Android ve iPhone’larda Bellek Kullanımı Nasıl Azaltılır?

9 dk okuma süresi

Android ve iPhone’larda Bellek Kullanımı Nasıl Azaltılır? Kullanılabilir hafızanız bittiğinde, telefonunuz yavaşlayacak, Şarjını daha çabuk boşaltacaktır. Cep telefonundan fazla ve gereksiz verileri temizleyerek, telefonunuzun belleğinden yer açabilir ve daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Android Bellek Kullanımı Azaltma

 1. En fazla belleği kullanan uygulamaları bulun. Şu anda ne kadar bellek (RAM) kullanıldığını ve en çok hangi uygulamaları kullandığını görmek için telefonunuzun durumunu kontrol edebilirsiniz. RAM’in kullanılmasının amaçlandığına dikkat edin, bu yüzden sadece kullanılmayan bir RAM’in bulunması kötü bir şey değildir. Android, ücretsiz RAM’inizin çoğunu kullanımda tutmaya çalışacaktır, çünkü bu en etkili kullanım şeklidir.
  • Cihazınızdaki Ayarlar uygulamasını açın.
  • Aşağı kaydırın ve “Telefon hakkında” öğesine dokunun.
  • “Bellek” seçeneğine dokunun. Bu, telefonunuzun bellek kullanımıyla ilgili bazı temel bilgileri gösterecektir.
  • “Uygulamalar tarafından kullanılan bellek” düğmesine dokunun. Bu, en çok RAM’i kullanan uygulamaları gösterecektir.
 1. Eski uygulamaları sil. Kullanılmayan uygulamaların silinmesi, Android’inizin sahip olduğu boş alan miktarının artmasına yardımcı olacak ve uygulamalar arka planda çok fazla çalıştığında RAM’inizi boşaltacaktır. Hem ücretsiz depolama alanı hem de ücretsiz RAM, Android’inizin performansını artırmaya yardımcı olur. Satın aldığınız veya ücretsiz olarak aldığınız uygulamalar, Google Play Store’dan istediğiniz zaman tekrar indirilebilir.
  • Cihazınızdaki Ayarlar uygulamasını açın.
  • “Uygulamalar” veya “Uygulama yöneticisi” ni seçin.
  • Artık kullanmadığınız uygulamaları bulmak için uygulamalar listesinde gezinin.
  • Bir uygulamaya dokunun ve ardından kaldırmak için “Kaldır” a dokunun. Bu, uygulamayı cihazınızdan siler. “Kaldır” düğmesi yoksa uygulama cihazınızla birlikte paketlendi ve kaldırılamaz.
 1. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın Birçok Android cihazı, arka planda çalışan ve sistem kaynaklarını toplayan önceden yüklenmiş tonlarca uygulama ile gelir. Bu uygulamalar cihazınızı kökeltmeden kaldırılamadığından, onları devre dışı bırakabilirsiniz. Depolama alanını geri almayacaksın, ama artık koşmayacaklar.
  • Cihazınızdaki Ayarlar uygulamasını açın.
  • “Uygulamalar” veya “Uygulama yöneticisi” ni seçin.
  • Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamayı bulun. Bunlar genellikle yüklemediğiniz taşıyıcı uygulamalar veya paketlenmiş uygulamalar.
  • Varsa “Güncellemeleri kaldır” a dokunun. Uygulamayı devre dışı bırakma seçeneği vermeden önce bunu yapmanız gerekir.
  • “Devre Dışı” seçeneğine dokunun. Bu, uygulamayı kapatır ve çalışmasını engeller.
 1. Resimlerinizi bir bilgisayara veya buluta aktarın. Android’inizle çok sayıda fotoğraf çekerseniz, bunları bir bilgisayara aktarmak veya cihazınızdaki alanı boşaltabilmek için bir bulut depolama hizmetine yüklemek isteyebilirsiniz.
  • PC’ye Aktar –Android’i USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Bildirim panelini açın ve USB seçeneğine dokunun. “Fotoğraf aktarımı” nı seçin. Bilgisayarı / Bu PC penceresini açın. Android cihazınıza sağ tıklayın (sadece bir model numarası olabilir) ve “Resimleri ve videoları içe aktar” ı seçin. Cihazınızdaki tüm görüntüleri Resimler klasörünüze kopyalamak için uyarıları takip edin. “Diğer seçenekler” bağlantısını tıklayın ve “İçe aktardıktan sonra cihazınızdan dosyaları sil” kutusunu işaretleyin.
  • Mac’e Aktar –Android cihazı Mac’inize USB kablosuyla bağlayın. Bildirim panelini açın ve USB seçeneğine dokunun, ardından “Fotoğraf aktarımı” nı seçin. Mac’inizde Image Capture uygulamasını açın. Soldaki menüden Android cihazınızı seçin. Menünün altındaki ek seçenekleri açın ve “İçe Aktardıktan Sonra Sil” i seçin. Tüm görüntüleri Android’inizden Mac’inize aktarmak için “Tümünü İçe Aktar” a tıklayın ve ardından bunları Android cihazınızdan silin.
  • Buluta yükle –Henüz sahip değilseniz Google Fotoğraflar uygulamasını indirin. Google Fotoğraflar, tüm fotoğraflarınızı ücretsiz olarak düşük kaliteli bir kalitede yedeklemenize veya orijinal kalitede Drive depolama alanınıza yüklemenize olanak tanır. Google Fotoğraflar Ayarları menüsünü açın ve “Yedekle ve senkronize et” e dokunun. Ücretsiz depolama alanınızı veya Drive depolama alanınızı kullanıp kullanmayacağınızı seçmek için “Yükleme Boyutu” na dokunun. “Yedekle ve senkronize et” seçeneğinin etkinleştirildiğinden ve fotoğraflarınızın otomatik olarak yüklenmeye başlayacağından emin olun. Yedeklediğiniz tüm resimleri silmek için Ayarlar menüsünden “Boş alan aç” a dokunun.
 1. İndirilenler klasörünüzdeki dosyaları silin. Daha fazla alan açmanız gerekiyorsa İndirilenler klasörünüzü temizleyebilirsiniz. Bu klasör genellikle, indirdiğiniz ve cihazınızda bir kez kullanacağınız PDF’leri ve diğer dosyaları doldurur.
  • İndirilenler uygulamasını uygulama çekmecenizden açın. Uygulama çekmecesi düğmesi bir ızgaraya benziyor.
  • “Sil” düğmesine dokunun ve ardından kaldırmak istediğiniz tüm dosyaları seçin.
  • Seçilen dosyaların tümünü silmek için tekrar “Sil” e dokunun. Bu işlemin telefon üreticinize bağlı olarak biraz değişeceğini unutmayın.
 1. RAM-hungry uygulamaları için alternatifler kullanın. Telefonunuzda çok fazla kaynak barındıran uygulamalar varsa, bazı alternatifleri bulmaya çalışın. Örneğin, Facebook uygulamasını kullanmak yerine Facebook web sitesini kullanabilirsiniz. Bazı özellikleri kaybedersiniz, ancak çok fazla sistem kaynağı kaydedersiniz.
 2. RAM’i serbest bıraktığını iddia eden uygulamalardan kaçının. Google Play Store’da sistem performansınızı artırdığını iddia eden tonlarca uygulama var. Android’in tasarlandığı şekilde, bu uygulamalar sadece nadiren etkilidir ve bazen performanslarına zarar verdiğinden daha fazla zarar verirler.
 3. Sistem yazılımınızı güncelleyin. Sistem yazılımınızın daha yeni sürümleri, cihazınızdaki performansı artırabilir. Bunlar, ara sıra taşıyıcınız tarafından kullanılabilir ve daha yeni sürümler eski cihazlarda elde edilemeyebilir.
  • Cihazınızdaki Ayarlar uygulamasını açın.
  • Menünün en altına gidin ve “Sistem güncellemeleri” ni seçin.
  • “Güncelleme için kontrol et” e dokunun ve mevcut güncellemeleri yükleyin. Güncelleme işlemi, eğer mevcutsa genellikle yaklaşık 20 dakika sürer.

iPhone Bellek Kullanımı Azaltma

 1. iPhone’unuzu düzenli olarak yeniden başlatın. IPhone’unuzu tamamen yeniden başlatmak, sistem belleğini sıfırlayacaktır. Bu, hatalı davranan ve çok fazla kaynak tüketen uygulamaları düzeltebilir. Genel performansı da artırabilir.
  • Güç düğmesi ekranda belirene kadar Güç düğmesini basılı tutun.
  • iPhone’unuzu kapatmak için kaydırıcıyı parmağınızla kaydırın.
  • Yaklaşık on saniye sonra, iPhone’u tekrar açmak için Güç düğmesine tekrar basın ve basılı tutun.
 1. iPhone’un RAM’ini sıfırlayın. IPhone’unuzdaki RAM’i temizlemek için hızlı bir numara kullanabilirsiniz, böylece uygulamalar için size daha fazla boş alan verir:
  • Güç kaydırıcısı görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun. iPhone telefonun ilk önce kilidinin açık olduğundan emin olun.
  • Sürgü belirdiğinde, Ana sayfa düğmesini beş saniye basılı tutun. Başarılı olduğunuzda Ana ekrana geri dönersiniz. Bu, şu anda kullanımda olan RAM’ı temizleyecektir.
 1. Kullanılmayan uygulamaları sil. Boş depolama alanınız varsa, iPhone’unuzda daha iyi performans elde edersiniz. Alanı boşaltmanın en kolay yollarından biri, artık kullanmadığınız uygulamaları silmek. Bu, genellikle arka planda çalışan uygulamalar için depolama alanını ve RAM’i serbest bırakır. Satın aldığınız veya ücretsiz uygulamalarınızdan herhangi birini tekrar App Store’dan indirebilirsiniz.
  • Silmek istediğiniz Ana ekranınızda bir uygulama bulun.
  • Oynatmaya başlayana kadar uygulamayı basılı tutun.
  • Silmek için uygulamanın köşesindeki “X” e dokunun. Silmek istediğiniz ek uygulamalar için tekrarlayın. Sistem uygulamaları silinemez.
 1. Bilgisayarınıza çektiğiniz resimleri aktarın. Çok fazla resim çekerseniz, iPhone’unuzdaki boş alanı tıkıyor olabilirler. Boş alan bittiğinde, işler biraz yavaşlar. Resim aktarma işlemi kullanmakta olduğunuz bilgisayara bağlı olarak değişir:
  • Windows – iPhone’unuzu bilgisayarınıza USB üzerinden bağlayın. Bilgisayar / Bu PC penceresini açın ve iPhone’unuzu sağ tıklayın. Resimleri içe aktarmaya başlamak için “Resimleri ve videoları içe aktar” ı seçin. “Diğer seçenekler” i tıklayın ve ardından “İçe aktardıktan sonra cihazınızdan dosyaları sil” seçeneğini işaretleyin. Fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmak ve bunları iPhone’unuzdan silmek için yönergeleri izleyin.
  • Mac – iPhone’unuzu USB aracılığıyla Mac’inize bağlayın. “Görüntü Yakalama” yı açın ve sol menüdeki cihazlar listesinden iPhone’unuzu seçin. Menünün altındaki ek seçenekleri genişletin ve “İçe Aktardıktan Sonra Sil” i seçin. Fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmak ve iPhone’unuzdan silmek için “Tümünü al” düğmesini tıklayın.
 1. Bazı etkileri kapat. IOS’deki bazı menü geçişleri eski iPhone modellerini yavaşlatabilir. Performansı iyileştirmeye yardımcı olmak için bunları devre dışı bırakın:
  • Ayarlar uygulamasını açın ve “Genel” i seçin.
  • “Erişilebilirlik” e dokunun.
  • “Hareketi Azalt” a hafifçe vurun ve sonra “Hareketi Azalt” ı aç.
  • “Erişilebilirlik” e dönün ve “Kontrastı Artır” ı seçin. “Saydamlığı Azalt” ı aç.
 1. Dinlemediğiniz müziği silin. Resimleriniz gibi, müzik dosyaları cihazınızda çok fazla yer kaplayabilir. Dinlemediğiniz şarkıları kaldırmak, boş alanınız bittiğinde performansı artırmanıza yardımcı olabilir. Müziği iTunes’dan satın aldıysanız, istediğiniz zaman tekrar indirebilirsiniz. Müziği bilgisayarınızdan senkronize ederseniz, tekrar senkronize ederek geri yükleyebilirsiniz.
  • Ayarlar uygulamasını açın ve “Genel” i seçin.
  • “Depolama ve iCloud Kullanımı” na ve ardından Depolama bölümündeki “Depoyu Yönet” e dokunun.
  • Uygulamalar listesindeki Müzik uygulamasına dokunun.
  • Herhangi bir sanatçıyı veya belirli şarkıları sağdan sola kaydırın ve ardından “Sil” e dokunun. Tüm müziğinizi bir kerede silmek için “Tüm Şarkılar” da hızlıca kaydırabilirsiniz.
 1. RAM kullanımınızı kontrol etmek için bir uygulama kullanın. IPhone’un, kullanılan RAM miktarını kontrol etmek için yerleşik bir yolu yoktur. Bunun nedeni, sistemin RAM tahsisini arka planda ele alması ve kullanıcılar tarafından görülmemesidir. RAM kullanımını izlemek istiyorsanız, gösterecek bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.
  • En popüler uygulamalardan biri Sistem Durumu, ancak bireysel uygulamaların RAM kullanımını göremezsiniz.

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x