windows yeniden başlatma sorunu

4 dk okuma süresi

Windows 10/8/7 PC Kapatma veya Yeniden Başlatma

Windows yeniden başlatma sorunu  Windows 10 Kapatma veya Yeniden Başlat düğmesini tıklattığınızda ve Windows 10’un kapanmayacağını veya yeniden başlatılmayacağını gördüğünüzde, bu ileti sorunu gidermenize ve düzeltmenize yardımcı olur. Kapanış Ekranı  ya da Yeniden Başlatılıyor görüntülendiği renkli ekrana kadar gidebilir ve orada kalır. Başka bir deyişle, Windows 10/8/7’niz kapanma sırasında, donma sırasında veya ekrandaki aktivite çemberi hareket etmeye devam edebilir – ve kapatmanın tek yolu sistemi kapatmak için Güç düğmesine basmaktır .

Windows bilgisayar kapanmıyor veya yeniden başlatılmıyor

Windows kapatmayı veya yeniden başlatmayı uzatabilir veya engelleyebilecek birkaç geçerli neden.

1. Sizinki yeni bir Windows kurulumu ise, belki de “ OOBE ” zamanını alıyor. Bu özellikle Windows’un önceki sürümlerinde geçerlidir. İlk günlerde, Windows tabanlı bir bilgisayarı yeniden başlatmaya veya kapatmaya çalıştığınızda, sistemin yeniden başlatılması veya kapatılması uzun sürebilir.

Alternatif olarak veya ek olarak, aşağıdakine benzer bir ileti alabilirsiniz: Windows güncellemeleri yapılandırıyor . Bu genellikle Windows’u ilk başlattıktan 1-2 gün sonra veya bir Windows Güncellemesinden sonra gerçekleşir. Sorun, sistemin gereksiz dosyaları silmek için bakım işlevlerini gerçekleştirmesi nedeniyle oluşur. Genellikle, bu işlem, Out of Box Deneyimi (OOBE) Sihirbazı’nın çalıştırılmasından bir veya iki gün sonra gerçekleşir. Bu sorun oluştuğunda, sistemi kapatmak için 10-20 dakika kadar sürebilir. İşlem sadece bir kez gerçekleşir. Bu yüzden sürecin bir kez bitirilmesini bekleyin.

2. Windows’unuzu güncellediyseniz, Güncellemeleri yapılandırmak veya kurmak için beklenenden biraz daha uzun sürebilir. Sistemin sadece geçici bir durum olarak kendi tatlı zamanını almasına izin vermek en iyisidir.

3. Windows’u  her kapanışta Sayfa (Değiştir) dosyasını silmeye ayarladınız mı ? Öyleyse bu işlem biraz zaman alacaktır.  Sayfa Dosyası’nın silinmesini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bu Microsoft Düzeltme’yi kullanabilirsiniz . Bu durumda, Windows’un her kapatma işleminde Sayfa Dosyasını silmesini durdurmanız gerekecektir.

Windows kapanmayacak

Ama sorunun başka bir şey olduğunu ve yinelenen bir şey olduğunu düşünüyorsanız, o zaman olası nedenler şunlardır:

  1. Süreçlerinizden veya hizmetlerinizden biri kapanmıyor.
  2. Yüklenmiş bir hatalı veya uyumsuz aygıt sürücüsü var.
  3. Hatalı veya uyumsuz bir programınız var.

Burada, belirtilen sırayla değil, sorunu gidermenize yardımcı olacak, düşünebileceğiniz birkaç öneri bulunmaktadır. Lütfen önce tüm listeyi gözden geçirin ve sonra sizin için geçerli olanları görün.

1. Sisteminizde yapmış olabileceğiniz son değişiklikleri geri alın. Son yüklenen bir programı veya bir güncellemeyi veya bir aygıt sürücüsünü kaldırmanız gerekebilir.

2. Bilinen Son İyi Yapılandırma veya Sistem Geri Yükleme’yi deneyin.

3. Manuel olarak denemek ve bunun olası nedenlerini veya nedenlerini tanımlamak için Görev Yöneticisini kullanın. Şüpheli programı el ile durdurup kapatın ve ardından sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için kapatın. Prosedürü birkaç çalışan işlemle tekrarlamanız gerekebilir.

4. Güvenli Mod’a girin . Menüden imleci Önyükleme Günlüğünü Etkinleştir’e getirin ve Enter’a basın.

Yeniden başlatıldığında, C: \ Windows klasöründe ntbtlog.txt dosyasını arayın . Aygıt sürücülerinin yüklenmesiyle ilgili sorun belirtileri olup olmadığına bakın. Sorun bulursanız, Aygıt Yöneticisi’ne gidin ve aygıtı devre dışı bırakın veya programı kaldırın. Yeniden Başlatma. Eğer sorun oluşmazsa, o zaman biliyorsunuz, o aygıt veya program sorunlara neden oluyordu.

6.  Sorunu gidermek için Temiz Önyükleme gerçekleştirin . Bu, Windows’un durmasını engelleyen üçüncü taraf işlemlerin normal şekilde kapatılmasını veya yeniden başlatılmasını belirlemenize yardımcı olabilir.

5. Bilgisayarın CMOS / BIOS’unu yükseltin. Hatalı CMOS ve BIOS ayarları başlatma ve kapatma sorunlarına neden olabilir.

6. Windows 7 çalıştıran bir bilgisayarınız varsa. Sistem ağır yük altındayken, bilgisayarı kapattığınızda veya bilgisayarı Uyku moduna geçirdiğinizde Windows 7’nin durduğu veya klavyenin yanıt verdiği bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorun, genellikle birden çok işlemciye sahip veya birden çok çekirdeğe sahip bir işlemciye sahip olan bilgisayarlarda ortaya çıkar.

7. Verbose Durum Mesajlarını Etkinleştir . Bu, Windows’un hangi noktada kapama işlemini durdurduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

8.  Sistem kapatma işleminizi analiz edebilmek için Windows 10/8 / 7’deki Kapatma Olayı İzleyicisi’ni etkinleştirin .

9. Performans Sorun Gidericisi’ni çalıştırın ve size yardımcı olup olmadığına bakın. Çalıştır kutusuna aşağıdakileri yazın ve açmak için Enter’a basın.

% systemroot% \ system32 \ msdt.exe -id PerformanceDiagnostic

10. Yerleşik Olay Görüntüleyiciyi veya ücretsiz Windows Olay Görüntüleyici Plus’ımızı kullanarak Olay Günlüklerini  kolayca görüntüleyin. Belki de Olay Günlüklerinde bir şey bulacaksınız.

11. Windows 10/8 kullanıyorsanız, Hybrid Shutdown’u devre dışı bırakın ve yardımcı olup olmadığını görün.

12. Windows’ta Acil Durum Kapatma veya Yeniden Başlatma seçeneğini kullanın .

13.  BootExecute kayıt defteri değerini sıfırlayın ve bunun kapatma sorunlarını çözeceğini görün.

14. Windows 10 kullanıcıları, Intel için Management Engine Driver’ın en son sürümlere güncellenip güncellenmediğini kontrol etmek isteyebilir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x