YouTube Hesabını Saldırırsa Ne Yapılır

6 dk okuma süresi

YouTube Hesabını Saldırırsa Ne Yapılır Giriş bilgileriniz birçok bilgisayar korsanı için gıpta edilen bir ödüldür. Ama neden şifrelerinizin peşinde olduklarını biliyor musunuz? Cevap basit. Parolalarınızı ele geçirerek, daha sonra karanlık piyasada yüksek bir fiyata satabilecekleri kullanıcı hesaplarınıza erişim elde ederler.

YouTube hesapları, bilgisayar korsanları ve müşterileri arasında çok değerlidir. YT hesabınızın saldırıya uğradığından veya ele geçirildiğinden şüpheleniyorsanız, geri almak istiyorsanız hızlı davranmanız gerekir.

YouTube Hesabım Hacklenebilir mi?

Siber suçlular, giriş bilgilerinize erişerek YouTube hesabınızı hackleyebilir. Hesabınıza erişmek için hangi kullanıcı adını ve şifreyi kullandığınızı öğrendikten sonra, kolayca kırabilir, şifreyi değiştirebilir ve sizi kilitleyebilirler.

YouTube Hesapları Nasıl Hacklenir?

Siber suçlular , YouTube hesabınızı ele geçirmek için sıklıkla kimlik avı e-postaları kullanır. Size e-postalara gömülü kötü amaçlı yazılım göndermek için genellikle zombi bilgisayarları ve art arda gelen zombi saldırı dalgalarını kullanırlar. YouTube giriş bilgilerinizi toplamak için tasarlanmış özel olarak hazırlanmış e-postaya tıklayın ve mahkumsunuz. Bilgisayar korsanları, videolarınıza bıraktıkları yorumlara kötü amaçlı yazılım bağlantıları da ekleyebilir.

Bazı bilgisayar korsanları , klavye vuruşlarınızı kaydetmek ve YT kullanıcı adınızı ve şifrenizi çalmak için tuş kaydediciler de kullanır. Üçüncü taraf indirme web sitelerinden yazılım indirdiğinizde genellikle bilgisayarınıza gizlice girerler.

YouTube Kanalları Neden Hackleniyor?

Çok sayıda takipçisi olan YouTube hesapları süt ineği olarak kullanılabilir. Abone sayısı ne kadar yüksekse, o hesap bilgisayar korsanları için o kadar çekici hale gelir. Büyük olasılıkla, büyük bir takipçisi olan YT hesapları da para kazanıyor, bu da bilgisayar korsanlarının güzel bir gelir kaynağına sahip olabileceği anlamına geliyor. Veya YouTube hesabınızı kâr için satabilirler.

YouTube, Google’dan sonra dünyanın en popüler ikinci web sitesidir ve her ay milyarlarca kullanıcıyı çekmektedir. Gördüğünüz gibi, bir siber suçlunun bakış açısından, popüler YT hesaplarını hacklemek çabaya değer.

YouTube Hesabımın Saldırıya Uğradığını Nasıl Anlarım?

 • Doğru giriş bilgilerini kullanmanıza rağmen artık YouTube hesabınıza giriş yapamazsınız. YT’ye kaydolmak için Gmail hesapları gereklidir, bu nedenle büyük olasılıkla, tüm Gmail tabanlı hesaplarınız da tehlikeye atılmıştır.
 • YouTube sizi rastgele kanallara abone yapıyor.
 • Google hesabı sayfanıza gidin ve Güvenlik’i seçin. Oturum açma konumlarını kontrol etmek için Güvenlik olaylarını gözden geçir’e gidin. Garip giriş konumları tespit ederseniz, bu, başka birinin hesabınıza eriştiğini gösterebilir. Ek olarak, hesabınızı hangi cihazların kullandığını kontrol etmek için Cihazları yönet’e tıklayın.google-hesap-güvenliği-cihazlarınız
 • Hesabınızda olağandışı veya şüpheli etkinlik oldu. Örneğin, bazı videolar silinmiş veya izniniz olmadan yeni videolar yüklenmiştir.

YouTube Kanalımı Nasıl Geri Alabilirim?

Hala Hesabınıza Erişebiliyor musunuz?

Yapmanız gereken ilk şey, hesabınıza hala erişip erişemeyeceğinizi kontrol etmektir. Bu durumda şifrenizi değiştirin. Google Hesabı sayfanıza gidin, Güvenlik’i tıklayın ve Google’da Oturum Açma’yı seçin. Ardından Parola’ya tıklayın, tekrar oturum açın ve yeni parolanızı iki kez girin.

YouTube Hesabınıza Erişemiyorsanız Yapmanız Gerekenler

Hesabınızı kurtarmak için hesap kurtarma sayfasına gidin ve güvenlik sorularını yanıtlayın. Tanıdık bir cihaz kullanın, olabildiğince çok soruyu yanıtlayın ve tam yanıtları hatırlamasanız bile en iyi tahmininizi yapın.

Kötü haber şu ki, hesabınızı geri almayı başarsanız bile, bilgisayar korsanlarının kaldırmış olabileceği videoları geri yükleyemeyebilirsiniz.

Hesabınızı geri aldıktan sonra, gelecekte benzer olaylardan kaçınmak için ekstra güvenlik önlemleri almanız gerekir.

Bilgisayar Korsanlarının YouTube Hesabınızın Güvenini Aşmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Korsanları Önleyin-Uzlaşmadan-YouTube Hesabı

Bilgisayar korsanlarının YouTube hesabınızı ele geçirmesini önlemenin anahtarı, yapabileceğiniz tüm ekstra güvenlik önlemlerini kullanmaktır. Korunma her zaman tedaviden iyidir.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın

Bilgisayar korsanları şifrenizi çalmayı başarsa bile, 2FA kimlik doğrulamasını kullanırsanız YouTube hesabınızı ele geçiremezler. Bunun nedeni, örneğin, YouTube’un telefonunuza gönderdiği güvenlik koduna erişemeyecek olmalarıdır.

Şifre Uyarısını Etkinleştir

Şifre Uyarısı, şifrenizi Google dışı bir siteye girmek üzereyken size bildiren kullanışlı bir seçenektir. Örneğin, bilgisayar korsanları sizi Google tarafından işletilen bir web sitesi gibi görünen bir web sayfasına götüren bir bağlantıyı tıklamaya ikna ederse, Şifre Uyarısı alarmı çalar.

Şifre Uyarısını etkinleştirmek için Chrome’da Google Hesabınızda oturum açın ve Chrome Web Mağazası’na gidin. Şifre Uyarısını indirin ve kurun ve uyarıları etkinleştirmek için ekrandaki talimatları izleyin. Daha fazla bilgi için bkz . Şifre Uyarısı ile kimlik avını önleme.

Güvenli Tarayıcı Kullanın

Google Chrome, bilgisayar korsanlarını başarılı bir şekilde uzak tutabilen güvenli bir tarayıcıdır. En son Chrome sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Ek olarak, güvenlik risklerini en aza indirmek için kullandığınız uzantıların sayısını azaltın. Bilgisayar korsanları, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırmak ve verilerinizi çalmak için genellikle güvenliği ihlal edilmiş uzantılar kullanır. Daha az güvenli uzantılar, cihazınızın ve Google hesabınızın güvenliğini tehlikeye atabilir.

Ek Güvenlik İpuçları

 • Yazılımları daima resmi web sitelerinden indirin. Torrent platformlarını ve üçüncü taraf indirme web sitelerini kullanmayın.
 • Şüpheli e-postaları açmayın. Ve eğer yaparsanız, herhangi bir bağlantıya tıklamayın. Şüpheli görünen e-postaları doğrudan Çöp Kutusu klasörüne gönderin.
 • Bilgisayar korsanlarının hesaplarınızı tehlikeye atmasını önlemek için tüm hesaplarınızda aynı parolayı kullanmayın.
 • Bilgisayar korsanlarının hesabınızın güvenliğini ihlal etmesini zorlaştırmak için sayılar ve özel karakterler içeren karmaşık şifreler kullanın.
 • Bilgisayarınızı güvende tutmak için her hafta kapsamlı bir antivirüs taraması çalıştırın.
 • Cihazınıza güvenilir bir kötü amaçlı yazılımdan koruma ve istenmeyen posta önleme aracı yükleyin. Yazılım çakışmalarını önlemek için antivirüsünüzle uyumlu olduğundan emin olun.
 • Artık ihtiyacınız olmayan uygulamaları ve programları düzenli olarak kaldırın.
 • Bilgisayar korsanlarını uzak tutmak için programlarınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin.

Genel Özet

Birçok bilgisayar korsanı karanlıkta gizleniyor ve YouTube hesabınıza el koymayı bekliyor. Önleme, tedavi etmekten daha iyidir, bu nedenle bilgisayar korsanlarının oturum açma bilgilerinizi çalmasını zorlaştırmak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı ve Şifre Uyarısını etkinleştirmelisiniz. Tamamen kilitlendiyseniz, hesabınıza yeniden erişim kazanmak için Google’ın hesap kurtarma sayfasına gidin ve güvenlik sorularını yanıtlayın.

YouTube hesabınız hiç saldırıya uğradı mı? Geri almak için ne yaptın? Aşağıdaki yorumlarda bize deneyiminiz hakkında daha fazla bilgi verin.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x