TIF veya TIFF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

TIF veya TIFF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır? Görüntü dosyalarının birçok farklı biçimi vardır. Her format farklı çalışır ve onu açabilen bir program gerektirir. TIF veya TIFF, diğer formatlardan biraz farklı olan görüntü formatlarından biridir. Bu formatı ilk kez kullanacak bazı kullanıcılar bunun ne tür bir dosya olduğunu ve nasıl açılabileceğini merak etmektedir.

TIF veya TIFF Dosyası nedir?

TIF (veya TIFF) dosyası, yüksek kaliteli grafikler içeren bir görüntü formatıdır. Etiketli Görüntü Biçimi (TIF) veya Etiketli Görüntü Dosyası Biçimi (TIFF) anlamına gelir. Bu biçim genellikle birçok renkli, dijital fotoğraflı görüntüleri saklamak için kullanılır ve katmanlar ve birden çok sayfa desteği içerir. Diğer dosya biçimleri tek bir görüntüyü saklamak için olsa da, TIF biçimi esas olarak birden çok görüntüyü bir dosyada saklamak için kullanılır. Bu format, kanal başına hem 8 hem de 16 biti (BPC) destekler. Bu formatta birden çok görüntüyü taşımak için de kullanışlıdır. Kullanıcıların birden fazla görüntüyü tek bir dosyada tutmasına ve daha sonra gerektiğinde bu görüntüleri düzenlemesine olanak tanır. Bu nedenle, görüntülerin kalitesini korumak için TIF dosyaları normal olarak sıkıştırılmadan bırakılır. Ayrıca, işlevselliği daha da genişletmek için kayıpsız sıkıştırma seçeneklerinden ikisini sağlar.

Ancak bu formatın boyutu çok büyük olacak ve bu bir kullanıcı için bir dezavantaj olacaktır. Dosyanın boyutu, sıkıştırıldığında bile büyük olacaktır.

TIF Dosyası Nasıl Açılır

Bu biçim, açılırken diğer görüntü biçimleriyle hemen hemen aynıdır. Bu dosyayı açmak için bir resim düzenleyici veya görüntüleyici gerekir. Aynı zamanda, kullanıcının bu özel formatın açılması ihtiyacına da bağlıdır. Bir programın veya web sitesinin TIF dosyasını açamayacağı ve kullanıcının TIF dosyasını başka bir biçime dönüştürmesi gereken birkaç durum vardır. Kullanıcıların çoğu bu yönteme zaten aşinadır, ancak bundan emin değildir.

Windows’ta bir TIF Dosyası Açma

TIF dosyanız yalnızca basit bir resimse, çoğu uygulamada açabilirsiniz. Windows’ta bu biçimi Windows fotoğraf görüntüleyicideFotoğraflar ve Paint programlarında açabilirsiniz. Ancak Photoshop , IllustratorCorelDraw ve benzeri üçüncü taraf uygulamalarında da açabilirsiniz.

TIF dosyasını açmak için, kullanıcının TIF dosyasına sağ tıklaması ve Birlikte  işlevini seçmesi gerekir. Listede TIF dosyanızı açabilen tüm programları bulabileceksiniz. Başka bir uygulama seç seçeneğine tıklayarak başka bir programı da seçebilirsiniz.

Ancak, TIF dosyanız coğrafi veya kartografik veriler içeren jeo-uzamsal bir görüntü ise. Ardından, dosyayı düzenlemenize yardımcı olabilecek uygulamaları kullanmanız gerekir. Uygulamalardan bazıları Geosoft Oasis MontajMATLABGDAL vb. Açmaya çalışmadan önce ne tür bir TIF dosyasına sahip olduğunuzu kontrol ettiğinizden emin olun.

Android’de bir TIF Dosyası Açma

Android, bir TIF dosyasını açmak için herhangi bir varsayılan uygulamaya sahip olmayacaktır. Ancak, Google Play Store’dan TIF dosyalarını açabilen bir uygulamayı kolayca indirebilirsiniz. Bu yöntemde, Android’de bir TIF dosyasını açma adımlarını size göstereceğiz. Sadece görüntüyü görüntülemek için bir görüntüleyici uygulaması kullanacağız. Resmi düzenlemek için bir düzenleme uygulaması da bulabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Telefonunuzdaki Google Play Store simgesine dokunun ve Multi-TIFF Viewer Free uygulamasını arayın. Telefonunuza kurun ve açın.
  2. Uygulama sözleşmelerini kabul edin ve telefonunuzdaki dosyalarınıza erişmesine izin verin. Şimdi ekrandaki Dosyayı Aç düğmesine dokunun. Depolamanızı seçin ve TIF dosya konumuna gidi . Açmak için TIF dosyasına dokunun.
  3. Sonunda Android telefonunuzda sizin için TIF dosyasını açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. TFF dosyası açma TIF veya TIFF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır? için yorumda bulun

    TIF veya TIFF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak TIF veya TIFF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır? için ilk yorumu yapabilirsin.