Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir (WiFi ve Hücresel)

Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir (WiFi ve Hücresel) Telefonun veya tablet iniz var mı? Hiç android DNS adresleri değiştirmek için gereklilik hissettin mi? Belki evet ya da belki hayır…! Açıkçası Düzenli kullanıcılar bu konu hakkın da fazla bilgi sahibi olduklarını düşünmüyorum Ancak, akıllı bir akıllı telefon kullanıcıysanız, muhtemelen bunun gerekliliğini hissettiniz olmuştur.

Çoğumuz bilgisayarlarımızdaki DNS adreslerini nasıl değiştireceğimizi hemen hemen hepimiz biliyoruz. Ancak, akıllı telefonlarımızda bunu nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Yani, Bu yazıda, android cihazlarda (köklü ve köklü olmayan) DNS ayarlarını nasıl değiştireceğiniz konusunda size rehberlik edeceğim  . Tabii ki, WiFi ve Hücresel veri için de çalışacaktır.

Tipik olarak, evinizde bir wifi modeminiz varsa, Akıllı telefonunuz İnternet’e bağlanmak için DNS ayarlarını kullanacaktır. Bu nedenle, akıllı telefon veya diğer bağlı cihazlarda fayda sağlamak için modeminizin DNS’yi değiştirebilirsiniz. Ancak, yalnızca mobil veri kullanıyorsanız, farklı bir şey olacaktır. Her neyse, Akıllı telefonunuzdaki DNS’yi yapılandırmak isterseniz, bazı ek adımlar atmanız gerekecektir.

Android’deki DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir (Wi-Fi, 3G, 4G, 5G)

DNS sunucu adreslerini değiştirmek için takip edebileceğiniz birçok yöntem vardır. Ama en rahat ve en güvenilir yolları tanıtacağım. Görünüşe göre, hem Wi-Fi hem de mobil veri için prosedürlerini öğreneceksiniz. Neyse, yöntemler burada.

1. Herhangi bir App olmadan Android’de DNS değiştirin

Bu çok kolay. Bu yöntemi beğenmeyebilirsiniz. Çünkü sadece wi-fi bağlantısı için çalışıyor ve hücresel veri için çalışmayacak. Mobil veri için DNS ayarlarını değiştirmek istiyorsanız (3G / 4G), muhtemelen bir sonraki yönteme sahip olmalısınız. Her neyse, herhangi bir üçüncü taraf araçları olmadan android’de DNS değiştirmek için, bu şeyleri izlemeniz gerekir.

 • Her şeyden önce, Android telefonunuzdan veya sekmesinden Ayarlar> Wi-Fi’ye gidin.
 • Şimdi, düzenli olarak kullandığınız wi-fi bölge adını basılı tutun. Ardından Ağı değiştir’i seçin  .
 • Şimdi, orada birkaç seçenek göreceksiniz. Aşağı kaydırın ve  Gelişmiş Seçenekler’i işaretleyin . İki ayar daha getirecek.
 • Sonra, dokunun  DHCP ve seçim  Statik senin ise  IP Ayarları zaten statik olarak ayarlanmamış.
 • Şimdi aşağı kaydırın ve DNS 1  ve  DNS 2’yi bulun  . Burada, tercih ettiğiniz herhangi bir DNS sunucusu adresini ayarlayabilirsiniz. Farz edelim, google DNS kullanmak istiyorsunuz. DNS 1’de 8.8.8.8 ve DNS 2’de 8.8.4.4 yazabilirsiniz.
 • Her şeyi doğru yaptıktan sonra, KAYDET e dokunun.
 • Artık tekrar wifi’ye bağlanabilirsiniz

Android telefonunuzda herhangi bir üçüncü taraf uygulaması olmadan DNS ayarlarını değiştirmenin yolu nedir peki ?

2. Android’de Üçüncü Taraf Uygulaması ile DNS’yi (Mobil Veri ve Wi-Fi) değiştirin

Aslında, çoğu kullanıcı android telefondaki DNS adreslerini değiştirmek için bu yolu tercih ediyor. Çünkü kolay ve sorunsuz. Birçok kişi sadece köklü telefon kullanıcılarının mobil internet için DNS ayarlarını değiştirebileceğini düşünüyor. Ama yanlış. Hem köklü hem de köklendirilmemiş kullanıcılar bunu bazı mükemmel üçüncü taraf araçlarını kullanarak yapabilirler. Google Play Store’da, DNS ayarlarınızı değiştirebilecek pek çok uygulama var. Ama ben DNS Changer’ı tercih ederim . Kullanımı çok basit ve kolaydır. Bu uygulamayı kullanarak DNS’yi değiştirmek için Aşağıdaki adımları izleyin.

 • İlk başta, Play Store’dan DNS Changer’ı indirin ve yükleyin  .
 • Şimdi açın ve bir DNS sağlayıcı seçin altındaki seçeneğe dokunun. Google DNS, Açık DNS, Yandex DNS, Level3 DNS vb. Gibi önceden tanımlanmış bazı DNS adresleri vardır. Bunlardan herhangi birini seçebilirsiniz.
 • Tercih ettiğiniz adresi kullanmak istiyorsanız, Özel DNS’yi (Manuel olarak gir) seçin.
 • Şimdi, alan adı sunucusu (DNS) adresini normal olarak yazabilir ve BAŞLAT’a dokunabilirsiniz  .
 • Bitti.

Aslında, bu uygulama ile bağlı değilim. Diğer benzer uygulamaları mağazasından yükleyebilirsiniz.

3. Android’de Faydalarını Almak için Yönlendirici’de DNS’yi değiştirin

Kablosuz yönlendiricinizde DNS’i değiştirirseniz, bağlı olan tüm Android cihazlarda da etkili olacaktır. Dolayısıyla, akıllı telefonunuzdaki herhangi bir DNS ayarını yapılandırmak istemiyorsanız, sekmenizde yapın. Bunu yapmak için kablosuz yönlendiricinizin kullanım kılavuzunu izlemelisiniz. İşte geleneksel adımlar.

 • Öncelikle, yönlendiricinizin yönetici paneline giriş yapmanız gerekir. Genellikle, http://192.168.0.1/ adresini ziyaret edebilir ve giriş yapmak için kimlik bilgilerini girebilirsiniz.
 • Ağ> WAN’a gidin. Burada DNS adreslerini belirleme seçeneklerini görmelisiniz.

DNS değişikliğinin doğru çalışıp çalışmadığını doğrulayın

Tamam, bu soru benim zihnimde DNS değişimin android telefonumda etkili olup olmayacağına dair ortaya çıkabilir. Aslında, bunu bilmenin çeşitli yolları var. Ancak, bu adımları izlemenizi öneririm.

 • DNS değişikliğinizi doğrulamak için, bu DNS adreslerini ayarlayın: 208.67.222.222, 208.67.220.220 (Açık DNS) telefonunuzda.
 • Şimdi, internete yeniden bağlan ve şu sayfayı ziyaret et:  https://www.opendns.com/welcome/
 • Bu sayfa “OpenDNS’e Hoş Geldiniz” yazıyorsa. İnternetiniz daha güvenli, daha hızlı… .. ”, DNS değişikliğinizin çalıştığından emin olabilirsiniz. Eğer başka bir şey söylüyorsa, “OpenDNS’yi henüz kullanmıyorsunuz. Bunu düzeltelim. ”, Bir şeyler yanlış olabilir. Bu durumda, tekrar “android’de DNS’yi değiştirmek için” adımları deneyin.

Not: Bazen, ISS’niz DNS değiştirme isteklerini engelleyebilir. Bu durumda, android telefonunuzdaki veya herhangi bir cihazdaki herhangi bir DNS ayarını değiştirmek işe yaramıyor ya da sizi internete bağlamanızı kısıtlayabilir. Bu durumda, herhangi bir değişikliği geri almak sorununuzu düzeltir.

Bu makale size yardımcı olacaktır. Android telefonunda DNS ayarlarını değiştirmenin başka herhangi bir yolunu biliyorsanız, bunu yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir (WiFi ve Hücresel) için yorumda bulun

  Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir (WiFi ve Hücresel) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir (WiFi ve Hücresel) için ilk yorumu yapabilirsin.