WordPress.com vs WordPress.org Hangi Blog Platformu Kullanmalıyım?

WordPress.com vs WordPress.org Hangi Blog Platformu Kullanmalıyım? Hangi blog platformunun kullanılacağını seçmek, sahip olduğunuz blogun türüne ve blogunuzla ne yapmak istediğinize bağlıdır. Eğlenmek için blog yazıyorsanız veya kişisel bir günlüğün barınması için bir araç olarak kullanıldıysanız, BlogSpot, WordPress.com veya Tumblr’ı ücretsiz ve yönetmek oldukça kolay olduğundan kullanabilirsiniz.

İşletmenizi tanıtmak veya para kazanmak için blog yazarken, WordPress.org (kendinden barındırılan) gibi daha profesyonel bir platform  kullanmak en iyisidir.

Bu makalede, size WordPress’in ne olduğunu anlatacağım  ve sizin için WordPress’in bu iki değişkeni arasındaki farkı göstereceğim. Bu, hangi WordPress platformunun sizin için en iyi olacağını anlamanıza yardımcı olacaktır.

WordPress platformu nedir?

WordPress bir blog makale aracı olarak başlatıldı ve daha sonra tam bir CMS (içerik yönetim sistemi) haline geldi.

WordPress’in ilk sürümü, 2003 yılında GPLV2 kapsamında lisanslı bir açık kaynak projesi olarak piyasaya sürüldü. WordPress, son 10 yılda, bloglar ve web siteleri oluşturmak için en popüler platformlardan biri haline geldi.

WordPress PHP ve MySQL tabanlı .  Tarafından kurulan Matt Mullenweg ve Mike Little’ınWordPress onların ana şirket tarafından desteklenen bir projedir Automattic da gibi çeşitli WordPress ilgili hizmetler ve ürünler sunmaktadır,  WordPress.com , VaultPress , Jetpack , VideoPress WordPress VIP, Gravatar , ve diğerleri.

 (WordPress ile ilgili daha ilginç bazı bilgiler için altta ilerleyin)

Yeni başlayanlar için, WordPress hakkında bilmek gereken iki önemli nokta var.

Bildiğimiz standart web sitesi tasarımlarının aksine, WordPress, ücretsiz ve Premium WordPress temaları sunan geniş bir serbest tasarımcı ve geliştirme şirketi  topluluğunun desteğini alıyor.

Herhangi bir web sitesinin bugünkü webmasterinin en büyük zorluklarından biri harika bir tasarım oluşturmaktır ve WordPress temaları bu soruna çok iyi yükselmektedir.

Herkes, resmi WordPress repo’sundan veya üçüncü taraf web sitelerinden WordPress temalarını indirebilir. Birinci sınıf tema pazarında biraz para da ödeyebilirsiniz.

Temanızın tasarımını ve görünümünü değiştirebilir. WordPress, bir blog veya web sitesi oluşturmak için kullanılabilir ve tema boyu, gerçek kodlama bilgisi bulunmayan bir web sitesini başkaları için gerçekten kolaylaştırır.:

WordPress Eklentileri, WordPress yazılımının temel özelliklerini genişletir.

WordPress web sitelerine yeni özellikler eklemeye yardım ediyorlar. Neredeyse her şey için bir WordPress eklentisi var. Tek yapmanız gereken, WordPress ile çalışan siteniz için ihtiyaç duyduğunuz bir eklenti bulmaktır ve bu eklentiyi eklediğinizde hemen kullanmaya başlaya bilirsiniz.

Kullanılabilecek çok sayıda WordPress eklentisi nedeniyle, biri hangi eklentilerin kullanılacağı konusunda kolayca  karışabilir.  Bu nedenle, bu gibi rehberleri izlemek iyi bir fikirdir:  Her Blog İçin Temel WordPress Eklentileri .

WordPress eklentilerini resmi eklenti dizininden veya birçok eklenti geliştiricisinden veya şirketten indirebilirsiniz.

WordPress.com vs WordPress.org: Fark nedir?

WordPress, yazılımı size iki seçenek sunuyor:  WordPress.com ve WordPress.org.

WordPress.org, bir dakika içinde açıklayacağım “kendine barındırılan bir WordPress blogu” olarak popülerdir.

WordPress.com, herkesin ücretsiz olarak bir blog oluşturmasına izin veren Automattic tarafından sunulan ücretsiz bir blog yazarlığı platformudur.

WordPress.com’da bir blog oluşturduğunuzda, ” name.wordpress.com” gibi bir web adresi alırsınız. Blogunuz WordPress sunucusunda barındıracaktır. Bu platform, basitçe kendi kişisel yazılarını barındırmak amacıyla bir blog sahibi olmak isteyenler için mükemmeldir.

Birçok  ücretli eklenti  mevcuttur ve özel alan adları satın alabilir, ücretli temalar kullanabilirsiniz

İşte iki büyük kısıtlama:

 • Üçüncü taraf eklentileri yükleyemezsiniz
 • Tema seçenekleriniz sınırlıdır

Bununla birlikte, kişisel bir blog perspektifinden, WordPress ekibi blogunuzun mimarisini ve yedeklemesini yönetmeye özen gösterdiği için bu kötü bir seçenek değildir.

WordPress.com aşağıdakiler için iyidir:

 • Kişisel bir günlük tipi blog başlatmak isteyen bireyler
 • Duyurular için web alanı olması gereken şirketler, tasarım ve marka oluşturma gibi faktörlerin önemli olmadığı yerlerde

WordPress.com aşağıdakiler için  iyi değildir:

 • Bir blog’dan para kazanmayı planlayan insanlar
 • Bir içerik pazarlama blogunu pazarlama kanalı olarak kullanan şirketler
 • Web siteleri üzerinde tam kontrol isteyen kişiler (FTP, özel kod, özel eklentiler, vb.)
 • AdSense veya Infolinks gibi reklam ağlarını kullanmak isteyen herkes
 • Bağlı kuruluş pazarlaması amacıyla bir blog oluşturmak isteyen herkes

WordPress.org, para kazanmak, küçük bir işletmeyi tanıtmak veya bir e-ticaret sitesi oluşturmak gibi başka herhangi bir kullanım için bir blog başlatmak isteyen insanlar için eksiksiz bir çözümdür.

WordPress.org’u kullanmak için resmi indirme sayfasından WordPress’in bir kopyasını  indirin ve kendi barındırma sunucunuza kurun . WordPress.org dünyanın en popüler platformlarından biriyken, birçok barındırma şirketi özel bir çözüm veya WordPress’i bir tıklama ile yüklemenizi  sağlayan Fantastico gibi komut dosyaları sunuyor.

Daha sonra WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edineceğim. İlk olarak, WordPress.org platformunun bazı özelliklerine bir göz atalım:

WordPress.com ve WordPress.org’un benzer ara yüzleri (örn. WordPress gösterge tablosu) vardır.

Bununla birlikte, WordPress.org, WordPress.com’un tüm sınırlamalarını kaldırır ve blogunuz üzerinde tam kontrol imkanı sunar.

Neler Yapabilirsin:

 • Özel bir tema oluşturun / üçüncü parti temaları yükleyin
 • Üçüncü taraf eklentilerini kur
 • Seçtiğiniz herhangi bir şekilde para kazanın

İşte WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklardan bazılarını gösteren basit bir çizergedir.

Umarım bu yazı WordPress’in ne olduğunu ve WordPress.org’un (kendinden barındırılan) WordPress.com’u arasındaki farkları anlamanıza yardımcı olmuştur.

Ayrıca burada paylaştığım bilgilerin web siteniz için hangi blog platformunu kullanmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olduğunu umduğumdan eminim.

WordPress ile ilgili herhangi bir sorunuz veya şüpheniz varsa, aşağıdaki yorum bölümünden bana sorabilirsiniz.

Bu makaleyi yararlı ve bilgilendirici buluyorsanız, Facebook, Twitter ve Google Plus’daki arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

İşte WordPress ile ilgili bazı ilginç gerçekler:

 • Dünyanın en popüler web sitelerinden ( TechCrunch, CNN, Forbes) bazıları WordPress VIP tarafından desteklenmektedir.
 • Dünyadaki web sitelerinin% 27’si WordPress tarafından destekleniyor.
 • Tüm popüler mobil platformlar (iOS, Android, Blackberry) için bir WordPress uygulaması mevcuttur.
 • Mevcut blogunuzun Blogger.com veya WordPress.com’daki kendinden barındırılan bir WordPress.org bloguna arama motoru dostu
 • WordPress platformu, bireyler ve şirketler için para kazanmak için eksiksiz bir pazar oluşturdu.
 • com gibi birçok serbest pazarda iş bulabilir veya bunları verebilirsiniz. Ayrıca, destek forumuyla WordPress kullanıcılarının inanılmaz bir topluluğundan ücretsiz destek alabilirsiniz.
 • WordPress, dizin web siteleri, ortaklık sistemleri, portföy web siteleri, biletleme sistemleri vb. Gibi birçok web sitesi türüoluşturmak için kullanılır. WordPress için neredeyse her şey için bir eklenti var.
 • Sen edebilirsiniz lokal olarak WordPress yüklemek öğrenmek testi veya WordPress şey geliştirmektir. (Windows ve Mac)
 • ShoutMeLoud, WordPress.org platformu tarafından desteklenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mustafa Özcan dedi ki:

  Facebook’ta aradığım kişi galiba profilini gizlemiş.Lütfen bana yardım edin! Aradığım kişiyi nasıl bulurum?