WordPress Güvenlik Açıkları

WordPress Güvenlik Açıkları WordPress, yaygın olarak kullanılan bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Tüm sitelerin yaklaşık % 28’i , kullanım kolaylığı ve işlevselliği nedeniyle WordPress kullanmaktadır. Ayrıca, bugün en güvenli ve güvenilir CMS’lerin listesini de üstlerde bulunmaktadır.

İster küçük bir yan blog veya büyük bir e-ticaret sitesi sahibi olun, güvenlik göz ardı edemeyeceğiniz önemli bir noktadır. Bunun başlıca nedeni, her türlü sitenin saldırılara karşı hassas olması ve bu da özel ve hassas bilgilerin kaybolmasına neden olmasıdır. Hiçbir platform% 100 korunmasa da, WordPress kendiliğinden güvenli değildir. Önemli olarak, eklentileri güvenliğini daha da artırmak için kullanılabilir.

WordPress, web sitenizin nasıl çalıştığını kişiselleştirmenizi sağlar. Ek olarak, sitenize ek güvenlik önlemleri eklemek için çevrimiçi eklentileri ve araçları kullanmanıza olanak tanır. Yine de, hack olayı tamamen olmayacak diye bir şey yoktur. Bu nedenle, bunları önlemek ya da bunlarla başa çıkmak için en olası saldırıların ya da saldırıların farkında olmak önemlidir. İşte bilmeniz gereken bazı WordPress güvenlik önlemleri.

Backdoor Saldırı

Bu, bir web sitesinin kodlanmasıyla gizlenen duyarlılıklardan yararlanan yaygın bir korsanlık tekniğidir. Bilgisayar korsanları, bu hassas noktaları tespit etme ve bunları normal kimlik doğrulama sürecine girmek için kullanma olanağına sahiptir. Bir arka kapı saldırısı korsanlara, kişisel ve hassas verilere erişebilecekleri site sunucularına tam erişim sağlar.

Neyse ki, arka kapı saldırıları ile mücadele için çeşitli araçlar ve yöntemler vardır, örneğin ?

 • Arka kapı saldırı girişimlerini tespit etmek için web sitenizi düzenli olarak tarayın. Birçok güvenlik eklentisi kötü amaçlı yazılım taramalarına sahip olsa da, SiteCheck gibi güvenilir güvenlik yazılımlarını da kullanabilirsiniz.
 • Web sitenizi yetkisiz erişime karşı korumak için bir güvenlik duvarı kullanın. BulletProof Security ve Wordfence Security gibi güvenlik eklentileri bir güvenlik duvarıyla birlikte gelir.

Brute-Force Giriş Denemeleri

Bu bilgisayar korsanlığı tekniği, sitenizin arka ucuna erişmek için deneme yanılma yöntemini kullanır. Brute-force giriş denemeleri, korsanların hassas bilgilerinize ve web sitenizin veritabanına erişmesini sağlar. Daha da kötüsü, yetkisiz kullanıcılar, web sitenize erişmenizi engellemekte ve saldırılarıyla mücadele etmenizi zorlaştırmaktadır.

İyi haber şu ki , bu saldırıların savaşmak nispeten kolay olmasıdır. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

 • Rastgele şifre üreteçleri kullanmak. WordPress kendi ile birlikte gelir ve ayrıca bazı sitelerde şifre üreticilerini de kullanabilirsiniz.
 • 2 faktörlü kimlik doğrulamayı kullanma. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ve Wordfence Güvenlik gibi eklentiler bu özellik ile birlikte gelir
 • Limit giriş denemeleri. WP Limit Giriş Denemeleri, birkaç geçersiz denemeden sonra kullanıcıları kilitlemenize yardımcı olur

Kaba kuvvet saldırıları ile mücadele özellikle Yönetici sayfasının erişilmediğinden emin olmaya odaklanır. Yetkisiz kullanıcılar her zaman web sitenize erişmenin yollarını bulabilirlerse de, yukarıda bahsedilen üç eylem, seçeneklerini kısıtlamaya yardımcı olabilir.

Yapılandırılmış Sorgu Dili (SQL) Enjeksiyon Saldırıları

Web sitesi veritabanları SQL kullanarak iletişim kurar. Bir SQL enjeksiyonu, yetkili bir kullanıcı veritabanınızın iletişimini yeniden yapılandırdığında gerçekleşir. Yetkisiz kullanıcı, ziyaretçi verilerinize ve veritabanı dosyalarınıza giriş yapabilir. Bu, en kolay korsanlık tekniğidir ve muhtemelen bugün en popüler olanıdır.

SQL enjeksiyon saldırılarıyla nasıl mücadele edebilirsiniz?

 • Gizli verileri şifrele. Kilitlemek için ziyaretçi bilgileri ve kullanıcı kimlik bilgileri gibi hassas veriler içeren veritabanı dosyalarını şifreleyin. Bilgisayar korsanı şifrelenmiş dosyaları teorik olarak çözebilmesine rağmen, bunları kullanarak web sitenizi daha az tercih edilen bir hedef haline getirebilirsiniz. Ek olarak, ziyaretçilerinizin günlük çevrimiçi tarama etkinliklerinde bir VPN’yi dahil etmelerini tavsiye edebilirsiniz .
 • Güvenilir bir Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) kullanın. WAF, işi standart güvenlik duvarlarından daha iyi yapar. Daha da önemlisi, HTTP istekleriyle mücadele eder.

Doğrulanmamış Yönlendirmeler ve İletmeler

Onaylanmamış yönlendirmeler ve iletmeler, site ziyaretçilerinin isteksiz sitelere yönlendirildiği genel bir hack saldırısıdır. Siteler daha sonra şüpheli olmayan kullanıcılarınızdan hassas veriler toplayabilir. Neyse ki, onaylanmamış yönlendirmeler ve ileriye doğru mücadele etmek kolaydır.

 • Web sitenizde yönlendirmeleri kullanmayı bırakın. Bunlar olmadan yetkisiz kullanıcılar, doğrulanmamış yönlendirmeler veya iletiler oluşturamaz.
 • Zaman zaman yönlendirme bağlantılarını kontrol edin. Yönlendirmediğinizden emin olmak için yönlendirme URL’lerinizi kontrol etmek için Yönlendirme Dedektörü gibi araçları kullanın.

Sonuç

Web sitesi hack’leri dehşet verici olsa da, risklerle mücadele etmek için güvenlik önlemleri alabilirsiniz. Neyse ki, bu güvenlik önlemlerinin çoğu uzmanlık gerektirmez ve uygulanması nispeten kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. WordPress Güvenlik Açıkları için yorumda bulun

  WordPress Güvenlik Açıkları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WordPress Güvenlik Açıkları için ilk yorumu yapabilirsin.