WordPress 429 Too Many Requests Hatası

WordPress 429 Too Many Requests Hatası Diğer birçok yazılım gibi, WordPress de kusurlarına sahiptir. Çoğu zaman WordPress kullanıcıları için bir hatayla karşılaşmak normaldir. Ancak, 429 Çok Fazla İstek hatası için WordPress’i suçlamayın.

Bu belirli WordPress hatası birkaç farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir, bazen kullanıcının kendi hataları tarafından ortaya çıkabilir, ancak WordPress’in hatası değildir. Asla daha az, düzeltmenize yardımcı olacağız.

WordPress kullanırken 429 Çok Fazla İstek hatasıyla karşılaştıysanız, düzeltilebileceğinden endişe etmeyin. Bu yazıda, bu hatayı düzeltmek için üç basit yöntemle size yol göstereceğiz ve gelecekte nasıl önleneceğine dair birkaç ipucu vereceğiz.

429 Too Many Requests Hatasına Neden Olan Nedir?

429 Çok Fazla İstek hatasının arkasındaki nedeni bulmak için WordPress’in nasıl çalıştığını anlamanız gerekir.

WordPress, işlevlerini yerine getirmek için PHP dilini kullanan bir CMS’dir (içerik yönetim sistemi). Bir görev gerçekleştirdiğinizde, bir değişiklik yaptığınızda veya web sitenize yeni bir şeyler eklediğinizde, WordPress bu görevleri yürütmek için PHP komut dosyaları çalıştırır. Bir değişiklik yaptığınızda ve WordPress bir PHP komut dosyası yürüttüğünde, web sitenizin sunucusuna istenen işlevi yerine getirmesi için bir “istek” gönderir. WordPress’in çoğu kısmı böyle çalışır.

WordPress sunucuya çok fazla istek göndermeye çalıştığında 429 Çok Fazla İstek hatası oluşuyor. Bu hata sistemi sunucunuzu DDoS saldırılarına karşı korur, bu da korsanların teklifini yapmak için web sitelerini ele geçirir. Ayrıca, üçüncü taraf bir eklenti veya kötü kodlanmış bir tema da neden olabilir.

Hatayı Düzeltmenin Kolay Yolları

429 Çok Fazla İstek hatasının arkasındaki ana nedeni bulmaya ve düzeltmeye çalışabileceğiniz birkaç basit yöntem vardır. Size adım adım yol göstereceğiz.

İlk olarak, eski eklentileri veya temaları kullanmadığınızdan emin olun. Özellikle korsan temalar veya eklentiler kullanıyorsanız, bunlardan hemen kurtulmalısınız çünkü bunlar genellikle bu hatanın ana suçlularıdır.

Başlayalım.

Yöntem 1: Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakma ve Yeniden Etkinleştirme

Modern WordPress eklentilerinin çoğu, üçüncü taraf bir API’ya bağlanarak çalışan hizmet tabanlı eklentilerdir. Bu tür eklentiler 429 Çok Fazla İstek hatasının temel nedeni olabilir.

Hangi eklentinin hataya neden olduğunu bulmak için, tüm eklentileri devre dışı bırakmanız ve hatayla tekrar karşılaşana kadar birer birer yeniden etkinleştirmeniz gerekir.

devre dışı-eklentileri

Eklentileri devre dışı bırakmak için WordPress kontrol panelinize giriş yapın ve Eklentiler sayfasına gidin . Ardından tüm etkin eklentileri seçin ve Toplu İşlemler açılır menüsünden Devre Dışı Bırak’ı seçin.

WordPress yönetici kontrol panelinize erişiminiz yoksa, eklentileri sunucudan devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1: Sunucunuza Giriş Yapın

Sunucunuzda oturum açmak için bir FTP istemci uygulaması kullanabilirsiniz. Yine de, herkesin kullanımına açık olduğu için sunucuya erişmek için CPanel kullanacağız . İşlem temelde aynıdır, bu nedenle rahat olduğunuz herhangi bir uygulamayı kullanın.

Web sitenizin CPanel’ine erişmek için web sitenizin URL’sinin sonuna / cpanel yazın (örneğin: web siteniz.com/cpanel). Ardından, web barındırıcınız tarafından size verilen sunucu kullanıcı adını ve şifresini girin. Giriş ayrıntılarını hatırlamıyorsanız, web barındırıcınızın hoş geldiniz e-postasında arayın.

2. Adım: public.html Klasörünü bulun

CPanel kontrol panelinde Dosya Yöneticisi adlı bir uygulama bulacaksınız . Web sitesi dosyalarınıza erişmek için bu uygulamayı açın.

cpanel dosya yöneticisi

Public.html klasörüne gidin . Ardından WP-Content klasörünü açın. WordPress eklentileriniz için klasör ve temaları bu klasörde bulacaksınız.

3. Adım: Eklentiler Klasörünü Yeniden Adlandırın

Web sitenizdeki tüm eklentileri devre dışı bırakmak için tek yapmanız gereken Eklentiler klasörünü yeniden adlandırmaktır.

cpanel-eklentileri-adlandırma

Klasöre sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır’ı seçin. Sonra plugins-bad gibi bir ad yazın.

cpanel-eklentileri-kötü

Şimdi yeni bir boş klasör oluşturun ve “eklentiler” olarak adlandırın.

Web sitenizi ziyaret edin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Sorun giderildiyse, muhtemelen bir eklentiden kaynaklanır.

4. Adım: Eklentileri Etkinleştirin

Hangi eklentinin soruna neden olduğunu anlamanın zamanı geldi.

Sunucunuza ve WP-İçerik klasörüne geri dönün. Ardından , daha önce oluşturduğunuz boş “eklentiler” klasörünü silin. Ve “plugins-bad” klasörünüzü tekrar “Plugins” olarak yeniden adlandırın.

Bu, tüm eklentilerinizi web sitenize geri yükleyecektir. Endişelenme, tüm eklentiler devre dışı bırakılacak. Şimdi tek yapmanız gereken, WordPress kontrol panelinize giriş yapmak ve suçluyu bulana kadar eklentileri tek tek yeniden etkinleştirmektir.

Yöntem 2: Web Sitesi Temanızı Değiştirin

Kötü kodlanmış ve güncel olmayan WordPress temaları da 429 Çok Fazla İstek hatasına neden olabilir. Ücretsiz temalar kullanan web siteleri arasında da yaygındır. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için etkin temanızı değiştirmeyi deneyin.

temayı değiştir

WordPress yönetici kontrol panelinize giriş yapın ve Görünüm >> Temalar’a gidin. Ardından varsayılan WordPress temasını etkinleştirin.

Yönetici kontrol paneline erişiminiz yoksa temaları sunucudan devre dışı bırakmak için önceki yöntemde açıklanan adımların aynısını uygulayın. Yalnızca bu kez Eklentiler klasörü yerine Temalar klasörünü yeniden adlandırın.

Bu sorunu çözerse, web sitesi temanızı yükseltme zamanı.

Yöntem 3: Profesyonel Yardım Alın

Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa, profesyonel yardım almanın zamanı geldi. Bazen, 429 Çok Fazla İstek hatası, sunucu tarafı sorunları, kullandıkları hizmetler ve üçüncü taraf web uygulamalarından da kaynaklanabilir.

Web barındırıcınızın teknik destek ekibine ulaşın ve web sitenizi kontrol etmelerini isteyin. Kullandığınız web barındırma hizmetine bağlı olarak, web sitenizden kaynaklansa bile, sizin için sorunu düzeltmeyi teklif edeceklerdir.

Bu Hatayı Önlemek için Adım Atın

429 Çok Fazla İstek hatası, sunucu kaynaklarınızı tüketebilecek ve hatta web sitenizi bozabilecek korkunç bir sorundur. Gelecekte bu sorunu önlemek için gerekli adımları atın.

İlk olarak, sağlam ve kaliteli bir web barındırma hizmeti kullandığınızdan emin olun. Bir kullanarak yönetilen WordPress barındırma hizmeti onlar DDoS saldırıları ve rutin web yedekleri web sitenize korumak için araçları sağlamak olarak şiddetle tavsiye edilir.

Eski eklentileri ve temayı kullanmaktan kaçının. Ve asla korsan temaları veya eklentileri kullanmayı düşünmeyin. Bu temalar her zaman web sitenizden ve sunucu kaynaklarınızdan yararlanacak gizlice enjekte edilen komut dosyalarıyla birlikte gelir.

Ayrıca, web sitenizi bilgisayar korsanlarından korumak için web sitenize ücretsiz bir kötü amaçlı yazılım tarayıcı eklentisi yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. WordPress 429 Too Many Requests Hatası için yorumda bulun

    WordPress 429 Too Many Requests Hatası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WordPress 429 Too Many Requests Hatası için ilk yorumu yapabilirsin.