Eklenti olmadan WordPress’te Tablo Nasıl Oluşturulur

5 dk okuma süresi

Eklenti olmadan WordPress’te Tablo Nasıl Oluşturulur WordPress kullanan çoğu kişi, sayfanıza tablo eklemenin yerel bir yolu olmadığını bilir. WordPress’e tablo eklemek için TablePress gibi üçüncü taraf eklentileri kullanabilirsiniz, ancak bunu yapmanın en etkili yolu bu değildir. Eklentiler sadece web sayfanızı yavaşlatmakla kalmaz aynı zamanda kaynak kodunu da karmaşıklaştırır. Neyse ki,  bir eklenti kullanmadan WordPress’te tablo oluşturmak için birden fazla yol vardır. Haydi gelin bunları birlikte kontrol edelim.

Eklenti olmadan WordPress Tablo oluşturma

1. Google Dokümanları kullanma

Yazımın ilk taslaklarını oluşturmak için Google docs’u kullanıyorum, çünkü yalnızca WordPress’ten daha duyarlı değil, aynı zamanda diğer yazarlarla işbirliği yapmamı sağlıyor. Ve neyse ki, Google Dokümanlar da yerleşik bir Tablolar özelliğine sahiptir. Tek yapmanız gereken Google Dokümanlar ‘da bir tablo oluşturmak, istediğiniz şekilde biçimlendirmek ve daha sonra tabloyu Google dokümanlarından WordPress’in Görsel Düzenleyicisine yapıştırmaktır. Evet, bu kadar basit Bunu detaylı olarak görelim.

Google Dokümanlar sayfanıza gidin ve menü çubuğundaki Ekle düğmesini tıklayınMasaya tıklayın ve masanızın boyutunu seçin. 20 × 20 hücreye kadar bir tablo seçebilirsiniz ve sanırım bu fazlasıyla yeterli.

Boyutu seçtikten sonra, tablo Google Dokümanlar Sayfasında görünür. Boş bir tablonuz olduğunda, Google Dokümanlar editöründe doldurmaya başlamanızı tavsiye ederim. Bunun nedeni, Google Dokümanlar’daki satırları / sütunları kolayca güncelleyebilirsiniz; bu, daha sonra WordPress’e taşındıktan sonra mümkün olmayacaktır.

Google Dokümanlar’a satır ve sütun eklemek için. Tablodaki bir hücreye sağ tıkladığınızda, hücrenin sola ve sağına satır / sütun eklemek için çeşitli seçenekler görürsünüz.

İşiniz bittiğinde,   klavyedeki fareyi veya ok tuşlarını kullanarak alanı seçerek tabloyu kopyalayın ve WordPress’in Görsel düzenleyicisine yapıştırın.

Otomatik olarak bir Eklenti, oldukça güzel şeyler için ihtiyaç duymadan bir Masa oluşturur. WordPress düzenleyicide tablonun köşesine dokunarak sayfanızın düzeniyle eşleşmesi için tablonun tamamını yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Sınırlamalar

Google Dokümanlar tablo yöntemi çok kolay olsa da, bazı sınırlamalar vardır. Sen olamaz bireysel hücrelerin, renk boyutunu değiştirmek ve tablo değildir duyarlı  hem de. Yani, tablonuz mobil cihazlara tam oturmaz ve sayfa sınırlarını aşmaz. Bir sonraki yöntem bu sorunu düzeltir.

2. Çevrimiçi tablo oluşturucuyu kullanma

Dediğim gibi, bir tablo eklemek için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz ve birçok iyi çevrimiçi tablo üreticisi vardır. Bu çevrimiçi tablo düzenleyicileri, büyük ve karmaşık bir tabloyla çalışırken yararlıdır. Yapmanız gereken tek şey, sizin için doğru bir çevrimiçi tablo üreticisi bulmak, tablo boyutlarını ayarlamak, tablo içeriğini girmek ve içeriği WordPress editörüne kopyalamak.

Tüm çevrimiçi masa jeneratörleri iyi çalışıyor ve ben kişisel olarak Duyarlı Masa Üreticisi’ni seviyorum, çünkü basit bir düzen ve hızlı bir ön izleme yan yana sunuyor. Ve en iyi bölüm, tüm tabloların yanıt vermesidir, yani ekran tam içeriği görüntülemek için çok küçükse, tablo yatay bir kaydırma çubuğu görüntüler.

Verileri manuel olarak girebilir, bir excel sayfasından yapıştırabilir veya bir HTML tablo kodu yapıştırabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Bu örnek için el ile yapacağız. Başlamak için, ana sayfada Veri Gir seçeneğini tıklatın ve tablo boyutunu seçin ve ardından hücrelere tablo içeriği girme. İlk Satır / Sütunu tablo başlığı olarak tutmak için bir kontrol listesi şeklinde daha fazla seçenek elde edersiniz.

Değişiklikleri yaptıktan ve masadan memnun olduğunuzda Sayfayı aşağı kaydırın ve sayfanızın HTML Çıktısını panonuza kopyalayın.

Sonra, bu tabloyu eklemek istediğiniz WordPress gönderisine gidin, HTML metin düzenleyicisine geçmek için Metin sekmesini tıklayın. Şimdi, WordPress düzenleyicisine yapıştırmanız ve değişiklikleri kaydetmeniz yeterli. Masanız sayfada görünecek ve ekran boyutuna göre ayarlanacaktır.

Editördeki masa biraz şaşırmış görünüyor ama sorun değil. Sayfayı kaydettikten sonra, sayfa boyutlarına adapte olur. Ekran boyutu küçüldükçe tablo küçülür. Tablonuzdaki cihazların hiçbirindeki sayfa düzenini bozmayacağından emin olabilirsiniz.

3. Başka Bir Çevrimiçi Masa Üreticisi

Son olarak, Rapidtables’ı da kullanabilirsiniz, öncekinden daha fazla kişiselleştirme sunar. Bu tablo oluşturucu, HTML kodunu oluşturur, böylece kodlama uzmanlığına çok ihtiyaç duymaz, sadece sayfanızın koduna kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Adımları izler ve tablomuzu oluşturur, arka plan rengini, kenarlık rengini, kenarlığı, stili, dolguyu vb. Özelleştirebilirsiniz. Özel tablonuzu oluşturduktan sonra, içeriği WordPress editörüne kopyalayın.

Tablo aşağıdaki şekle benziyor ve tüm özel parametrelere sahip. Sonuçları editörde göremeyebilirsiniz, ancak önizlemeyi kontrol ederseniz güncellenmiş tabloyu görürsünüz.

Eklenti olmadan WordPress’te Tablo Oluşturmanın En İyi Yolu?

Bunlar, Eklenti kullanmadan WordPress’e bir tablo ekleyebileceğimiz birkaç yöntemdi. Artık, tablo oluşturmak için hızlı bir araca ihtiyacınız varsa Google dokümanları kullanabilirsiniz. Bundan daha kolay olamaz. Duyarlı masa üreticisi, farklı ekran boyutlarına adapte olan bir masa istediğinizde özellikle önerilir. Rapidtables, duyarlı olmasa da, daha fazla kişiselleştirme seçeneği elde ediyorsun. Hangi yöntemi kullanacağınıza karar verebilir ve yorumlarda bize söyleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x