Facebook yüz tanıma nedir nasıl kullanılır ?

Facebook yüz tanıma nedir nasıl kullanılır Facebook, fotoğraflarda insanları bulmak için yüz tanıma özelliğini nasıl kullanıyor ? Bugünden itibaren, bir kullanıcı etiketlenmiş olmasa bile, bir kullanıcı kendisiyle fotoğraf yüklediğinde kullanıcıları bilgilendirecektir. Kullanıcı, daha sonra, etiketini fotoğrafa ekleme, kendilerini etiketsiz bırakma veya uygunsuz olduğunu düşündükleri bir fotoğraf bildirme seçeneğine sahip oluyor. Bu özellik ayrıca profil fotoğrafları ile çalışacak, ancak veri yasalarının yüz tanıma kullanımını kısıtladığı Kanada’da veya AB’de bulunmayacaktır.

Facebook’a göre, yeni araç, görüntülerini çevrim içi olarak kontrol etmelerine yardımcı olarak kullanıcıları güçlendirmek için tasarlanmıştır. “Bunu gerçekten uzun süre gizlilik özelliği olarak düşündük. Birisi bir fotoğrafını gönderiyorsa, bunun hakkında bir şey bilmiyor olabilirsiniz, ”diyor Facebook’un gizlilik sorumlusu Rob Sherman, The Verge’a . “Artık kullanıcılar fotoğrafa erişebiliyor ve onu gönderen kişiye iletebiliyorlar.”

Facebook yüz tanıma nedir nasıl kullanılır

Sherman ayrıca, aracın nostalji için bir uyarı olabileceğini ve insanları unutmuş oldukları fotoğraflarla ilgili uyarabileceğini söylüyor. (Araç geriye dönük olarak çalışmıyor olsa da). Ve elbette, insanları siteye girmeye teşvik edecek ve üzerinde harcadıkları zamanın miktarını artıracaktır. Bu eski düşünce deneyi gibi: Bir kullanıcı Facebook’a bir fotoğraf yüklerse, ancak sizi etiketlemezse, etkileşim metriklerinde mi görünür? Cevap, görünüşe göre hayır.

Facebook’un bakış açısından, bu tür davranış sal dürtüler anlamlıdır. Geçen hafta şirket, News Feed’i “pasif olarak tüketen” insanların mutsuz olduğunu belirten bilimsel araştırmaları paylaştı . Bununla birlikte, aynı araştırma, siteye aktif olarak dahil olmanın – mesajlaşan insanları, yayınları sevdirmek ve eski zamanları anımsatmak – “refahın iyileştirilmesi ile bağlantılı” olduğunu ortaya koydu. Burada bir sorun, Facebook ile “etkileşim” anlamına geliyor. Davranışı kategorize etmenin kaba yolu ve katılım potansiyelini arttıran her araç, insanları mutsuz kılacak şekilde yapar.

Örneğin, yeni yüz tanıma bildirim aracı insanları taciz etmek veya zorbalığa düşürmek için kullanılabilir. Kullanıcıların arkadaş olmadıkları bir kişi tarafından yüklenen fotoğraflarda göründüklerinde bile haberdar olacaklar – yalnızca arkadaşlarının ortak olması gerekir ve fotoğrafın “izleyicileri” (Facebook’un içeriği kimin görebileceği veya göremediği ifadesi) ayarlanmalıdır. “Herkese”. Yani, hedeflerine doğrudan mesaj gönderemeyen bir taciz, onlarla bir resim yükleyebilir, belki de iğrenç veya küfürlü bir şaka içerecek şekilde Photoshopped ve Facebook onların yüzünü tanıyacak ve o kullanıcıyı tacizciler onlar için çalışıyor. Ve profil fotoğrafları için, kullanıcıların bir bildirim göndermek için karşılıklı arkadaşlarına bile sahip olmaları gerekmez.

Facebook için sorun, yukarıdaki gibi durumları en aza indirmeye çalışırken, bu araçları iyi bir nişan almayı teşvik edecek kadar açık hale getiriyor – fotoğraflarında göründüğünüz için bir ev partisinde tanıştığınız yeni bir arkadaşınızla bağlantı kurmak gibi. Yukarıdaki taciz senaryosu sorulduğunda, Facebook hedeflenen kullanıcının fotoğrafı bildirme yeteneğine sahip olacağını ve yüz tanıma işlevini tamamen ortadan kaldırabileceğini belirtti. Yeni özellikler kullanıma sunuldukça, kullanıcıların mevcut gizlilik ayarlarını gözden geçirmeleri ve teknoloji hakkında bir seçim yapmaları için Haber Bültenlerinde uyarılır. (Belki de ilişkisiz bir şekilde, Facebook, yüz tanıma kullanımının, açık izni istemeyerek kullanıcı gizliliğini ihlal ettiğini iddia eden bir davanın ortasındadır .)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Facebook yüz tanıma nedir nasıl kullanılır ? için yorumda bulun

    Facebook yüz tanıma nedir nasıl kullanılır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook yüz tanıma nedir nasıl kullanılır ? için ilk yorumu yapabilirsin.