Windows Kullanıcı Şifre değiştirmeyi engelleme

Windows Kullanıcı Şifre değiştirmeyi engelleme Kullanıcıların Windows 10/8’deki Parolayı değiştirmelerini kısıtlamak veya önlemek istediğiniz zamanlar olabilir . Bunun nedenleri çok olabilir – belki de Windows’a giriş yapmak için aynı kullanıcı hesabını kullanan iki kullanıcınız var ve şifreyi doğrudan değiştirmiyorsunuz. Ya da sadece bazı kullanıcıların şifresini değiştirmesini istemezsiniz. Bu gibi durumlarda, standart kullanıcıların Bilgisayar Yönetimi, Grup İlkesi ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak Windows 10/8 / 7’deki Parolalarını değiştirmelerini engelleyebilirsiniz.

Kullanıcıların Parolayı değiştirmesini önleme

Bilgisayar Yönetimi Kullanımı

Windows WinX Menüsünden Bilgisayar Yönetimi’ni açın. Sol bölmede, Sistem Araçları> Yerel Kullanıcılar ve Gruplar> Kullanıcılara gidin.

Orta bölmede, Windows bilgisayarınızdaki kullanıcı hesaplarının listesini göreceksiniz. Bu kısıtlamayı uygulamak istediğiniz kullanıcı adını sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Aşağıdaki pencere açılacaktır.

Burada Kullanıcı şifresini değiştiremez kutusunu işaretleyin ve Uygula’ya tıklayın.

Artık kullanıcı şifresini değiştirmeye çalışırsa, Windows şifreyi değiştiremeyeceği mesajını alacak .

Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni Kullanma

WinX Menüsü’nden Çalıştır kutusunu açın, gpedit.msc yazın ve Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açmak için Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki ayara gidin:

Kullanıcı Yapılandırması> Yönetim Şablonları> Sistem> Ctrl + Alt + Del Seçenekleri

Sağdaki bölmede, Değişiklik parolasını kaldır’a çift ​​tıklayın ve Etkin’i seçin.

Bu politika ayarı, kullanıcıların Windows şifrelerini talep üzerine değiştirmelerini önler. Bu ilke ayarını etkinleştirirseniz, Ctrl + Alt + Del tuşlarına bastığınızda Windows Güvenlik iletişim kutusundaki ‘Parolayı Değiştir’ düğmesi görünmez. Ancak, kullanıcılar sistem tarafından istendiğinde hala parolalarını değiştirebilirler. Sistem, bir yönetici yeni bir parola gerektirdiğinde veya parolalarının süresi dolduğunda kullanıcıları yeni bir parola ister.

Uygula ve çık’a tıklayın.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni Kullanma

Windows sürümünüzün Grup İlkesi yoksa, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanın.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için regedit’i çalıştırın ve aşağıdaki kayıt defteri anahtarına gidin:

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies

Şimdi sağ bölmede, anahtarı oluşturmak için sağ tıklayın ve DWORD (32-bit) öğesini seçin. Yeni DWORD, DisableChangePassword adını verin . Değerini düzenlemek için çift tıklayın. Şimdi ona değer vermeniz gerekiyor, 1 girin

Ayarların aktif olması için Windows bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Yardım almak için aşağıdan Yorum ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows Kullanıcı Şifre değiştirmeyi engelleme için yorumda bulun

    Windows Kullanıcı Şifre değiştirmeyi engelleme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows Kullanıcı Şifre değiştirmeyi engelleme için ilk yorumu yapabilirsin.