Bilgisayarda Bluetooth Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayarda Bluetooth Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir? Bluetooth, yakındaki cihazları bağlamanıza izin veren bir kablosuz teknolojidir. En yeni dizüstü bilgisayarların çoğumda zaten yüklenmiş Bluetooth donanımıyla gelir, ancak bilgisayarınız eski ise veya bir masaüstü kullanıyorsanız, Bluetooth olma ihtimali daha düşük olur. Bilgisayarınızın Bluetooth özellikli olup olmadığının öğremeniz için adımlar aşağıda açıklanmıştır bakın.

 Windows yazılım tabanlı cihazlar için

 1. Aygıt Yöneticisi’ni açın. Bluetooth, bir bilgisayarda çalışmaya başlamadan önce belirli bir donanım gerektirir. Çoğu dizüstü bilgisayar Bluetooth’la birlikte gelirken, birçok masaüstü bilgisayarlar da ne yazık ki dalili olarak gelmiyor. Aygıt Yöneticisi, bilgisayarınızın içerdiği tüm donanımları listeler ve Bluetooth donanımının yüklü olup olmadığını görmenizi sağlar. Aygıt Yöneticisine hızlı erişim, Windows’un her sürümü için biraz farklıdır:

  • Windows 8 –  Win+X tuşlarına basın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
  • Windows 7 / Vista – Başlat Menüsüne tıklayın Device Managerve Arama kutusuna yazın. Sonuçlardan seçin.
  • Windows XP – Başlat Menüsüne tıklayın ve Bilgisayarım’a sağ tıklayın. Özellikler’i seçin ve ardından Donanım sekmesini tıklayın. Aygıt Yöneticisi düğmesini.
  • Not: Sistem Tepsinizde bir Bluetooth sembolü varsa, Bluetooth donanımınız kurulu ve aktif durumdadır.
 2. Bluetooth Radyoları kategorisine bakın. Varsayılan olarak, aygıt yöneticisi, Disk sürücüleri, Ekran Bağdaştırıcıları, İşlemciler vb. Gibi ekli aygıtların tüm kategorilerini göstererek bilgisayarınızın genişlemesini sağlamalıdır. Bluetooth Radyoları kategorisine bakın. Kategoriler alfabetik olarak sıralanmıştır, bu yüzden en üste doğru olmalıdır. Bu kategoriyi görüyorsanız, Bluetooth var demektir.

  • Donanımın doğru çalıştığından emin olmak için kategoriyi genişletin. Donanım üzerinde sarı bir ünlem işareti varsa, Bluetooth çalışmaya başlamadan önce uygun sürücüleri yüklemeniz gerekebilir .
  • Bluetooth donanımı yüklü değilse, Hepsiburada veya birkaç diğer perakendeciden sadece 40 60 TL arası  Bluetooth USB adaptör satın alabilirsiniz . Kurulum, yedek bir USB portuna takmak kadar basittir.
   “Ağ bağdaştırıcıları” kategorisine bakın. Bluetooth Radyoları kategorisini göremiyorsanız, Bluetooth adaptörünüzü “Ağ adaptörleri” kategorisinde bulabilirsiniz. Bu normalde kablosuz veya kablolu ağlara bağlanmak için kullandığınız ağ kartınızı içerir. “Bluetooth” kelimelerini içeren tüm girişleri bulun.
 3. Bluetooth cihazlarınızı kullanın. Bluetooth’un mevcut olduğunu kontrol ettikten sonra, Bluetooth cihazlarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mac OS X yazılım tabanlı cihazlar için

  • Apple menüsünü tıklayın ve ” Mac Hakkında” yı seçin.
   “Bu Mac Hakkında” yı açın. Çoğu Mac bilgisayar Bluetooth yüklüdür. Bluetooth yüklü ve etkinleştirilmişse, ekranınızın sağ üst köşesinde Bluetooth logosunu göreceksiniz. Logoyu görmüyorsanız, uygun donanıma sahip olduğunuzdan emin olmak için kontrol edebilirsiniz.
  • Bluetooth seçeneği kullanılamıyorsa veya tıklattığınızda hiçbir şey görünmezse, yüklü herhangi bir Bluetooth donanımınız yoktur demektir. Hepsiburada N11 veya diğer perakendeciler için sadece 40 60 TL arası  Bluetooth USB adaptör satın alabilirsiniz
   “Daha Fazla Bilgi” yi tıklayın. Bu, Mac bilgisayarınızdaki tüm donanım, ağ protokolleri ve yazılımları görüntüleyen yeni bir pencere açacaktır. Donanım kategorisinin genişletilmiş olduğundan emin olun ve Bluetooth girişini arayın.
 1. Sistem Tercihleri ​​penceresini kullanın. Sistem tercihleri ​​penceresinden de Bluetooth özelliğini kontrol edebilirsiniz. Apple menüsünü tıklayın ve “Sistem Tercihleri” ni seçin. Bluetooth’u “Donanım” veya “İnternet ve Kablosuz” bölümünde arayın.
 2. Bluetooth cihazlarınızı kullanın. Bluetooth’un mevcut olduğunu kontrol ettikten sonra, Bluetooth cihazlarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bilgisayarda Bluetooth Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir? için yorumda bulun

  Bilgisayarda Bluetooth Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bilgisayarda Bluetooth Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir? için ilk yorumu yapabilirsin.