wordpress site hızı nasıl arttırılır

5 dk okuma süresi

wordpress site hızı nasıl arttırılır WordPress en popüler CMS programlarında biridir. Wordpress in eklentiler o kadar fazla ki hiçbir kod bilgisi bilmesiniz aslında gerek yok. Ancak WordPress diğer CMS’den oldukça yavaştır. Yani, wordpress sitenizi optimize etmezseniz, ziyaretçilerinizi ve abonelerinizi kaybedersiniz. Yani, wordpress site hızını artırmak için mükemmel yolları bilmelisiniz.

Site Hızı Google Gözünde Çok Önemli bir etkendir

Sitenizin yüklenmesi çok zaman alırsa, Ziyaretçiler sitenizi terk eder. Sonuçta siteniz gibi pek çok web sitesi var. Bu yüzden web yöneticileri arasındaki rekabet çok yüksektir. Herkes kendi web sitesinde / blogunda iyi içerikler sunmak ister. Ancak birçok web yöneticisinin yapması gereken tek şey, wordpress site hızını artırmaktır. Yani,Hız konusunda avantajı almalısın. Site hızınız rakiplerinizden daha iyi ise, kesinlikle daha üst sıralarda olacaksınız. Bu yazıda, wordpress site hızını hızlandırmak için bazı yöntemler hakkında konuşacağım.

WordPress Site Hızını Artırın

WordPress site hızınızı arttırmanın birçok yolu var. Ama size aralarında en iyi yolları anlatacağım.

WordPress Site Hızını Arttırmanın En İyi Yolu

1. İyi Host Seçimi

Bu ilk önemli şey Web barındırma / vps sağlayıcısı binlerce firma var. Ancak, wordpress site hızınızı artırmak için en iyisini seçmeniz gerekecektir. Turhost, Güzel, Veridyen gibi Hosting web hosting sağlayıcıları vardır. Burada size hangisinin iyi hangisinin Kötü olduğunu Söyleyeme ama internette biraz araştırıp Size en uygun olanı seçmelisiniz.

2. İyi Tema Seçimi

Bu, wordpress sitenizin hızını doğrudan etkileyen en önemli faktördür diye bilirim. Her zaman diğerlerinden daha hızlı yüklenen hafif temalar seçmelisiniz. Eğer ücretli wordpress tema satın planlıyorsanız, ThemeForest  ve  Mythemeshop senin iyi bir seçim olabilir. Ama her zaman en hızlı wordpress temasını seçmeye çalışın.

3. İyi Bir Önbellek Eklentisi Kullanımı

Önbellek eklentileri site hızını artırmaya yardımcı olur. İyi bir önbellek eklentisi çok etkili olabilir. Gerekli tüm özelliklerin html, js, css ve tarayıcı önbelleğini minimuma indiren bir wordpress önbellek eklentisi seçin. WP En Hızlı Önbellek , WP Roket ve W3 Total Cache iyi bir seçim olabilir. Kişisel tecrübeme dayanarak eğer çok fazla site ziyaretçiniz yoksa kullanmamanızı tavsiye ederim.

4. Resimleri Optimize Etme

Bu en önemli faktörlerden biri Deneyimime göre, Resimleri optimize etmek, wordpress site hızını% 50’ye kadar artırabilir. Birçok web yöneticisi bu noktada önem vermemektedir. Yani, bu avantajı almalısın. Kullana bileceğiniz örnek birkaç eklenti şunlardır. (ilk aklıma gelenler ) TinyPNG tarafından sıkıştır JPEG & PNG görüntüleri  veya Optimus otomatik görüntüleri optimize eklentisi.

5. İçerik Yayınlama Ağını Kullanma

Bu, wordpress site hızını artırmak için başka bir yoldur. İçerik Dağıtım Ağı (CDN), tüm dünyadaki site yükleme sürenizi artırabilir. CDN kullanıyorsanız, ziyaretçileriniz bu kürenin herhangi bir köşesinden çok iyi hız kazanacaklardır. Çünkü içeriğiniz kenar sunuculardan sunulacaktır. Çok iyi bazı CDN sağlayıcıları var örneğin. MaxCDN iyi bir seçim olabilir. Ancak sınırlı bütçeniz varsa, KeyCDN’yi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu en ucuz içerik dağıtım ağı sağlayıcısı ve MaxCDN iyi bir alternatiftir.

6. Ana Sayfada Daha Az İçerik Yerleştirme

Bu, wordpress site hızını arttırmanın başka bir iyi yoludur. Ana sayfada daha az içerik bulundurmaya çalışın. Ana sayfanızın ağırlığını artıracaktır. Ayrıca web sitenizi daha üst sıralara koymanıza da yardımcı olabilir.

7. Veri tabanını Optimize Etme

Web yöneticilerinin çoğunluğu bunu bilmiyor. Ancak, wordpress sitesinin yayılmasını desteklemek için bu yöntemi seçmelisiniz. Veri tabanı tablonuzu phpMyadmin veya wordpress panosundan optimize edebilirsiniz. Sen kullanabilirsiniz WP-Optimize veritabanını optimize etmek eklentisi kullana bilirsiniz.

8. Pingback ve Trackback’leri Kapatma

Pingback ve geri izlemeleri kapatmak, baskı sitenizin hızını artıracaktır. Her ne kadar küçük bir etkisi olsa da Ama bunu başka biriyle rekabet etmek istiyorsan, bunu kapatmalısın.

9. HotLinking & Leeching’i devre dışı bırakmak

Hotlinking ve Leeching, sadece sitenizin yüklenme süresini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda değerli bant genişliklerinizi de korur. Hotlink’i devre dışı bırakırsanız, Diğer web siteleri resimlerinizi veya statik dosyanızı doğrudan bağlantı kurarak kullanamaz. Bunu cpanel’den yapabilirsin.

10. Görüntüler için LazyLoad Ekleme

Ayrıca, wordpress site hızını artırmak için çok iyi bir seçimdir. Web sitenizdeki resimler için tembel yükü kaldırırsanız, ziyaretçileriniz sayfayı aşağı kaydırıncaya kadar tüm resimler otomatik olarak yüklenmez. Site yükleme sürenizi azaltır.

11. Expires Header Ekleme

Süre sonu başlığı ekleme, site yükleme süresini de azaltır. Modern wordpress önbellek eklentileri bu seçeneğe sahiptir. Yani, bu noktada fazladan zaman vermeniz gerekmez. Sadece bu özelliği önbellek eklentinizden etkinleştirin.

12. Mümkünse, CloudFlare’ı kullanma

Cloudflare ayrıca CDN’dir. Fakat diğerlerinden farklıdır. Cloudflare’ı diğer cdn servisleriyle birlikte kullanabilirsiniz. Sitenizin hızını artıracaktır.

13. Harici Statik İçeriği Azaltın

Js, css, images vb. Gibi harici statik içeriği azaltmalısınız. Bu, dns aramasını azaltacak ve web sitenizin hızını artıracaktır.

14. WordPress Site Hızını Arttırmak için izlenecek diğer adımlar

  • Çok fazla eklenti kullanmayın. Kullanılmayan eklentileri kaldırın.
  • Gerektiğinde PHP’yi statik HTML ile değiştirin.
  • Denetim sonrası revizyon miktarı. WP-Optimize eklentisi sizin için yapacak. Sadece bu seçeneği kontrol edin, veri tabanınızı optimize ettiğinizde.
  • Başlıktan JS ve CSS oluşturmayı engelleme. ( bu işlem Temanızın bozulması neden olabilir. Bu yüzden bunu yapmayın, uzman değilseniz).

Bunlar, wordpress site hızını artırmak için en iyi yollardır. Daha iyi bir yöntem biliyorsanız, bizimle paylaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x