Android’de gizli mod nasıl kullanılır?

Android’de gizli mod nasıl kullanılır? Google Chrome tarayıcısını kullanarak gizli modda gezinmeniz mümkün. Chrome’un bu özelliğini kullandığınızda ziyaret edilen sayfalar internet geçmişine kaydedilmez ve site bilgileri telefona indirilmez.

Google Chrome’da ziyaret ettiğiniz sitelerin telefona kaydedilmemesi, başkalarının telefonunuzu karıştırdığını düşünüyorsanız bu konudaki endişenizi gidermek istemeniz, web site çerez, önbellek, form doldurma, şifre bilgilerinin oluşturulmaması, Chrome eklentilerinin devre dışı bırakılması gibi istekleriniz var ise gizli modu kullanabilirsiniz. Gizli modu nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız makaleyi okumaya devam edin.

Android’de gizli mod u nasıl etkinleştiririm?

Gizli mod olarak da bilinen gizli taramayı kullanmak Android’de çok kolaydır, ancak cihazlar ve tarayıcılarda farklılık gösterebilir. Chrome’da bunu nasıl yapacağınız:

Gizli modu açmak için:

 • Chrome’u açın, daha fazla seçenek için sağ üstteki üç nokta simgesine ve ardından Yeni gizli sekmesine dokunun .
 • İsterseniz, bir kerede birden çok gizli sekme açabilirsiniz.

Gizli modu kapatmak için:

 • Sekmelerinizi açmak için sağ üstteki kare simgesine dokunun, ardından her bir gizli sekmeyi tek tek kapatın veya üç noktaya dokunun ve tümünü kapatmak için Gizli sekmeleri kapat’ı seçin .
 • İnsanların onları bulmasını engellemek için gizli pencereleri kapatmak isteyeceksiniz.
AndroidPIT gizli mod özel tarama ekran görüntüsü

Telefonunuza önceden yüklenmiş olan genel varsayılan tarayıcı da bir gizli moda sahip olabilir. Örneğin, Samsung Galaxy S9’un Samsung İnternet tarayıcısında bir Gizli modu var. Kullanmak için Sekmeler simgesine, ardından Sesi Aç’a dokunun, şifreyle devam edin veya şifreniz olmadan devam edin. Kapatmak için Sekmelerinize geri dönün ve Sesi Kapat’a dokunun .

Popüler açık kaynaklı tarayıcı Firefox ayrıca gizli göz atmayı da destekler. İşte nasıl çalışır:

 • Boş, özel bir sekme açmak için: Firefox Menüsü düğmesine (bazı aygıtlarda veya tarayıcının sağ üst köşesinde ekranın altında), ardından Yeni Özel Sekme’ye dokunun  .
 • Bir bağlantıyı özel bir sekmede açmak için: Bir menüyü açmak için bir bağlantıya uzun basın ve Özel Sekmede Bağlantıyı aç’ı seçin  .
 • Açık özel sekmeleri görüntülemek için: Ekranınızın üst kısmındaki sekme simgesine ve ardından Özel Tarama’da açtığınız siteleri görüntülemek için maske simgesine dokunun.
 • Bir sekmeyi kapatmak için kapatmak istediğiniz sekmenin yanındaki X işaretine dokunun. Tüm açık sekmeleri, menü düğmesine ve ardından Özel Sekmeleri Kapat’a dokunarak da kapatabilirsiniz  .

1. Hesaplarınıza giriş yapmak için Neden gizli Mod kullanmak isteye bilirsiniz?

Tarayıcılar genellikle giriş yapma ve özel bilgisayarlarda daha kolay giriş yapmak için şifreleri ve giriş bilgilerini kaydetmek isterler.

Her zaman biraz dijital takip yapmak isteyen Facebook’a giriş yapmak zorunda olmak mantıklı geliyor. Ama bir akıllı telefon üzerinde bu farklı. Telefonlar paylaşılır, takas edilir ve bazen çalınır.

Gizli moddayken çeşitli hesaplarınıza giriş yapmak, tarayıcının oturum açma bilgilerinizi veya form verilerinizi kaydedemeyeceği anlamına gelir. Bu, başkalarının cihazında kendi hesaplarınızda oturum açarsanız, orada da özel bir tarama seçeneği seçmeniz gerektiği anlamına gelir!

2. Reklamcılık tarafından hedeflenmeyi istemediğinizde

Özel göz atma, reklamların görünmesini engellemez, ancak aramalarınızın önceki arama alışkanlıklarınızdan etkilenmeyeceği anlamına gelir. Google, reklamları ve tanıtım materyallerini özellikle size hedeflemek için tüm yerlerden veri toplar. Bunu önlemek ve “saf” bir arama yapmak isterseniz, özel bir göz atma yolu vardır.

3. Aynı anda birden fazla hesap kullanmak istediğinizde

İki Google hesabınız var mı? Her ikisine de aynı anda giriş yapmak ister misiniz? Tek bir normal tarayıcı sekmesi ve bir gizli tarayıcı sekmesi açın.

4. Özel bir şey araştırmak istediğinizde

Bu herhangi bir sebepten dolayı olabilir. Belki bir hediye alışverişi yapmak veya gizli bir şey araştırmak ister misiniz? Özel olarak göz atmak, arama alışkanlıklarınızı, telefonunuzu aldıklarında keşfetme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak, yalnızca işiniz bittiğinde tarayıcı pencerenizi kapatmayı unuttuysanız.

5. Test ve hata ayıklama için

Web sitesi testleri veya hata ayıklama yazılımlarını çalıştırmaya çalışırken önbellek ve çerez verilerinizin etkilerinden endişe ediyorsanız, oturumunuzu özel modda yürütmek, temiz bir kullanıcı deneyimine sahip olacaktır.

İşte orada, özel göz atmanın faydaları. Daha güvenli ve daha özel olmak istiyorsanız, göz attığınız konumu gizleyen bir VPN’yi deneyebilirsiniz .

Android’de özel göz atma modunu kullanıyor musunuz? Hangi tarayıcıyı tercih ediyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Android’de gizli mod nasıl kullanılır? için yorumda bulun

  Android’de gizli mod nasıl kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android’de gizli mod nasıl kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.