Windows Update’te Neler Değişti

Microsoft’un Windows Güncelleme 1607’de Windows Güncelleme (WUfB) ile ilgili yaptığı değişiklikleri, İçerik Oluşturucu Güncelleştirmesi için de geçerli olacak şekilde açıklayacağım.

WUfB, Windows 10 Professional, Enterprise ve Eğitim SKU’larında yeni bir özelliktir. Kuruluşlara, kalite ve özellik güncellemelerinin nasıl uygulanacağı konusunda kontrol sağlar. Yerel bir altyapı bileşenini yüklemeniz gerekmez. Windows Server Update Server’da (WSUS) durum böyle değildir. Ayrıca, Microsoft Intune kullanarak Windows 7’yi yönetmek için gereken her bir aygıta bir istemci yüklemeniz gerekmez.

Ertelemeler ve Güncellemeleri Duraklatma

Windows Hizmeti olarak, çoğu kullanıcıların güncelleştirmeleri düzenli olarak yüklemeleri gerekir. Windows 10 Enterprises’ı lisanslayan büyük kuruluşlar bile bunu yapmak zorundalar. Müşteri kaygılarını gidermek için Microsoft, Windows 10 Yıldönümü Güncelleştirme 1607’de kalite ve özellik güncellemelerini ertelemek ve durdurmak için seçenekleri değiştirdi. 1607 sürümünden başlayarak, özellik güncellemeleri günlük artışlarla 180 güne ertelenebilir. Daha önce, güncellemeler aylık artışlarla 8 aya kadar ertelenebilir. 1607 sürümündeki kalite güncellemeleri, günlük artışlarla maksimum 30 gün ertelenebilir. Önceki ayın haftalık artışlarla en fazla 4 hafta kaldı. Gördüğünüz gibi, bu değişiklikler nispeten küçüktür.

Windows 10 sürüm 1511’de, özellik ve kalite güncelleştirmeleri 35 güne kadar birlikte duraklatılabilir. Yıldönümü Güncelleme’de, özellik ve kalite güncellemeleri ayrı olarak duraklatılabilir. Özellik güncellemeleri 60 güne kadar duraklatılabilir ve kalite güncellemeleri maksimum 35 gün boyunca duraklatılabilir. Windows 10 Yıldönümü Güncelleme 1607’de, WUfB aracılığıyla teslim edilen sürücüleri hariç tutma yeteneğiniz vardır.

Windows 10 Creators Güvenlik Dışı Güncelleştirmeleri Güncelleştirme

WUfB ile sıkı sıkı ilişkili olmasa da Microsoft, Windows 10 Aylık Kümülatif Güncelleştirmesine ek olarak, güvenlikle ilgili olmayan sorunları düzeltmek için her ay bir veya daha fazla güncelleştirme yayımlayabileceğini açıkladı. WUfB, bu yeni güncellemeleri kalite güncellemeleri olarak görecek. WUfB, kalite güncellemelerini ertelemek üzere yapılandırılırsa ertelenir. Güvenlikle ilgili olmayan güncellemeler Salı günü Patch’ten iki hafta önce yayınlanacak. Onları dağıtmamayı seçen kuruluşlar, bir sonraki ayda bir toplu güncellemede bunları alacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows Update’te Neler Değişti için yorumda bulun

    Windows Update’te Neler Değişti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows Update’te Neler Değişti için ilk yorumu yapabilirsin.