Windows sorunu bildirdiği için bu cihazı durdurdu ( Kod 43 )

Windows sorunu bildirdiği için bu cihazı durdurdu ( Kod 43 ) Kod 43 genellikle gerekli cihazın tanımlanamayacağı anlamına gelir. Bilgisayar, aygıtla doğru biçimde senkronize edilmeye çalışıyor ve başarısız oluyor ancak başarısız oluyor. Bu, genellikle yeni bir sürücü yüklerken, yeni bir güncelleştirme yüklediğinizde veya Lucid Virtu MVP’yi çalıştırdığınızda oluşur.

Grafik kartın yuvaya doğru takılıp takılmadığını kontrol ederek başlayacağız. Ardından, aygıtı kaldırma ve varsayılan sürücüleri yüklemeyi içeren yazılım çözümlerine geçeceğiz. Son aşamada, bilgisayarınızın BIOS’unu güncelleyeceğiz ve Windows Update’i de yükleyeceğiz.

Grafik Kartının doğru takılıp takılmadığını kontrol etme

Yazılımdan kaynaklanan geçici çözümlerle sorunu tanılamaya geçmeden önce, önce grafik kartının yuvasında takılıp takılmadığını kontrol etmeniz gerekir. Sıkıca bastırın ve tüm pimlerin sıkıca takıldığından emin olun. Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, aşağıda açıklandığı gibi güç döngüsü gerçekleştirmeniz yeterlidir.

 1. Windows + R’ye basın, diyalog kutusunda ” msc” yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Cihaz yöneticisine girdikten sonra, ” Ekran bağdaştırıcıları” kategorisini genişletin, cihazınızı sağ tıklayın ve ” Devre Dışı Bırak ” ı tıklayın.
 3. Şimdi kapatmak için bilgisayarı. Pili çıkarın (bir dizüstü bilgisayar durumunda) veya ana güç kablosunu çıkarın (bir PC’de varsa).

Bilgisayarınız varsa, kapağını açın ve grafik bağdaştırıcısının pimlerine mükemmel şekilde yerleştirildiğinden emin olun.

 1. Yukarıdaki adımları yaptıktan sonra, bilgisayarınızı geri başlatın, donanımınızı devre dışı bıraktığımız şekilde etkinleştirin ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Lucid VIRTU MVP Yazılımını Kaldırma

En son Windows güncellemesinden sonra NVIDIA, Lucid VIRTU MVP yazılımının NVIDIA cihazlarıyla uyumlu olmadığını ve yaşanmakta olduğumuz sorunları da içeren çeşitli sorunlarla sonuçlanan tutarsızlıklara neden olduğunu açıklayan bir bildiri yayınladı. Bu yazılım öncelikli olarak yerleşik grafik kartlarınızı ve ayrık grafik kartınızı arasında geçiş yapmanızı sağlar. Çok kullanışlı bir araç ama NVIDIA yazılımı ile uygulanabilir değil gibi görünüyor.

 1. Windows + R tuşlarına basın, ” cpl” yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Bilgisayarınızda bulunan tüm uygulamaları önünüzde göreceksiniz. Onlarla “Lucid MVP” yazılımı arayın, sağ tıklayın ve ” Kaldır” ı seçin.
 3. Uygulamayı kaldırdıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Donanım hala bir hata 43 kodu veriyorsa, devre dışı bırakmayı ve ardından yeniden etkinleştirmeyi deneyin.

 En Son Windows Update’i Yükleme

Windows, işletim sistemindeki hata düzeltmelerini hedefleyen önemli güncellemeleri yayınlar. Davamızda olan böceklerden biri; NVIDIA donanımı hata mesajı verir. Geri çekiliyorsanız ve Windows güncellemesini yüklemiyorsanız, bunu yapmanızı kesinlikle öneririz. Windows 10 en yeni Windows işletim sistemidir ve yeni işletim sistemleri her konuda mükemmel olabilmek için çok zaman almaktadır.

 1. Başlat menüsündeki arama çubuğunu başlatmak için Windows + S düğmesine basın. Diyalog kutusunda ” Windows güncelleme ” yazın. İleride çıkan ilk arama sonucunu tıklayın.
 2. Güncelleme ayarlarında bir kez ” Güncellemeleri kontrol et” yazan düğmeyi tıklayın. Şimdi Windows güncellemeleri otomatik olarak kontrol edecek ve yükleyecektir. Hatta yeniden başlatmanızı isteyebilir.
 3. Güncelledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorununuzun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Varsayılan Grafik Sürücülerini Yükleme

Hatalı Grafik sürücülerinin de bu sorunun bir nedeni olduğu bilinmektedir. Sürücüler, bilgisayarınıza bağlı herhangi bir donanımın ana itici gücüdür. Yolsuz veya modası geçmişlerse, hatanın tekrar tekrar açılmasına neden olabilir.

Bilgisayarınızı Güvenli Mod’da başlatıp ekran kartınız için hâlihazırda yüklü olan sürücüleri silmeliyiz. Yeniden başlatma üzerine, varsayılan görüntü sürücüleri ekran donanımınızın algılanması üzerine otomatik olarak yüklenir.

 1. Güvenli modda açıldıktan sonra, Windows tuşuna sağ tıklayın ve kullanılabilir seçenekler listesinden Aygıt Yöneticisini seçin.

Aygıt yöneticisini başlatmanın bir başka yolu, Uygulamayı başlatmak ve “devmgmt.msc” yazarak Windows + R tuşlarına basmaktır.

2. Cihaz yöneticisine girdikten sonra Ekran bağdaştırıcıları bölümünü genişletin ve ekran donanımınız da sağ tıklayın. Aygıt kaldırma seçeneğini seçin. Windows, işlemlerinizi onaylamak için bir diyalog kutusu açar, Tamam’a basın ve devam edin.

Şimdi cihazınızı yeniden başlatın. Şimdi hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

 Sürücüleri Güncelleme / Geri Alma

Yukarıdaki tüm çözümler işe yaramazsa, grafik sürücüsünü güncellemeyi deneyebiliriz. Grafik sürücünüzün doğru yapılandırılmadığı veya modası geçmiş olabilir. Yeni sürücüyü yüklemeden önce tüm sürücü dosyalarını tamamen silmemiz gerekmektedir, bu nedenle Display Driver Uninstaller yardımcı programını kullanmamız gerekir. Yardımcı programı internete kolayca indirebilirsiniz.

 1. Display Driver Uninstaller’ı (DDU)yükledikten sonra, bilgisayarınızı güvenli modda başlatın.
 2. Bilgisayarınızı güvenli modda başlattıktan sonra, yeni kurulan uygulamayı çalıştırın. Güvenli Mod seçeneğini seçin.
 3. Uygulamayı başlattıktan sonra, ilk seçeneği ” Temizle ve yeniden başlat” ı seçin. Uygulama daha sonra yüklü sürücüleri otomatik olarak kaldırır ve buna göre bilgisayarınızı yeniden başlatır.
 4. Bilgisayarınızı normal moda geçirin ve uygulamayı çalıştırın. GeForce Uygulamasını başlatın, ” Sürücüler” sekmesini açın ve ” Sürücü İndirme ” düğmesine tıklayın. Şartnamenizi ekranın sağ tarafına girin ve bilgisayarınız için en uygun sürücüleri aramak için uygulamanın ” Aramayı başlat ” ı tıklayın.
 5. Sürücü güncellendikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatınve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

En yeni sürücülerin yüklenmesi çalışmazsa (çoğu durumda olduğu gibi), sürücülerin Windows Update tarafından otomatik olarak güncellenmediğinden ve önceki bir sürümün sürücüsünü yüklediğinden emin olmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmelisiniz.

 1. Başlat çubuğunuzun arama menüsünü başlatmak için Windows + S’ye basın. Diyalog kutusuna ” system ” yazın ve sonuca dönen ilk öğeyi seçin.
 2. Sisteme girdikten sonra, ekranın sol tarafındaki ” Gelişmiş sistem ayarları” nı tıklayın.
 3. Gidin Donanım sekmesini ve “tıklayarak Cihaz montaj Ayarları ”.
 4. ” Hayır, (cihazınız beklendiği gibi çalışmayabilir“) seçeneğini seçin. Değişiklikleri kaydet ‘e basın ve çıkın. Bu, Windows güncellemesinin grafik sürücülerinizi otomatik olarak güncellemesini devre dışı bırakır.
 5. Hızlı başlangıç ​​menüsünü başlatmak için Windows + Xtuşlarına basın ve mevcut seçenekler listesinden ” Aygıt Yöneticisi ” ni seçin.
 6. Aygıt yöneticisine girdikten sonra, ” Ekran bağdaştırıcıları” kategorisini genişletin. Donanımı sağ tıklayın ve ” Sürücü Yazılımını Güncelle. ” seçeneğini seçin.
 7. İkinci seçeneği ” Bilgisayarıma sürücü yazılımı için gözat” ı seçin. Şimdi sürücü paketini indirdiğiniz yere gidin ve kurun.
 8. Kurulduktan sonra, bilgisayarınızı tamamen yeniden başlatın ve eldeki sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

BIOS’unuzu güncelleme

BIOS, Temel giriş / çıkış Sistemi anlamına gelir ve bilgisayarınızın önyükleme işlemi sırasında donanım başlatmayı gerçekleştirmek için kullanılan bir bellenimdir. BIOS sistemi, üreticiniz tarafından bilgisayarınıza önceden kurulmuştur ve bilgisayarınız çalıştırıldığında ilk çalıştıran yazılımdır. Bilgisayarınızdaki diğer işlemleri başlatan bir anahtardır.

BIOS ayrıca, bilgisayarınızdaki donanım bileşenlerini test etmek ve hatasız düzgün çalıştıklarından emin olmakla da yükümlüdür. BIOS’ların çoğu belirli bir model veya anakartla çalışacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Geleneksel olarak BIOS, ROM’da yazılmış ve BIOS’u güncellerken donanımın değiştirilmesi gerekmiştir. Modern bilgisayar sistemlerinde, BIOS, flash belleğe kaydedilir, böylece donanım değiştirme tehlikesi olmadan yeniden yazılabilir.

Bilgisayardaki BIOS’u güncelleştirmenin anında sorunu çözdüğüne dair çok sayıda rapor  bulunmaktadır, ancak çok teknik olduğu için bunu son çare olarak sakladık. Bu çözüme başvurmadan önce verilerinizi tamamen yedekleyin. Ayrıca, en son yapıya güncellenmiş olsa bile BIOS’unuzu yeniden yüklemeyi düşünün.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksik veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows sorunu bildirdiği için bu cihazı durdurdu ( Kod 43 ) için yorumda bulun

  Windows sorunu bildirdiği için bu cihazı durdurdu ( Kod 43 ) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows sorunu bildirdiği için bu cihazı durdurdu ( Kod 43 ) için ilk yorumu yapabilirsin.