Bilgisayar Monitörü Ekran Sorunları

8 dk okuma süresi

Bilgisayar Monitörü Ekran Sorunları Bilgisayar monitör ekranları dünya çapında milyarlarca kişi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta birçok kişi kişisel bilgisayarlarına (PC) veya dizüstü bilgisayarlarına ikinci bir monitör takmayı sever. Temel olarak, bu monitörleri kullanmak çok kolay ve basittir. Tek yapmanız gereken monitörü doğru bir şekilde takmak ve sisteminizin onu algıladığından emin olmaktır. Monitörünüz düzgün çalışmaya başlayacak. Ancak bu, bilgisayarınızın monitör ekranlarında herhangi bir sorun yaşamadığınız sürece çalışır.

Monitörünüzün yardımıyla önemli bir sunum yapacağınızı veya katılmanız gereken önemli bir video konferansınız olduğunu hayal edin. Bilgisayar monitörünüzde o sırada bazı görüntü sorunları varsa nasıl hissederdiniz? Sinirli, değil mi? Ancak monitör ekran sorunlarınızı kolayca çözebileceğiniz için artık depresyona girmenize veya hayal kırıklığına uğramanıza gerek yok. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, bir monitör sorun giderme uzmanı olmak için makalenin tamamını okuyun

Bilgisayar Monitörü Ekran Sorunları Nasıl Onarılır

Monitör ekranlarıyla ilgili bazı genel sorunlar nelerdir?

Bilgisayar monitörünüzün ekranı birçok sorunla karşılaşabilir. Bazıları sinyal hatası, bozulma, titreme, ölü piksel, çatlak veya dikey çizgiler değildir. Bazı sorunları kendiniz çözebilirsiniz ve bazılarının monitörünüzü değiştirmeniz gerekecektir. Bilgisayar monitörü ekranlarını nasıl düzelteceğinizi ve monitörünüzü ne zaman değiştireceğinizi öğrenmek için makalenin tamamını inceleyin.

İşte bazı yaygın sorunlar ve bunların nasıl çözüleceği. Makaleyi okuyun ve hatalarınızı hemen düzeltin!

1. Sinyal Yok

Bir monitörü (birincil veya ek monitör) bağlarken en yaygın hatalardan biri , ekrandaki Sinyal yok mesajıdır. Ayrıca bu, çözebileceğiniz en kolay sorunlardan biridir. Ekranınıza bu tür bir mesaj almanız, monitörünüzün açık olduğu, ancak bilgisayarınızın monitöre görsel veri göndermediği anlamına gelir.

Sinyal yok hatasını düzeltmek için,

a. Kablo bağlantılarınızı kontrol edin: Monitör kablo bağlantılarındaki temassızlık monitörün Sinyal yok mesajı göstermesine neden olabilir . Kabloları doğru şekilde bağladığınızı doğrulayın. Ayrıca kabloyu çıkarabilir veya çıkarabilir ve tekrar takabilirsiniz. Monitörünüzün Windows ekranınızı şimdi düzgün görüntüleyip görüntülemediğini kontrol edin.

b. Monitörünüzü yeniden başlatın: Bu, monitör ekranınızı kapatıp açmak anlamına gelir. Sorunun devam edip etmediğini kontrol etmek için monitörünüzü birkaç saniye sonra kapatabilir ve açabilirsiniz. Monitörünüz artık video girişini tanımalı ve doğru şekilde görüntülemelidir.

c.  Windows’un monitörü algılamasını sağlayın: İkincil bir monitör kullanmanız durumunda, Windows bilgisayar monitörünüzün ekranını algılamazsa monitörünüz sinyal göstermeyebilir. Windows’un ikinci monitörünüzü algılamasını sağlamak için,

  • Masaüstünüze sağ tıklayın.
  • Görünen açılır menüden Ekran ayarlarını seçin.
  • Görüntü ayarları penceresinde Algılamayı seçin.

Bilgisayarınız şimdi monitörü algılamalı ve sorununuz şimdiye kadar ortadan kalkmalıdır.

d. Grafik kartı bağlantı noktanızı değiştirin: Birkaç çıkış bağlantı noktasına sahip bir grafik kartı kullanıyorsanız, bağlantı noktanızı değiştirmeyi deneyin. Hasarlı bir bağlantı noktanız varsa, başka bir bağlantı noktasına geçmek sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

e.  Sürücülerinizi güncelleyin: En son sürücüleri ( Grafik sürücüleri ) çalıştırdığınızdan emin olun. Değilse, monitör ekranlarınızın mükemmel çalışmasını sağlamak için sürücülerinizi güncellemelisiniz.

f. Veri kablonuzu değiştirin: Özellikle VGA gibi çok eski bir veri kablosu kullanıyorsanız, veri kablonuzu HDMI gibi alternatiflerle değiştirmeyi düşünmeniz gerekir.

2. Yanıp Sönüyor veya Titriyor

Kablonuz gevşek bir şekilde bağlıysa ekran titremesi yaşayabilirsiniz. Bu, kablo bağlantınızı kontrol ettikten sonra da devam ederse, sorun yanlış yenileme hızından kaynaklanıyor olabilir. Genel olarak, LCD monitörler 59 veya 60 hertz yenileme hızı kullanırken, birkaç premium monitör 75, 120 ve hatta 144 hertz kullanır.

1. Ekran ayarlarına gidin (yukarıdaki yöntemlerden birinde yaptığımız gibi).

2. Gelişmiş görüntü ayarlarını seçin.

3. Bağdaştırıcı özelliklerini görüntüle’yi seçin.

4. Açılan iletişim kutusunda yenileme oranını ayarlayın ve Tamam’a tıklayın.

Düzensiz güç kaynağı nedeniyle ekranınız bazen titreyebilir. Böylece güç kaynağınızı da kontrol edebilirsiniz.

3. Bozulma

Ekranınızın renk dengesi veya görüntüsündeki bozulma da bilgisayar monitör ekranlarında yaygın bir sorundur. Bozulmadan kurtulmak için herhangi bir monitör kablosundaki herhangi bir hasarı kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz.

1. Ekran Ayarlarını açın.

2. Ekran çözünürlüğünüzü Önerilen olarak ayarlayın.

Sürücüyü kaldırıp yeniden yükleyin

1. Başlat menüsünde Aygıt Yöneticisi’ni arayın ve açın.

2. Ekran bağdaştırıcıları seçeneğine tıklayın ve genişletin.

3. İlgili video kartınıza sağ tıklayın.

4. Cihazı kaldır seçeneğini tıklayın.

5. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve aygıt sürücüsünü yeniden yükleyin.

6. Sisteminiz için en yeni sürücüyü resmi web sitesinden indirin.

Sürücünüzü kaldırmadan önce güncellemeyi de deneyebilirsiniz. Bu, sorununuzu düzeltirse, sürücüyü kaldırıp yeniden yüklemenize gerek yoktur.

4. Ölü Piksel

Ölü piksel veya sıkışmış piksel bir donanım hatasıdır. Maalesef tamamen düzeltemezsiniz. Sıkışmış piksel, ölü pikseller siyahken tek bir renkle sıkışmış pikseldir.

Bir Yazılım Kullanın: Sıkışan bazı pikseller belirli bir süre sonra otomatik olarak sabitlenir. Sıkışan pikseller donanım sorunları olsa da, belirli bir yazılım bunları gizleyebilir. Örneğin, Undead Pixel aracı renkleri değiştirir. Bu araç, birçok kullanıcının sıkışmış pikselleri düzeltmesi için çalışabilir.

Hafif basma: Bazı kullanıcılar, hasarlı alanın üzerine hafifçe bastırmanın ölü pikselleri düzeltebileceğini bildirmektedir. Bunu deneyebilirsin. Ancak, bazen sorunu daha da kötüleştirebileceği için bunu çok dikkatli yapın.

Monitörünüzü değiştirin: Ekranınızdaki birkaç piksel ölüyse, bilgisayar monitörünüzün görüntü sorunlarını değiştirmeyi düşünmeniz gerekir. Bir üretim hatasıysa veya garanti süresi içinde ortaya çıkarsa ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz.

5. Dikey Çizgiler

Çeşitli nedenlerle ekranınızda tek veya bir dizi dikey çizgi (siyah veya tek renkli) görebilirsiniz. Dikey çizgiler olması durumunda önerilen çözümleri faydalı bulabilirsiniz. Monitörünüzü farklı bir bilgisayara bağlayın. Çizgiler hala görünüyorsa, monitörünüzü veya LCD panelini değiştirme zamanı gelmiştir.

6. Yanlış çözünürlük

Bunu yaşıyorsanız, sorun grafik kartı sürücünüzdedir. En son sürüme güncellemeyi deneyin ve ekran çözünürlüğünüzü önerilen ayarlara ayarlayın.

7. Kapanışlar

Monitörünüz sık sık kendi kendine kapanıyorsa bu, monitörünüzün yetersiz güç aldığı anlamına gelir. Sorunsuz çalışması için monitörünüzün gerekli gücü aldığından emin olun. Ayrıca, monitörün veya güç adaptörünün aşırı ısınması buna neden olabilir.

8. Çatlaklar ve Noktalar

Monitörünüzde görünür bir karanlık nokta veya çatlak varsa, monitörünüzü değiştirme zamanınız gelmiştir. Monitörünüzün LCD paneli büyük olasılıkla zarar görmüştür. Bu tür bir hasar çoğu şirketin garanti politikası kapsamında olmadığından ücretsiz olarak değiştiremezsiniz.

9. Vızıltı

Monitörünüzün ekranında beyaz bir sesle karşılaşırsanız, bunun nedeni monitörün arka ışığı olabilir. Ekran parlaklığınızı çeşitli düzeylere ayarlayabilir ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Varsa, monitörünüzü değiştirmeniz gerekebilir. Çoğu üretici bunu garanti kapsamında değiştirecektir. Garanti süreniz bittiyse, yerel bir servis mağazasında yalnızca arka ışık ampullerini değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x