Bluetooth Eşleştirme Sorunlarını

Bluetooth Eşleştirme Sorunlarını Bluetooth, telefonunuz ve kulaklıklarınız , medya sürücünüz hoparlörler veya iPad’iniz ve klavyeniz gibi iki cihaz arasında kablosuz olarak veri aktarımı yapmanın popüler bir yöntemidir. Bluetooth Özel İlgi Grubuna göre, dünyanın en yaygın kullanılan kablosuz teknolojilerinden biridir. Geçen yıl sadece 3 milyardan fazla Bluetooth ürünü satıldı ve bu rakam önümüzdeki üç yıl içinde neredeyse ikiye katlanacak.

Bluetooth çihazlar çalışıncasizcede harika değil mi? Burada eşleştirme sorunlarının yanı sıra, bunlarla ilgili neler yapabileceğinize dair tavsiyelerin ve bazı yaygın nedenlerin neşer olduğunu sizlerle beraber inceliyelim.

Bluetooth eşleşmeleri neden başarısız?

Bluetooth, düzgün çalışması için hem donanım hem de yazılıma bağlıdır. Dolayısıyla, cihazlarınız ortak bir Bluetooth dili konuşamıyorsa, bağlantı kuramayacaktır.

Genel olarak, Bluetooth geriye dönük olarak uyumludur: Geçen yıl açıklanan Bluetooth 5 standardını destekleyen Bluetooth aygıtları, 2007 yılında başlatılan eski Bluetooth 2.1 kullanan aygıtlarla eşleştirilebiliyor olmalıdır.

İstisnalar, Bluetooth Smart, daha eskiden daha farklı bir protokolde çalışan veya “Klasik” Bluetooth cihazlarda çalışan düşük enerjili bir sürüm kullanan aygıtlardır. Bluetooth Smart cihazları, geriye dönük uyumlu değildir ve Klasik Bluetooth’u destekleyen eski cihazları tanımayacaktır (veya eşleştirmeyecektir). (Örneğin, Bluetooth 3.0’ı destekleyen eski bir Sony Ericsson telefon Bluetooth Smart cihazına bağlanamaz.)

Ancak, bir aygıt Bluetooth 4.0’ı (bazı durumlarda), 4.2 (çoğu durumda) veya 5.0’ı (çoğu durumda) desteklerse, hem Bluetooth Smart hem de Classic’i tanımalıdır. Bluetooth 4.0 cihazları resmi olarak Bluetooth Smart Ready olarak etiketlenir. Bluetooth 4.2 ve 5 durumunda, bekleniyor.

Bluetooth Smart’ı yaygın olarak kullanan araçlar, fitness bantları veya kalp hızı monitörleri gibi kişisel sağlık araçlarını içerir. Bu araçlar yalnızca Bluetooth Smart kullanan bir akıllı telefon veya tabletle eşleştirilecek – veya Bluetooth Smart Ready.

Çoğu akıllı telefon Bluetooth Smart uyumludur. Bu, iOS 7’yi çalıştıran iPhone’ları ve 4.3 veya daha yeni, Android Phone 8.1 cihazlarını ve tüm BlackBerry 10 cihazlarını çalıştıran yeni Android telefonlarını içerir. Telefonunuzun işletim sisteminin en son sürümünü çalıştırdığından emin olun – ancak cihazınız nispeten güncel yazılımı çalıştırmak için yeterince yeni değilse, söz konusu fitness bandıyla eşleştiremeyebilirsiniz.

Cihazlar ayrıca belirli Bluetooth profilleri ile gelir. Bluetooth, ortak dil bağlantı aygıtlarıysa, bir profili belirli bir kullanımla ilişkili bir lehçe olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, bir kamera bir fare ve bir kamera bağlayamayacaksınız çünkü bir kamera İnsan Arabirimi Aygıt Profilini desteklemiyor. Ancak hem cep telefonu hem de kablosuz kulaklık Eller Serbest Profili destekliyorsa, bunları eşleştirebilmeniz gerekir.

Ancak, eşleştirme hatası kullanıcı hatasıyla ilgiliyse, cihazlarınızı mutlu bir şekilde birbirleriyle iletişim kurmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Eşleme hatalarıyla ilgili neler yapabilirsiniz?

1.   Bluetooth’un açık olduğundan emin olun.  Telefonunuzun ekranının üstündeki küçük Bluetooth sembolünü görmelisiniz. Yapmazsanız, etkinleştirmek için ayarlara gidin.

2. Cihazınızın hangi eşleştirme işlemini yaptığını belirleyin.  Cihazları eşleştirme işlemi değişebilir. Bazen, örneğin, telefonunuza bir kod dokunarak içerir. Diğer zamanlarda, telefonunuzu fiziksel olarak eşlemek istediğiniz cihaza dokunabilirsiniz. Veya Bose SoundLink durumunda, sadece bir telefonla eşleştirmek için hoparlörde bir tuşa basmanız yeterlidir.

Bir cihazı nasıl eşleştireceğinizden emin değilseniz, kullanım kılavuzuna bakın; genellikle online arama yaparak bulabilirsiniz.

3. keşfedilebilir modu açın.  Ahizesiz arama, mesajlaşma ve navigasyonun keyfini çıkarabilmeniz için telefonunuzu arabanızın bilgi-eğlence sistemi ile eşleştirmek istediğinizi varsayalım. Öncelikle, telefonunuzun ayarlarına gidin ve Bluetooth’a dokunun; Bunu yaparken telefonu araca görünür yapar. Ardından, cihazı aramasını sağlamak için, aracınızın bilgi ve eğlence sistemi üzerindeki düğmelere, genellikle direksiyon simidine veya orta göbeğe bastırın.

Telefonunuzu bulduğunda, araç onaylamak veya telefonunuza girmek için ihtiyacınız olan sayısal bir kod isteyebilir. Bunu yaptıktan sonra, cihazlar eşleştirilmelidir. Telefonunuzu unutmayın veya arabanız birkaç dakika için sadece keşfedilebilir modda kalabilir; Çok uzun sürerse, baştan başlamanız gerekecek.

4. İki cihazın birbirine yakın olduğundan emin olun.  Birinin bir klavyeyle bir klavyeyi eşleştirmeye çalışabileceğini düşünmüyorsanız da, ikisi birbirinin hemen yanında oturmuyorsa, eşleştirmeye çalıştığınız tüm aygıtların beş metre içinde olduğundan emin olmanız gerekir. Bir diğerinin

5. Cihazları kapatın ve tekrar açın.  Yumuşak sıfırlama bazen bir sorunu çözebilir. Telefonlarda, bunu yapmanın kolay bir yolu uçak moduna girip çıkmaktır.

6. Muhtemel müdahaleleri kapatın.  Sadık Bluetooth hoparlörünün genellikle sizin ortağınız yerine akıllı telefonunuzun akıllı telefonuna bağlandığını varsayalım. Telefonunuzu hoparlörle eşleştirme konusunda sorun yaşıyorsanız, hoparlörün normal bağlantısını etkinleştirmeye çalışmasından kaynaklanabilir. Bazı eski cihazlar çok basit. Sadece eşleştirdikleri son şeyle bağlantı kurmaya çalışırlar. Bir Bluetooth cihazı daha önce başka bir şeyle eşleştirilmişse, diğer gadget’ı kapatın.

7. Eşleştirmeye çalıştığınız her iki aygıtı da şarj edin . Bazı cihazlar, pil seviyesi çok düşük olduğunda Bluetooth’u kapatabilecek akıllı güç yönetimine sahiptir. Telefonunuz eşleşmiyorsa, eşleştirmeye çalıştığınız cihazın ve yeterince meyve suyu olduğundan emin olun.

8. Bir telefonu bir telefondan silin ve yeniden bulun.  Telefonunuz bir cihaz görürse ancak veri almıyorsa, bazen sıfırdan başlamanıza yardımcı olur. IOS ayarlarında, bir adama dokunarak adını kaldırabilir ve ardından Bu Cihazı Unuttabilirsiniz. Android ayarlarında, bir cihazın adına, ardından Unpair’e dokunun. Bir cihazı çıkardıktan sonra, bu listede 1. adımdan başlayın.

9. Wi-Fi yönlendiriciden uzaklaşın. Başarılı eşleştirmenin olası bir başka engeli, Wi-Fi yönlendiriciniz gibi, aynı spektrumu kullanan cihazlardan kaynaklanan girişimdir. “Wi-Fi bununla başa çıkmak için tasarlandı, ancak cihazlarınızı doğrudan yönlendiricinin üzerinde kullanmak iyi bir fikir olmayabilir,” diyor Powell.

10. Bir USB 3.0 bağlantı noktasından uzaklaşın. Powell, “USB 3.0’dan gelen parazit de mümkündür” diyor. Örneğin, daha yeni dizüstü bilgisayarlar genellikle daha yüksek hızlı USB 3.0 bağlantı noktasına sahiptir, bu nedenle bağlantı yoksa Bluetooth aygıtlarınızı bilgisayardan eşleştirmeyi deneyin.

11. Eşleştirmek istediğiniz cihazların birbiriyle bağlantı sağlayacak şekilde tasarlandığından emin olun.  Bir kulaklık, hoparlör, fare, klavye, kamera veya başka bir şey olsun, cihazınızın neyle bağlanabileceğini belirten belirli bir profili var. Emin değilseniz, kullanım kılavuzunu kontrol edin.

12. Bir sürücü indirin.  PC’nizle bir şeyleri eşleştirmekte sorun yaşıyorsanız, doğru sürücünüzde eksik olabilirsiniz. Bunu anlamanın en kolay yolu, “sürücü” kelimesiyle eşleştirmeye çalıştığınız cihazın adı için çevrimiçi bir arama yapmaktır.

13. Donanımın yazılımını güncelleyin. Bazı otomotiv ses sistemlerinin telefonlarla eşleşmediği biliniyor, çünkü bu sistemdeki Bluetooth sürücüleri Bluetooth 4.0 ile çalışmadı. Donanımınız için en son bellenimi nasıl alacağınızdan emin değilseniz, cihaz üreticisine danışın.

14. Cihazlar arasında paylaşılan verileri sınırlayın. Android ve Windows cihazları, cihazlar arasında paylaştığınız bilgileri seçmenizi sağlar. Örneğin, telefon sesini, medya sesini, kişileri ve metin mesajlarını arabanızla paylaşmayı seçebilirsiniz. Tüm verileri paylaşmanız gerekmiyorsa, bir veya daha fazla bilgi türünün seçimini kaldırmak, aygıtların eşleşmesini sağlayabilir.

Android cihazlar için Ayarlar> Bluetooth’a gidin ve cihazı seçin. Seçecek seçenekler varsa, görünürler. Windows için, Denetim Masası> Donanım ve Ses> Aygıtlar ve Yazıcılar’a gidin ve söz konusu Bluetooth cihazına sağ tıklayın. Sonra paylaşılacak bilgi türlerini seçmek için Hizmetler sekmesini seçin.

15. Blutooth önbelleğini temizleyin (yalnızca Android) . Bazen uygulamalar Bluetooth işlemlerini engeller ve önbelleği temizlemek sorunu çözebilir. Git Ayarlar> Yedekle ve yeniden başlat> Ağ ayarlarını sıfırla.

Tüm kablosuz cihazlar Bluetooth kullanmaz

Tüm kablosuz cihazların Bluetooth kullanmadığını unutmayın. Alternatifler Kablosuz Gigabit özellikleri, Kablosuz HD, ANT +, ZigBee, NFC ve Wi-Fi Direct içerir. Bu diğer teknolojiler genellikle telefon, tablet veya PC’nizle bir takım ek donanımlar olmadan çalışmayacaktır.

Bu kılavuzun Bluetooth eşleştirme sorunlarına size yardımcı olacağını umuyoruz. Unuttuğumuz başka yöntemler varsa, aşağıdaki yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hülya dedi ki:

  Merhaba benim Samsung Level U kulaklığı var kulaklığı telefona bağlamak istediğimde telefon kulaklığı görmüyor ne yapmam gerekiyor.

  • Hakan kurt dedi ki:

   Öncelikle Samsung Level U cihazısınız şarjının olduğundan emin olun ( şarj için taktığınızda aşığının mavi olduğunda emin olun). Şarjınız varsa üretici sitesindeki talimatları okuyun ( http://www.samsung.com/tr/support/skp/faq/1115947 ) eğer ki sorununuz devam ederse cihazınızı açın ve telefonunuzun bluetooth undan arama yaparken cihazı görmüyorsa Samsung Level U arama cevaplama ve ret etme düğmesine basılı tutun cihaz bağlanacaktır.

 2. Hülya dedi ki:

  Hakan bey ilginiz için çok teşekkür ederim dediğiniz arama cevaplama ve ret etme düğmesine basılı tutunda kendiliğinden bağlandı çok teşekkür ederim.

 3. ömer caner dedi ki:

  Merhabalar;
  yunteng bloutut selfie çubuğu aldım telefonum samsun A7. Telefon bloutut cihazı görüyor ancak eşleştirilemedi diyor ne yaptımsa ne ettimse eşleşmedi…diğer samsung telefonlarda hatta ıphone marka tüm telefonlara eşleşti ancak benim samsun A7 cihazımla eşleşmedi..Lütfen bu konuda yardımcı olursanız sevinirm.