Bootsect.exe Nedir ve Nasıl Kullanılır

Bootsect.exe Nedir ve Nasıl Kullanılır Bootsect.exe yarar güncellemek için kullanılır bölüm önyükleme kesimi kodu yükleme ve bootloader çalışan sorumlu. Koşullara bağlı olarak, yardımcı program ayrıca bölüm tablosunu düzenlemeden bir sabit disk bölümünün ana önyükleme kayıt kodunu güncellemek için kullanılabilir.

Bu yardımcı program, çoğunlukla hacim önyükleme kodu  (Windows sürücüsünde bulunan) bozuk hale geldiğinde veya yanlış önyükleme yöneticisini kullanacak şekilde yanlışlıkla programlandığın da kullanılır. Bu, Windows Vista, 7, 8 ve 10’da hal.dll hataları olarak bilinen bir dizi sistem hatasını tetikleyecektir.

Şans eseri, bootsect.exe yardımcı programı, hacim önyükleme kodu hatalarını düzeltme konusunda çok etkilidir. Bununla birlikte, bu önyükleme sektörü geri yükleme aracı yalnızca Komut İstemi aracılığıyla kullanılabilir – Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri veya Sistem Kurtarma Seçeneklerinden erişilebilir (Windows sürümünüze bağlı olarak).

Aşağıda, Bootsect yardımcı programına erişmekle ilgili adım adım kılavuzlar topluluğunuz bulunmaktadır. Bootsect.exe’yi çalıştırmanın kesin adımlarının Windows sürümüne bağlı olarak farklı olacağını aklınızda bulundurun .

Windows 7’de Bootsect Yardımcı Programı Nasıl Kullanılır

Windows 7’de Bootsect’e erişmenin iki farklı yolu vardır. En ideal yol kurulum ortamını kullanmaktır. Bununla birlikte, bilgisayarınızda Önceden yüklü Sistem Kurtarma Seçenekleri varsa, Yükleme ortamı olmadan Bootsect yardımcı programını çalıştırabilirsiniz.

Windows yükleme medyanız varsa, doğrudan aşağıdaki kılavuzu izleyin ( Yöntem 1 ) bootsect.exe dosyasını çalıştırın. Yükleme ortamınız yoksa Bootsect yardımcı programına erişmek için ikinci kılavuzu izleyin ( Yöntem 2 ).

Yöntem 1: Windows 7’de yükleme medyasını kullanarak Bootsect’e erişme

 1. Önyükleme yapmak için Windows medya diskinizi veya ön yüklenebilir flash sürücünüzü takın. Sisteminiz yeni eklenen ortamdan otomatik olarak önyükleme yapmazsa, BIOS / UEFI ayarlarınıza erişmeniz ve önyükleme sırası sırasını değiştirmeniz gerekebilir.
 2. İlk  Windows Kurulumu ekranında İleri’ye basın, ardından Bilgisayarınızı Onarın’a tıklayın. Aynı sonuç için R tuşuna de basabilirsiniz.

 3. Windows’u başlatan sorunları düzeltmenize yardımcı olabilecek Kurtarma araçlarını kullan’ı seçin Ardından, Windows 7’nin seçili olduğundan emin olun ve İleri’ye basın.
  Not:Bilgisayarınızı ikili önyükleme yapıyorsanız yalnızca İşletim Sistemi altında iki giriş göreceksiniz.
 4. In Sistem Kurtarma Seçenekleri, tıklayın Komut İstemi.
 5. Komut istemine ve basın aşağıdaki komutu yazın girinb ootsect yardımcı programı çalıştırmak için:
  bootsect / NT60 sys
  Not:  bootsect / NT60 sys 
   komutu yeni kullanılan Bootmgr eski Windows sürümü için Windows Vista, 7, 8 ve 10 mevcut, Bunun yerine, bootsect / nt52 sys  komutu kullanılır.
 6. “Önyükleme tüm hedef birimler üzerinde başarıyla güncellendi” iletisini görürseniz, BOOTMGR tarafından kullanılan birim önyükleme kodu artık güncelleştirilmelidir.
  Not:Komutu yerleştirdikten sonra bir hata mesajı alırsanız, bootsect / nt60 all komutunu çalıştırmayı deneyin. Bu komut, izinle ilgili birçok sorunu çözecektir.  Ancak çift önyüklemeli kurulumunuz varsa diğer OS da etkilenir.
 7. Komut İstemi’ni kapatın ve yükleme ortamını kaldırın. Ardından, Sistem Kurtarma Seçenekleri’nden Yeniden Başlat düğmesini tıklayın. Yeniden başlattıktan sonra, Windows normal olarak önyükleme yapmalıdır.

Yöntem 2: Windows 7’de yükleme medyası olmadan Bootsect’e erişme

Windows yükleme medyanız yoksa ilerlemeniz için birkaç yolunuz var. Ya bir Windows kurulum ortamı oluşturabilir ve yukarıdaki kılavuzu izleyebilir veya sabit diskte önceden kurulmuş kurtarma araçlarına erişebilirsiniz.

Ayrıca, önceden kurulmuş kurtarma araçlarına erişmek için aşağıdaki adımları takip edin. Ancak tüm bilgisayarların önceden kurulmuş kurtarma araçları ile birlikte gelmediğini unutmayın. Aşağıdaki adımlar işe yaramazsa, Windows yükleme medyası oluşturmaktan başka seçeneğiniz yoktur.

 1. Bilgisayarınızı başlatma / yeniden başlatma. Bilgisayarınızı açtığınız anda Gelişmiş Önyükleme Seçeneklerini açmak için F8 tuşuna art arda basın.
 2. In Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri vurgulamak için ok tuşlarını kullanın Bilgisayarınızı onarın ve vurmak
 3. Sistem Kurtarma Seçenekleri açılır gerektiğini kısaca. Listeden Komut İstemi’ni seçin.
 4. Komut istemine ve basın aşağıdaki komutu yazın girin bootsect yardımcı programı çalıştırmak için:
  bootsect / NT60 sys
  Not:  bootsect / NT60 sys 
   komutu yeni kullanılan Bootmgr eski Windows sürümü için Windows Vista, 7, 8 ve 10 mevcut, Bunun yerine, bootsect / nt52 sys komutu kullanılır.  
 5. “Önyükleme tüm hedef birimler üzerinde başarıyla güncellendi” iletisini görürseniz, BOOTMGR tarafından kullanılan birim önyükleme kodu artık güncelleştirilmelidir.
  Not: Komutu yerleştirdikten sonra bir hata mesajı alırsanız, bootsect / nt60 all komutunu çalıştırmayı deneyin.  Bunun, izinle ilgili çeşitli sorunları çözdüğü bilinmektedir.  Ancak çift önyüklemeli kurulumunuz varsa diğer OS da etkilenir.
 6. Komut İstemi’ni kapatın ve Sistem Kurtarma Seçenekleri’nden Yeniden Başlat düğmesini tıklayın. Yeniden başlattıktan sonra, Windows normal olarak önyükleme yapmalıdır.

Windows 8.1 ve 10’da Bootsect Yardımcı Programı Nasıl Kullanılır

Windows 7’deki yordamın benzerinde, Windows 8 ve Windows 10’da birkaç farklı yolla Bootsect yardımcı programını çalıştırabilirsiniz. En kolay yöntem, Windows yükleme medyasını kullanmak olacaktır. Bununla birlikte, yükleme medyanız yoksa, bootsect.exe yardımcı programına erişmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem vardır.

Windows 10 kurulum ortamına sahipseniz, bootsect yardımcı programını çalıştırmak için Yöntem 3’ü izleyin. Yükleme ortamını kullanamıyorsanız, bootsect.exe’yi çalıştırmanın farklı olasılıklarını keşfetmek için Yöntem 4’ü izleyin .

Yöntem 3: Windows 8.1 ve 10’daki yükleme medyasını kullanarak Bootsect’i çalıştırma

 1. Kurulum ortamını takın ve bilgisayarınızın önyükleme yaptığından emin olun.
  Not:Kurulum DVD’sinden / USB’den önyükleme yapamıyorsanız, BIOS / UEFI ayarlarınıza erişin ve önyükleme sırasını değiştirin.
 2. Windows Kurulumu ekranında tıklayın İlerisonra, üzerine tıklayın Onarım bilgisayarınızı.
 3. Aşağıdaki ekranda, Gelişmiş seçeneklere erişmek için Sorun Gider’i tıklayın.
 4. Gelişmiş seçenekler altında Komut İstemi’ni tıklayın.
 5. Bootsect yardımcı programını çalıştırmak için Komut istemine aşağıdaki komutu yazıp Entertuşuna basın :
  bootsect / nt60 sys
  Not:  Enter tuşuna
   bastıktan sonra bir hata ile karşılaşırsanız, bootsect / nt60 komutunu çalıştırmayı deneyin. Ancak, çift önyükleme kurulumunuz varsa, bunun diğer OS’daki önyükleme kodunu da güncelleyeceğini unutmayın.
 6. “Önyükleme kodu tüm hedef ciltlerde başarıyla güncellendi”mesajını görürseniz, Komut İstemi’ni güvenli bir şekilde kapatabilir, kurulum ortamını kaldırabilir ve PC’nizi kapattı tıklatabilirsiniz. Şimdi birim önyükleme kodu güncellendi.

Yöntem 4: Windows 8.1 ve 10’da yükleme medyası olmadan Bootsect’i çalıştırma

Windows 8 veya Windows 10 için yükleme medyanız yoksa, Gelişmiş Başlangıç menüsüne erişmek ve bootsect.exe yardımcı programını çalıştırmak için çeşitli geçici çözümlerden faydalanabilirsiniz:

 • Windows’u başlatmak için iki (veya üç) ardışık başarısız girişimi zorlamak. Bunu, önyükleme ortasında iken makinenizi kapatarak yapabilirsiniz. Bu hiç de zarif değildir, ancak Windows’u açtığınızda Gelişmiş Başlangıç menüsünü otomatik olarak başlatmaya zorlayacaktır.
 • Bilgisayarınız başarıyla önyükleme yapabiliyorsa, Windows 8 veya Windows 10’u otomatik olarak Gelişmiş Başlangıçta başlatmaya zorlayabilirsiniz. Bunu yapmak için bir çalıştır penceresi açın ( Windows tuşu + R ), “ms-settings:”  yazıp Enter tuşuna basın. Ayarlar menüsünde, Kurtarma sekmesini seçin, Gelişmiş Başlatma’ya gidin ve Şimdi yeniden başlattı tıklayın.

Yukarıdaki talimatlardan birine uymanız durumunda kendinizi Gelişmiş Başlangıç menüsünde bulmalısınız. Oraya vardığınızda, aşağıdaki talimatları uygulayın:

 1. Gelişmiş seçeneklere erişmek için Sorun Gidermeyi tıklayın.
 2. Gelişmiş seçenekler altında Komut İstemi’ni tıklayın.
 3. Bootsect yardımcı programını çalıştırmak için Komut istemine aşağıdaki komutu yazıp Entertuşuna basın :
  bootsect / nt60 sys
  Not:  Enter tuşuna
   bastıktan sonra bir hata ile karşılaşırsanız, bootsect / nt60 komutunu çalıştırmayı deneyin. Ancak, çift önyükleme kurulumunuz varsa, bunun diğer OS’daki önyükleme kodunu da güncelleyeceğini unutmayın.
 4. “Önyükleme kodu hedeflenen tüm ciltlerde başarıyla güncellendi”mesajını görürseniz, Komut İstemi’ni güvenli bir şekilde kapatabilir ve PC’nizi kapattı tıklatabilirsiniz. Şimdi birim önyükleme kodu güncellendi. Hepsi bu kadar

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksik veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bootsect.exe Nedir ve Nasıl Kullanılır için yorumda bulun

  Bootsect.exe Nedir ve Nasıl Kullanılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bootsect.exe Nedir ve Nasıl Kullanılır için ilk yorumu yapabilirsin.