanız varsa (ve yapmanız gerekir), Facebook reklam kampanyanızı oluşturmak için doğrudan Facebook Reklam Yöneticisi veya İşletme Yöneticisine gidebilirsiniz. Henüz bir işletme sayfanız yoksa, önce bir tane oluşturmanız gerekir.

Bu gönderideki Ads Manager adımlarını izleyeceğiz. Business Manager’ı kullanmayı tercih ederseniz.

Adım 1. Hedefinizi seçin

Facebook Reklam Yöneticisi’nde oturum açın ve Kampanyalar sekmesini seçin, ardından yeni bir Facebook reklam kampanyasına başlamak için Oluştur’u tıklayın.

Facebook, reklamınızın başarmasını istediğiniz şeyi temel alan 11 pazarlama hedefi sunar. 

 • Marka bilinirliği : Markanızı yeni bir kitleye tanıtın.
 • Erişim : Reklamınızı hedef kitlenizden olabildiğince çok kişiye gösterin.
 • Trafik : Belirli bir web sayfasına, uygulamaya veya Facebook Messenger sohbetine trafik çekin.
 • Etkileşim : Gönderi etkileşimlerinin veya Sayfa Beğenilerinin sayısını artırmak, etkinliğinize katılımı artırmak veya insanları özel bir teklif almaya teşvik etmek için geniş bir kitleye ulaşın.
 • Uygulama yüklemeleri : Kullanıcıların uygulamanızı yüklemesini sağlayın.
 • Video görüntülemeleri : Videolarınızı daha fazla kişinin izlemesini sağlayın.
 • Potansiyel müşteri oluşturma : Satış huninize yeni potansiyel müşteriler kazanın.
 • Mesajlar : İnsanları Facebook Messenger kullanarak işletmenizle iletişime geçmeye teşvik edin.
 • Dönüşümler : Kullanıcıların web sitenizde (listenize abone olmak veya ürününüzü satın almak gibi), uygulamanızla veya Facebook Messenger’da belirli bir işlem yapmasını sağlayın.
 • Katalog satışları : Kullanıcılara satın almak isteyecekleri ürünlerin reklamlarını göstermek için Facebook reklamlarınızı ürün kataloğunuza bağlayın.
 • Mağaza trafiği : Yakındaki müşterileri gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalara yönlendirin.
Facebook'ta reklam hedefinizi seçme seçeneği

Dayalı bir kampanya hedefini seç Hedeflerinize söz konusu reklama ilişkin. Dönüşüm odaklı hedefler için (satış gibi) işlem başına ödeme yapabileceğinizi, ancak maruz kalma hedefleri (trafik ve görüntülemeler gibi) için gösterimler için ödeme yapacağınızı unutmayın.

Bu örnek için Nişan hedefini seçeceğiz. Sonraki adımlarda gördüğünüz seçeneklerden bazıları, seçtiğiniz hedefe bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir.

Adım 2. Kampanyanızı adlandırın

Facebook reklam kampanyanızı adlandırmak için aşağı kaydırın ve bir A / B ayrık testi oluşturup oluşturmayacağınızı seçin. Bütçe optimizasyonunu açıp açmamayı da seçeceksiniz. Bu seçenek, birden çok reklam kümesi kullanıyorsanız yararlı olabilir, ancak şimdilik kapalı bırakabilirsiniz.

Etkileşimler hedefi için, gönderi etkileşimi, sayfa beğenileri veya etkinlik yanıtlarına odaklanıp odaklanmayacağınızı da seçeceksiniz. Bu örnek için Sayfa beğenilerini seçeceğiz.

Bir Facebook reklamı oluştururken Etkileşim seçeneğini seçme

3. Adım Reklam hesabınızı kurun

Zaten bir hesap oluşturduysanız, yazan bir düğme göreceksiniz. Sonraki adıma geçmek için buna tıklayın.

Ancak, Facebook reklamcılığında yeniyseniz, Reklam Hesabı Oluştur yazan bir düğme göreceksiniz . Bunu tıkladığınızda reklam hesabınızı oluşturmak için bazı önemli ayrıntıları girmeniz istenir. Ülkenizi, tercih ettiğiniz para birimini ve saat dilimini girin, ardından Devam’ı tıklayın.

Akıllıca seçim yapın, çünkü bu seçenekleri daha sonra değiştirmek isterseniz, ayrı bir reklam hesabı oluşturmanız gerekecektir.

Adım 4. Hedef kitlenizi hedefleyin

Bu ekranın üst kısmında, Facebook reklam kampanyanıza bir isim vereceksiniz ve hangi Sayfanın tanıtılacağını seçeceksiniz.

Hangi Facebook Sayfasını tanıtmak istediğinizi seçme seçeneği

Reklamlarınız için hedef kitle oluşturmaya başlamak için aşağı kaydırın.

İlk seçeneğin, Facebook’ta veya Facebook dışında işletmenizle halihazırda etkileşimde bulunan kişilerden oluşan özel bir kitle eklemek olduğunu göreceksiniz. 

Hedef yerinizi, yaşınızı, cinsiyetinizi ve dilinizi seçerek başlayın. Seçimlerinizi yaparken, potansiyel reklam erişiminiz hakkında size fikir veren ekranın sağ tarafındaki kitle boyutu göstergesine dikkat edin.

Ayrıca tahmini bir Sayfa beğenme sayısı göreceksiniz. Daha önce kampanyalar yürüttüyseniz bu tahminler daha doğru olacaktır, çünkü Facebook üzerinde çalışacak daha fazla veri olacaktır. Her zaman bunların garanti değil, tahminler olduğunu unutmayın.

Facebook hedefleme seçeneklerini tahmini kitle boyutuyla gösteren sayfa

Şimdi ayrıntılı hedefleme zamanı. Unutmayın: Etkili hedefleme, YG’yi en üst düzeye çıkarmanın anahtarıdır ve Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanarak kitlenizi hedeflemenin hiçbir yolu yoktur. Burada hedef kitlenizi seçtiğiniz kadar spesifik hale getirmek için iki alanınız var:

 • Ayrıntılı hedefleme : Demografik özelliklere, ilgi alanlarına ve davranışlara göre kişileri özel olarak dahil etmek veya hariç tutmak için bu alanı kullanın. Burada gerçekten spesifik bilgi alabilirsiniz. Örneğin, hem meditasyon hem de yogayla ilgilenen insanları hedefleyebilir, ancak sıcak yogayla ilgilenen kişileri hariç tutabilirsiniz.
 • Bağlantılar : Facebook Sayfanız, uygulamanız veya yönettiğiniz bir etkinlikle mevcut bir bağlantısı olan kişileri hedefleyebilir veya hariç tutabilirsiniz. Örneğin, yeni bir hedef kitleye ulaşmak istiyorsanız, “Sayfanızı beğenen kişileri hariç tutun” seçeneğini belirleyin. Mevcut hayranlara bir teklif veya yeni bir ürün tanıtmak istiyorsanız, markanızı zaten bilen kişilere ulaşmak için “Sayfanızı beğenen kişiler” i seçin. Markanızla daha önce etkileşimde bulunan kişilerin arkadaşlarını da hedeflemeyi seçebilirsiniz.

Adım 5. Facebook reklam yerleşimlerinizi seçin

Reklamlarınızın nerede görüneceğini seçmek için aşağı kaydırın. Facebook reklamcılığında yeniyseniz, en basit seçenek Otomatik Yerleşimleri kullanmaktır. Bu seçeneği seçtiğinizde Facebook, reklamlarınızı en iyi sonuçları alma olasılıkları yüksek olduğunda otomatik olarak Facebook, Instagram, Messenger ve Hedef Kitle Ağı’na yerleştirir.

Daha fazla deneyime sahip olduğunuzda, Facebook reklamlarınızı belirli yerlere yerleştirmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki seçeneklere sahipsiniz:

 • Cihaz türü : Mobil, masaüstü veya her ikisi.
 • Platform : Facebook, Instagram, Audience Network veya Messenger
 • Yerleşimler : Yayınlar, Hikayeler, yayın içi (videolar için), mesajlar, makale içi ve uygulamalar ve siteler (Facebook dışında).
 • Belirli mobil cihazlar ve işletim sistemleri : iOS, Android, özellikli telefonlar veya tüm cihazlar.
Facebook reklam yerleşimleri için seçenekler

Adım 6. Bütçenizi ve planınızı ayarlayın

Ardından, Facebook reklam kampanyanıza ne kadar para harcamak istediğinize karar verirsiniz. Günlük veya ömür boyu bir bütçe seçebilir, ardından reklamınızı gelecekte planlamak istiyorsanız başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini ayarlayabilir veya hemen yayınlamayı seçebilirsiniz.

Ayrıca, isteğe bağlı bir maliyet ve teklif kontrolleri de ekleyebilirsiniz, bu kontroller, genel kampanyanız yerine işlem başına tutarları sınırlar.

Reklam bütçenizi belirleme seçenekleri

Gelişmiş bütçe seçeneklerini kullanarak paranızı nasıl harcamak istediğiniz konusunda oldukça ince ayrıntılara girebilirsiniz.

Bir Facebook reklamı oluştururken gelişmiş bütçe seçenekleri

Reklamınızı yalnızca hedef kitlenizin Facebook’ta olma olasılığının en yüksek olduğu zamanlarda sunmayı seçebileceğinizden, Facebook ücretli reklamlarınızı belirli bir programa göre yayınlamanın bütçenizi harcamanın en verimli yolu olabileceğini unutmayın. Yalnızca reklamınız için bir ömür boyu bütçe oluşturduysanız bir program ayarlayabilirsiniz.

Seçimlerinizi yaptığınızda ve hedef kitle boyutu göstergesinden memnun olduğunuzda Devam’ı tıklayın.

7. Adım Reklamınızı oluşturun

Önce reklam biçiminizi seçin, ardından reklamınız için metin ve medya bileşenlerini girin. Mevcut formatlar, bu sürecin başında seçtiğiniz kampanya hedefine göre değişecektir.

Reklamverenlerin reklam biçimlerini seçtiği ekran

Reklamınızın tüm potansiyel yerleşimler için (mobil, masaüstü haber beslemesi, sağ sütun vb.) İyi görünmesini sağlamak için sayfanın altındaki önizleme aracını kullanın. Seçimlerinizden memnun olduğunuzda, siparişinizi göndermek için yeşil Onayla düğmesini tıklayın, ardından Facebook’tan reklamınızın onaylandığını bildiren bir e-posta almayı bekleyin.

Facebook reklam özellikleri

Resimlerinizi ve videolarınızı Facebook reklamlarına hazırlarken akılda tutulması gereken birçok ayrıntı var. 

Facebook reklamları için metin ve hedef özellikler

En iyi Facebook reklamlarını oluşturmak için önerilen karakter sayılarını aklınızda tutmanız gerekir. Bu metin sınırlarının ötesinde olan her şey kesilecektir.

Ayrıca, yukarıda açıklanan reklam kampanyası hedeflerinin her biri ile hangi tür Facebook reklamlarının çalıştığını anlamanız gerekir.

Resim reklamlar

 • Başlık : 25 karakter
 • Bağlantı açıklaması : 30 karakter
 • Gövde metni : 125 karakter
 • Kampanya hedefleri : Video görüntülemeleri hariç tümü

Video reklamlar

 • Başlık : 25 karakter
 • Bağlantı açıklaması : 30 karakter
 • Gövde metni : 125 karakter
 • Kampanya hedefleri : Katalog satışları hariç tümü

Facebook Hikayeleri reklamları

 • Metin : Belirlenmiş karakter sayısı yok. Reklamın üstünde ve altında 250 piksel metin içermemeyi hedefleyin.
 • Kampanya hedefleri : Katılım, mesajlar, katalog satışları, mağaza trafiği

Atlı karınca reklamlar

 • Başlık : 25 karakter
 • Bağlantı açıklaması : 20 karakter
 • Gövde metni : 125 karakter
 • Kampanya hedefleri : Katılım ve video görüntülemeleri hariç tümü

Slayt gösterisi reklamları

 • Başlık : 25 karakter
 • Bağlantı açıklaması : 30 karakter
 • Gövde metni : 125 karakter
 • Kampanya hedefleri : Hepsi

Koleksiyon reklamları

 • Başlık : 25 karakter
 • Bağlantı açıklaması : n / a
 • Gövde metni : 90 karakter
 • Kampanya hedefleri : Trafik, dönüşümler, katalog satışları, mağaza trafiği

Anında Deneyim reklamları

 • Metin : Her biri 500 kelimeye kadar metin blokları.
 • Kampanya hedefleri : Potansiyel müşteri oluşturma, katalog satışları ve mesajlar hariç tümü

Messenger Gelen Kutusu reklamları

 • Başlık : yok
 • Bağlantı açıklaması : n / a
 • Gövde metni : 125 karakter
 • Kampanya hedefleri : Trafik, uygulama yüklemeleri, dönüşümler, katalog satışları, mesajlar

Facebook reklamları yayınlamak için 5 akıllı ipucu

1. Kitle hedeflemeyle denemeler yapın

Dar bir kitleyle başlayın ve her seferinde bir ilgi alanı kategorisi ekleyerek onu yavaşça genişletin. Örneğin, özellikle “Napa Vadisi şarap turları” ile ilgilenen bir kitleyle başlayabilir ve birkaç hafta sonra bunu genişletebilirsiniz.

“Şarap tadımı”, ardından “yiyecek ve şarap” vb. Ekleyerek başlayabilirsiniz. Bu şekilde, hedef kitlenizi genişletmenin sonuçlarınızı nasıl etkilediğine dair iyi bir fikriniz olur.

Farklı iş hedefleriyle ilgili gruplar için farklı reklamlar oluşturmak üzere kitle hedeflemeyi de kullanabilirsiniz. Örneğin, mevcut müşterilerinizle daha önce işinizi hiç duymamış insanlarla yaptığınızdan farklı bir şekilde konuşabilirsiniz. Mevcut ilişkinize göre de promosyonlar sunabilirsiniz.

Yerel bir işletmeniz varsa, hedef kitlenizi posta kodu veya posta koduna göre hedefleyebilirsiniz. Bu, belirli bir şehir veya mahallenin iyi dönüşüm sağladığını biliyorsanız da yararlıdır.

2. Facebook Pikseli kullanın

Facebook pikseli, Facebook reklam kampanyanız üzerinde büyük bir etkisi olabilecek küçük bir kod parçasıdır. Kodu web sitenize yerleştirdikten sonra, dönüşümleri izlemenize, sitenizdeki bir ürünü görüntüleyen kişilere yeniden pazarlama yapmanıza ve benzer kitleler oluşturmanıza olanak tanır.

Daha gelişmiş Facebook Pixel stratejilerinden bazılarını uygulamaya henüz hazır olmasanız bile, şimdi yüklemelisiniz. Bu şekilde, Facebook reklamlarınızı optimize etmeye başlamaya hazır olduğunuzda izleme ve yeniden pazarlama verileriniz hazır olur.

Şimdi web sitenizde kurmak için Facebook Piksel’i kullanmak için adım adım kılavuzumuzu kullanın.

3. Birinci sınıf fotoğraflar ve videolar kullanın

Sapma nedir biliyor musun? Bulanık fotoğraflar. Veya pikselli fotoğraflar. Veya sizi hasta hissettiren gergin videolar. Sözleriniz elbette önemlidir, ancak görüntüleyenleriniz ilk önce izleyicilerin dikkatini çekecek ve en iyi izlenimi yaratacak şeydir.

4. Her şeyi test edin

Facebook reklamlarınızda neyin işe yarayıp neyin yaramayacağına ilişkin varsayımlar yapmamak önemlidir. Yeni bir şey denediğiniz her seferinde, sizin için en önemli olan metriklerde iyileştirmeler yapıp yapmadığınızı görebilmek için önceki reklamlarınızla karşılaştırmalısınız.

Facebook reklamları için en iyi uygulamalar sürekli değişiyor. Belirli hedef kitleniz için neyin işe yaradığını yalnızca siz bilirsiniz. Ve bu bilgiyi güncel tutmanın tek yolu test etmektir.

5. Performansı izleyin ve optimize edin

Facebook Reklam Yöneticisi kontrol panelinde kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini yakından izleyin. Bir kampanya iyi performans göstermiyorsa, paranızı bunun yerine bir reklama yatırın.

Yeni başlıyorsanız, küçük kitleler ve bütçelerle birkaç reklam yayınlamak mantıklı olabilir. En çok neyin işe yaradığını belirledikten sonra, kazanan reklamı birincil kampanyanız olarak kullanın.

Ayrıca, düşük performans gösteren reklamlarınızdan en iyi performans gösterenlere (başka bir sosyal ağda olsalar bile) yeniden para tahsis edebilirsiniz. Önceden belirlenmiş performans tetikleyicilerine göre bütçeleri otomatik olarak artırın veya yeni kampanyalar başlatın. Ardından otomatik, günlük önerilerle performansı daha da artırın.

Facebook reklam fikirleri

Başlamaya hazırsınız, ancak Facebook reklamlarınızla neyi tanıtmanız gerektiğinden emin değil misiniz? Başlamanız için üç kampanya stratejisi bir araya getirdik. 

Facebook reklam stratejisi 1: Kanıtlanmış bir içeriği video reklama dönüştürün

Her markanın, her ay trafiğin çoğunu çeken birkaç içerik parçası vardır. Bu içeriği kısa bir videoya uyarlamak, en iyi içeriği en iyi Facebook reklamları için yeniden paketlemenin harika bir yolu olabilir.

Videonuzu oluşturmak için, içeriğinizin temel mesajlarını kısa metin ve resimlerle aktarmanın yollarını düşünün. Ardından, videonuzu oluşturmak için bu sosyal video araçlarından birini kullanın veya Facebook Reklam Yöneticisi’nde bir slayt gösterisi video reklamı oluşturun.

Facebook reklam stratejisi 2: Doğrudan satış sağlayın

Tanınmış bir markanız ve iyi bir ürününüz varsa, özellikle de nispeten düşük fiyatlı bir ürününüz varsa, Facebook’un doğrudan satış yapamamasının hiçbir nedeni yoktur.

Profesyonel ipucu : Doğrudan bir Facebook reklamından satışları artırmanın en etkili yollarından biri, ürününüzü satın almayı düşünen kişileri hedeflemektir.

Bir satın alma işlemini tamamlamak için hedeflenen teklifleri, ürün önerilerini veya hatırlatıcıları deneyebilirsiniz. 

Facebook reklam stratejisi 3: Web’in ötesinde düşünün

Facebook reklam stratejinizi çevrimiçi satışlarla sınırlamanız gerekmez. Mağaza trafiği hedefiyle, çevrimdışı satın alma işlemlerini de teşvik edebilirsiniz.

Ayrıca insanları çevrimdışı bir etkinliğe de çekebilirsiniz. Facebook’ta etkinlik yanıtlarını veya daha fazla bilet satmak için trafik veya dönüşüm hedeflerini artırmak için etkileşim hedefini kullanın.

Ya da, insanları mağazanıza veya bayinize ürününüzü şahsen deneyimlemeleri için yönlendirmek için müşteri adayı oluşturma hedefini kullanın – örneğin, bir test sürüşü yoluyla.

Louis Vuitton, İtalya’daki mağaza trafiği hedefini, o ülkedeki sekiz mağazasından birinin belirli bir yarıçapındaki yetişkin müşterileri hedeflemek için kullandı. Reklamlar, Louis Vuitton ürünlerini vurgulamak için en yakın mağaza konumuna bir haritayla birlikte bir döngü biçimi kullandı. 

Louis Vuitton konum hedefli Facebook reklamı

Profesyonel ipucu : Facebook, çevrimdışı dönüşümleri izlemenize olanak tanır, böylece çevrimdışı satışları artıran reklamların etkinliğini anlayabilirsiniz. Bu izleme bilgilerini, markanızla çevrimdışı etkileşimde bulunan kişilerin özel kitlelerini oluşturmak için de kullanabilirsiniz, böylece onları gelecekteki reklamlarla daha da etkili bir şekilde hedefleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Facebookta reklam Facebook Reklam Nasıl Verilir için yorumda bulun

  Facebook Reklam Nasıl Verilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook Reklam Nasıl Verilir için ilk yorumu yapabilirsin.