disk yazma korumalı hatası ve çözümü

disk yazma korumalı hatası ve çözümü Yazma korumalı olduğu için USB sürücünüzü biçimlendiremiyor musunuz? Flash sürücüyü veya SD kartı format atmaya çalışırken “Disk korumalı” hata mesajı mı aldınız? USB flash sürücüler gibi bazı çıkarılabilir depolama aygıtları, kullanıcıların silmeyi veya biçimlendirmeyi reddederek beklenmedik veri kaybını önlemesine yardımcı olmak için tasarlanmış yazma korumasına sahiptir. “Diske yazma korumalı” hatası ile biçimlendirilemeyen, yazmaya karşı korumalı bir USB sürücü ile karşı karşıyaysanız lütfen endişelenmeyin! Yazma korumasını kaldırmaya ve USB flash sürücüyü sorunsuz bir şekilde biçimlendirmeye çalışmanın basit bir kaç yolu vardır.

USB Sürücüsünü kontrol edin

Bazı USB flash sürücülerinde, bunları Yazma Koruması moduna geçiren mekanik bir anahtar bulunur. Bu, cebinizde veya bilgisayar kasasında bir şekilde kapanmış olabilir sürücünüzün sağ yada sol tarafında çok küçük bir kaydırma anahtarı olabilir.

 • Durum buysa, anahtarı kilidi açık konuma getirin ve dosyaları tekrar kopyalamaya çalışın.

USB Üzerinden Yazma Korumasını Kaldırma

Yazma korumasını kaldırmak için, sadece Başlat menüsünü açın ve Çalıştır’a tıklayın. Açılan pencereye regedit yazın ve Enter tuşuna basın. Bu kayıt defteri düzenleyicisini açacaktır.

Bir sonraki adıma geçmek için yazıyı okumaya devam edin.

 • HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ StorageDevicePolicies

Sağ taraftaki bölmede bulunan WriteProtect anahtarını çift tıklayın ve değeri 0 olarak ayarlayınVeri Değeri kutusu ve basın OK :


Bitirmek için, sisteminizi yeniden başlatmanız ve USB kalem sürücünüzü bilgisayara yeniden bağlamanız yeterlidir.

Yukarıda ki verdiğimiz destek işinizi gördü mü? Sorununuz halen devam ediyorsa yorum yazarak destek talebinde buluna bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mustafa ceylan dedi ki:

  WriteProtect düzenlenemiyor. Değerin yeni içeriği yazılırken hata
  Böyle bir uyarı verdi 0 yazdığımda ne yapmam gerekli acaba

  • BESIR KURT dedi ki:

   Yazma korumasını kaldırmak için Başlat menüsünü açmanız ve Çalıştır’ı tıklamanız yeterlidir. regedit yazıp Enter basın. Bu kayıt defteri düzenleyicisini açacaktır.

   Bir sonraki adım, aşağıdaki yola gitmek için:

   HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ StorageDevicePolicies
   Sağ bölmede bulunan WriteProtect anahtarını çift ​​tıklayın ve değeri 0 olarak ayarlayın. Umarım bu işlem işinizi görecektir